صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > رونمایی از آلبوم «صیاد» اثر عارف جعفری، هنرمند معاصر افغانستان

رونمایی از آلبوم «صیاد» اثر عارف جعفری، هنرمند معاصر افغانستان

سه شنبه 3 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چهارمین آلبوم موسیقی هنرمند معاصر افغانستان، عارف جعفری با نام «صیاد» در ویژه‌برنامه فرهنگی و هنری در تهران با حضور فعالان فرهنگ و هنر افغانستان رونمایی می‌شود.

پوستر کنسرت عارف جعفری و حمید سخی زاده

کنسرت موسیقی افغانستان با هنرنمایی عارف در روزهای 15 و 16 سرطان سال روان خورشیدی در دو شهر کرج و تهران برگزار می‌شود. کنسرت نخست، روز پنج‌شنبه، پانزدهم سرطان از ساعت 14 بعدازظهر در سینما هجرت کرج و کنسرت دوم، روز جمعه، شانزدهم سرطان از ساعت 14 بعدازظهر در سینما صحرا واقع در خیابان شریعتی تهران برپا می‌گردد. در روز دوم نیز آلبوم «صیاد»، تازه‌ترین اثر هنری عارف جعفری با حضور چند تن از فرهنگیان افغانستان به صورت رسمی رونمایی می‌شود و پس از آن برای پخش در اختیار همه علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

دوست نازنینم، عارف جعفری، آوازخوان، آهنگ‌ساز، ادیب، شاعر و هنرمند معاصر افغانستان است که در سال 1353 در باغچار ولایت ارزگان به دنیا آمد. او از همان نوجوانی به هنر موسیقی و ادبیات علاقه داشت و افزون بر سرایش شعر، سازهای نی، پیانو، کیبورد و هارمونیه را نیز در جوانی فرا گرفت.

در زمینه ادبیات، از این شاعر خوش‌قریحه تاکنون یک کتاب شعر به نام «از جنس پریشانی» (ثنای دل ـ1380) منتشر شده است. او از بنیان‌گذاران خانه ادبیات افغانستان به شمار می‌رود و اکنون نیز عضو هیئت مدیره این نهاد مهم ادبی و فرهنگی است. عضویت در دبیرخانه جشنواره ادبی قند پارسی (شعر و قصه جوان افغانستان)، دبیرخانه سلسله همایش‌های نقد ادبی «شب‌های کابل» و شوراي نويسندگان فصل­نامه «فرخار» از دیگر فعالیت‌های ادبی عارف به شمار می‌رود.

در قلمرو موسیقی نیز پیش‌تر از این، سه آلبوم با آهنگ‌سازی، تنظیم و آوازخوانی عارف به بازار فرهنگ افغانستان آمده است که عبارتند از: «رود» (راکبان نورـ1387)، «صبا مزار میرم» (خانه ادبیات افغانستان ـ1388)، آلبوم «پرواز» (سایت اینترنتی افغان ـ 1390). عارف در طول این سال‌ها کنسرت‌های متعدد موسیقی در شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، کرج و نیز شهرهای افغانستان مانند کابل برگزار کرده و در همایش‌های فرهنگی مهاجران افغانستانی در ایران هم‌چون قند پارسی، روایت هم‌دلی، آوای بلخ، هم‌زبانی و نظیر آن موسیقی اجرا کرده است.

عارف سابقه آهنگ‌سازی، آوازخوانی و تنظیم موسیقی در رادیو و تلویزیون ایران و شماری از تلویزیون‌های افغانستان مانند طلوع و یک را دارد. هم‌چنین وی آهنگ‌های بی‌شماری را برای آوازخوانان افغانستانی تنظیم کرده است.

آلبوم «صیاد» که طراحی گرافیکی آن را دوست خوبم، مریم احمدی انجام داده است، دربردارنده نه آهنگ با این مشخصات است:

صیاد/ شعر: حزین لاهیجی/ تنظیم: عارف

آرزو/ شعر: علی‌مدد رضوانی/ تنظیم: عارف

مرجان/ شعر: جهان‌گیر شعبانی/ تنظیم: حمیدی

بانو/ شعر: محمدشریف سعیدی/ فولکلور

شوق پرواز/ شعر: زنده‌یاد نادیا انجمن/ تنظیم: عارف

مادر/ شعر: عارف/ تنظیم: عارف

تشکی تشکی/ شعر: ناصر نادر/ تنظیم: عارف

شین منگی (پشتو)/ شعر: شرف‌الدین عظیمی/ تنظیم: عارف

شیرین/ شعر: رضا واثق/ غضنفرعلی/ تنظیم: عارف


آنلاين بنگريد : http://chendavol.blogfa.com/post-88.aspx

واژه های کلیدی
loading...
loading...

جستجو در کابل پرس