صفحه نخست > خبر و گزارش > گزارش > این هفته با قتل عام آغاز شد !

این هفته با قتل عام آغاز شد !

نويسنده: مختار پدرام
شنبه 30 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بی بی سی روز شنبه از زبان یکی از مسوولین پلیس در ولسوالی گرشک ولایت هلمند نوشته است که بیش از پنجاه غیرنظامی در هلمند توسط نیروهای خارجی کشته شده است. این حادثه بعد از کشته شدن در حدود چهار تن دیگر در ولایت ننگرهار اتفاق می افتد که گفته می شود آنها نیز غیر نظامیان بوده و با شورشیان هیچ ربط نداشته در حالی که به همین بهانه که گویا با شورشیان طالب همدست بوده، به قتل رسیده اند.

چندی پیش در حدود بیست و پنج تن از غیر نظامیان در همین ولسوالی گرشک کشته شده بودند که اعتراض شدید نماینده گان این ولایت در پارلمان افغانستان را نیز به دنبال داشت.

حادثه دیگر کشته شدن هفت کودک در یک مدرسه دینی در شرق افغانستان بود که آن هم با عتراض مردم منطقه همراه بود. ارزگان نیز از این قاعده متثنا نیست، و در این ولاین نیز غیر نظامیان قربانی حملات هوایی نیروهای خارج می شوند. خلاصه این که سال دو هزار و هفت خونین ترین سال در افغانستان می باشد که در آن غیر نظامیان بیشتر از نظامیان به قتل می رسند. و جالب این که کشتار افراد غیر نظامی بیشتر توسط نیرهای خارجی به فرماندهی ناتو صورت گرفته تا از سوی طالبان.

کشتار غیر نظامیان در این اواخیر در حدی است که حتا جناب کرزی نیز وحشت کرد که مبادا این کار خدای نخواسته دامین گیر خانواده نجیب وی نیز شود، و در حالی که بی خوابی از سر و کله اش معلوم بود در ارگ ریاست جمهوری در مقابل خیلی از خبرنگاران ظاهر شد و به لهو لعب گوی نیروهای خارجی و جامعه جهانی پرداخت.

وی که بشدت از این قضیه متأثیر به نظر می رسید، ادامه این روند را شکست جامعه جهانی در افغانستان عنوان کرد که به تعبیر بعضی ها یک کودتای آشکار جناب کرزی بر علیه جامعه جهانی در افغانستان را نشان می داد.

وی در حالی که ولیعهد امنیتی اش ( جناب ضرار احمد مقبل ) به طور آماده باش در کنارش ایستاده بود به مردم افغانستان برای یک بار دیگر مردانه وار اعلان کرد که او بعد از این نخواهد گذاشت نیروهای خارجی یا نیروهای ناتو کارهای کند که به ضرر مردم غیر نظامی تمام شود.

آقای کرزی در این کنفرانس مطبوعاتی که دیری نمی گذشت از یک حمله راکتی در ولایت غزنی جان سالم بدر برده بود، ظاهراً با چهره بدون ترس به جامعه جهانی هشدار می داد که اگر جلو این حملات خود سرانه اش را نگیرد، چنان و چنین خواهد شد، در حالی که از ترس جامعه جهانی اندامش می لرزید و این ترس از پاهایش معلوم بود با آن که پاهایش را در فاصله بیشتر از بازوهایش قرار داده بود و نهایت تلاش می کرد تا تعادل خود را حفظ کند....؟!

وی حملات خارجی ها را بی باکانه، کور و بی هدف یاد کرد، و تأکید کرد که دولت افغانستان نمی تواند تحمل کند که در یک هفته بیش از نود غیر نظامی قربانی حملات نیروهای نظامی خارجی و طالبان شود، اما دیده شد، که آتش حرکت کرزی صاحب با فقط یک گفته نیروهای ناتو خاموش گردید، آن این که یک سخن گوی ناتو گفته بود، کرزی حق دارد چنین سرخورده و خشمگین باشد.

هر چند پیامد های این کشتار در افغانستان گاهی خیلی شدید، مانند اعتراض های مردم در جلال آباد و هشت جوزای سال گذشته در کابل منجر شده است، اما با آن هم هیچ گونه تغییری در سیاست های این نیروها به چشم نمی خورد.

این کشتار غیر نظامیان درست درحالی صورت می گیرد که مقام نخست وزیری بریتانیا از تونی بلیر به گوردون براون انتقال کرد. از آنجای که بیشتر نیروهای بریتانیا در ولایات جنوبی به ویژه در ولایت هلمند مستقر اند، آیا این مساله با تحولات جدید در بریتانیا در ارتباط نخواهد بود، در حالی که این نیروها چندین بار از چنین اعمال شان معذرت خواهی کرده اند. به این معنا که آیا نیروهای بریتانیا وابسته گی ای که به گفته ها و حرفهای تونی بلیر داشت، به سیاست های کوردون بروان نیز خواهد داشت؟

آیا اقدام این نیروها نوعی مخالفتی با نخست وزیر شدن گوردون براون دارد، و یا این که سیاست خارجی گوردون براون در افغانستان کشتن غیر نظامیان می باشد؟

چندین بار است که مقامات امنیتی افغانستان و نماینده گان در پارلمان افغانستان از اقدامات خود سرانه نیروهای خارجی با رسانه ها سخن گفته اند. کرزی نیز چندین بار از این نیروها خواسته است که در عملیات شان تلاش نمایند غیر نظامیان آسیب نبینند، اما با آن هم این مساله نه تنها که تکرار شده بلکه بیشتر شدت یافته است.

اظهارات مقامات افغان نسبت به این مساله بیانگر یک واقعیت تلخ می باشد که نمی تواند در مقابل باداران غرب که در واقع این نظام نیز دست نشانده آنان است، حرف جدیی داشته باشد و یا آنها را وادار نمایند تا از کشتن غیر نظامیان خود داری نمایند.

بعضی از کار شناسان به این باور اند که ادامه این روند به سقوط دولت فعلی و شکست نیروهای خارجی در افغانستان خواهد انجامید. زیرا ادامه کشتار غیر نظامیان اعتماد نیم بند که با پول و یا خریدن بعضی از سران قومی، بین دولت و یاغیهای بعضی مناطق جنگ زده در حال حاضر تأمین شده است، نیز از بین خواهد رفت.

کشتار غیر نظامیان حاکی از آن است که نیروهای خارجی بدون در نظر گرفتن قوانین جنگی به سوی یک نوع جنگ با مردم در حرکت بوده در حالی که این کار می تواند پیامد بسیار ناگوار مانند شورش مردم در مقابل این نیروها را به دنبال داشته باشد.

تحولات اخیر نشان دهنده این است که طالبان در نهایت بیشترین نفع را از این گونه ماجراها خواهد برد، و در نتیجه وضعیت امنیتی در افغانستان شبیه به وضعیت امنیت در عراق و یا هم بد تر آز آن خواهد شد.

این یک چیزی طبیعی است که جنگ در واقع خسارات زیاد دارد، اما با امکانات که نیروهای غربی در افغانستان در اختیار دارند، آیا این گونه اعمال خود یک نوع دشمنی با مردم و غیر نظامیان نخواهد بود؟ و آیا آقای کرزی خواهد توانست با همکاران خارجی شان پروژه دولت داری را تا پایان آن موفقانه به پیش ببرد؟

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • چشم آنهایی روشن که می گفتند و می گویند : امریکاییها ودیگر نیروهای خارجی برای نجات مردم و مملکت ما به افغانستان لشکرکشی کرده اند.

  repondre message

 • بعد از این حمله برای کرزی دو راه باقی مانده است.

  یا خود کشی کند.

  یا مانند یک مرد استعفا داده و بگذارد که بیناموسان ربانی و بز کثیف مسعودوف که بوسیله امریکایی ها دوباره بر مردم افغانستان تحمیل شدند ، بردگی امریکایی ها را کنند.

  حالا باید برای هر پشتون واضح باشد که همانطوریکه روسها یک میلیون پشتون را با همکاری بز کثیف سمرقندی مسعودوف و جت کشمیری کارملوف به شهادت رساندند. عین سیاست را امریکایی ها جنایتکار با همکاری سقاوی های مسعودوف و بیناموس ربانی عملی میکنند. از اینرو هر پشتون که با حکومت کابل همکاری کند باید خائین ملی اعلان شود.

  repondre message

  • از موجودیت قوای امریکا تا کنون فقط چند پشتون که هیچ پشتوانه مردمی حتی در بین پشتون های خودشان ندارند، جنایت کاران جنگی چون ربانی، قانونی، فهیم، سیاف، خلیلی و غیره سود برده اند. از اینرو هر چه زودتر این قاتلین مردم بیگناه کشور ما باد خاک ما را ترک کنند. تا افغانها خود به حل مشکلات شان بپردازند.

  • تا زما نی که قدرت سیاسی بدست قبیله سالاران فاشیست و چاکر اجنبیان بخصوص امریکا /قرار داشته باشد / مصیبت های این کشوررا پایانی نخواهد بود . تاریخ دوصد وپنجاه سال گذشته شاهد این ادعا میباشد. این فاشیستهای بی ننگ حتا به هم تباران خود که هر هفته قتل عام میشوند نیز رحم نمیکنند زیرا به نوکر منشی و مزدوری برای بیگا نگان خو گرفته اند .
   خوی بد در طبیعتی که نشست
   نرود تا به وقت مرگ از دست !

  • به نظر شما با طالبها باید همکاری شود؟ درست است که دولت کرزی اشتباهاتی بزرگی را مرتکب گردیده است ولی این به این مفهوم نیست که ما دولت جدیدالتآسیس و نوبنیاد خودرا به اختیار دشمنان افغانستان بگذاریم و فرصت دست اندازی بیشتر برای شان فراهم سازیم.
   هر چند، آقای کرزی باید سعیه نماید راه های دیگری را دنبال کند و همچنان از مشوره های سران قومی و علمای (عصری و دینی) افغانستان مستفید شود.
   نکته دوم: شما به کدام علت یک ملیت را مخاطب خود قرارداده اید؟ آ یا یک ملیت نظر به ملیت دیگر برتری دارد ویا انیکه یک ملیت را بیشتر مسوول این همه بدبختی ها وشقاوت قرار میدهید؟
   به نظر این بنده افغانستان خانه تمام ملیت های ساکن درانست و همه بصورت مساویانه حق و مسوولیت دارند.

   با احترام.

  • شما یا از تاریخ کشور خود آگاهی کافی ندارید یا اینکه بسیار ساده لوح و خوشباور هستید .اینجا مساله ی قوم معین مطرح نیست بلکه قشر حاکم و خط فکری فاشیستی مورد بحث است . شما آیا منشور "دوهمه سقاوی " را خوانده اید ؟ اگر تا کنون نخوانده اید لطفا بدست اورده وبخوانید تا از خطر بالفعل و با لقوه فاشیسم وطنی اگاه شوید . ضمنا تاریخ دو صد و پنجاه سال گذشته را مطالعه کنید تا عوامل مهم بد بختی های کشوررا بشناسید. بد نیست این واقعیت را نیز در ک کنید که در تر کیب دولت کنونی دشمنان پنهان افغا نستان کم نیست فقط کافیست از شعور سیاسی لازم بر خوردار بود تا به این حقیقت پی برد . از شما خواهش میکنم پیام بالای مرا دو باره بخوانید و ببینید که ایا من گفته ام که با طالبان همکاری شود؟ اینقدر در خواندن پیامها سطحی نباشید .

  • با سلام خدمت همه دوستان بی اخلاق و با اخلاق دوستان که آنقدر فرهنگ پایین دارند که حتی عفت کلام را در نوشتن هم زیر پا میگذارند. میخواهم به عرض ایشان برسانم مخصوصا این برادر عزیز ما که هر لحظه بز کثیفوف نوشته میکند باید برادر عزیز بزگوار! باید عفت کلام را مد نظر بگیری این نمایانگر بی فرهنگی خودت هست و بس باور کن نام کسی که نیک هست تو بد کرده نمیتوانی با هر چرند که نوشته کنی و نام کسی که بدست تو نیک کرده نمیتوانی با هر توان که داری اما باید توانت را در راه با فرهنگ شدن با عفت شدن و با اخلاق شدن به کار ببری عزیز دل برادر /میدانم پشتون هستی اما در بین پشتون ها هم انسان های خیلی آگاه هستند که در واقع میدانند چه بگویند و چه بنویسند . نام این قوم خوب ما را بد نکن لطفن و این را با حرفهای مزخرفت مردارد نساز . خدا نگهدار

  • توجه/ توجه !
   اقای میر هزار !
   اگر شما واقعا بیطرف و مخالف فحش دادن هستید / لطفا از چاپ فحش های این فاشیست مفلوک به شهید احمد شاه مسعود جلوگیری کن . در غیر ان به پاسخهای مشابه من نیز اجازه ی چاپ بده. اگر چنان که پیام مرا به این فرد سانسور و به فحش های رذیلانه او مجال نشر میدهی / به این معنا خواهد بود که یا نویسنده پیام خودت هستی یا این که از فحش گفتن به شهیدی که دشمنان میهن اورا سر به نیست کرده اند / راضی هستی . لطفا سکوت نکن / جواب بده .

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس