صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > فریاد فاطمه نظری، نشانه ای از خشم هزاره هاست

فریاد فاطمه نظری، نشانه ای از خشم هزاره هاست

سه بار رد پی در پی وزیران نامزد هزاره، اعم از حزبی و غیر حزبی، یک بازی سیاسی نیست و بلکه نمادی از نژاد پرستی عریان و شرم آور پارلمان افغانستان است...اگر چنین حادثه ای در یکی از کشورهای غربی رخ می داد در آن مملکت یک غوغای ملی برپا می شد.
جعفر رضایی
سه شنبه 29 جون 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کریم خلیلی و محمد محقق بهیچوجه شایسته دفاع نیستند، اما رد پی درپی وزیران نامزد هزاره از سوی پارلمان افغانستان زنگ خطر را به صدا آورده است. خشم و احساس درماندگی فاطمه نظری، نماینده هزاره تبار پارلمان، تا حدی زیادی قابل درک است. تصور نمایید اگر چنین حادثه ای در یکی از کشورهای غربی رخ می داد در آن مملکت یک غوغای ملی برپا می شد. فرض کنید اگر در ایالات متحده امریکا دولت برای سه بار پی در پی یک سیاه پوست را برای تصدی یک مقام دولتی معرفی مینمود و کنگرس آنرا رد می کرد، رسانه های ملی امریکا هنگامه برپا می نمودند و فریاد نهاد های مدنی امریکا به آسمان می رسید. اگر به افغانستان انسانی و متمدن امیدوار باشیم این حرکت نژادی و بیشرمانه پارلمان افغانستان بسان سندی عریان راسیسم در تاریخ باقی خواهد ماند. امروز در امریکا سخنرانی فرماندار ایالت آلباما که در روزهای مبارزه مارتین لوترکینگ گفته بود: "قوانین تبعیض آمیز علیه سیاه پوستان باید برای امروز، فردا و همیشه باقی بماند" مثل یک لکه ننگ در تاریخ باقی مانده است. سه بار رد پی در پی نامزدهای هزاره تبار، حتا آنانکه ارتباط به هیچ گروه سیاسی نداشته اند، لکه ننگی است بر پیشانی پارلمان افغانستان. البته نسلهای انسان اندیش فردا به همان اندازه رسانه های افغانستان را نیز مورد مواخذه قرار خواهند داد.

اما در مورد هزاره ها که چنان عریان و بی شرمانه مورد تبعیض واقع میشوند، می توان گفت سزای سکوت همین است. اگر ما از اینگونه حوادث به آسانی بگذریم باید آماده بازگشت روزگار سیاه عبدالرحمان و طالبان نیز باشیم. در مورد انتخابات ریاست جمهوری اخیر روزنامه وال استریت جورنال نوشته بود که بیست و پنج فیصد کل آرا مربوط هزاره ها میشود. و دلیل آن امنیت نسبی و مشارکت وسیع هزاره بوده است. تقریبا همه به فریب تیم کرزی اشاره می کنند، اما نژاد پرستی عریان یونس قانونی و شورای نظار را چگونه می توان تعبیر نمود؟ ما را گاهی به بهانه فارسی زبان بودن استفاده می کنند و گاهی به عروسک مذهب فریب می دهند. سه بار رد پی در پی وزیران نامزد هزاره، اعم از حزبی و غیر حزبی، یک بازی سیاسی نیست و بلکه نمادی از نژاد پرستی عریان و شرم آور پارلمان افغانستان است. و شرم بالاتر از آن سکوت رسانه ها و مدعیان روشنفکری است. کو پشتون، تاجیک و غیر هزاره ای وجدانمندی که خشم و احساس درماندگی فاطمه نظری را درک نماید؟

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام بتمام عزیزان عزیز تقدیم میدارم درمورد رای تایدی پنج وزیر پشنهادی اقای کرزی باید گفت که این بار تیر به نشان خورد چیزی که کرزی میخواست همان شد فریاد های خانم محترمه فاطمه جان نظری دیگر دیر شده خواهر عزیز این فریاد ها را وقتی سر میدادی که رای به سیاف داده شد این فریاد را وقتی سر میدادی که جناب محقق صاحب ضمانت خط پنج ساله گرفته بود این را هم باید بدانید که تمام هزاره ها از پارلمان و وزارت ها بیرون انداخته میشود بخواهی نخواهی این کار شدنی است وقتی وزارت عدلیه فواید عامه معاون ریس جمهور وزارت مواد مخدر بدست عالی جنابان بود چی کردند یکقدم برای خوشبختی هزاره بر داشته شد البته که نی شما بزرگواران که نماینده مردم غریب و بیچاره بودید غیر از خود و دوروبر های خود کدام کاری برای مردم هزاره کردید نخیر این نماینده گی و وزارت از پدرو جد ابای شما نبود این نماینده گی از مردم مظلوم درد دیده هزاره بود که شما را وکیل و وزیر ساخت دیگر فریاد های بیجای جای را نخواهد گرفت منتظر دیگر اقدامات بعدی باشید ایا این از دل کرزی صاحب بیرون خواهد برامد که پشتون زیر بمباردمان و فشار باشد و هزاره وزیر به هیچ وجه نخواهد رفت اقدمات بعدی امدن حکمتیار و سراج الدین حقانی هست باشریک ساختن این دو نفر دیگر دست هزاره از حکومت داری برای همیش گرفته خواهد شد

  • جناب رضايی .شما ميدانيد که گماشته گان پاکستان ، به آسانی ميتوانند از غربال ولسی جرگه کم سواد بگزرند اما يک گماشته ايران ، سرور دانش ، هرگز نميتواند!دليل آن چندان هم فاشيستی نيست ، بلکه نفرت بزرگی است که در برابر رژيم ايران وجود دارد، رژيمی که دست کارفرما را باز گذاشته، کارگر مهاجر افغان را از روی ساختمان به پايين پرت کند!
   رژيمی که خرافات ذلت بار مذهبی را به سوی افغانستان ، روانه ميکند و چند مزدور را مصروف تعميم و تنفيذ اين خرافه ها ميکند!
   در دوره وزارت عدليه آقای دانش ، قانون احوال شخصيه شيعه يان، مرعی الاجرا شد. از آنجا که دارو دسته خامنه ای حتا علوم انسانی در دانشگاه ها را نيزبه زيان اسلام ناب محمدی ميدانند. از کجا معلوم است که سرور دانش اين تشخيص را در تحصيلات عالی افغانستان ندهد و برای مصلحت امضاء سياف را نيز اخذ نکند!
   رد سرور دانش ، مهتمم نشريات تنظيمی ووحدتی در ايران ، چندان هم فاشيستی نيست، اما اذعان ميکنم که راسيزم زير چپن کرزی در مواردی ديگر وجود دارد نه اين مورد که شما ميفرماييد. منير

 • من با گوشت و پوست خویش حالت خانم فاطمه نظری را احساس میکنم.

  این نهایت بزدلی و دشمنی نمایندگان ولسی جرگه را با مردم افغانستان است که یک جنایتکار جنگی بیشترین رای را بدست میاورد ولی آقای دانش رد میگردد

  نه تنها کرزی بلکه تمام آنانی که خواهان وحدت افغانستان و برابری و برادری ملیت های باهم برادر افغان اند این برخورد دشمنانه ولسی جرگه را که نه تنها دشمنی با مردم هزاره بلکه با تمام مردم افغانستان است ، به صورت جدی بررسی کنند.

  • to tanweer hezom ba atash mareez, wa mande gape rad shodan, magar dar bayne hazara ha hech ba sawad tare az danesh wojod nadarad ke hatman bayad jenabeshan wazeer shawad, ya najafike een post ra dar badale taqllob haye entekhabati ba dast me awarad, dar bayne mardome hazara ba hazaran tahsel kada wa ba sawad tar az danesh wa najafi wojod darad ke bayad wazeer shawad.

   ok

 • من احساسات خانم فاطمه جان نظری را قابل تحسین و تمجید میدانم عین احساسات ملت هزاره بود که از یک انسان غیور که مزدوری و نوکری در وجودش جا ندارد باید انتظارش را داشت کمک خداوند بر چنین شخصیت های بزرگ!
  مگر حیف میدانم که بخاطری رد شدن دو تن از مزدوران این احساساتش را ابراز نمود

  جناب آقای رضای محترم , مگر این آقایان که رد شد در هنگام که در پست های بلند دولتی مشغول وظیفه بودن بجز از نوحه سرای ها و مداحی ها که در وصف آی کرزی داشتند کاری دیگری هم انجام داده است؟
  آیا آقای کرزی قول های که به جناب محقیق داده خوب جامه عمل پوشانده ؟ نه هنوز مانده .
  ما از وکیلان پارلمان هیچ گیله نداریم آنها طرف معامله با محقیق نیستند !
  وکلای ملت هزاره به جای این اعتراض ها باید یقه محقیق را بیگیرد که چرا ملت هزاره را به این حد قربانی خواسته های شخصی خود میسازد مگر این محقیق نبود که دوران انتخابات به کرزی چیزهای نا روا میگفت و بعداز شکست خودش را در آغوش کرزی انداخت و آرمان های بابه را در انزار جامعه به مسخره کشاند به صیاف دست برادری داد؟

  این ها اگر وزیر میشدند هیچ کار به ملت هزاره نمیتوانست بلکه نماینده محقیق بودن در دولت
  ( ای ملت هزاره / آنقدر شکست را تجربه کنید تا شکست دادن را بیاموزید .

 • با سلام خدمت قوم شجاع هزاره، برادران و خواهران
  من خودم الحمدلله افتخار منسوب بودن به قوم شریف هزاره را دارم. دوستان به یک نکته توجه کنند و آن این که هیچکاهی خودرا نفروشید و اکر فروختید ارزان نفروشید. این از فرموده های رهبر شهید استاد مزاری است که متاسفانه امروز آرمان های آن رهبر فرزانه به وسیله برخی افراد ناخلف مانند خلیلی و محقق به معامله کرفته می شود. وقتی دستاوردهای آن بزرکمرد به آسانی ازسوی محقق به دامان دشمنانی چون سیاف و بازماندکان احمدشاه مسعود که با شنیدن نام مزاری شهید لرزه بر اندام شان می افتاد، ریخته شود آیا انتظاری جز خفت و خواری قوم بزرک هزار می توان داشت؟
  امروز ما هزاره ها هرچه می کشیم از دست خودمان است پس باید از خود بنالیم، زیرا از ماست که برماست. امروز اکر سالروز به جهنم رفتن مسعود تعطیل عمومی اعلام می شود، نتیجه پیکارها و تلاش های اخلاف وی است. آیا آن دزد پنجشیر چه امتیازی داشت که استاد مزاری نداشت؟
  امروز کسی نمی تواند نام مسعود را بدون احترام برزبان آورد ولو در دل دشمن وی باشد، اما از مزاری رحمت الله تعالی علیه، دشمنان هزاره و تشیع با بی احترامی و جسارت یاد می کنند. چرا؟ برای این که آنان که به جای آن فرزانه مرد رهبری جامعه هزاره و شیعه را عهده دارد شدند، کمترین اعتقادی به عظمت هزاره ها ندارند.
  این رهبران نالایق دلالان سیاسی فقط به معاونت بی صلاحیت رییس جمهوری و عضویت مجلس دل خوش کرده اند.
  من اطمینان دارم تا زمانی که این افراد با آبرو و عزت قوم نجیب هزاره تجارت می کنند، هزاره ها ذلیل تر می شوند و بیشتر مورد بی اعتنایی سایر اقوام که تقریبا همه از نبوغ این ملیت سختکوش باخبرند واقع خواهند شد.
  به امید سعادت و آقایی قوم شریف هزاره
  یا علی

  • سید.... صرف نظر اینکه دربالا خود را به عرب (سامی) و سادات و درپائین به دوستان هزاره و مغل .. پیوند زده اید , من ملیت محرم و زیر ظلم, هزاره را که هزاران رنج و مصیبت حاکمیت اوغانی سقوی و جهادی را متحمل شدند یکی ازملیت های باوقار زحمت کش و مسلمان میدانم که باید عدالت در باره شان رعایت شود حقوق از دست رفته شان اعاده و نقش شان در رهبری سیاست ودولت بر جسته باشد بولایات شان مثل سایر ولایات توجه صورت بگیرد ..

   ولی مزاری را انسان نوکر صفت غلام اجانب ظالم قاتل رهزن .. میدانم که خود گروه ,ملیت مذهب حتا اقوام شیعه غیر هزاره را بر باد داد میدانم ..برابر چارمغز پوچک در کله شان مغز وجود نداشت .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس