در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > آيا می توانند عليه جنايتکاران وطنی نيز تظاهرات و يا قيام کنند؟

آيا می توانند عليه جنايتکاران وطنی نيز تظاهرات و يا قيام کنند؟

يكشنبه 9 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

افغانستان کشوری ست که در آن همه ی جنايات حاد عليه بشريت روی داده است. نسل کشی، کوچ اجباری، جنايات جنگی و تجاوز جنسی. در کنار اين جنايات، افغانستان يکی از فاسد ترين کشورهای جهان محسوب می شود که فساد، اختلاس و رشوه در آن بيداد می کند.

در دولت افغانستان می توان چهره های اصلی متهم به جنايت را از دوران های مختلف، از زمان محمد ظاهر، پسر کاکايش داود، رژيم های مستقيم وابسته به روس، مجاهدين و طالبان مشاهده کرد.

بخش قابل توجهی از کسانی که در اختلاس و چور و چپاول دارايی های همگانی نيز دست دارند، در رده های بالای دولت قرار دارند.

اکنون دو روز است که در ولايات مختلف افغانستان، تظاهرات عليه چند کارتونيست و نيز عليه کشورهای دنمارک و هلند جريان دارد. تظاهر کنندگان خشمگين، به شکل های مختلفی خشم خود را نشان می دهند. دقيقا اولين باری که کارتون ها به نشر رسيد، در نتيجه ی تظاهرات در ننگرهار، چند تن جانشان را از دست دادند. گروه تاريک و تروريست طالب هر روز با حملات انتحاری خود جان شمار زيادی از شهروندان افغانستان را می گيرند. در حالی که طالبان داعيه ی اسلام دارند، به مکاتب نيز بارها حمله کرده و مقدس ترين کتاب مسلمانان را نيز به آتش کشيدند.

تظاهرات و مخالفت با اقدام کارتونيست ، حق مسلم مردم می باشد اما چرا با همه ی کشتار، جنايت، دزدی و چپاولی که در افغانستان صورت گرفته و می گيرد، آنان عليه، جنايتکاران، آدمکشان، دزدان و سوء استفاده کننده گان از نام اسلام در افغانستان کاری نمی کنند.

نظر شما در اين مورد چيست؟


عکس ها از خبرگزاری های آسوشيتد پرس و رويترز

دقت داشته باشيد، نظراتی که حاوی توهين به افراد و دين اسلام باشد حذف خواهد شد. بحث های تحليلی و انتقاد آزاد است.

پيام‌ها

 • هردو (جنایتکاران داخلی و دشمنان خارجئ اسلام) سر در یک آبخور دارند و از یک چشمه آب میخورند... از عبدالرحمن گرفته تا، نادر، ظاهر،داود، مسئولین رژیم کمونیستی (که از جانب شوروی سابق حمایه میگردیدند)، رهبران جهادی، طالبان، و نوکران نکتایی به گردن فعلی همه گی نوکر بوده و میباشند و به امر اربابان خارجئ شان دست به جنایت زده و میزنند...

  حال اگر مردم مستقیماً در مقابل عوامل بیگانه و خاینین ملی (چی آنهایی که بر سر قدرت اند و چی آنهایی که مانند طالبان دست به انتحار میزنند...)، دست به تظاهرات و قیام نمیزنند بخاطر اینست که جوابی بجز از رگبار مسلسل ها نخواهند گرفت... این موضوع را نویسنده این مطلب به خوبی میداند اما خودش را به کوچه حسن چپ میزند...

  رهبران و فرماندهان خاین جهادی و گروهک طالبان از کجا تمویل میشدند و یا میشوند بر هیچ فرد کشور پوشیده و پنهان نیست... و کیها میخواهند تنش را در میان جهان اسلام و اروپا به میان آورند نیز تا اندازۀ زیادی واضح و روشن است.

  اینها همه گی اشکال مختلف یک جنگ وسیع و پُردامنه بر علیه اسلام و مسلمانان برای تسخیر کامل منابع طبیعئ آنها میباشد.

  • بازچاپ کاریکاتوری از چهره پیامبر اسلام توسط رسانهء دانمارکی یک حرکت آزاردهنده و بی جاست. اما این کار توسط یک نفر و یا یک گروه صورت گرفته است نه به تصویب نماینده گان مجلس این کشور. و در ضمن به نظر من این وظیفه افغانها نیست که دست به چنین عکس العمل خشونت بار بزنند. چون کشور ما ده ها سال است که در آتش جنگ و بی ثباتی می سوزد و مردم ما از ارتباطات بین المللی در انزوا قرار داشته است و همین جنگ ها و تشنّج ها بین جناح های مختلف در کشور وضعیت اقتصادی و فرهنگی کشور را به صفر رسانده است، که بازسازی در همهء عرصه ها یک مسئولیت سنگینی بر دوش هر شهروند افغانستان است.ما باید مسئولیت این طور مسائل را به کشورهای چون عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و کشورهای که از اقتصاد خوب برخوردارند و مشکلات دیگری ندارند واگذار کنیم. چرا کشورهای نامبرده مثل عربستان سعودی که پیامبر اسلام اصالتا از همانجا ظهور کرده و بازچاپ این کاریکاتورها بیشتر متوجه آنها میشود دهان باز نمی کند و این حرکت ضداسلامی را محکوم نمی کنند. مسلما آنها چون منافع و استراتیژی بین المللی خود را بر اینطور مسائل ترجیح می دهند نمی خواهند که دست به نشان دادن چنین عکس العملهابزنند تا مواقف بین المللی شان در معرض خطر قرار نگیرد.
   مردم ساده لوح ما باید زیرکانه به اینطور مسائل توجه کنند و با تحریک یک دسته از انسانهای که همواره از یونیفورم دین به عنوان یک متود سیاسی جهت تسلّط بر افکار سنّتیی مردم و بقای زمامداریی خودشان استفاده میکنند دست به چنین اعمال خشونت آمیز که موجب کاهش محبوبیت افغانستان در ارتباطات بین المللی خواهد شد نزنند.وبیشتر از هشیاری و زیرکی و فردانگری استفاده بکنند و از همین شانس طلایی استفاده بکنند و نگذارند بار دیگر کشور به دست غولان و هیولاهای بیفتد که هیچ گونه احساس در مورد مردم و کشور ندارند وسرنوشت تمام ملت را قربانیی خواسته های خودشان میکنند.
   زندگیی خوب ثمره ای اندیشه خوب است.
   از ماست که بر ماست تا خوب و درست نیاندیشیم ازین نابسامانیها رهایی نخواهیم یافت !!! با آرزوی ترویج درست اندیشی بین مردم افغانستان

  • سعودی و امارات دو ایالت دور افتادۀ ایالات متحده میباشند پس چگونه مردم آن که اختیار انتخاب حاکمان خود را ندارند، میتوانند دست به تظاهرات علیه بی حرمتی به اعتقادات خود بزنند؟

  • عامل این بی‌عقلی مردم به گردن آن به اصطلاح "نمایندگان ملت" هم است که در جریان تصویب قانون اساسی زورکی و بیمورد کلمه "اسلامی"را به نام افغانستان افزودند.

   حال مردم ما تصور میکنند که تنها کشور اسلامی در جهان افغانستان و است و اینان تیکه دار اسلام هستند که در یکچنین مواقع عکس‌العمل نشان دهند.

   این تظاهرات ها ما را در پیش مردم جهان میشرماند و یک چهره عقب مانده و وحشی و طالبی از ما به نمایش میگذارد. مردم جهان خواهند گفت که همه‌ی افغانها طالب فکر و جاهل هستند.

  • اینهم کار استعمار نو و کهنه است کریمه جان و گرنه کدام نماینده های ملت و کدام قانون اساسی؟ اما یک سوال از شما:

   شما از کدام آبرو و حیثیت حرف میزنید؟ آیا کدام آبرو و حیثیت برای ما مانده؟

   کشوریکه همیشه در اشغال بیگانه ها بوده آیا از خود اختیار، آبرو و یا حیثیت دارد؟

 • همین حماقت ما افغانهاست که کشورهای بیرونی بیشترین سو استفاده را از آن میبرند. اگر به آگاهی نرسیم و از جهالت بیرون نشویم حال و روزگار همین خواهد بود و خاین و جانی و قاتل از احساسات ما استفاده کرده به دهل خود ما را خواهد رقصاند.

  با شکم های گرسنه و جامه های دریده و هزار مصیبت دیگر نمیدانم این مظاهره ها چه چیزی به ما خواهد داد. و ثانیا اینان با خود فکر نمیکنند که آیا پیغمبر شان در همین حد است که چند کارتون بتواند از شان و حثیثیت ایشان بکاهد؟

 • سلام دوستان:من تعجب ميكنم كه شما از كدام مسلمانان حرف ميزنيد ؟از نا مسلمانان كه بدترين شمشير بر تنه اسلام ميزنه؟ از نا مسلمانان كه خود را جمع انسانها منفجير ميكنه وده ها مظلوم را به قرباني ميكيره ؟ ازنا مسلمانان كه مساجيد واماكن مقدس اسلام را انفجار ميكنه؟ ازنا مسلمانان هاي كه انسانها را مثل حيوان ذبح ميكنه؟ ازنا مسلمانان كه در قرن بدويت وحجر زندكي ميكنه واز انسانيت وشرافت يك كلام نميدانه؟ازنا مسلمانان كه به نصف قرأن اعتقاد نداره وبه جاي نصف قرأن از قانون بدويت وجهالت بختونوالي استفاده ميكنه .دوستان در كجاي قرأن اين اعمال هاي غير انساني وغير اسلامي جواز داره بس جرا اين جماعت را به عنوان مسلمان ياد ميكنيد قرار دادن اينها در صف مسلمانان خيانت در حق اسلام شريف است.اكر براستي در دين اسلام جه در فق اهل تسنن وجه در فق اهل تشيع اين اعمال هاي ناشايسته جواز داشته باشه ايا از ديدكاه شما اين دين(اسلام)شايسته ومبرا است كه بنده معتقد هستم كه هيج يك ازاين اعمال هاي نا بالغ وناشايسته نه در قرأن ونه در هيج يك از فق هاي اسلامي جواز نداره بس قرار دادن اين جماعت در صف الام اسلام عزيز تزهين وجفا به اسلام نيست؟
  نكته: دوست دارم در يك نقطه اشاره ي داشته باشم وان اينست كه در افغانستان وباكستان متأسفانه دو جيز را ما از هم درست تشخيص داده نتوانيستيم.1:اسلام شريف.2: بختونوالي وبدويت وسهيونيستي. به اميد اينكه هرجه زودتر برادران مسلمان ما به اين نتيجه برسه.
  اما بعد در رابط به اين اهانت كشور دانمارك وهولند بايد به عرض تان برسانم كه اكر بيروان اديان هاي ديكر بجز از اسلام اين اعمال ها را انجام ميدادند ما مسلمانان جه كار ميكرديم كه خود به نتيجه ميرسيم كه بد تر ازاينها اهانت ميكرديم ولي براي بيرون رفت از اين اهانت ها اينست كه بايد اسلام را براي بيروان هاي اديان متعدد وباالخصوص كشور هاي غربي به صورت درست معرفي كند وكرنه اين تظاهرات به معني جهالت وجنك ستيزي بيش معني نداره وهمجنان بايد به عرض تان برسانم كه كشور هاي غربي اسلام را به جهره اصيل شان تاهنوز نشناخته بلكه اسلام را به اين كزينه ها ميشناسه .جنك.خونريزي.انفجار.خودخواهي.نابودي.دشمن همه اديان هاي ديكر.دشمن انسانيت ...................................وغيره

  • Toor
   khaane aziz dorood bar shomaa z naweshta haayat maloom meeshawad ke dar mawrede eslaame haqiqi maloomaate chandanee an aziz dorood bar shomana daareed. lotfan yak baare digar taarikhe eslaam ra motaalea bekon ta bedaani ke amaal wa keraare benlaadenha wa mollaomarha wa golbodinhaa wa ghayra wa ghayra ...kaamelan tebqe hedayate khoda wa rasoolash ast een fedaiyane eslm ykwajab ham az faraaminchi qoraan sarpeechi nakarda and .... baazham az shoma wa hama dostaanee ke meekhahand dar een zamina chizy benawisand wa ya meekhahand chizee bedaanand besyaar dostaana khahesh meekopnam ta lotfan ba khod zahmat dada dar mawrede waqeae nkhla ke awalin haadesae khoshoonataameeze eslam ast wa haadesae koshtaare 750 nafar az yahoodihaay bani qorayza saken dar hoomae shahre madina dar yakrooz ba amre khoda wa rasoolash wa hmkhaba shodani rasoole khoda baa(raihaana ) dokhtare yaky az haman koshta shodahaa dar payaane haman rooze khoonaalod ...wa gardan boridane do tan az asirane jange badr ba amre rasoole khodaa wa niez kostaarhaay digary raa ke dar hamaan zamani hayat payambare eslaam rokh dada ast ba deqat wa baa chashmaani baaz motala koneed taa bedaneed ke ashkhasee ke shoma anhaa raa naamosalman khetab karda eed naamosalmaan na balke mosalmaamaane waqei wa raastin and!!!!haala baayad did ke aaya iin amaal ensaani ast ya nee !?.,.qzawat ba shomast

 • در حالیکه مانند هر مسلمان دیگر نشر این کارتون را تقبیح مینمایم ولی در عین حال باعث تاسف من است وقتی می بینم مردم ما تحت تاثیرگروه های افراطی تا چه حد صبرو حوصله خود را از دست داده اند، امروز یک کارتون، یک قطعه شعر و یا یک بیانیه کوتا در هر گوشه و کنار جهان
  کافی است تا این افراد تحریک گردیده هفته ها و ماها در خیابانها گلو پاره کنند.
  در حقیقت این افراد خود باعث ارزش دادن به آن نویسنده و اثر آن میشوند وطرف متضرر در این حوادث فقط خود اینها هستند در جریان تظاهرات سال گذشته هفت نفر از تظاهر کننده گان بقتل رسید. موضوع دیگر اینکه از ۵۴ کشور اسلامی تنها ما تکه داران اسلام هستیم زیرا تا
  کنون بجز چند شهر محدود در جهان اسلام به این موضوع هیچگونه اهمیتی داده نشده است.

 • اين مظاهرات صلح آمیز باید به قیام سرتاسری به خاطر اخراج قوای بیگانه و متجاوز که خون هزاران فرزند بیگناه افغان را بدست دارند مبدل گردد.

  نیرو های خارجی در راس امریکا و انگلیس در هفت سال که گذشت به جز از ویرانی ، بدبختی و قتل هیچ کاری انسانی برای مردم بیدفاع و بیگناه کشورم نکرده اند.

  - هزاران بیگناه تا حالا به قتل رسیده اند.

   مسایل و نفرت قومی تشدید یافته است

   کشت ، زرع و تولید تریاک و مواد مخدر دیگر نه یکبار نه ده بار بلکه هزار مراتبه صعود کرده است

   افغانستان تجزیه شده است. و در هر گوشه آن یک جنایتکار ، قومندان محلی یا خائین چون عطا محمد نور در بلخ ، حضرت علی در ننگرهار، چپاولگران مربوط به طالبان در هلمند و قندهار، فرمانروایی میکنند.

   جنایتکارانی که کابل را ویران کردند ، به عفت هزاران زن افغان تجاوز کردند ، اردو ، پولیس و بنیاد اقتصادی کشور را از بین بردند امروز بهترین دوستان این جنایتکاران امریکایی و انگلیسی به شمار رفته و بر مردم مظلوم ما بار دیگر تحمیل شده اند.

   جنایتکار ملی مسعود به حیث قهرمان ملی بر آن مردمی تحمیل شده که فرزندان شان،خانه ها شان، و ناموس شان بوسیله مسعود و باند او مورد تجاوز قرار گرفته و به خاک و خون کشیده شدند.

   در هفت سال گذشته به جز از جنایات فوق الذکر این جنایتکاران که اکنون به پیغمبر اسلام و دین اسلام توهین میکنند ، هیچ کاری در راه حفظ حقوق اتباع، به محاکمه کشانیدن جنایتکاران جنگی ، دفاع از حقوق بشر و رشد اقتصاد و تقلیل فقر و بدبختی انجام نداده اند.

