صفحه نخست > عکس > عکس روز > علی رغم قرن ها سرکوب و سانسور، تمدن تورک در افغانستان سخن می گوید

علی رغم قرن ها سرکوب و سانسور، تمدن تورک در افغانستان سخن می گوید

همراه با عکس هایی از بودا در اطراف معدن مس عینک و طالبان افغان در بامیان باستان پس از تخریب بودا
کابل پرس
سه شنبه 16 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: علی رغم قرن ها سرکوب و سانسور، تمدن تورک در افغانستان سخن می گوید. این تمدن با نشانه ها و یادگارهایی هزاران ساله همچنان از دل خاک سر بر می کنند و با سرزمینی مواجه می شوند که کشتار، تبعیض و نابرابری در آن بیداد می کند. علی رغم سرقت گسترده ی آثار تاریخی، هنوز وجب به وجب جایی که امروز نامش را افغانستان مانده اند، آثار تاریخی بوداییان که تورکان در گسترش و اعتلای آن نقش کلیدی داشتند دیده می شود. آثار تورکان بودایی افغانستان از شمالی ترین نقطه ی افغانستان تا جنوبی ترین نقطه، مرکز، شرق و غرب دیده می شود. تورکان در کنار سایر باشندگان سرزمینی که امروز افغانستان نامش را مانده اند، یکی از مراکز مهم فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دنیا را بوجود آورده بودند و جاده ی مشهور و تاریخی ابریشم یکی از شواهد انکار ناپذیر تنوع پذیری و گونه گونی در این مکان جغرافیایی ست. قرار داشتن بزرگترین مجسمه های ایستاده ی بودا در بامیان باستان، در قلب افغانستان امروزی شاهد بزرگ دیگری ست که در جهان شهرتی بی مثال دارد. این مجسمه ها در سال 2001 میلادی توسط جنایتکاران طالب منفجر شدند. طالبان در ادامه ی کشتار و چپاول و فرهنگ گریزی و وحشی گری همان راه پدران خود محمد نادر و عبدالرحمان را ادامه دادند.
پیش از جنایتکاران طالب، جنایتکاران معروف نادر و عبدالرحمان قصد تخریب مجسمه های بودا را داشتند که روی تراشیده ی مجسمه ی بودا و بخش تخریب شده پاهای مجمسه، یادگار این دو جنایتکار است.

اوزبیک ها، تورکمن ها، هزاره ها، ایماق ها، مغول ها، قزلباش ها، تاتارها، قزاق ها، بیات و قرقیز ها تورکان افغانستان را تشکیل می دهند. علی رغم قرن ها سانسور و سرکوب، اکنون تمدن و گذشته ی هزاران ساله ی تورکان از جای جای افغانستان سر بلند می کند و فریاد می زنند که کشتار و چپاول و فرهنگ گریزی و وحشی گری را بس کنید.

12 اکتبر 2010/کاوش در اطراف معدن مس عینک/ عکس از اسوشیتد پرس

26 مارچ 2001/ طالبان افغان در بامیان باستان پس از انفجار بودا/ عکس از گتی ایمیج

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شاید من غلط کرده باشم اما تا جائیکه میدانم هیچ چیزی بنام تمدن ترک درتاریخ وجود ندارد. تاریخ ترک ها تاریخ نسل کشی تاریخ کشتارها بیرحمانه وتصفیه شهرهای بزرگ جهان از وجود ساکنان بوده است. تاریخ ترکها وهمچنان مغول ها متاسفانه تاریخ سوختاندن کتابخانه های بغداد میباشد. امیداورم که کابل پرس? نازنین ما درانتخاب واژده ها اندکی انصاف علمی درنظر بگیرد.

  همین اکنون بیش ازیک ملیون انسان کرد درسززمین ترکیه امروز سکولار ازخواندن ونوشتن به زبان شان مادری شان محروم اند..

  برجسته ساختن این گونه اصطلاحات وارائه ها تاریخهای جعلی ازقلم اشخاص محترم نظیر توردیقل میمنگی نشان ازیک سخن دیگر دارد که آنرا همه میدانند.

  • salam to all.

   About this writing I can just say. hahhahahahahahahhahahhahahah. very funny.

  • انگلیسی دان صاحب!1

   ها ها هاییت را برای ننه جانت طور تحفه روز عیدی بخشش که برایت دعای خیرکند انسان بی همه چیز میتوانی دلیل ات را بنویسی مگر غلط گفته ام تاریخ ترک ها چی است غیر ازین میخواهید به چشم مردم با مقالا توردیقل خان خک بپاشید. همین اکنون درترکیه سیکولار چند ملیون انسان ازفراگیری درس وتعلیم به زبان ماری خود محروم اند؟

  • دوست عزیز فریاد ! تشویشی بخود بخاطر توهین و تحقیر این آدم مریض راه مدهید که کاکر سراسیمه شده و نمیداند بکدام دری رود تا آبرویی را که رفته دوباره دریابد .

   برای کاکر خان تاریخ سلسله عثمانی ( ۱۲۹۹ الی ۱۹۲۲ ) تقریبأ شش قرن که امپراتوری بزرگی را داشتند ، چی است غیر از نسل کشی و چور چپاول ملت ها ، ولی سلسله ابدالی ها و غلجایی ها در مدت دوصد و پنجاه سال همه بابا ، ملت ساز وهویت ساز ! اینست منطق و استدلال شخص مریض و خنده رویی مانند کاکر خان !

  • کاکرک!

   تاریخ غول ها عجب پر از تمدن و انسانیت است!!!

  • Sorry brothers I don’t have Dari fonts in my computer.

   My hahahaha is for the main article (NOT Mr KAKAR’S MSGE) Khoda hafez.

  • I also apologize from Mr. Farid for this misundrestanding.

   من نیز ازسوء برداشت که ازپیام فریدجان کردم شدید معذرت میخواهم حتی ازاینکه فرید را با فریاد یکی دانسته بودم.

 • متاسفانه ، بدبختانه ، متحیرانه که کابل پرس? بعضاً مانند چوچه سگ چتلستان که زیر ده نام راجستر است، ظاهر میشود.

  مسله ی خیلی بسیط و ساده این است که بربریت ، وحشت و ویرانی را خاص یک قوم و در عین حال بر جسته کردن قوم دیگر را به حیث با کلتور ترین و هوشیار ترین قوم ، خود برخورد نهایت فاشیستی است که المان های نازی در زمینه بهترین مثال بودند.

  آنها بودند که میگفتند یهود و اقوام غیر آریایی نادان و انسانهای کامل نیستند ولی المان ها کامل و با کلتور ترین ، پاک ترین .... هستند.

  اگر چنین باشد پس فقط به خاطر چور و چپاول موزیم کابل بوسیله وحشتی ها و شورای نظاری ها باید تمام هزاره ها و پنجشیری های احمق شاه مسعودوف را وحشی ترین خطاب کرد.

  ولی ما میدانیم که تمام هزاره وحشتی نیست و نبوده و تمام پنجشیری شورای نظاری

  به همین ترتیب تمام تورکها گلم جم نیستند و تمام تورک البیرونی یا مولانا

  به همین ترتیب تمام پشتون طالبان نیستند و یا امان الله خان یا احمد شاه درانی، شیرشاه سوری .....

  این افکار فاشیستی را باید دفن کرد و الی باعث مریضی های مزمن خواهد گردید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس