کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > عکس > عکس روز > بیست و دو عکس از بزکشی در بامیان

بیست و دو عکس از بزکشی در بامیان

چهار شنبه 31 اكتبر 2012, بوسيله‌ى جواد کیا | خبرنگار آزاد

روز جمعه مورخ 26 اکتوبر مسابقه جالب بزکشی به مناسبت تجلیل از عید قربان بین دو تیم "یحیا" و "جمعه" در ولسوالی یکه ولنگ ولایت بامیان برگزار شد. در این مسابقه دیدنی و پرهیجان حدود 40 چپه انداز و هزاران تن تماشاچی از سراسر ولسوالی یکه ولنگ در قریه ای ده سرخ گرد هم جمع شده بودند.
این مسابقه در سه دور بین این دو تیم برگزارشد. در روند نخست مسابقه محمدکربلای از تیم جمعه توانست سه بار بز را به نفع تیم اش به دایره حلال بیاندازند. در روند دوم مسابقه، بازی سه بردو به نفع تیم یحیا خاتمه یافت و در روند سوم نیز مسابقه 3 بر 2 به نفع تیم یحیا خاتمه یافت.
جایزه این مسابقه برای هرروند مبلغ 5000 هزار افغانی بود. این جایزه از جانب غلام علی وحدت، معین وزارت داخله پرداخت گردید. بزکشی یکی از بازی های سنتی و تاریخی در افغانستان است و بیشتر در ولایات شمالی و مناطق مرکزی کشور مروج است. گرچند مسابقه بزکشی و نیزه زنی با به میان‌ آمدن جنگ های داخلی و مهاجرت های پی در پی در بسیاری از ولایات و ولسوالی‌ها کم رونق شدند؛ اما در ولسوالی یکه و لنگ ولایت بامیان باوجود تحولات گوناگون و مهاجرت های گسترده مسابقه بزکشی هنوز نیز یکی از بازی های پرطرفدار و جذاب در ولسوالی یکاولنگ می باشد. این مسابقه اکثرا در ایام‌های خوشی چون محافل عروسی، عیدها، و سال نو بین تیم های مختلف این ولسوالی برگزار میشود.
ارباب اکبرخان بامیانی 84 ساله که خود زمانی از قهرمانان بزکشی در افغانیستان بوده می گوید "وی چهار بار به عنوان چپه انداز با اعضای تیم اش از هزارستان در بازیهای ملی در در دوران ظاهر شاه و محمد داود خان در کابل در میدان چمن وزیری شرکت کرده است. وی می‌گوید در این مسابقات چهار بار مدال طلا را از آن خود کرده است. وی همچنان دو بار مدال های را در سطح بازی های ولایتی در بامیان نیز ازطرف والی وقت بامیان بدست آورده اند." اکبرخان بامیانی معتقد است که بزکشی یکی از بازیهای هیجان انگیز و مشهور در میان ترک تباران افغانستان بوده و هزاران سال در این سرزمین قدامت دارد.
كارنامه

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


65 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > عکس > عکس روز > بیست و دو عکس از بزکشی در بامیان

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.