  پس موجودیت آنها به جز از بدبختی دیگر چه فایده ای به ما تا حالا کرده است ؟

  مگر ربانی و سیاف، ضیا و ولی مسعود ، فهیم و قانونی و خائنان دیگر که داد از اسلام و پیغمبر اسلام میزنند شرم ندارند که در کنار کسانی نشسته اند که اسلام و پیغمبر شانرا توهین میکنند ؟

  این جنایتکاران که داد از اسلام و انقلاب اسلامی میزنند مگر نمیگفتند که به خاطر اسلام و پیغمبر اسلام از جانشان میگذرند ؟ حالا چه شد که در کنار کسانی نشسته اند که هر روز رژیم صهیونیستی را در اسرائیل مسلح تر میکنند تا هزاران فلسطینی بیگناه را قتل عام کنند و در افغانستان هزاران زن و کودک را .

  مگر مبارزه آنها به خاطر اسلام همین بود که ولی مسعود خائین با افتخار میگوید که روابط آنها با امریکا برادرانه است ؟

  وقتی این خائینان و جنایتکاران را در کنار امریکایی ها و انگلیس های جنایتکار میبینم که در هفت سال گذشه هیچ کاری به نفع مردم بیگناه ما انجام نداده پس دعا میکنم که این مظاهرات سر آغاز قیام همگانی بر علیه آنها و نوکرانشان باشد.

  بگذار مردم افغانستان با قیام سرتاسری و صلح آمیز به این جنایتکاران بفهمانند که مردم افغانستان هرگز جنایات آنها را نخواهد بخشید.

  • شیر یا روباه!..

   از گفته هایت معلوم میگردد که تو یک شیطان و فیتنه انگیز هستی !.. که در هیچ را وروش برابر نیستی بکدام عقل منطق ضعیف خود پیامبر اسلام محمد (ص) را تنها در قلمرو افغانستان محدود میسازی!.. آیا پیامبر اسلام تنها مربوط مردم مسلمان افغانستان میشود؟.. شاید این چند سطر پوسیده و بی معنا ات را در حالت غیر عادی نقد کرده باشی یا اینکه دائیم غیر نورمال هستی!؟.. که دست به چنین چتیات و یاوه گوی زده ای ؟..لهذا توصیه من بتواین است تا قبل ازین چیزی میخواهی بنویسی باید اول خودت کمی نورمال بساز!.. بعد دریکی از کلینیک تکلیف روانی مراجعه کن!. سپس در یکی از کورس های بیسواد ی خودت را شامل بساز!.. و بعد اگر لازم دیدی کمی سر خودت اطمنان حاصل نمودی باز چیزی بنویسی اگر ازین چرندیات چیزی دیگر یاد نداری باز با من بتماس شو!..

 • سلام به همه!
  من بگفته های برادرم طورخان کاملاً متعرف هستم. چراکاری که هموطنان ما میکنند یا به اصطلاع آب را نادیده موزه را از پا میکشند نتنها دفاع ست بلکه جفاست که در حق اسلام میکنند. وقتیکه در کشور دنمارک یا درجای دیگر اهانت به اسلام یا بهترین عالم بنیان گذار مکتب انسانیت حضرت محمد (ص) صورت میگیرد. درست است که قلب هر مومن و مسلمان جریحه میگردد. مگر بعضی اشخاص شر طلب با استفاده از یکعده افراد بیسواد و نافهم دست به را پیمایهای بی معنای میزنند که جز صدمه رساندن به دیگران دیگر کاری ساخته نمیشود . این کار یک عده افراد دلقک که کلمه از اسلام و انسانیت نمیدانند نیست!!!.. این کار علما و دانشمندان اگر واقعاً چنین چیزی هستند نباید مانند لط های سلطان محمود بخوابند!.. باید سیمنار های علمی را تحت عنوان اسلام شناسی دایر نمایند دین مقدس اسلام را منطقاً برای مردم عرضه نموده و به همه جهانیان ابلاغ کنند که این اعمال زشت مانند سر بریدن, انتحار و سایر جنایات نا بخشودنی که امروز توسط عده افراد مذبوح و جنایت کار جهت بر اورده ساختن اهداف شوم و ناپاک شان انجام میگردد اسلام آن را قاطعاً محکوم نموده مهر بطلان میشکدو از دید گاه اسلام این چنین اعمال پست به هیچ وجه جواز ندارد.

جستجو در کابل پرس