صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > یان راش و پیتر اشمایکل از بازی بزرگ شنبه می گویند

یان راش و پیتر اشمایکل از بازی بزرگ شنبه می گویند

لیورپول در بازی رفت یونایتد را شکست داده بود
علی جواد دهقان
جمعه 13 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

لیورپول در سه شنبه شب یک بازی فراموش نشدنی را در آنفیلد و در مقابل تیم بزرگی همچون رئال مادرید به نمایش گذاشت. تا مدتهای مدیدی صحبت از این نتیجه شگفت انگیز خواهد شد اما مهمتر از آن لیورپول باید روز شنبه به مصاف رقیب بزرگ لیگ برتری خود یعنی منچستریونایتد برود. باز هم چنانچه لیورپول علی رغم پیروزی در بازی دور رفت در این بازی شکست بخورد و امیدهای رسیدن به قهرمانی اش کاملاً محو شود صحبت بر سر اینکه چرا عملکردهای متناقضی در لیگ قهرمانان و لیگ برتر دارد شروع خواهد شد و چه بسا که شروع نشده باشد. لیورپول فصل را در حالی شروع کرد که انتظار می رفت انتظار نزدیک به دو دهه ای آنها برای رسیدن به یک عنوان قهرمانی در لیگ انگلیس در حال محقق شدن باشد ولی قاعده ای را که فرگوسن و بازیکنانش در طی سالهای متمادی در فوتبال جزیره ثابت کرده اند این است که آنها را حتی در بدترین حالت نباید دست کم گرفت و اینگونه است که آنها با اختلاف امتیاز نسبتاً خوبی پیشرو هستند و لیورپول برای زنده کردن اندک امیدهایش به قهرمانی باید آنها را فقط و فقط در اولدترافورد شکست دهد.

در این زمینه نظرات دو بازیکن بزرگ دو تیم سرخ پوش فوتبال جزیره را و ارزیابی آنها از بازیکنان تیم خود و حریف و پیش بینی شان از نوع بازی را می آوریم.

ایان راش اسطوره فراموش ناشدنی لیورپول و پیتر اشمایکل دروازه بان بزرگ یونایتدها در دهه 90 میلادی درباره دیدار بزرگ دو تیم فوتبال جزیره در روز شنبه نظرات خود را اینچنین بیان کرده اند:
ایان راش در ابتدا به سراغ فرناندو تورس مهاجم تیم لیورپول می رود و درباره او می گوید: فرناندو تورس یک بازیکن سریع است که می تواند با هر دو پایش ضربه بزند و در کار هوایی نیز خوب است. به طور خلاصه بگویم او یک مهاجم کامل است. بهترین مسئله در مورد او حالت روحی قوی اش می باشد. ما می دانیم که بازیکنان خارجی باید تکنیک بالایی داشته باشند ولی هواداران مطالبه شان بیش از این است و او نیز این روحیه را دارد. تورس آن بازیکن مورد نظری است که بعد از سالها در لیورپول پیدایش شده است. هواداران او را در قلبهایشان نگه می دارند و او همانند یک نسیم تازه در هوا برای آنها است.

بازیکن سابق لیورپول سپس به کاپیتان سرخ پوشان بندر لیورپول اشاره می کند و می گوید: استیون جرارد مرا به یاد گرام سونس می اندازد. او یک رهبر بزرگ است و همه افراد به دور او هستند که حرکت می کنند. همچون سونس، جرارد نیز قابلیت زیادی در گلزنی دارد و می تواند 15 تا 20 گل را در سال تضمین کند. هافبکهای کناری او نیز کاملا سودمند هستند. بنیتز می تواند بر روی خاویر ماسکرانو و ژابی آلونسو برای شروع کار با او حساب کند. من در مورد بازی رایان بابل در سمت چپ در مقابل رئال مادرید در سه شنبه تحت تأثیر قرار گرفتم.

راش به تیم حریف که همانند تیم سابق او از یک رقابت نفسگیر در لیگ قهرمانان به بازیهای لیگ برتر بازگشته است چنین اظهار نظر می کند: از کجا شما شروع می کنید؟ آنها کریستیانو رونالدو، وین رونی، دیمیتار برباتوف و ... دارند. اما من کارلوس توز را انتخاب می کنم. او بطور ثابت بازی نمی کند اما وقتی هم که بازی می کند راندمان کاری اش شگفت آور است. توز یک مثال بزرگ برای جوانانی است که وقتی هر هفته بازی نمی کنند شروع به قهر کردن می کنند. آنها باید به توز نگاه کنند، کسی که 100 درصد توانش را در بازیهایش به نمایش می گذارد و همواره سبب رسیدن به گل شده است.

بعد از پایان اظهارنظرهای ایان راش به سراغ پیتر اشمایکل دروازه بان بزرگ من یونایتد در دهه 90 میلادی می رویم، دروازه بانی که به گفته بسیاری حتی با وجود حضور ادوین فان درسار هنوز هم جای خالیش در دروازه یونایتدها احساس می شود.

از قضا پیتر اشمایکل از همان ابتدا به سراغ پست تخصصی خودش و ادوین فان درسار می رود. پیتر درباره دروازه بان هلندی منچستریونایتد می گوید: ادوین فان درسار یکی از بهترین بازیکنانی است که فرگوسن با آنها قرارداد امضا کرده است. نوع بازی یونایتد به گونه ای است که نیاز به یک دفاع قوی دارد. شما در این صورت به یک دروازه بانی نیاز دارید که بتواند بیرون از محوطه جریمه نیز بازی کند و بازی خوانی خوبی داشته باشد. فان درسار در این مورد بازیکن متعهدی است و در هوا نیز خیلی خوب کار می کند.

اشمایکل سپس به سراغ دفاعهای تیم یونایتد می رود و می گوید: دفاع یونایتد در زمره بهترین دفاع ها در جهان هست و آوردن نمانیا ویدیچ در این میان موثر بوده است. او بازیکن مهمی در تیمش شده است. ویدیچ به همراه ریو فردیناند ارزشهای کارش را آن هم در زیر فشار نشان داد و سبب اطمینان خاطر بیشتری برای بازی رو به جلوتر در میدان به بازیکنان شده است.

اشمایکل در مورد حریف نیز چنین می گوید: رافا بنیتز به جیمی کاراگر و مارتین اسکرتل اعتماد دارد و این زوج دفاعی کارشان را خوب انجام داده اند. من یک هوادار بزرگ پپ رینا دروازه بان لیورپول هستم. او یکی از بهترین خریدهای بنیتز بوده است. آنها در مقابل رئال مادرید دفاع موثری داشتند اما یونایتد خود را برای آزمایش سختی آماده کرده است.

اشمایکل در پایان به پیش بینی خود از وضعیت بازی می پردازد و می گوید: بازی خیلی مهمی است چرا که ما باید جایگاه خودمان را در (صدر) لیگ محکم تر کنیم. لیورپولی ها در این فکر هستند که یونایتد خیلی خوب بازی کرده است اما فرگوسن از بازی منجر به شکست اینترمیلان راضی نبود. او به بازیکنانش گفت که قبول نخواهد کرد که بازیکنانش شانسهای زیادی به حریف بدهند. این مسابقه برای او مهم است.

ایان راش نیز به حساسیت بالای بازی توجه دارد و می گوید: این بازی حیاتی است. از یکسو بخاطر اینکه به چلسی نیز این امید را می دهد که بتوانند یونایتد را بگیرند. ما آنها را در آنفیلد دو بر یک شکست دادیم و تیم باید قبول کند که آنها این کار را میتوانند دوباره انجام دهند. یونایتدها کار آسانی در پیش دارند چرا که به خوبی جلوتر از ما هستند. آنها دوباره می توانند به عقب بازگردند اگر آنها شکست بخورند. مهمترین کار برای لیورپول این است که پیروزی های آنها را در لیگ متوقف کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس