IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > کابل و برق، آيا باور کنيم ؟

کابل و برق، آيا باور کنيم ؟

يكشنبه 24 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

محمد اسماعيل خان باز گفته است که تا چند ماه ديگر برق کابل بيست و چهار ساعته می شود. اين اولين بار نيست که او چنين می گويد. اسماعيل خان وقتی تازه وزير انرژی و آب شده بود، گفته بود 40 روزه. بعد از 40 روز خبری نشد و گفت چند ماهه. بعد از چند ماه نيز خبری از برق بيست و چهار ساعته نشد. حالا نيز محمد اسماعيل می گويد چند ماه ديگر. نظر شما درباره ی اين موضوع چيست؟ آيا اصلا تا وقتی ايشان بر چوکی وزارت نشسته باشند، برق کابل بيست و چهار ساعته خواهد شد؟

کارتون از اجمل بهاء

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • اسماعیل خان یک مهره کوچک این دولت مافیایی و تا مغز استخوان ضد مردمی، پوشالی و جنایتسالار است.

  بگذریم از اینکه تا وقتی که اسماعیل خان در این کرسی باشد، بلکه تا زمانیکه این دولت وطنفروش و خاین در قدرت است مردم روی برق و خوشی و آزادی را نخواهند دید. اینان فقط هرگاهی برای خاک پاشیدن به روی مردم وعده هایی میدهند، اما تا حال به یک وعده هم وفا نشته بلکه پولهای کلانی که میرسد همه بین دولتمداران خاین چور و غارت میشود.

  تبدیلی مهر های کثیفی چون اسماعیل و خرم و سرور دانش و .... دردی را دوا نمی‌کند این دولت باید از بیخ و بن تغییر کند.

 • نظر به گذارش بی بی سی این پروژه چندماهه یکصد میلیون دالر امریکایی مصرف دارد. معنی چند ماه بعد را نمی فهمم.
  اما به راستی، چند ماه؟ سه، شش، نه یا ...

 • اینکه جناب اسمعیل خان در گذشته چی کرده اند وچی نکرده اند و درمجموع دولت افغانستان چی کارهای را انجام میدهد به همگان هویداست مگر یک چیز را میخواهم افزود کنم که من شخصا چندی قبل عازم شمال کشور شده بودم تقریبا بیشتر ازهشتاد فیصد پایه ها و لین دوانی سیمها در مسیر سرحد شمال کشور تا کابل انجام شده و ممکن است در تابستان اینده تکمیل شود چرا که زمستان اجازه کار ساختمانی دربعضی ساحات را نمیدهد و دوم اینکه چندی قبل هرات رفته بودم بیشترین اهالی هرات ابادی درهرات را مدیون عواید گمرکات و کار اسمعیل خان میدانند واظهار میدارند که نامبرده درزمان که والی هرات بود کار خسته گی ناپذیر انجام داده است که یکی از علل برکناری اش همین کار زیاد اودرهرات بوده است

  • آقای تراب سلام ،

   مخواهم عرض کنم که معلومات شما بسیار جانبدارانه است . به این معنی که من در سال 1996 از کابل به مزار و حیرتان رفتم در آن زمان پایه های برق از حیرتان تا سمنگان و سرخ کوتل و پلخمری زسیده بود شاید مردم این ولایات نوشته ی هر دوی مانرا بخوانند و مطملنا که بر ریش نوشته ی شما می خندند . لطفا بخاطر عشق تان به
   جناب امیر خود کشته را در قربانی حساب ندهید . کامگار باسید

  • با عرض سلام به برادر شریف اعظمی !به شما اطمینان میدهم که نمیخواهم ازکسی یا امیری یا... جانبداری کنم مگردرقسمت تحریری جناب شمااعتراض دارم و ان اینکه درسال 1996 که شما نوشته اید اصلا قرداد واردات برق ازازبکستان صورت نگرفته بود و حتی رژیم فعلی در افغانستان نبود و دیگراینکه پایه های را که شما تذکرداده اید مربوط برق رسانی ولتاژ پایین بوده وساختمان پایه های مذکور نیز حجم کوچک دارد مگرپایه های که برای انتقال ولتاژ بلند مورد استفاده قرار میگیرد دارای ارتفاع بلندوحجم بزرگترمیباشد که من به چشمان گنهگارم افراد سیاه چهره هندی را دیده ام که درنصب پایه ها و لینهای برق مصروف بودند وحتی عکسی هم از همان هندی ها دارم که دربالای پایه کارمیکردند و این موضوع اصلا به معنی طرفداری کسی یا کسانی نخواهد بود و من چون علاقه به عکاسی دارم و درضمن وقتی دیدم که هندی ها با قبول خطر در بالای پایه ها ی بزرگ برق کارمیکنند عکسی از ایشان گرفتم که نزدم موجود است واگر کابل پرس ممانعت نداشته باشد میتوانم انرا ارسال کنم تا شما ودیگر عزیزان ببینند .باز هم از لطف شما که لحظات قیمتی تانرا صرف خواندن چند سطر تحریر شده اینجانب نمودید تشکر .کامیاب دارین باشید

 • از آن همه نارسایی که در دولت پوشالی آمریکایی ـ جهادی وجود دارد یکی هم و آن هم بزرگترین

  نارسایی ها شناخت کادر ها ، نصب کادر های مناسب ، استقرار کادر ها و عزل کادر های نابکار

  است . این یک بحث تخصصی است که نمی خواهم وقت تان را با به درازا کشاندن آ ن ضایع کنم

  در یک مثال کوچک اگر بخواهم توضیح کنم میتوانم که مثلا ؛ اسماعیل خان با آن صله و دستار

  منحصر به فردش اصلا برای سازمان دهی کار یک وزارت و آنهم وزارت آب و برق ساخته نشده

  اند

  از نظر من ایشان یک کادر بسیار ورزیده ، با تجریه و آبدیده برای القایده و ملا عمر است

  او در سازماندهی انفجارات ید طولا دارد ،در کشتن انسان تخصص دارند ، در تخریب مکاتب

  وراه ها و پل ها گویی تحصیلات عالی داشته . در سرکوب آزادی ها ،خفه نمودن فریاد حق

  و بخصوص سلب آزادی زنان روی طالبان را سفید کرده است ( او موسس اصلی حرکت خود

  سوزی زنان در ولایت هرات در زمان امارت شان میباشند ) .

  یکی از خصوصیا ت اسماعیل خان این است که هرکس برایش پرداخت خوب کرد در خدمت همان

  قرار میگیرد . فکر می کنم در وضعیت موجود امریکایی ها در پرداخت خود نسبت به القاعده به

  ایشان پیشی گرفته اند .

  • آقای که نام مستعار شریف را بکار بردید، شما می خواهید از وطندار تان (فاروق وردگ) دفاع کنید که با اتمام یک کورس وترنری درپاکستان داکتر حقوق و علوم سیاسی خود را نزد مردم معرفی کرده است.

  • نوشته اعظمی در باره اسماعیل خان بکلی غلط است ، من یک هراتی هستم و میدانم که اسماعیل خان هیچگونه جنایتی نکرده است و هیچ کس را به قتل نرسانده است ، او فقط در مقابل تهاجم قوای اشغالگر جهاد و مباره کرده است و همیشه در غم وطن و مردم بوده است و واقعا میخواهد که وطن آباد شود و مردم در رفاه زندگی کنند .

 • به جناب شریف اعظمی

  اگر وجدان خود را بکار گیریم، الحاج محمد اسمعیل خان خدمات شایانی برای ملت خود کرده است، این فرق نمی کند که در این کشور متعصب قدر آنرا کسی بداند یا خیر، اما نزد خداوند گم شدنی نیست، آقای کرزی آخرین تلاش خود را کرده تا یک نمونه جعلی که شفیق الله (گل آقا شیر زوی) باشد از قندهار هم بسازد که جعلی، جعلی است.

  کیبل انتقال برق که توسط حکومت کمونستی نصب شده بود تنها تا سمنگان آمده بود که خیلی ظرفیت پائین داشت که بعد ها توسط افراد بشیر بغلانی تخریب و فروخته شد.

  • اسماعیل خان یک آدم بیسواد و احمق است. این توپک سالار را به برق و این چیز ها چه غرض؟؟

   اسماعیل از جاسوس ایران نمی‌بود هرگز به این پست گماشته نمی‌شد. وی فرقی با طالبان ندارد. طالبان برادران او هستند، مگر فراموش کردید که چطور طالبان وی را جور و سلامت از بند رها کرد؟ و خود اسماعیل برایش داستان تراشید که گویا مثل ریمبوی جهادی فرار کرده!!

 • سلام عزیزان!
  جای بس تاسف است که کار تمدید لین برق از ازبکستان تقرییآ بیش از 80 فیصد تکمیل گردیده است ولی به اساس معلومات موثق دولت ازبکستان پول بیشتر ی را از بابت فروش برق از دولت افغانستان تقاضا نموده است که وزارت انرژی و اب با قیمت های گزاف ان موافق نیست و قبل از اینکه میلیون ها دالر برای احداث پروژه تمدید لین برق از ازبکستان به مصرف برسد مقامات این وزارت هیج نوع قراردادی را در رابطه به قیمتها با مقامات ازبکستان امضا نکرده است حال که پروزه در حال تکمیل شدن است و مردم کابل هم به انتظار برق سالها چشم براه بودند با استفاده ازین موقعیت دولت ازبکستان پول بیشتر تقاضا دارد وای به حال این ملت بیچاره که از به دنیا دست گدایی دراز نموده و از سوی اشخاص نا بکار چگونه این پول ها به مصرف میرسد.چای بست تاسف و درد است.

 • سلام عزیزان!
  جای بس تاسف است که کار تمدید لین برق از ازبکستان تقرییآ بیش از 80 فیصد تکمیل گردیده است ولی به اساس معلومات موثق دولت ازبکستان پول بیشتر ی را از بابت فروش برق از دولت افغانستان تقاضا نموده است که وزارت انرژی و اب با قیمت های گزاف ان موافق نیست و قبل از اینکه میلیون ها دالر برای احداث پروژه تمدید لین برق از ازبکستان به مصرف برسد مقامات این وزارت هیج نوع قراردادی را در رابطه به قیمتها با مقامات ازبکستان امضا نکرده است حال که پروزه در حال تکمیل شدن است و مردم کابل هم به انتظار برق سالها چشم براه بودند با استفاده ازین موقعیت دولت ازبکستان پول بیشتر تقاضا دارد وای به حال این ملت بیچاره که از به دنیا دست گدایی دراز نموده و از سوی اشخاص نا بکار چگونه این پول ها به مصرف میرسد.چای بست تاسف و درد است.

 • آقای تراب!
  احترامات مرا بپذیرید. بسیار مشکل است ذهن هایی را که با عقده و بدبینی آگنده و مالامال است با منطق قناعت بدهید.

  میگویند، زمانی سلطان محمود برای دیدن یک دیوانه خانه رفت. دیوانه یی خود را به سلطان رساند و گفت که من هشیارم و مرا ناحق اینجا نگهداشته اند؛ امر کنید که آزادم کنند. سلطان برای امتحان فرمود که ملی سپیدی را پوست کنده بیاورند. وقتی ملی حاضر کرده شد، سلطان آنرا به دیوانه یی که ادعای هشیاری داشت داده و گفت که این دنبه را بخور و برایم بگویم که چه مزه یی دارد.

  دیوانه که ملی به گرفته و به فکر این که دنبه است به خورد آغاز کرد. پس از چند چک سلطان ازو پرسید که چطور است مزهء دنبه؟ دیوانه که از مزهء تند ملی به تکلیف شده و اشک هایش جاری بود، روبه سلطان کرده گفت: "از وقتی که تو پادشاه شدی، والله گه ده دنبه هم مزه مانده باشه.."

  منطق بسیاری از دوستان ما که دچار ذهنی گرایی اند، همانند همان دیوانه است. گیرم که اسماعیل خان آدم بسیار بد، اما نصب پایه ها و لین دوانی برای آوردن برق به کابل که واقعیت عینی است. من خودم نیز در ماه عقرب به شمال کشور رفتم و عکس هایی از نصب پایه ها و لین دوانی حتی به درنزدیکی های تونل سالنگ گرفتم. دردوسوی هندوکش این کار به شدت جریان داشته است...

  نمیدانم چه زمانی باید ما به جای ذهنیگری چشم خود را به روی واقعیت های خواهیم گشود.

  شاد و آباد باشید!

  • محترم نبی زاده صاحب !سلام تقدیم است از ارشادات تان تشکر .از خداوند کریم استدعا دارم روزی را نصیب این کشور عقب مانده ماکند که همه با هم درفضای صلح واخوت برادری و از خودگذری زندگی صلح امیز را به پیش برده مصدر خدمات شایان به همنوعان خود گردیم بااحترام

 • ismail khan khod yaki azi khahinini afghanistan ast pas choto yak khahin metana bari melat komak kona?????

  Ismail khan jani 1000 ran begona ra grefta dar dawrani jang wo bayad az semati wazire pas barkenar shawad

 • سلام بر هموطنان عزیز
  در نظام های گذشته حال و اینده فکر نکنم که دولت ها کاملآ خدمت گذارمردم بوده و یا باشند اگر هم بوده افرادی دلسوز در بین دولت ها بصورت انگشت شمار آنهم به مرور زمان فاسد شده است در افغانستان یک چیز را باید در نظر داشت که اجازه بدهید مسولین دولتی اعم از وزیران ، والیان ،روسا، قوماندانان امنیه ،روسای مستقل، معاونین ریس جمهور و شخص ریس صاحب جمهور پنچ سال اول را برای خودشان، جیب های شان ،فرزندان شان ،معشوقه های شان آینده شان تجارت خانم ها و آغا پسر هایشان باغ های تفریخی بلند منزل های امارات و اخذ اقامت های دایمی و 90 ساله دوبی و دوران بیکاری و بازنشستگی و دوران پییری شان کار کنند و ثروت پس انداز نمایند بعد از پنج سال شاید پیسش وجدان شان خجالت بکشند که باید حالا برای ملت بیچاره کار کنیم
  روی این ملحوظ باید مردم هروز از تغیر و تبدیلی وزیران و مسولین دولتی حرف نزنند چون تا یک وزیر صاحب دامنش نو میشود فورا" گرسنه دیگر میاید تا گرسنه سوم سیر میشود گرسنه چهارم میاید که این به نفع ملت و مردم نیست .

جستجو در کابل پرس