صفحه نخست > خبر و گزارش > پناهجویان همسرنوشت، بهترین دفاع حمله است!

پناهجویان همسرنوشت، بهترین دفاع حمله است!

پلیس کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن از تاریخ 13 تا 26 اکتوبر دریک عملیات ویژه به نام موس مایروم می خواهند هزاران تن از پناهندگان بدون مدرک، کسانی که تقاضای پناهندگی شان رد شده و مهاجرینی را که در راه اند دستگیر و به زور به کشورهایشان دپورت کنند. در این عملیات 18000 پلیس شرکت خواهند کرد. یک روزنامه آلمانی نوشته است که سال گذشته درعملیات مشابه بیش از ده هزارپناهجو از کشورهای افغانستان، سوریه، فلسطین، ایران، گامبیا و دیگر کشورها را دستگیر و دپورت کردند. شرکت فعال پلیس ناروی و سویدن و کشورهای دیگر را وزارت دادگستری این کشورها تایید کرده اند.
خرگوش انقلابی
جمعه 10 اكتبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از دلایل اصلی افزایش پناهجویان نا امنی و جنگ است که اتحادیه اروپا به شکل مستقیم در این جنگ ها دخیل است. اتحادیه اروپا ازیک طرف با حمایت تسلیحاتی ازگروه های تروریستی در کشورهای مختلف برای فروش اسلحه و چپاول نفت و دارایی های مردم دست می زنند و از طرف دیگربا رسیدن تعدادی محدودی از مهاجرین بعداز سپری کردن مرزهای آهنین این اتحادیه به نام حفظ امنیت به تشدید اقدامات پلیسی و تحقیر و توهین علیه پناهجویان و جوامع اقلیت خود می پردازند.

توجه:
پلیس کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن از تاریخ 13 تا 26 اکتوبر دریک عملیات ویژه به نام موس مایروم می خواهند هزاران تن از پناهندگان بدون مدرک، کسانی که تقاضای پناهندگی شان رد شده و مهاجرینی را که در راه اند دستگیر و به زور به کشورهایشان دپورت کنند. در این عملیات 18000 پلیس شرکت خواهند کرد. یک روزنامه آلمانی نوشته است که سال گذشته درعملیات مشابه بیش از ده هزارپناهجو از کشورهای افغانستان، سوریه، فلسطین، ایران، گامبیا و دیگر کشورها را دستگیر و دپورت کرده اند. شرکت فعال پلیس ناروی و سویدن و کشورهای دیگر را وزارت دادگستری این کشورها تایید کرده اند.

این نوشته به دیگر زبان ها و کمی تغییرات درسایت های مختلف برای اطلاع پناهجویان از کشورهای مختلف به نشر خواهد رسید . پناهجویان به دلایل مختلف و از کشور های مختلف امده اند اما انچه ما را به هم پیوند می دهد درد مشترک مهاجرت است!

پناهجویان همسرنوشت !

درسال گذشته بیش از42 میلیون نفربه دلایل مختلف ازکشورهایشان مهاجر شده اند. با افزایش مهاجرت تعداد تلفات مهاجرین نیز افزایش یافته و سال 2014 مرگبار ترین سال برای پناهجویان بوده است.
دراین چهارده سال گذشته نظر به امارهای رسمی بیش از 22 هزار نفر جان شان را تنها در مسیر راه اروپا از دست داده اند و امارهای غیر رسمی بالاتر ازاین است.

یکی از دلایل اصلی افزایش پناهجویان نا امنی و جنگ است که اتحادیه اروپا به شکل مستقیم در این جنگ ها دخیل است. اتحادیه اروپا ازیک طرف با حمایت تسلیحاتی ازگروه های تروریستی در کشورهای مختلف برای فروش اسلحه و چپاول نفت و دارایی های مردم دست می زنند و از طرف دیگربا رسیدن تعدادی محدودی از مهاجرین بعداز سپری کردن مرزهای آهنین این اتحادیه به نام حفظ امنیت به تشدید اقدامات پلیسی و تحقیر و توهین علیه پناهجویان و جوامع اقلیت خود می پردازند.

بازجویی های بی دلیل، اذیت و آزار توسط پلیس، سخت گیری علیه نژادهای مهاجر که اصولا تبعیض نژادی است اتفاقاتی اند که هر روز در این کشورها به نام حفظ امنیت شاهد آنیم.

به طور مثال یکی از دلایل به قتل رسیدن تعداد زیادی از اعضای حزب کارگر ناروی در حمله اندریاس برویک- عضو فعال حزب FRP ،پلیس این کشور تا چند ساعت بعد از اولین حمله به دنبال خارجی های بود که فکر می کرد در این حمله دست دارند. تا دستگیری اندریاس برویک چندین خارجی تبار در شهرهای بزرگ ناروی توسط راست گرایان این کشور لت و کوب شدند. یا ماموران آلماني از اواخر ۲۰۰۱ تا اوايل ۲۰۰۳ به جمع آوري اطلاعات شخصي حساس درباره ۳/۸ ميليون نفر پرداختنداما حتي يك مظنون تروريستي شناسايي نشد. در بررسی پرونده های مهاجرین بارها شاهد بوده ایم که هیچگونه نظارتی بر نهاد های مجری قانون و اداره های بررسی کننده پرونده مهاجرین برای جلو گیری از سو استفاده از انگیزه نژادی که پیامد های تاسفباری داشته و موجب شده که تعدادی زیادی از مهاجرین بعد از دپورت در کشورشان جان خود را از دست بدهند وجود ندارد. در چنین شرایطی چی باید کرد؟

اعتراض های مسالمت آمیز

درسال گذشته شهرهای مختلف اروپا شاهد برگزاری تظاهرات و اعتصابات مهاجرین ازکشورهای مختلف بوده است. این تظاهرات ها به جز درالمان که موجب کند شدن روند دپورت مهاجرین افغانستانی شد در دیگر کشورها تاثیری نداشته و همین حالا هر هفته ده ها تن را از ناروی، سویدن و دانمارک و فنلند و دیگر کشورهای اروپایی دپورت می کنند. در جمع این افراد خانواده هاو اطفال نیز شامل اند.

تعداد زیادی از کسانی که دپورت می شوند معمولا سالها در این کشورها زندگی کرده اند. کشورهای اتحادیه اروپا در رسانه ها از حقوق بشر حرف می زنند اما کودکان مهاجر در این کشورها از حق تحصیل محروم وتعداد زیادی از سرپرست های این خانواده ها از حق کار محروم و در بدترین شرایط به امید فردای بهتر فرزندان شان منتظر بوده اند.

اکثرکشورهای اروپایی در این اواخر قوانین تبعیض آمیز تری در قبال مهاجرین تصویب کرده اند. ناروی بعد از این بودیجه کودکستان های که از کودکان پناهجو نگهداری می کنند را قطع می کند. این کشور برنامه دارد تا کمپ های سر بسته و زندان برای پناهجویانی بسازند که جواب منفی گرفته اند. سویدن هر هفته تعدادی را با دست و پای بسته روان می کند و دانمارک قوانین سختی را برای الحاق خانواده تصویب کرده اند.

بنا نتیجه تمامی اعتراضات مسالمت آمیزپناهجویان از کشورهای مختلف در اروپا تاکنون صفر بوده. مبارزه مسالمت امیز زمانی نتیجه می دهد که طرف مقابل ما نیز به قوانین انسانی پایبند باشند.

قوانینی که برای مهاجرین در کشورهای اروپایی وضع شده دو نوع اند. قوانین عادلانه و قوانین غیر عادلانه و قوانین ناعادلانه اصلا قانون نیست . وقتی دو برادر دو قلو در ناروی با مشکل مشابه از افغانستان می ایند و در ناروی تقاضای پناهندگی می کنند و یکی قبول می شود و دیگری جواب رد می گیرد این مشکل هم از قانون وهم مجریان قانون است. وقتی خانواده ای بعد از ده سال زندگی در ناروی و کودکانی که اصلا به زبان مادری خود نمی توانند حرف بزنند و در این کشور بزرگ شده اند و مدرسه رفته اند را دپورت می کنند این عادلانه نیست . بنا در این شرایطی که قانون گذاران این کشورها حتی حق برگزاری تظاهرات مسالمت امیز را از ما می گیرند و همه از ترس نمی توانند در تظاهرات شرکت کنند بهترین راه قانون شکنی و جواب خشونت با خشونت است.

