صفحه نخست > عکس > عکس روز > تصاویر تکان دهنده از شفاخانه ی مرگ، شفاخانه ی محمد داود در کابل

تصاویر تکان دهنده از شفاخانه ی مرگ، شفاخانه ی محمد داود در کابل

کابل پرس
سه شنبه 31 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دولت افغانستان میلیون دالر از دولت آمریکا برای شفاخانه ی محمد داود در کابل دریافت کرده است. با این وجود گزارش ها از اختلاس گسترده حکایت می کند. در کنار اختلاس گسترده، سربازان افغانستانی که در این شفاخانه برای تداوی برده می شوند، در وضعیت کاملا غیر صحی بسر برده و نه تنها هیچ استاندارد صحی رعایت نمی شود بلکه با توجه به نوع نگهداری، بهداشت و انجام عملیات، شفاخانه ی محمد داود در شهر کابل را باید شفاخانه ی مرگ نامید.
از سوی دیگر برخی از منابع می گویند همانطور که در صفوف نظامی تبعیض وجود دارد، در اولویت های تداوی این شفاخانه نیز تبعیض دیده می شود. سربازان مجروح غیر پشتون که نیاز جدی و فوری به تداوی دارند، روزها و هفته ها در انتظار می مانند و شرایط نگهداری آنان نیز بسیار وخیم می باشد. بگونه ای که حتا تخت مراقبت از آنان تشناب آنان نیز محسوب می شود، خون از بدن آنان سرازیر شده و در سطح محل جاری می شود، مدفوع در محل شفاخانه دیده می شود. در صورت عملیات جراحی این سربازان، هیچ معیار علمی و صحی ندارد، محل عملیات عفونت می کند و محل مناسب برای کرم ها و انواع ویروس و باکتری می شود.

هر چند فساد و وضعیت تداوی در شفاخانه ی مرگ در رسانه های بین المللی انعکاس وسیعی یافته است، اما با این وجود بخش دیگری از این تراژدی همچنان پنهان مانده است. جایی که با کند و کاو می توان به این نتیجه رسید که تبعیض در این شفاخانه با سیاست کلی تبعیض در نهادهای امنیتی، همکاری مقامات ارشد امنیتی با طالبان برای قتل سربازانی که بصورت جدی با طالبان مقابله می کنند، همراه و هماهنگ است. گزارش های مختلف حاکی از آن است که سربازان غیر پشتون بصورت مشخص به مناطق نا امن اعزام می شوند و معلومات موقعیتی آنان از طرف سربازان دیگر به طالبان داده می شود. طالبان وقتی سربازان غیر پشتون را اسیر می کنند، بلافاصله آنان را به قتل رسانده و سربازان پشتون را رها می کنند. چندی پیش یک مقام امنیتی سابق افغانستان به برخی رسانه ها گفته بود که تنها در سه ماه گذشته 1800 تن از ماموران امنیتی افغانستان کشته شده اند. این در حالی ست که حکومت مافیایی قبیله ای کرزی تنها در سه ماه گذشته ده ها تن از خطرناک ترین تروریست ها را با عناوین مختلف از زندان آزاد کرده است.

همکاری نهادهای امنیتی مانند وزارت دفاع افغانستان با طالبان کاملا دو سویه می باشد. طالبان بصورت برنامه ریزی شده به صفوف نیروهای امنیتی داخل می شوند و در داخل حکومت و نهادهای امنیتی نیز، برخی از مقامات ارشد با طالبان بر اساس اشتراکات قومی همراه می باشند.

منبع عکس ها

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لعنت خدا به سر کرزی و برادران ناراضی اش

 • بشیر خان
  چرا؟ چرا؟؟
  به نظر من به خاطر اینکه قبیله قدرت و مغز حاکمیت را ندارد. از روزی که افغانستان به دست قبیله افتاد نابود شد. قبلا این سرزمین خراسان بود وقلب تمدن بود اما از وقتی که ان پدر لعنت مفعول به نام احمد خان ملتانی امد و قبیله و توحش و بدویت را برسر این کشور مسلط کرد، انسانیت و تمدن و دانش از این کشور رفت.
  شما خود تان فکر کنید که یک چوپان و شترچران را چه به دولت و حکومت داری؟

