کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > عکس > عکس روز > نمايی از تنگی تاشقرغان

نمايی از تنگی تاشقرغان

عکس از نظيف الله سالارزی

سه شنبه 11 مارچ 2008

يکی از ديدنی ترين جاها در عرض راه به طرف ولايت بلخ تنگی تاشقرغان می باشد، که درحدود پنجاه کيلومتر از شهر مزارشريف فاصله دارد.

د تاشقرغان تنګی هغه د ليدلو وړ ځای دی چی د مزارشريف د ښار څخه ۵٠ کيلومتره خټيځ
خواته پروت دی.


اين عکس با اجازه ی رسمی دفتر سازمان ملل در افغانستان، در سايت کابل پرس نشر می شود

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


61 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > عکس > عکس روز > نمايی از تنگی تاشقرغان

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • باعرض سلام .وطن ما وشما مناظرو جاهای قابل تماشا فراوان دارد .بااستفاده از موقع از جناب کامران صاحب خواهشمندم درمورداینکه عکس های ارسالی خوانندگان را می پذیرندیاخیر وهم به کدام ادرس ارسال شود معلومات دهند

 • سلام میخواستم ازفرصت استفاده تا ازطریق این سایت این نمای دیدنی را (تنگی تاشقرغان) به مردم عزیزم معرفی کنم .
  این کوه که بنام تنگی تاشقرغان مثمی گردیده کوه بوده که باهم وصل وقتی حضرت علی (رض) همراه با یاران ومسلمانان میخواستند ازآنجا عبورنمایند به نسبت مسافرت طولانی بسیارخسته وتشنه شده بودند که سرراه شان این کوه قرارگرفت وراه عبورنداشتند چیزی نمانده بود که سپاه اسلام ازتشنگی وخستگی وآفتاب سوزان هلاک شود درهمین اثنا حضرت علی (رض) شمشرش (زلفقار) را کشید وبه کوه کوبید که کوه به قدرت خداون متعال دو نصف شد وحضرت علی (رض) همراه با سپاه اسلام ازآنجا عبورنمودند .

  • سلام عزیز دل برادر..... می خواستم بگویم که من اصلا تاشقرغانی هستم و در زیر همین تنگی تولد یافته ام اما مهم این است که این افسانه های بی پایه را نسازید و بر دامان اسلام نه چسپانید. حضرت علی اصلا از کوفه به این طرف نیامده است و همانجا شهید شده است دوم این که تنگی بسیار هم عجیب نیست. عجایب طبیعی در کشور های جهان است که هوشت را می برد و لی نه علی آنجا بوده و نه ابو بکر و عمر....... یک جایی طبیعی است و خلاص... صبغه دینی دادن بر هر چیز دین را خدشه دار می کند و غیر مسلمانان بر ما می خندد..

  • دوست عزیز شما در باره کوه تنگی معلوماتی ارائه فرمودید از دید شما تشکر اما باید چند نکته را باید در نظر داشت:
   حضرت علی کرم الله وجهه در کدام سال بخاطر چی درینجا آمد در هیچ کتاب تاریخ نیامده است این یک افسانه سر زبان ها است بین مردم عوام شما که منحیث تحصیل کرده حرف می زنید لطفا آنجه می فرمایید با سند باشد و گرنه به گمان اینکه بزرگان را توصیف کرده باشید به ایشان توهین می نمایید.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.