در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > کاکا جا پای مالدینی می گذارد

کاکا جا پای مالدینی می گذارد

علی جواد دهقان
شنبه 1 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ریکاردو ایزاکسون دوسانتوس لیته یا همان کاکای معروف برزیلی قراردادش را با روسونری تیم مشهور ایتالیا تا سال 2013 میلادی تمدید کرد. این تمدید قرارداد در آستانه بازی حساس و برگشت روسونری با آرسنال در لیگ قهرمانان می تواند خبر خوشی برای هواداران میلان هم باشد. پیش از این نیز کاکا قراردادش را تا سال 2012 میلادی با میلانیها تمدید کرده بود ولی شایعات فراوانی که بیشتر از سوی باشگاه رئال مادرید در زمینه خرید کاکا اشاعه می یافت باعث دردسر بسیاری برای بزرگان روسونری شده بود که مبادا ستاره بزرگشان را در طی یک اتفاقات ناخواسته از دست بدهند.
روسونری در بازی رفت مقابل آرسنال و در لندن به تساوی بدون گل دست یافت و نمی شود بر روی این نتیجه برای بازگشت زیاد حساب کرد و گذشته از آن وضعیت متزلزل میلانیها در لیگ ایتالیا نیز اوضاع آشفته ای را برای روسونری رقم زده است و در این میان خبر خوبی همچون تمدید قرارداد کاکا می تواند همچون یک انرژی مضاعف برای آنها باشد. گالیانی در این باره می گوید: ریکی بارها اعلام کرده است که می خواهد سمبول این تیم باشد. این یک خبر خوب برای هواداران است. کارلتو همان مربی ای که از آغاز کار کاکا در میلان تاکنون بر سر کارش مانده است نیز می گوید: این کار بزرگی است. کاکا در حال تبدیل شدن به سمبول این تیم است.

سمبول همان چیزی است که خود کاکا نیز بر روی آن تاکید بسیار دارد و بخصوص بعد از این تمدید قرارداد اخیرش به آن حریصانه پرداخته است. کسی که فوتبال را از سائوپائولو شروع کرده است اکنون نصف راه را برای تبدیل شدن به سمبول برتر باشگاه میلان طی کرده است. کاکا می گوید: من می خواهم یک سمبول باشم، همانند پائولو مالدینی.

کاکا به گذشته اشاره ای می کند و درباره تردیدهایش نیز می گوید: من بیاد می آورم که سال گذشته کانال میلان از من خواست که آیا احساس می کنم که آماده هستم بگویم در اینجا خواهم ماند. در آن لحظه من اطمینان و باور درستی نداشتم اما امروز دارم. اکنون من می توانم و می خواهم بگویم آن را. من می خواهم همچنان یک میلانی بمانم برای مابقی دوران فوتبالی ام و اینجا بمانم برای زندگی کردن.

کاکا در ادامه می افزاید: این فصل پنجمین فصل حضور من در میلان است و میخواهم یک سمبول باشم. یک روز من کاپیتان این باشگاه خواهم شود، طبیعتا بذ توجه به رعایت سلسله مراتب در تیم. این روز خواهد آمد و من جایگزین مالدینی خواهم بود اما افراد دیگری برای ایفای این نقش قبل از من وجود دارد و من به آنها احترام می گذارم.

چندی پیش شنیدیم که ستاره نامدار برزیلی قرار است مدتی دیگر پدر هم بشود و کاکا در این باره می گوید: در چند ماه دیگر من پدر خواهم شد. کارولین و من منتظر آن لحظه هستیم و خیلی هیجان انگیز است. من او را همراهی می کنم و شگفت آور است که بدانید ما اولین فرزندمان را خواهیم داشت.

کاکا آرزوی عجیب ولی نه چندان دور از دسترسی هم دارد که اینگونه بیان می کند: جالب خواهد بود که برای دومین بار بتوانیم لیگ قهرمانان را فتح کنیم آن هم در حول و حوش تولد پسرم. من آرزوی یک بهار جادویی را می کنم.

اما کاکا درباره مسئله تمدید قراردادش به نکته مهمی اشاره می کند، نکته ای که به خوبی می توان از آن این نکته را برداشت کرد که سرگذشت شوچنکو درس عبرتی برای بزرگان روسونری شده است تا به آسانی تیمشان را رها نکنند. او می گوید: من بازیکنانی را دیده ام که اینجا را ترک کرده اند و من تنها به شوا رجوع نمی کنم کسی که اخیرا به من گفت که بر روی انتخابهایم خیلی تامل کنم برای اینکه میلان متفاوت است.

کاکا که جزو بازیکنانی به شمار می رود که هیچگاه از ابراز اعتقادات مذهبی اش در میادین فوتبال خودداری نمی کند می گوید: در این باشگاه واقعا شما احساس و عطوفت را تجربه می کنید. اینها چیزهایی هستند که برای من مهم هستند. من خوشحالم که در اینجا زندگی می کنم.

ملی پوش برزیلی میلان درباره اتمام کارش در میلان می گوید: هنگامی که قراردادم به پایان برسد من 31 ساله خواهم بود و می توانم تصور کنم خودم را که هنوز در میلان در فرم خوبی هستم. بالاتر از همه اینکه من الگوی خوابی خواهم بود، بمانند روزریو سنی که تمام دوران فوتبالی اش را در سان پائولو گذراند و البته مالدینی. من می خواهم به مانند آنها باشم. رسیدن به آنچه که پائولو به آن دست یافته است آسان نخواهد بود اما من تلاشم را خواهم کرد تا به آن نزدیک شوم. اهدافم این است که گلهای زیادی بزنم، افتخارات را کسب کنم و بخشی از تاریخ این باشگاه بشوم.

کاکا مدتی است که با مصدومیتی از ناحیه زانویش نیز کلنجار می رود ولی گفته می شود که برای بازی سه شنبه شب مقابل ارسنال در لیگ قهرمانان می تواند آماده شود. خودش در این باره می گوید: من احساس بهتری دارم. من مقابل لازیو آماده نخواهم بود اما من خیلی مطمئنم برای بازی سه شنبه. دوره خوبی برای من نبوده است چون از نظر فیزیکی من در وضعیت خوبی در این یک ماه نبوده ام. این هفته من قادر هستم تا زیاد تمرین کنم و این به من کمک می کند. برای روز سه شنبه همه از من انتظار دارند. مسابقه حساسی مقابل آرسنال خواهد بود چون من می توانم آن را به مانند بازی مقابل سلتیک در فصل گذشته تصور کنم. شب فراموش ناشدنی بود. من امیدوارم که سه شنبه نیز اینگونه باشد.

اشاره کاکا به بازی مقابل سلتیک از آن جهت است که در فصل گذشته نیز بازی رفت در اسکاتلند به تساوی بدون گل خاتمه یافته بود ولی در سان سیرو میلانیها با گلی در وقت اضافه توانستند به مرحله یک چهارم نهایی صعود کنند.
مسلما یکی از عوامل محبوبیت مالدینی و امثال او وفادار ماندن او به باشگاهشان است ولی آیا کاکا خواهد توانست به این عهد خود وفادار بماند یا خیر؟ رسیدن به جواب این سوال را باید در گذر سالیانی که می آیند بگیریم.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس