IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > فرگوسن و تیم تمام نشدنی اش

فرگوسن و تیم تمام نشدنی اش

علی جواد دهقان
سه شنبه 26 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

منچستریونایتدی که فرگوسن هدایتش را بر عهده دارد دو فصلی را در مقابل چلسی کم آورد ولی پیرمرد اسکاتلندی به خوبی توانست از عهده رفع نقائصش بر آید و تیمی یکدست را در سومین فصل رقابت سخت با چلسی روانه میدان کند و سرانجام با رسیدن به عنوان قهرمانی در لیگ برتر بر همگان ثابت کند که او تمام نشده است.

این فصل را یونایتد در حالی شروع کرد که در رقابتهای نفسگیر لیگ برتر حریف چند فصل گذشته شان دیگر مورینیو را در اختیار نداشت و این می توانست برای فرگوسن مایه آرامشی به حساب بیاید ولی در ادامه کار متوجه شد که رقیبی دیگر در راه است و کسی نبود بجز ونگر و جوانانش.

در بازی 2 فوریه مقابل تاتنهام بود که یونایتد با گل دقیقه 90 توز توانست از شکست مقابل تاتنهام بگریزد ولی در 10 فوریه آنها اولین شکست خانگی شان را در مقابل همشهری شان منچسترسیتی تجربه کردند و باز هم به روال سابق پیش گویان خبر از نزول منچستریونایتد دادند ولی فرگوسن توانست با بازی در مقابل آرسنال در FAcup و پیشاپیش بازی لیگ قهرمانانش مقابل لیون جواب خوبی به بدخواهانش بدهد. ماشین گلزنی یونایتدها با چهار گل آرسنال را خرد کرد و به پیشواز میلان فرستاد.

آنها در بازی اول خود از دور رفت از مرحله حذفی لیگ قهرمانان در خانه لیون به نتیجه تسای 1 بر 1 دست یافتند. اما بنظر می رسد تجربه این بازی چندان برای فرگوسن و شاگردانش بد نبوده است. رایان گیگز ولزی که سابقه 18 سال خدمت به منچستریونایتد را دارد توانست به رکورد 100 بازی در لیگ قهرمانان برسد و این افتخار کمی برای یک بازیکن حرفه ای نیست چرا که تاکنون فقط 8 بازیکن در این رقابتها به این افتخار دست یافته اند و دست یافتن به این رکورد بخوبی نشاندهنده استمرار یک بازیکن حرفه ای نیز می تواند باشد. گیگز 34 ساله درباره این رکوردش می گوید: من اکنون خوشحالم که به این مرحله مهم رسیده ام. این افتخار اهمیت زیادی برای من دارد.

در همین چند روز گذشته بود که شنیدیم فرگوسن با تمجید از گیگز گفته بود که قصد دارد پس از پایان دوران حضور او در زمین چمن از تجربه اش در کادر فنی خود استفاده کند. این صحبتهای فرگوسن نشان از اعتماد فراوانی است که او به گیگز دارد، گیگزی که به خوبی در اولدترافورد امتحان پس داده است و هیچ گاه خود را وارد حاشیه هایی نکرده است که سرانجام رویارویی مستقیم با مربی اش می باشد.

جدا از این افتخاری که گیگز برای خود و باشگاهش به ارمغان آورده است گلزنی دیرهنگام کارلوس توز نیز بنوعی به آنها چسبیده است چنانکه گیگز درباره این گل می گوید: آن گل ما را در موقعیت خوبی قرار داد برای اینکه ما در خانه قوی هستیم و می دانیم که ما شانس خوبی داریم. گیگز که خود به همراه یونایتدها در فصل 1997ـ 1998 به قهرمانی در این بازیها دست یافته است می افزاید: بازی سختی در مقابل لیون بود اما ما سعی زیادی کردیم و نهایتا به گل رسیدیم. سپس گیگز به تمجید از عملکرد توز و نانی می پردازد: وقتی شما بازیکنانی مانند کارلوس توز و نانی را که هر دو وقتی به بازی می آیند عالی هستند اینها به شما کمک می کند. ما قطعا نسبت به فصل گذشته گزینه های بیشتری را در اختیار داریم.

مسئله در اختیار داشتن گزینه های بیشتر و بهتر همان نکته ای است که نمانیا ویدیچ نیز بر روی آن تکیه دارد: ما قادر هستیم تا بازیها را با قدرت تمام کنیم برای اینکه ما در روی نیمکت قدرت خیلی زیادی داریم.

ویدیچ 26 ساله که اکنون می توان گفت به بلوغ کامل در تیم رسیده است می افزاید: نانی و توز از زمانی که به بازی آمدند (در مقابل لیون) نقش بزرگی ایفا کردند اما ما گزینه های دیگری نیز داریم. ما بازیکنان خیلی خوب زیادی در نیمکت داریم که مربی می تواند هنگامی که نیاز دارد آنها را فراخواند.

ویدیچ درباره نتیجه استادیوم ژرلان می گوید: نتیجه خوبی است. گلزنی آن هم در پایان بازی احساسی به مانند یک پیروزی دارد. من شگفت زده شده بودم که لیون چرا بیشتر حمله نکرد. آنها در دفاع مانده بودند و سعی می کردند تا در ضد حمله ها بازی کنند اگرچه آنها تیم میزبان بوند. این بازی برای ما آسان نبود.

صحبتهای دو بازیکن از دو نسل بازیکنان یونایتد، یک نسل که کارش رو به اتمام است و نسل دیگر که در ابتدای راه خود قرار دارد نشان دهنده نکات زیادی است. یونایتدها در بازی اخیرشان و در شنبه نیز توانستند نیوکاسل را برای دومین بار در فصل جاری با شکست سنگینی روبرو سازند. ماشین گلزنی منچستری ها برای بار چندم در فصل جاری حرکت بزرگی کرد و با پنج گل تیم کوین کیگان نگون بخت را به خانه فرستاد. فرگوسن تیمی را در حال حاضر در اختیار دارد که به خوبی می تواند به آنها اعتماد کند و از این اعتماد خود نیز نتیجه بگیرد. او در مواقعی که بسیاری از رونالدو هم ناامید بشوند چشم امیدش به تک تک مهره هایش است.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس