کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > چرا دولت افغانستان طرح تنظیم جمعیت خانواده را اجرا نمیکند ؟

چرا دولت افغانستان طرح تنظیم جمعیت خانواده را اجرا نمیکند ؟

افغانستان در معرض انفجار جمعیتی

شنبه 8 نوامبر 2008, بوسيله‌ى رضا اخلاقی

اولاد بیشتر زندگی بهتر !!
این شعاری است که مردم افغانستان در عمل سر داده اند !

شعاری برعکس و بر ضد شعارهای جهانی مبنی بر اینکه برای هر زن و شوهر فرقی نمیکند که دختر یا پسر داشته باشند بایستی حداکثر 3 یا 2 نفر فرزند داشته باشند

اما این شعار جهانی عملا در افغانستان معنایی ندارد و بسیار خانواده ها دیده شده که بیش از ده نفر فرزند داشته باشند و حداقل 4 فرزند ذکور برای نگه داشتن نام و نشان سرپرست خانوار ضروریست !!

در خانواده های افغانستانی نیز مانند بسیاری از خانواده های شرقی میل به داشتن اولاد ذکور بیشتر است اگر با اکثر خانواده های افغانی صحبت شود چنین میگویند : هیچ که نداشته باشیم یگان 4 تا بچه (پسر) داشته باشیم کی وقتی کلان شدند آنها کار کنند و ما راحت باشیم !!

غافل از اینکه بزرگ کردن همین تعداد که البته بیشتر خانواده ها تعداد اولادها بیشتر هم هست چه بسیار فشار و زحمت را بر او تحمیل میکند و آن دوران پیری و بازنشستگی به حساب خودت آن قدر فرسوده و رنجور میشوی که معنای راحتی و آرامش را نخواهی فهمید !

اما دولت کنونی افغانستان هم مانند مردم افغانستان در خواب غفلت و خاموش فرو رفته است و هیچ کدام برنامه سمینار و کنفرانسی در این زمینه برگزار نکرده است و هیچ برنامه خاصی برای تبلیغ و گسترش این دیدگاه به مردم ندارد حتی در رادیو تلویزیون دولتی و در کتابهای مدارس هم چیز خاصی در زمینه آموزش برای تنظیم جمعیت خانواده دیده نمیشود در حالیکه در دانشگاههای بیشتر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه پاس کردن یک واحد درسی بر این مبنا ضروری است !

تقاضای ما از دولت کنونی و یا دولت آینده افغانستان این است که به فکر آینده افغانستان باشند و اگر رشد جمعیتی افغانستان به همین صورت پیش برود هم بر مشکلات دولت و هم بر مشکلات مردم در آینده افزوده خواهد شد

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansآنلاين بنگريد : مهاجر شیراز
35 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > چرا دولت افغانستان طرح تنظیم جمعیت خانواده را اجرا نمیکند ؟

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.