کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > ببينيد و بشنويد > پنهان کاری و دروغ؛ بسیاری از افغان ها تلاش می کنند دروغ بگويند

پنهان کاری و دروغ؛ بسیاری از افغان ها تلاش می کنند دروغ بگويند

مسعود قیام روزنامه نگار، در گفت و گو با رابرت مایر دبیر بخش انگليسی کابل پرس از دروغ و پنهان کاری در جامعه ی افغانستان سخن می گويد

جمعه 13 نوامبر 2009

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


56 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > ببينيد و بشنويد > پنهان کاری و دروغ؛ بسیاری از افغان ها تلاش می کنند دروغ بگويند

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • قیام جان! تو را چی شده است. کجاست آن پختگی سیاسی و اجتماعی ات که در شش و نیم داشتی. راستی آیا آن برنامه را خودت تهیه می کردی؟ من کم کم شک می کنم. بعد از خواندن بعضی نوشته های اخیرت نمی توانم قبول کنم که تو تهیه کننده برنامه بوده ای.

    بهرحال، این دروغ و رسوم و غیره در افغانستان مسایل بسیار بغرنج اند. به این شکل عامیانه ای که خودت مطرح کرده ای، چندان چنگ ِ به دل نمی زند. این مسایل تحلیل و بررسی بیشتر می خواهد. شاید هم به تحلیل ها و نوشته های جامعه شناسانه ضرورت باشد. بخصوص با انگلیسی خودت نمی شود این مسایل را واقع بینانه به سهم دیگران رساند.

    تنها یک سوال ازت می کنم: آیا هیچ افغانی حاضر می شود که مثلاً بگویید که بالای خواهرم و یا زنم تجاوز شد. یکی از این افغان ها خودت نیز هستی و در صورت وقوع چنین عمل، ابدا حاضر نمی شوی تا واقعیت را بگویی. حتماً به دروغ پناه می بری.

    منظورم از آوردن این مسئله تنها اینست که پنهان کاری و دروغ و غیره انگیزه ها و علل بسیار پیچیده دارد. حتما دیده ای که سویدی ها دروغ نمی گویند و حالا آمده ای و می خواهی جامعه و ارزش های سویدن را با جامعه و ارزش های افغانستان مقایسه کنی. اینکار را هزگز نکن. افغانستان و سویدن چند مرحله تاریخی از هم فاصله دارند. دروغ و پنهان کاری بشکل ِ زاده ی زیربنای جامعه است و تا زمانیکه زیربنا و متوازی با آن اخلاق و ارزش های معنوی جامعه تغییر نکند، گرفتار دروغ خواهیم بود. نمی شود این مسئله را با چند کلمه سطحی گفتن حل کرد.

    امیدوارم به گپ رسیده باشی و امیدوارم تا چون تهیه کننده برنامه شش و نیم عرض اندام کنی نه یک عامی گو و سطحی نگر. به امید ذات شش و نیم ات.

  • قوم خوده هنوز درست نشناختی . اگر در دور ترین قشلاق افغانستان فقیر ترین افغان را متهم به دروغ گویی نمایی , شاید سر ترا گوش تا گوش ببرند . مردم افغانستان به خاطر که ( غیور ) هستند , سر شان بره به دروغ متوصل نخواهند شد , در حالیکه در دین اسلام دروغ د ر بعضی جاها جایز یا حلال است . من نه ترا روباه میسازم نه مستر " مایر " را دمبیت . یکی تان بسیار جوان هستند و دیگر تان ( سیل بین ) . یاد بگیر که چه رقم قوم خود را احترام نمایی . بهر حال مانند دوبی ما به هزار سیر اب گنده هم ضرورت داریم , تو از ما هستی مانند انگشت ششم که نه کنده میشی نه مانده .

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.