صبر جایز نیست

چندین سال صبر برای امدن یک قانون عادلانه وضعیت مهاجرین را بد تر از قبل کرده است. مطمن باشید ادامه این وضعیت نیز شما را به خواسته هایتان نخواهند رساند.

1- جمع‌آوری همه‌ی فاکت‌های مربوط به وقوع بی عدالتی. عکس از وضعیت کمپ های که دران زندگی می کنید بگیرد. مهاجرین را که می شناسید دپورت شده اند و اتفاقی برایشان بعد از دپورت شدن افتاده با اسناد و مدرک جمع آوری کنید.

2- شبانه در محلاتی که معمولا تجمع مردم بیشتر است شعارهای علیه سیاست های تبعیض امیز کشوری که در ان زندگی می کنید بنویسید.

3- دردپورت سنتر خاموش ننشینید. دیپورت سنتر را به اتش بکشید.

4- درداخل هواپیما سرو صدا کنید. شعار بدهید. سرو صدای شما موجب می شود که دیگر مسافرین به خاطر همدردی با شما و یا هم ترس از درگیری در زمان پرواز با شما هم صدا شوند و نتوانند به راحتی شما را دپورت کنند.

5- شرکت ترکیش ایرلاین یگانه شرکتی است که با اداره های مهاجرت کشورهای مختلف قرارداد بسته تا مهاجرینی را که دپورت می کنند به کشور شان برسانند. دفاتر این شرکت را در کشور و شهر تان بسوزاند.

6- از فامیل و دوستانی که در خارج و داخل دارید بخواهید از این شرکت تا زمانی که با اداره های مهاجرت همکاری دارد تکت نخرند.

7- سفارت افغانستان با دولت های اروپایی در قسمت دپورت پناهندگان همکاری می کند. با روش های مختلف سفارت را زیر فشار بگذارید.

8- وزارت مهاجرین افغانستان با چند دولت اروپایی قرار داد دپورت پناهندگانی را بسته است که جواب منفی دارند. با توجه به اینکه این وزارت یکی از فاسد ترین وزارت ها در افغانستان است از دوستان تان در افغانستان بخواهید که تظاهرات کنند و روی دیوار این وزارت و نمایندگی های ان در شهر های مختلف شعار بنویسند.

9- بعد از جواب منفی آرام ننشینید. پرونده های تان را به دادگاه حقوق بشر اروپا روان کنید.

7- شما خودتان می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما در آن موقعیت بهترین کاراست. به ندای درونی خودتان اعتماد کنید.

خرگوش حیوانی است ضعیف. دست های کوتاه دارد و پایهای دراز. چون بخعرب گوید هر که کعب خرگوش با وی بود، دیو از وی گریزد... سپد، هر دو چشم وی مفتوح بود و هیچ نبیند... عرب گوید هر که کعب خرگوش با وی بود، دیو از وی گریزد... اگر خون خرگوش در چراغدان کنند و برافروزند، چنان نمایند که مردم چای در آب دارند...عجایب نامه ی محمد بن محمود همدانی سرشار از معلوماتی است همچون آنچه در مورد خرگوش خواندیم. در پایان کتاب تصویر خرگوش تصویر موجودی است که نیروهایی رازآمیز دارد و اگرچه بسیار کوچک است موجودات موهوم و اجنه و دیو گرد او نمی گردند! خرگوش همچنین نماد جسارت است به گونه که در مناطق بسیاری خوردن گوشت خرگوش به افزایش نیرو در انسان کمکی قابل توجه می کند!

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • در قوانین پناهندگی کشور های اروپایی،موجودیت جنگ و فقر در یک کشور نمیتواند دلیل پناهندگی آن شود. اگر قرار بر این باشد که مردمی را که در کشور شان جنگ است و یا مردمی را که فقیر هسند، در کشور های اروپایی پناهندگی بدهند، تعداد آنها به صد ها میلیون خواهد رسید.
    در قانون پناهندگی آمده است که کسانی که حیات و زندگی شان در کشور شان نظر به عقاید سیاسی و یا دینی شان ،در خطر است و از طرف دولت مورد پیگرد قرار میگیرند و یا به زندان می افتند، به این طور اشخاص به خاطر حفظ جان شان و دفاع از پرنسیب های دموکراتیک جهانی،پناهندگی داده میشود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس