در همین بخش

صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > اين دزد سر گردنه کيست؟

اين دزد سر گردنه کيست؟

امروز دوزخ فردا کدام بهشت؟
پنج شنبه 17 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: يونس قانونی يکی از متهمان اصلی نقض حقوق بشر در افغانستان و متهم به اختلاس بيست و پنج ميليون دالر آمريکايی کیست که هرگاه صدای مردم گرسنه و زخمی افغانستان در پارلمان بلند می شود، مانع شده و آن را سرکوب می کند؟ مگر پارلمان افغانستان محلی برای بازتاب مطالبات و خواسته های مردم نيست و مگر باید چند دزد و آدمکش و قاچاقچی مواد مخدر، برای پیش بردن اهداف ضد مردمی خود، هر چه خواستند بگویند و انجام دهند؟ بخورند و بخوابند و طرح های ضد مردمی را تصويب کرده و در جنایت و زد و بند و اختلاس و چور و چپاول دارايی های مردم دست باز داشته باشند؟

یونس قانونی اينبار نيز با تاختن به وکيل مردم رمضان بشردوست و توهين و تحقير او، لکه ی ننگ ديگری به کارنامه ی خود اضافه کرد و باز هم ثابت کرد که درد و رنج و گرسنگی مردم برايش اهميتی نداشته و فقط و فقط در سودای پول و قدرت است.

کارتون از عتيق شاهد

يونس قانونی در حالی به رمضان بشردوست می تازد و توهين و تحقير می کند که او صدای مردم گرسنه را بازتاب می داد که مردم از گرسنگی علف می خورند، معلول و معيوب مملکت ماهی 400 افغانی معاش دارد و قيمت يک بوجی آرد 5 برابر آن است. يونس قانونی مسوول امنيتی را می خواهد و بشردوست را از پارلمان اخراج می کند.

بشنويد


سند چور و چپاول توسط پارلمان

داکتر رمضان بشردوست در گفت و گو با کابل پرس

سه شنبه 8 ژانويه 2008


چاه کن خود در چاه می افتد

منشور عفو و بخشش، بهترين سند اثبات جرم می باشد

داکتر رمضان بشردوست، وکيل مردم در ولسی جرگه

يكشنبه 9 دسامبر 2007


ما کار می خواهيم!
فقط معاش امتيازی مقامات 80 برابر معاش يک کارگر است!

به همراه عکس هايی از يک حرکت متمدنانه و امروزی کارگران افغانستان

پنج شنبه 1 مه 2008


وزارت معارف افغانستان سال 1384
هفتصد و سی و دو هزار و چهارصد و سی و شش دالر اختلاس به همراه جعل سند

آقايان يونس قانونی و اشراق حسينی پاسخ بدهند

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: کامران میرهزار

بعد از مرگ احمد شاه مسعود:

محمد یونس قانونی و قمار عاشقانه قدرت

نويسنده: احمد اميرزاده

دو شنبه 25 ژوئن 2007


محمد یونس قانونی

از جهاد علیه روسها تا عضویت در سازمان FSB (کا گ ب سابق)

نويسنده: نادر پوينده

سه شنبه 12 ژوئن 2007


یونس قانونی: سه صد هزار دالر اختلاس از وزارت معارف

نويسنده: فريد آريا

جمعه 22 ژوئن 2007


آقای قانونی بازهم گز نکرده پاره کرد

نويسنده: زربخش

دو شنبه 21 مه 2007


برادر خواندگی فاشیزم شورای نظار با شوونیزم فاروق وردک

نويسنده: نادر پوينده

يكشنبه 17 فوريه 2008


زورش به برادر يونس قانونی نمی رسد؟

امرالله صالح زورش فقط به خبرنگاران می رسد!

چهار شنبه 16 ژانويه 2008


حداقل سی فاسد و رهزن در پارلمان افغانستان!

سی تن از اعضای پارلمان رسما از جانب لوی سارنوالی متهم شدند

جمعه 18 آوريل 2008, نويسنده: سليم


جناب قانونی و رفقا و...

کارتون هايی از عتيق شاهد

جمعه 18 مه 2007

كارنامه

پيام‌ها

 • برادر محترم بسیار متاسفم از اینکه ناعادلانه قضاوت میکنید!
  چون آقای بشر دوست هزاره هست به حمایت وی پرداخته شخصیت های دیگر همچو قانونی صاحب را تخریب میکنید.
  من دعوا ندارم که آقای بشر دوست دیوانه ویا بی عقل است، جناب وی شخصیت خوب و مردمی است و بنده یکی از طرفداران وی هستم اما در بعضی مسائل آقای بشر دوست بی اندازه اضافه گویی میکند. بیایید عادلانه قضاوت کنیم.

  مردم علف میخورند! آیا آقای قانونی تواناهی آنرا دارد که غذا برای آنها فراهم کند؟

  مامورین معاش کم دارند؟ آیا آقای قانونی صلاحیت ازدیاد معاشات مامورین را دارد؟

  بنآ مردک بیچاره با آقای بشر دوست که به اصطلاح قصه های مفت میگوید چه نوع برخورد باید بکند؟

  اینرا همه مردم افغانستان میدانند که در افغانستان چه میگذرد و مردم چه حال دارند و وضعیت اقتصادی شان چقدر پریشان کننده است اما راه حل این معضله بدوش و متعلق یک فرد خاص نمیتواند باشد این مشکل یک پلان استراتیژیک و طویل مدت ضرورت دارد این مشکل را باید خود مردم حل کنند، ما مردم عادت به تیارخوری کردیم و خوشمان میاید تا یکی دیگری بیاید و در دهن ما لغمه تیار را داخل کند، ما ضرورت داریم تا سخت کار کنیم، سطح تحصیلات خود را بالا ببریم و سخت بکوشیم و عادلانه قضاوت کنیم. در افغانستان بیش از هر جای دنیا کار است اما با تاسف قوه کاری وجود ندارد چرا به هزاران امریکایی، اروپایی ، هندی ، پاکستانی ، بنگلدیشی اینجا میایند و کار میکنند و پول های گزاف را بدست میارند اما ما افغانهای بدبخت بیکار باشیم و وضعیت اقتصادی ما به اندازه خراب باشد که مانند حیوانات علف بخوریم خوب واضح است که سطح تحصیلی ما ضعیف است و کار را که ما با وجود 20 نفر اجرا میکنیم و آن هم در حد که به هیچ صورت قناعت بخش نیست آنها توسط یک شخص با تکنالوژی پیشرفته اجرا میکنند. لطفآ بیاید از اینکه بالای این و آن حرف بزنیم برویم همگی مان سطح تحصیلات خود را بالا ببریم تا زندگی خود را به شکل درست پیش ببریم و مجبور نشویم که بجای غذا علف بخوریم. تشکر

  • Yani shoma migoeyd ke mardom -e badakhshan biayand kabul dars bekhanand. wa hamintor mardom-e jonobi ba khateri ke Taliban maktab shan ra misozanand kabul biayand ta dars bekhanand. Kami bian andish. Lotfan.

  • درجواب احمدی!
   چی قدر احمقانه است که مثل آقای احمدی فکر شود در باره مردم افغانستان.
   چون آقای قانونی نمی تواند تامین غذای مردم بکند پس می تواند چندین میلیون دلار را به جیب بزند آری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟
   دوست نادان !خوب است که در ارایه نظر ی که در دیدعموم قرار می گیرد ،کمی تامل کنی تا مجنون خطاب نشوی .
   با سلام.

  • من نظر شما را کاملا تایید میکنم . مردم افغانستان یک عادت دارن از هر کس انقاد میکنند . انتقاد بجا باشد کاری خوبی است .این بدان معنا نیست که من اقایی قانونی را تایید کنم . ولی این کاملا مزخرف است که ریس پارلمان را دزد سرگردنه نامیید واقعا که دور از عفت کلام میباشد . اما کابل پرز اقایی بشردوست خدا جور کرده . در باره هرکس (چپ، راست، میانه رو ) انتقاد و اتعام میبندد ولی بجز اقایی بشر دوست را فرشته زمان ساخته. از این معلوم میشود که کابل پرز تریبون بشر دوست است نه یک تارنمای ملی.

  • برادر محترم فرید!

   کسانی از دزدان جهادی مانند قانونی پشتیبانی مینمایند که از کاسه وی برای ایشان چیزی چکیده باشد. و برای جنایت کاران جنگی که به هزاران نفر را برای مفاد شخصی خویش کشته باشند عفت کلام باید که در نظر گرفته نشود. قانونی و همسال وی دزدان و قاتالان بودند و هستند و هیچ نوع عفت کلام به یک شخصیت جهادی دزد مراعات نگردیده و نخواهد گردید.

  • بشیر جان!

   اگر امروز یکی از اعضای خانوادۀ خودت بدستان ناپاک احمد شاه مسعود، قانونی و امسال ایشان کشته میشد. هیچگاه بخوبی از نام ایشان یاد نمیکردی. مگر اینطور معلوم میشود که خود نیز با ایشان دست داری. ولی دیر نخواهد بود که مردم آقای قانونی، همدستان و سایر جهادی های خاین را نیست و نابود نمایند.

  • نخیر برادر من نمیگویم که مردم از بدخشان و غیره ولایات کابل بیایند و درس بخوانند منظورم این است که در هر جای که هستند درس بخوانند تحصیلات خود را بالا ببرند و سخت کوشش کنند تا از حقوق حقه خود دفاع و صاحب عایدی شوند. ببینید در بهسود مردمان هزاره جات رانده و کوچانده میشوند آنها حتی قدرت حرف زدن را از لحاظ تحصیلی ندارند که در حلقات حکومتی از خود دفاع کنند. ویا در مناطق شمالی و غربی افغانستان یک مکتب هم ساخته نمیشود اما مرد در این ملک پیدا نمیشود که صدای خود را بکشد من در دره آهنگران ولایت بامیان به یاد دارم پسرک و دخترک را که تقریبآ 4 ساعت طول میکشید که آنها پای پیاده به مکتب تا مرکز بروند و در عین حال در همان روز یک دخترک از همان دره آهنگران به خاطر آفتاب خوردگی شدید در جریان راه وفات کرده بود خوب ببینید که حکومت و دولت مردان چه میکنند برای مان، حکومت برای مناطق جنوبی که جلال آباد باشد تا به حدود 2,000,000 دالر بودجه میدهد تا مکاتب، بیمارستان ها، پارک ها ، سینما ها، دانشگاه ، جاده ها جور شود و اما مناطق مرکزی و شمال غربی افغانستان چی؟ باید علف بخورند؟ باید اطفال شان مکتب نخوانند؟ باید اطفال شان در جریان راه از شدت آفتاب خوردگی بمیرند، باید از مناطق اصلی خودشان کوچانده شوند؟ بیاید در برابر این چنین چیز ها صدای تان را بکشید تا اینکه آقای قانونی را تخریب میکنید.

  • بسیار احمقی! بخوان که من چه نوشته کردم

   من کجا گفتم که اگر آقای قانونی چندین میلون دلار را به جیب زده خوب کار کرده! اگر این واقعیت داشته باشد بازهم این سوالیست که خود آقای قانونی جوابگوی آن میباشد و تاریخ آنرا یاداشت خواهد کرد...اگر موردی را سراغ داری که چنین حرفی در میان باشد پس چرا به دادگاه عالی ویا حد اقل به مطبوعات مراجعه نمیکنید تا مسئله را به اثبات برسانید؟ تا اینکه حق و ناحق هر شجاع مرد را به کلمات زشت مثل دزد سر گردنه توهین و تحقیر کنی.

  • احمدی نام بسیار احمقانه قضاوت کرده، حتما در کدام کشور خارجی جا خوش کرده ای و حق داری که درد و فغان و ناله مردم را نبینی و درک نتوانی.

   اگر دخترک جوانت بدست تفنگداران قانونی پرپر میشد، آنوقت درد گل بی‌بی ها و صنوبر ها و میلیونها هموطن دیگر ما را که بوسیله قانونی و شرکای جرمش به نیستی کشانیده شده اند درک میکردی.

   تو باید همرای قانونی و قانونی ها دهن جوال را گرفته باشی که از رسوا شدنش ترس داری.

   قانونی که در راس مجلس قانونگذار افغانستان نشسته با سایر توپکی هایش که آنجا نشسته اند و اسم مستعار نماینده مردم را هم بر خود گذاشته اند، واقعا آن خانه ملت را به "طویله" مبدل کرده اند، اگر از همین طویله صدای شجاعانه بشردوست و ملالی جویا برمیخیزد، جای بسیار خوشی و افتخار است. اینان با قبول ریسک بزرگی مقابل غولهایی که تفنگ و دالر و دست امریکا را برسر شان دارند، مقاومت میکنند و روشنگری می‌نمایند. اینان نمایندگان واقعی مردم ما هستند.

   به نظر من بسیار خنده آور است که قانونی ها را "دزد سر گردنه" نامید، اینان اگر تنها دزد میبودند مشکلی وجود نداشت، دزدها میلیونها بار بر اینان شرف دارند، اینان ناموس، وجدان، شرافت، یگانگی، پیوستگی، جلال و .... کشور ما را دزدیدن و به بادارن شان هدیه دادند، اینان تنها دزد نه بلکه اولتر از همه وطنفروش، خاین، جنایتکار، فاشیست، مزدور بیگانه، بی‌ناموس و ... هستند.

   قانونی، احدی، سیاف، کرزی، فهیم، ربانی، گلبدین، ملا عمر و .... باید روزی بوسیله مردم ما محاکمه و مجازات شوند، نه منحیث "دزدان سر گردنه" بلکه منحیث وطنفروشانی که خاک را به بیگانه فروخته اند و مردم ما را به روز سیاه نشانده اند.

  • kho baradar aziz aga maktab nabasha ba kadam gor berawand. aga amniat nabasha ba kadam jahannam? awal maktab jor kon wa baad aga kasi naraft shekayat kon ke bali shoma tanbal hastid ke maktab namirawid wa mesal bezan ke pakistani ha maktab rafta ast. Aya dar zaman jang maktabi ba nam e waqei wojod dasht?

  • این اقا نیز یکی از جوال بگیران همراه دزد سر گردنه است که از جنایتکار، قاتل ، تروریست و راهزن دفاع مینماید.

   دزدی ، غارتگری ، تجاوز و چپاول دزدان شورای نظار از یاد کی خواهد رفت؟

  • bibin barother alaki az qanoni wa ia az bashardost himayat nakon u khob medoni ki dard yani chi ia na
   chara maktab nadarim chara sathi makarib pain hast chara
   az khodat sawal kon kasi ki aon bala nishsta hamay poll wa amwal kishwar ra gharat mekoni ao ki hasta ?
   badan in khol chol bayad asodagi ra baray mardom ba armaghan biarad ia na ?wa salam dorost ghazawat kon jan ?

  • آنچه که شما در مورد بشردوست فهمیده ایددرست است.
   چون بشر دوست یک سیاستمداریست که به درد افغانستان نمی خورد و
   نمی تواند در افغانستان سیاستش را پیاده کند به چند دلیل ذیل:

   1. بشردوست، بشردوست هست. لذا جایش در جمع دزدان و قاچاقچیان و بی رحم های شمرگونه ها نیست.

   2.بشردوست درس خوانده است تحصیل کرده است که دارای چندین دوکتورا از دانشگاه های معتبر اروپا میباشد. لذا جایش در
   بین بی سوادان و شترسواران نیست.

   3.بشردوست سیاست مدار روشن فکر است که که می خواهد افغانستان و افغانستانی ها را از بند در چارچوب سنت رها ساخته و با قافله ای پیشرفت به جهانیان پیوند دهد. لذا جای او در جمع طالبان وطالب گونه های واپسگرا و تاریک اندیش و غلامان عربها نیست.

   4.بشر دوست، نه هزاره گرا نه شیعه گرا نه منطقه گرا و .. نیست. او فقط افغانستان گرا است افغانستان را خانه ای تمام شهروندان این سرزمین میداند و تمام شهروندان این سرزمین را بدون در
   نظرداشت جنس،ملیت،مذهب،منطقه و حزب مستحق برخورداری از حقوق شهروندی میداند. لذاست که جایش در جمع این فاشیست های قومگرا،ملیت گرا، کوچی گرا،مردسالارها،زن ستیزها نیست.

   خلاصه هیچ یکی از صفات رمضان بشر دوست بابقیه ی این شمرگونه ها همخوانی ندارد. لذا است که وجود یک همچین شخصیتی درجمع قاتلان و رهزنان مانند عبدالریش رسول سیاف جنایت کار سابقه دار، یونس قانونی دزد بی سواد و بی رحم، خلیلی تجار حقوق یتیمان و بیوه زنان،کرزی قاچاقچی هرویین و آدم بی احساس باعث رنج او خواهد شد

  • احمدی خان! شوروایی نظار که توسط باداران روسی اش بنیان نهاده شد و تهداب آن را روسها به قومندان مسعود تفرقه دیکتی کردند!!!! وخودت به کمان اغلب شاکرد همین مکتب هستی! در دوران جهاد آمر که از آوان قباله ای فروش اش در دفتر KGBموجود بود از راه سالنک توسط کامازها اکمالات میشد معاش وی وبخششی هایش هم به وقت معین آن تادیه میشد! تجارت سنک که آمر آنرا سرمایه ای شخصی خود میدانست!!! / حاصلش سرمایه کزاری هایی فعلی برادر آمر ضیا جان است/ بادیکاردهای روسی که به عنوان تسلیمی از او نکهبانی میکردند خلاصه احمدی خان از جریان بهتر آکاه هستند!!! و جنوب ،غرب ،وشرق همه روزه به دها سکارت نوازش میشد! اکر جنک بود اکر بمباردمان بود اکد قتل عام توسط قشون سرخ بود اکر ویرانی بود همه در همین مناظق بود!! شهدا بیوه ها ویتیم هایی این مناظق بی حساب است!!چرا احمدی از اینها سخن نمیکه؟ چرا نمیکه که کدام مکتب کدام سرک کدام شفاخانه را حکومات اسبق در این مناطق اعمار نموده بود که به اعماری یک باب مکتب چشمت از خاک پر شد؟؟؟؟!!!

 • wah ean dozed ka tawasot sahab khana dar khana dakhal shoda namak ra khorda wa dar namak dan shasha karda rasty mardom afghanistan kho be aqial hastand noshe jan bokho ta ka dar adilat Allah baraber shawe babename ka ta cha waqt pesa mekhory ka pesa sar at ra nakhorad rasty male donia kho heach wafa nadarad magram auladed ham harami me shawad oh rast to koja halily hasty to ta ba hale paderat ham na me shonasy amma mara daryad dashta bash ka adllat 3 ham hast faqit montazer bash ....................h

 • دوستان عزیز درود برشما ! اصلا معلوم نشد که غالمغال آقای بشردوست روی چه موضوعی مورد بحث مجلس شورا صورت گرفته است . آیا داخل اجندا بوده یا خیر ؟ من فکر میکنم آقای بشردوست بیهوده و سرسر خود یاوه سرائی نکرده است .حتمأ آقای بشر دوست دلیلی داشته که درد ملت را فریاد میکند چون وکیل ملت است ، واین حق را دارد . هیچکس بشمول رئیس مجلس حق بیرون کردن وی را از خانه ملت ندارد . فکر میکنم آقای قانونی هنوز هم زمان جهاد را که همیشه قومانده بگیرش ، ببندش، بکشیش ، ببریش رامیداد فراموش نکرده است . راستی که چه زمانی بود !! هیچکس پرسان نمی کرد !!

 • لطفاً دزد سر گردنه را توهین نکنید. او که پول شاگردان مکتب یا معارف را ندزدیده بود. یک دزد بود مردانه وار دزدی میکرد و به حق بیوه زنان. یتیمان. معلولین و سایر بیچاره ها کاری نداشت. حالا یونس جان که این صفات را ندارد. و حتی حق شاگردان مکتب را هم میدزدد.

 • درکشورمامتأسفانه انسانهای دانشمند وحقیقت گوی همه دیوانه معرفی هستند، وآنهای که تا مغزاستخوان فاسد هستند، دزددان آشکاراند، قاتلین حرفی اند ووطن فروشان آفتابی؛ همه شان آدمهای دارای نام ونشان ودم ودستگاه وقصرهای چندگانه اند ومورد تعریف آن وآن آدم وامانده وازدنیا بیخبر.
  درنبوغ صدق افغان هیچ جای شک نیست اما یک آدم است واکثریت مطلق جامعه بیسواد است وازحرفهای او سردرنمی آورند، پس باید صدق افغان دیوانه باشد چون یک آدم است. همینطورآقای بشردوست هم یک انسان تحصیل کرده تا درجه دکترا ازپیشرفته ترین کشورهای غربی، پس باید دیوانه باشد. زیرا با پای پیاده پارالمان میرودودرزیریک خیمه خاک پرازساعت چهارعصرتاناوقت شب درزیرخیمه ازشکایات مردم رسیدگی میکند، خانه ندارد، معامله نمیکند، ازوزارت که صلاحیت کاری نداشت عاجل استعفا داد ودرفقرزندگی میکند پس باید درجامعه ای که بهترین صفت دزدی وچپاولگری شده، یقیناً که باید دیوانه باشد چون حقیقت میگوید. وهم چنان هزاره است قومی که درطول تاریخ محروم بوده وبردگی کشیده وامروزقامت راست کرده کسی تحملش را ندارد.
  اگرقومی فکرکنیم پس هیچ بدی وجود ندارد. زیرا ملا عمربرای پشتونها قهرمان است، دوستم برای ازبیکها، قانونی برای پنجشیریها، محقق برای هزاره ها وانوارالحق احدی هم تیوریسن دوهمه سقاوی. ولی اگرانسانی فکرکنیم همه اینها دزد، قاتل، چپاولگر، وطن فروش وبی قوم ومسلک وتبارهستند. چون دزد نه قوم دارد، نه تاریخ نه تبارونه فرهنگ.
  قانونی یک وطن فروش آشکاراست مانند سایروطن فروشان تاریخ کشورما. دربن وطن را فروخت، پای قدرتهای جهان را بداخل مشروعیت بخشید وحالا هم که رئیس پارالمان بزرگترین مرجع قدرت مردمی است تا حال چندین خیانت ومعامله وسازش آشکارازخود نشان داده ودرهیچ موضع گیری سالم پارالمانی شریک نیست وپشت پرده سازش میکند وشعارهای برحق وکلای معترض ومردمی را خاموش میکند. رئیس پارالمان اگرمحکم ومردمی موضع بگیرد هیچ دزد ووطن فروش دیگرنمیتواند خواست نا مشروعش را بالای وکلای برحق بقبولاند. قانوی لکه ننگ است بردامن احمد شاه مسعودقهرمان. نباید درهرجنایت قانونی وفهیم وسایردزدان دیگرپای مسعود شهید را کشانید. مسعود به دنیا ثابت کرد که وطن پرست بود. با اینگونه نا سزاگوئی ها هرگزچهره پا ک او مخدوش نمیشود. اما آقای قانونی دردره پنشیرچند جریب زمین وباغ دارد؟ اگرتمام زمینهای پنشیررا همراه با درختهای توتش بفروشید، دو قصرآقای قانونی را آباد کرده نمیتواند. شما یکباربه خانه این دزد وطن فروش درائید میدانید که جورج بوج که حاکم دنیا ست همینگونه قصرها ندارد. پس دزد است، وطن فروش است، معامله گراست، دشمن تاجیک است، دشمن پنجشیری است وبخاطرهمین دزدان نابکاراست که تاجیک وازبک وپشتون وهزاره وغیره... جفا میبیند. قانونی چرا نمیتواند درسرنوشت فقروگرسنگی تاثیر داشته باشد؟ بلی میتواند تاثیرخوب بگذارد به شرط اینکه موضع انسانی وثابت واستوارداشته باشد. اما وطن فروش است درفکرمعامله خود با سایروطن فروشان است. نباید گناه محقق وامثال محقق را بگردن بشردوست گذاشت ونفرت داشت. نباید گناه دوستم را بگردن ازبکهای بیچاره گذاشت وآنها را با تفنگهای جمعه خان همدرد کشت وهمیگونه نباید بدخشانی هارا بخاطر ربانی ازامتیازات دولت وبازسازی وتعلیم وتربیه محرو ساخت. این کشوربه همه مردم افغانستان تعلق دارد وهمگی سهم برابردرآن دارند. باید انصاف داشته باشیم که دزدمان را دزد قبول کنیم وقهرمان مان را قهرمان.

 • salam
  i think Bashar Dost should come as a member of parliament with a solution. but he is always talking about problems which all the people of the world know these problems of starvations and others
  but Younus qanoni insulted him too because he was calling Bashar dost TU not saying Shuma.

  • به نظر اینجانب، نشاندادن صر وحوصله واحساساتی نشدن دربرابر ناملایمات میتواند انسان را به سرمنزل مقصود برساند.

   جناب رمضان بشردوست ضمن اکتها وادا های گاندی گونه وماندیلانه گونه ویاهم مصدق گونه بازهم گاه گاهی دچار یک سلسله خبط های سیاسی میشود .

   ایشان هرچند رجل مستقل وغیروابسته به تنظیمها استند اما بازهم باید نبض مجلس را درک کنند.

   ایشان نباید چنین تصور داشته باشند که جز شخص شخیص شان دیگران همه خاین و بی احساس اند. چنین طرز تفکر بازهبم معنای غرور وخود بزرگ بینی را میدهد که باید ایشان چنین موضوع را درک کنند.

   دیگران هم آدم هستند وحق سخنرانی ویاه نظر دهی دارند نباید ایشان نظم مجلس خراب میکرد که باعث این برخورد نامناسب رئیس مجلس قرار گرفت.

   جناب محمدیونس قانونی را دزد سرگردنه گفتن نیز نشان از عقده های روحی و روانی دارد.

   قانونی شخص عالم ومدبر و اداره چی وباحوصله است که این برخوردش باجناب بشر دوست جدا قابل درک میباشد.

  • احمدی صاحب سلام،

   من واقعا دزد سرگردنه خطاب کردن قانونی را خوش ندارم. نباید بر کسی بدون منطق تاخت. بشردوست هم اشتباهاتی دارد. اما اینکه شما گفته اید که چون او هزاره است این سایت از او دفاع کرده است را هم خوب نمی دانم. اصلا ما نباید فردی را در یک چشم به هم زدن به قوم و قوم بازی نسبت بدهیم. تمام مردم افغانستان این را می داند که بشردوست هرچه باشد قوم گرا نیست.

   من دوست دارم که شما یکی دو مورد از دست آوردهای خوب آقای قانونی را یاد آوری کنید تا ما هم بدانیم. لطفا این کار را بکنید.

   چرا ما در میان این همه وزیر فقط یک وزیر با دانش یعنی آقای رنگین دادفر را دیدیم که از سوی قانونی ضربه خورد؟ چرا اسماعیل خان بی سواد استیضاح نمی شود؟

  • برادر محترم آقای قانونی دست آوردهای زیادی دارد من کدامش را برایت زودتر بگویم.
   ببین برادر یکی از دست آوردهای آقای قانونی خود جهاد مقدس است که در برابر روس ها، پنجابی ها ، خود فروخته گان ، وطنفروشان ، ناموس فروشان وطن خود مان کردند. توافقات جلسه بن خود یک دست آورد خوب تاریخی برای آقای قانونی محسوب میشود. در زمان که وزارت معارف را اداره میکرد ایجاد "کجکول معارف" خود یک دست آورد عالی آقای قانونی بود برادر محترم! آقای قانونی دست آوردهای زیاد دارد من اطمینان دارم که اگر منحیث یک فرد بلند اندیش و بدون تبعیض لسانی و قومی بیندیشید سوال شما حل میشود اما اگر نظریات و سوالات شما ریشه بر اساس قوم گرایی داشته باشد متاسفانه برای آن جوابی ندارم. موفق باشید

  • سلام آقای احمدی،

   تشکر از جواب دادن تان. در اول باید بگویم که من قوم گرا نیستم و فکر هم نمی کنم که قومگرایی گرهی از مشکلات ما بکاهد. اما جواب شما بسیار جالب بود.

   من نمی دانم که جهادی را که شما دست آورد اقای قانونی می دانید کدام جهاد است. آیا آقای قانوی ده سال در مقابل روسها جنگید و بعد نتیجه ای آن جنگ جهاد شد؟ بقیه مردم افغانستان از هرات و قندهار و هلمند و غزنی و بامیان گرفته تا شمال و کابل خواب بودند؟

   آقای قانونی در مقابل طالبان در کجا جهاد می کرد؟

   کنفرانس بن را همه می داند که دست آورد کی است. کنفرانس بن دست آورد ب 52 است برادر.

   در وزارت معارف او هیچ کار نکرد. او با معیارهای بین المللی اصلا سواد آن را نداشت که وزیر معارف می شد. شما لطف کنید یک وزیر معارف در دنیا را نشان دهید که سوادش به اندازه ای قانونی باشد. البته در کنار اسماعیل خان و خلیلی و گل آقا شیرزوی خیلی هم باسواد است!

   اگر ب 52 نمی بود خدا می داند که فعلا کلاه اقای قانونی و همراهانش در کجا یافت می شد.

  • سلام برادر!
   ببین برادر اولآ باید بگویم که بلی جهاد تنها دست آورد آقای قانونی نبود بلکه دست آرود تمامی آنهای بود که در جهاد شرکت کرده بودند که آقای قانونی یک جز آن محسوب میشود و همانطور که برای هر فرد دیگری که در جهاد شرکت داشتند جهاد یک دستاورد بود برای آقای قانونی نیز یک دست آورد است که شما و هر شخص موافق ویا هم مخالف از آن چشم پوشی کرده نمیتوانید.
   اینکه شما از دست آورد های آقای قانونی بویژه دست آوردهای بزرگ وی چشم پوشی میکنید و آنرا ربط به 52 میدهید واقعآ نمیدانم که ریشه به کجا دارد اما اگر بدون تعصب قضاوت کنید در میابید که آقای قانونی و سایر سران مجاهدین بعد از حکومت طالبان پیوسته کوشیده اند تا وحدت ملی را حفظ کنند و کار های را اجرا کنند که بخیر مردم افغانستان باشد ورنه فکر نمیکنم مجاهدین که از اسکارت روس نترسیدند امرزه از 52 امریکا بترسند! باز هم عجیب معلوم میشود شما یک تظاهرات را که حکومت کابل در خلاح قدرت قرار گرفت 2 سال پیش شاید به یاد داشته باشید در آن وقت 52 باداران امریکای تان کجا بود و هم حالا را فکر کنید که اگر فردا در تظاهرات که برادران هزاره ما براه انداخته اند کدام بی نظمی در کابل بوجود بیاید باز این 52 چه کار میخواهد بکند....واضح است که هیچ و هم نمیتواند...بنآ در میابیم که توافقات جلسه بن بر مبنا زور 52 نه بلکه بر مبنا خیر و آرامی مردم افغانستان بوده و بس.
   و واقعآ متاسفم از اینکه بالای 52 امریکا افتخار میکنید مطمئن باشید آن روس که دوام نکرد امریکا نیز دوام نخواهد کرد..موفق باشید

 • دریک جمله اگرراجع به قانونی نظر بدهیم: قانونی یک وطن فروش است ووطن فروشی او به هیچ دلیلی قابل توجیه نیست. حقیقت تلخ است اما باید پذیرفت. ای کاش چنین نمیبود! ازاینکه این حکم را صادرمیکنم ناراحت هستم، اما درقبول واقعیت گزیری نیست.

 • آقای بشر دوست شخص قوم پرست است. در طول مبارزات شان همیشه از رهبران جهادی مثل سیاف، ربانی، حکمتیار، قانونی انتقاد کرده و به ایشان تاخته است اما تا هنوز نامی از عبدالعلی مزاری، خلیلی و محقق نگرفته است. من همیشه متوجه بیانات ایشان بوده ام. آقای بشردوست دیوانه نیست و تمام فعالیت ها و گفتارش فقط و فقط کمپاین به دوره کاندیداتوری خودش است که قرار است خود را کاندید ریاست جمهوری نماید. اما بعید است که حتی در خواب هم به این مقام برسد.
  و اینکه آقای قانونی در مقابلش تاخته است کار خوبی کرده فکر میکنم بهتر است که این اجنت و جاسوس بیگانه را که بجز از کار روی یک پروژه خاص برای مردمش فریاد نکشیده کار نمیکند از پارلمان بمثل ملالی جویا بیرون کشند و بعد آقای قانونی با باقی پارلمانچی ها را بگذارند بدون سرو صدا پروژه های استعماری کشور های بادار خویش را تا حدی بفکر آرام پیش برند.

  رو سیاه باد جاسوسان و فرخته شدگان و غلامان اجنبی (از آقای قانونی با اعضای پارلمانش شروع تا کرزی با کابینه و باقی چاپلوسان شان)

 • سلام به هموطنان عزیز! امروز بدبختی ملت ما از همین است که ما قومیت را به وطن ناموس و حقیقت ترجیع میدهیم!دزدان چون حکمتیار/ربانی/ مسعود/صیاف /قانونی «/ محقق /فهیم/ دوستم وغیره به استفاده از نام پشتون،تاجک ،هزاره و اوزبیک و غلامی پاکستانی ها روسها و ایرانی ها ملت افغانستان را غرق خون، مال بیتل مال را چور و وطن را به ویرانه مبدل کردند!از دارایهایی قبلی و فعلی اینها تمامی ملت افغانستان آکاه است!جایی افسوس در اینجاست که یکان هموطن ما هنوز هم از این دزدان دفاع میکنند !! آیا میلیت هایی شریف وطن ما بدون این لکه هایی ننک این کلدار پرستان این روبل پرستان واین دالر پرستان به بار ها خوشبختتر وآرامتر نمیبودند؟؟؟؟؟ ما خود اکر شهامت اینرا نکردیم که در مقابل این دزدان خونخوران و معامله کران خاک به ایستیم پس باید به قهرمانانی چون بشردوست و جویا سر تعضیم فرو آوریم!! با احترام!!!!

 • آقای قانونی درکنفرانس بن طی یک معامله آشکاردست به خیانت زد. اگرقانونی وطن فروشی نمیکرد ونمیگذاشت فیصله بن براساس منافع پاکستان صورت گیرد، شاید امروزنتیجه کنفرانس بن به این بدبختی که انجامیده وباردیگرفاجعه وخونریزی دامنگیرمردم افغانستان است، منجرنمیگردید. آقای قانونی درکنفرانس بن برای وعده واهی صدارت که کرزی برایش داده بود تن به سازش ننگین داد نه برای صلح و....
  دومین خیانت قانونی دربن این بود که چون نماینده یک جبهه نیرومند بود وحرفش قوت داشت ازپروفیسورعبد الستارسیرت که سالها وزارت نموده بودهم تجربه کاری داشت وهم استاد دانشگاه بودو 18رای برده بود دربرابریک رای کرزی بیسواد به نفع کرزی گذشت. حتی وقتی ربانی رهبرش گفت برایش که کنفرانس بن دسیسه است ترک گفته برآئید، رهبرخودرا برای خوشی کرزی وپست صدارت خیالی توهین کرد که این سریال برای دوهفته پی درپی درتلویزیون روسیه نشرشد.پس قانونی درکنفرانس فروش وطن امضا کرد، معامله با یک آدم بیسواد ونوکرکرد، وهم پول نقد دالری امریکارا تصاحب نمود
  منافقت وبی تعهدی دیگرقانونی این بود که برای کرسی ریاست پارالمان بازبه رهبرخود ربانی دروغ گفت وبعد ازانتخاب به ریاست درخط کرزی پنهانی روان است ومعامله میکندوهرکسی که درپارلمان موضع اصولی بگیرد مانند بشردوست، بهزاد، ملالی جویا،و....او مداخله کرده خاموش میسازد یا جلسه را تعطیل کرده خصوصی برای خوشی کرزی طرف را خاموش میکند. قانونی نه پایبند قوم است ونه ازتاریخ ونه هویت دارد. یعنی منظورمن این است که به تاجیک هم دروغ میگوید وبه پشتون وبه همه فقط نوکرپول است. وامید وطنداران عزیزپنجشیری ما آزرده نشونددرپنجشیرده ها شخصیت تحصیل کرده، کارکشته،وطن پرست ودلسوزوجود دارد، بجای اینکه وقت خودرا برای احیای این تاریخ زده ها صرف کنند، درپی ریکلام اشخاص حقیقی ودلسوزخود باشند. این حراف منافق دریک نشست خصوصی گفته بود: خوب شد مسعود کشته شد، او مانع رشد ما بودنمیگذاشت شخصیت حقیقی ما تبارز کند. چه شخصیت حقیقی ای!؟. درحالیکه مسعود مانع رشد قانونی نبود بلکه شخصیت ضعیف ومعامله گرقانونی را میشناخت، اما ازمجبوریت به این منافقهای معامله گرهم محتاج بود. حیف نام تاجیک نیست که این دلقک نماینده اش باشد. آیا تاجیک این قدرقوم بیچاره وبی کدراست که به این نا بکارمحتاج باشد. پس حرف من این است اینها ئی که مردم را اسیرگرفتند ومورد معامله قرارمیدهند، همه شان دشمن حقیقی تاجیک وپشتون وهزاره وازبیک و...هستند. این اقوام پرازکدراند بگذارید این لاشخورها گم شوند این ملت بیچاره دیگرفریب اینها را نخورند. اینها هستند که برای مقاصد شخصی اقوام بیچاره افغانستان را بجان هم انداختند.خدا اینهارا زودترازسرما گم کند. اینها چنان درفساد وکثافت کاری غرق اند که دیگربدرد فرزندان شان نمی خورند. شما فکرمیکنید ملت را خطردیگرتهدید کند اینها بازایستاد میشوند؟ هرگز! اینها درپی فرارهستند. آن جهادی که کرد بود چنان درکثافت دانی غرقش کردند که گذاشتن نام جهاد بالای اینها دشنام به جهاد ومقدسات مردم ما است.

جستجو در کابل پرس