IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > اقتصادی > افغانستان به کار ضرورت دارد نه به پروپاگند

افغانستان به کار ضرورت دارد نه به پروپاگند

نوشته ای از احمدنجیب دلداده در دفاع از اديب فرهادی و مديران برنامه ی استراتژی انکشاف ملی افغانستان
يكشنبه 20 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: آنچه در ادامه می آيد پاسخی از شخصی بنام احمد نجيب دلداده می باشد که درباره ی افشاگری های اخير کابل پرس نوشته شده است. اين نوشته ی آقای دلداده خود نشان می دهد که مديران ارشد برنامه ی استراتژی انکشاف ملی افغانستان علی رغم دريافت معاش های گزاف دالری و مصرف بی اندازه ی پول بنام مردم گرسنه ی افغانستان، بی مسووليت و بی تخصص هستند و هيچ اعتقادی به رشد و انکشاف در کشور ندارند. تک تک جملات اين نوشته را می توان نقد کرد و تضادهای آن را برشمرد.

اين کار را به عهده ی خوانندگان کابل پرس می گذارم. فقط اين نکته را می گويم که افشاگری در اينجا کار حلقات نيست و بلکه يک رسانه است که مانند ديده بانی بر سر حکومت، هر خيانت و چپاولی را افشا می کند. / سردبير/

نوشته ی آقای دلداده بی کم و کاست:

افغانستان به کار ضرورت دارد نه به پروپاگند

درین اواخر برخی حلقات عمدتا از بیرون درمورد برنامه های جمهوری اسلامی افغانستان پیرامون بازسازی و پروژه های سراسری استراتیژی انکشاف ملی افغانستان نکته نظر ها و آوازه هایی را نشر کرده اند که به هیچ وجه با حقایق منطبق نیست. دولت با وجود مشکلاتی که دارد همیشه سعی کرده که پلان های انکشافی را در کل افغانستان پیاده کند. این کار یک مساله ساده نیست و کاروتلاش بسیار سختی را ایجاب می کند. انتقاد کردن برای کسانی که در جریان اصلی کار

های قرار ندارند ساده است. اما کوردینه کردن وعملی کردن پلان ها یک کار دسته جمعی است. تاکنون آن چه استراتیژی انکشاف ملی افغانستان انجام داده است ، در حقیقت بار بازسازی خرابی های سی سال جنگ را به دوش خود گرفته است. این واقعیت دارد که رئیس جمهور افغانستان روند بازسازی و تقسیم پروژه ها در ولایات را شخصا تحت نظر دارد . بعضی افراد می گویند که استراتیژی انکشاف ملی افغانستان از سوی موسسات تمویل کننده زیر سوال قرار داشته است. اما سوال این است که چرا موسسات تمویل در شش سال اخیر کلیه پروژه های بازسازی خود در افغانستان را از طریق همین ارگان انجام می دهند؟ این ارگان یکی از موسسات دولتی معتبر است درغیر آن پلان های انکشافی را چه کسی می تواند هماهنگ کند؟ این ارگان به طور مستقیم تحت اثر رئیس جمهور افغانستان است که همیشه بعد از یک مدت کلیه گزارش ها وراپور های خود را به شخص اول مملکت تحویل می دهند.

استراتیژی انکشاف ملی افغانستان هم از سوی دولت و هم به واسطه مراجع دونر به رسمیت شناخته شده و تمامی پول های کمک به کشور از طریق این دفتر که با متخصصان مختلف کار میکند به مصرف می رسد. این موسسه یک موسسه ملی است وباید کار هایش از طرف رییس جمهور چک و کنترول شودو در برابر دولت افغانستان جواب گو باشد. بعضی انتقاد می کنند که معاشات این ارگان دالری است . آیا سایر موسساتی که جدیدا بعد از تشکیل اداره موقت و انتخابی درکشور برای بازسازی کار میکنند به کدام پول معاش میگیرند؟ معاش دادن به دالر اکنون درتمام موسسات و حتی بسیاری موسسات دولتی مروج است. گرفتن معاش چه به دالر چه به افغانی چه مشکلی دارد؟ درهر اداره که مشاوران ومتخصصان خارجی وداخلی کار میکنند همه شان معاش شان را به دالر می گیرند. عیب این کار در کجا است. فعالیت این اداره به اساس موافقه دولت افغانستان است وهیچ ارگانی نمی تواند فعالیت های خود را آن هم به این درجه بدون موافقت حکومت افغانستان انجام دهد. این که می گویند مشاوران وکسانی که به دالر معاش می گیرند مالیه به دولت نمی پردازند این را باید وزارت مالیه جواب بدهد و به استراتیژی انکشاف ملی افغانستان رابطه ندارد. سوال این است که چرا ادیب فرهادی باید حتما به اساس فرمان رییس جمهور افغانستان درین اداره کار کند. هر افغان حق دارد مطابق سویه ومسلک و تجربه و کارآیی وشایسته گی خود در یکی از اداره های خارجی و داخلی کار کند و ضرورتی به فرمان نیست. اکنون صد ها افغان وخارجی در موسسات داخلی وخارجی درافغانستان کار می کنند حتما باید از ریس دولت فرمان بگیرند؟ این درکدام قانون دنیا است؟ اکنون دادن معاش به دالر در بعضی وزارت های دیگر کشور معمول است مثلا در وزارت مخابرات وزارت معارف وزارت مالیه وزارت انکشاف دهات وحتی در ریاست جمهوری .ادیب فرهادی دراستراتیژی انکشاف ملی ثابت کرده است که یک کادر مجرب کارکن پرتلاش و جوابده است. تاکنون تمامی امور به دوش همین کادر دولتی بوده است و پیشبرد این پروژه ها نیز کار آسانی نیست. مهم این است که در کشور ویران ماکاری صورت بگیرد. وگرنه چسپیدن به کلمات چه دردی را دوا میکند. این اداره وقتی به کار شروع کرد که در کشور کدام پارلمانی وجود نداشت. این پروژه اکنون درکل افغانستان کار میکند و روز به روز زندگی مردم تحت پروژه های انکشاف ملی به طرف مثبت تغییر می کند. امیدواریم کسانی که از روی امیال شخصی در مقابل مهمترین ارگان انکشافی کشور مسایلی را مطرح می کنند باید از نزدیک با مسایل آشنا باشند و انتقادات سالم خود را دراختیار این ارگان قرار بدهند. باید گفته شودکه افغانستان به کار عملی ضرورت بیشتر دارد.


دروغ های بزرگ تیم کرزی

این راز به تازگی افشا شده است

يكشنبه 20 آوريل 2008


اديب فرهادی، جعل سند، معاش گزاف دالری، چند وظيفه ی غير قانونی و ..

نويسنده: محمود کابلی

چهار شنبه 16 آوريل 2008


کابل پرس افشا می کند!

بيش از يک ميليون دالر سوء استفاده در بانک ملی افغان

همراه با يک مورد، 144 هزار دالر آمريکايی سوء استفاده توسط انور الحق احدی

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: کامران ميرهزار


چور و چپاول دارايی همگانی همچنان ادامه دارد

افشای معاشات امتيازی مقامات بلندپايه دولت افغانستان در سال 1386

به همراه جرم آشکار فاروق وردک و حامد کرزی

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: کامران ميرهزار

پيام‌ها

 • آقای میر هزار:

  لطفاٌ این مطلب را بمثابه سند شرم آنانی که بی شرمانه معاش دالری میگیرند و با بی شرمی جاهلاته از خود دفاع میکنند, همیشه در صفحه اول نگاه کنید.

  متوجه شوید. که این آقا ندانسته افشاگری هم کرده, ها!!

  • معاش دالري گرفتن كدام گپ غيرعادي و نامعمول نيست. ولي اندازه آن براستي كه مهم است و آنچه كه در تبليغات مي آيد اكثرا ارقام درست نيست.

   اصلا اين اداره خود اش كار نمي كند بلكه براي انسجام كار ها است. استراتيژي را مي سازد اما تطبيق بدوش خود اش نيست. حسابده بايد در برابر نماينده هاي مردم باشد اگر از آنجا تير شد بس و خلاص.

   آدم يگاندفعه از اشاره بگپ مي رسد، ‌چقدر در همين باره گپ بزنيم؟

  • خوانندگان عزیز،

   آنچه را آ قا/ خانم دلداده نوشت، تیشه در پای خو و ادیب زده است و بطور نا خود آگاه بر اعتراضات آقای محمود مهر صحه گذاشته است. احدی ادیب و نادری باید خود پاسخ های خود را ارایه دهند و در غیر آن با اتکا به نوشته نظیر نوشته دلداده دل خوش نکنند. پاسخ دلداده بی ربط به دور از منطق و بسیار ضعیف است. این پاسخ خود سر در گمی و انارشیسم در یک نظام را نشان میدهد.کسیکه که یک ماه هم در اداره رسمی کار کرده باشدبه این حداستدلال ضعیف را نه میپذیرد.

  • ما هم گفتیم که افغانستان به کار ظرورت دارد نه به دزد و فاسد.

   افغانستان به افرادی پاک دلسوز و متخصص نیاز دارد، نه به کسانیکه با استفاده از اسناد جعلی وارد سیستم اداری افغانستان میشوند معاش با لاتر از بیست هزار دالری میگیرند و نتیجه کار شان صفر است.

   ادیب به عده از کارمندان برخی از ادارات دولتی معاش میدهد و از این طریق آنهارا در گرو خود دارد و با دست باز از آنها به نفع خوداستفاده میکند.

   معاش ما هانه کاظم دست یار معاون اول رییس جمهور 3000 دالر از طریق اداره تحت نظر ادیب فرهادی یعنی اداره استراتیژی انکشاف ملی افغانستان پرداخته می شود. در حالیکه این مساله خلاف قانون مامورین دولتی است و کاظم در بست فوق رتبه به حیث دست یار معاون اول رییس جمهور کار میکند.

   یما کرزی برادر زاده کرزی ماهانه ده هزار دالر (در گذشته ها).

   داود یعقوب دست یار قبلی زلمی رسول ماهانه ده هزار (درگذشته ها)

   دریور خانم رییس جمهور.
   دریور و بادیگارد های فرهنگ وزیر اقتصاد سابق.

   این مشتی از نمونه خروار است موارد و مدارک زیادی وجود دارد که به موقع افشا خواهد شد.

 • سلام و درود خدمت همه خواننده گان کابل پرس. دلداده عزیز دل، بنده صرف یک سخن دارم. مرا به استراتیژی چه که چی است وچگونه ترتیب میشود، مرا به فرهادی و به فرمان رییس جمهور چه که چگونه است ؟ از برای خدا من نان میخواهم، من امنیت میخواهم، من عدالت میخواهم، من میخواهم فرزندانم شکم سیر و تن پوشیده داشته باشند. برای من یک لقمه نان با عزت و با امنیت هم استراتیژی است، هم فرهادی است. هر آدم افغانی که کاری کند که لقمه نانی سر سفره کسی برسد همه چیز است. بس است از این کثافت ها و رییس جمهور کثافت کار دفاع نکنید. محک و معیار مردم در قضاوت در باره فرهادی و رییس جمهورش همین هاست که در بالا گفتم.

جستجو در کابل پرس