 • اوغان با عث بد بختی مردم شده است.
  کسیکه دشمن مکتب بود
  دشمن پیشرفت است
  دشمن تمدن و ترقی است
  دشمن بشر است
  دشمن اطفال های خود است
  جاهل بیعقل ندان نا فهم غول کودن است
  شما پشاتین مکتبای خود را بسته میکنید اطفال ها ی شما بیسواد بار میاید و بار دوش ما میشوید کاشکی تنها بار دوش میبودید چون بیعقل هستید بم به بدن خود بسته کرده در محل پر ازدهام انفجار میدهید اگر کسی دانش داشته باشد این کار را نمیکند .
  ما مجبور سالانه ملیارد ها افغانی بخاطر انسان ساختن شما مصرف کنیم تا شما حد عقل انسان شوید و با عث مکروب مخرب در جامعه نشوید.
  در جنوب افغانستان چندین مکتب بسته شده است او بعقل ها این کار کاملا به زر شما است اطفال ها ی شما از درس محروم میشود.
  شما بسیار بسیار غول و بیغقل هستید کسکه مکتب شما را بسته میکند او دشمن شما است و شما تا هنوز دوست و
  شمن خود را نشناخته اید .
  من هزاره هستم من خوش ندارم که مکتب های شما بسته شود زیرا اطفال های شما از درس محروم میشود و در تما م عمر بد بخت و جا هل میمانند و این حق را انها دارد تا مکتب بخوانند و شما منحیث اولیای انها این حق را از انها میگیرید.
  او غان های پاکستان دشمن شما است
  طالب دشمن شما است .
  انعده پشتون ها یکه باعث شده تا مکاتیب شما بسته شود فریب خورده اند دشمن شما و دشمن اولاد شما است.
  پشت بهشت و جنت نگردید زیرا بهشت و جنت وسیله تجارت و استثمار بیش نیست شما بد بخت ها پیش از اینکه فکر کنید در رابطه به اینده اولاد خود کاری را میکنید که تبر را گرفته ریشه خود را قطع میکنید.
  باز هم میگویم من خیلی خوش هستم که هزاره هستم خوشی من اینست که گوش هایم حرف را میشنود با چشمان خود چهار طرف خود را میبینم و دنیا را میبینم و متوجه میشوم و از دیگران یاد میگیرم از علم وتخنیک روز استفاده کرده میتوانم با هر کس دیگر رقابت کرده میتوانم و میکنم خوبی ما این است که از علم روز واز تکامل و ترقی بشر امروزی تقلید میکنیم اما شما پشتون ها متوجه این چیز ها و متوجه این دست اوردها نیستید.
  مشکل عمده شما این است که شما خیلی از پیشرفت جا معه عقب مانده اید من دلم به شما میسوزد بخاطر ایکه بخواهیم و نخواهیم هم وطن هستیم و بخواهیم نخواهیم بار دوش ما میشوید و باید به شما چندین بار گفته شو د که شما غقب مانه اید تاجیک هز اره و زبک شما کرده به مراتیب پیشقدم است چونخوش دارند اطفال های شان به مکتب بیروند دانشمند شوند و شما این کار را نمیکنید مکتب های خود را بسته میکنید طالب را شما خود تا جای میدهید اگر شما طالب را جای ندهید طالب نه بلکه تمام پاکستان در قریه شما امده نمتواند.
  در این جند سال که شما طالب را جای داده مسلح و مجهز ساخته اید بگو چی فایده به شما رسانیده است غیر از در بدری در تمام دنیا ابروی شما را برده است .
  باز هم اگر حرف را نشنیدید فکر نکرید به جنگ ادامه دادید جوانان تان علیه این جهالت شما قیام نکرد نتجه انرا بعدا میبینید که پشیمانی فایده ندارد چون نسل در نسل بیسواد میمانید و هر کس شما را میتواند به نفع خود استعمال کند .
  من برای شما یک مثال میاورم .
  برای شما سوال پیدا نشده که چرا دنیا خوش دارد همشه پشتون ریس جمهور باشد و یا در راس افغانستان باشد
  بخاطر ایکه دنیا به خر ضرورت دارد تا سوار شود و خر را هر قدر بار کند فقط جو بد هد شکم انرا پر کند تا سیر شود و ارگوز کرده لگد زده بیگردد و اگر نه کرزی را که میشناخت از کجا پیدا شد و امد ریس جمهور شد باز هم ما قبول کردم و شما علیه ان سلاح گرفته میجنگید و خانه و مکتب خود را ویران میکنید.
  هر کس ریس جمهور افغانستان باشد ما در قیصه ان نیستیم و لو که خر هم باشد ما از مغز خود کار میگیریم مکتب میرویم کار میکنیم به اینده خود و اینده اطفالهای خود می اندیشیم کوشش میکنیم تا اندازه توان در مورد وطن عقب نگهداشته شده خود فکرکنیم و به این می اندیشیم که چرا همسایه های ما بمب اتم دارد راکت دارد و ما هنوز هم مکتب نداریم .
  ما تصمیم داریم که اول باید اوغان را انسان و اهلی ساخته بعدا در مورد کار های دیگر تصمیم بیگیریم واین پلان اولویت دارد تا اوغان ادم شود و متکب خود را نه سوزاند اطفال هایشان از متکب محروم نشود زنان خود را تیر باران نکنند بینی هایشان را نبرند دلت که خوش میشوی یا دیق یک واقعیت است .

  • محترم را رو سلام ، پشتون ها مکتب و د ا نش و ا اسا نیت نمیخوا هند ، پشتون ا وغا ن ها ، فقط پول د ا لر کلد ا ر
   و تمن ا یرا نی میخوا هند و بس

 • in tayfe jat yaqinan in kare ghayre insani ra mekunad . pashtun yani muhlec yani tabghiz alyeh basharyat...

 • gape shefa khana mand wa shoma ba ham dar geer shodeed
  parloman bayad een qaziya ra paygeri konad
  hoqoqe bashar koja ast????????????????????????????????? deda nameshawad
  jorrnalestan ham eenja gozar nadarand
  ok

 • در اکثر کشور های دنیا نامی شفاخانه را به اسمی یک عالم یا دانشمندی طب نامگزاری می کنند...در اوغانستان وحگومت کوچی های بی فرهنگ بنامی یک دیوانه ای خر کس...داود.....شما از این جا فکر کنید که ما با جه جیوان های وحشی درگیز هستیم.......

 • نفرین به این فساد پیشه گان بی فرهنگ!!!! خدا به قهرو غضب خود گرفتار شان کند! از برای خدا این چه وضعیت است؟ او!!! اولیای امور از خدا بترسید کمی بشرمید!!! به نفرین الهی گرفتار شوید با این بی کفایتی و بی مسوولیتی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ba qawle maruf Sag ki tar shud palid tar meshawad . 275 sal in qawme be farhang tabiz dasht hala ham chinin ast .

 • enja shafa khana ast ya qasabi jaye sharm ast baraye wezarate sehate ama ke megzarad en nawa jenayat sorat gerad

 • مگن انتحاریها حتی از ای قصابی ترس دارن.ای مردم غیر از کوچی گری دیکر هیچ نمیپامند. داوود یک خرش و کرزی دیگرش. باز نام باغ وحش کرزی میمانیم.

 • زمان گذار به بهار عربی/فارسی در این مملکت است وگر نه فرصت بدست امده از حضور خارجی ها هم از دست رفته و طالبان به یک قدرت تهدید مبدل و انگاه دیگر هی انتخابی برای مردم افغانستان نخواهد ماند. پس بهتر است این بهار به وسیله مردم هر چه زود تر ایجاد شود.

 • داود یک بی ناموس احمق لوده بود و حالا شفاخانه را به نام او کرده اند. در گورش سک مرداری کند.

 • عزیزان فارسی زبان
  شما هم که در این کامنت ها چندان مودب نبودید پس چرا پشتونها را بی فرهنگ خطاب میکنید؟

 • سلام
  واقعا برای مردم افغانستان متاسفم ، واقعا برای کشورهای جهان سوم متاسفم افغانستان شما اونطوری، ایران ما اینطوری....خدایا چرا صدای مسلمونارو نمیشنوی؟؟؟

  آنلاین : http://webkade.net

 • حامد کرزای و کابینه اش به جای بازسازی کشور در اندیشه ی پارسی ستیزی هستند به جای آن که در دکشور بیمارستان و درمانگاه ساخته شود و از پزشکان زبده بهره گیرند.تازه می خواند زبان پارسی را از رشته های پزشکی در دانشگاه ها بردارند.این اوغان ها از جان پارسی زبانان چه می خواهند؟
  در جنگ های چندساله ی میهن بر باد ده پارسی زبانان را کشتید.خبرنگار کشور را به بهانه ی این که واژه ی دانشگاه را به کار برده بود به زندان افکندید تابلوی نگارستان ملی و دانشگاه کابل را به خاطر پارسی بودن پائین کشیدید. سال هاست که زبان پارسی از یکای پارسی رخت بربسته است.سرود ملی را از پارسی به پشتون برگرداندید.نام سبزوار باستانی ما را شیندند گرداندید دم بر نیاوردیم دیگر از جان ما چه می خواهید؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس