صفحه نخست > خبر و گزارش > ائتلاف امرالله صالح و حنیف اتمر، تولد یک حزب تازه

ائتلاف امرالله صالح و حنیف اتمر، تولد یک حزب تازه

آمادگی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری
خبرگزاری بست باستان
شنبه 5 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گزارشگر: محمود آفاق/کابل

حنیف اتمر وزیر امور داخله پیشین و امرالله صالح رییس قبلی امنیت ملی کشور پس ازاین که در اواسط سال جاری خورشیدی از سمت شان استعفا دادند، مدتی خاموش مانده و از دید رسانه ها پنهان بودند، اما اخیراً تحرکات تازه ای از سوی این دو تن آغاز شده که نشاندهنده وارد شدن دوباره آنان در صحنه سیاسی می باشد.

براساس برخی از گزارش ها، قرار است آقای صالح و اتمر یک حزب یا جریان تازه ای را به راه انداخته و در جریانات آینده سیاسی کشور نقش ایفا کنند.

تشکیل جریان تازه هرچند از سوی آقایان اتمر و صالح رسماً تایید نشده، اما عزیز رویش به خبرگزاری بست باستان گفت: "اصل تشکیل این جریان را آقای اتمر تایید کرده و گفته برنامه های آن نیز تا حدی پیش رفته است. "

این که نام این جریان چیست و چه برنامه های تفصیلی خواهد داشت، آقای رویش گفت: از جزئیات و برنامه های کاری آن دقیقاً در جریان نیست.

آقای رویش افزود: این سخن را آقای اتمر روز جمعه در نشستی که در هوتل کابل شاهان دایر شده بود، اظهار داشت.

آقایان حنیف اتمر و امرالله صالح روز جمعه در نشستی که تحت عنوان: پایگاه دایمی امریکا به نفع کشور است؟ از جانب بنیاد شهروند دایر شده بود، شرکت کرده و دیدگاه های خودرا نسبت به آن ابراز داشتند.

نجیب محمود استاد دانشگاه کابل به خبرگزاری بست باستان گفت: "براساس قانون اساسی کشور هرشهروند حق دارد که دست به تشکیل حزب یا جریان سیاسی بزند و آقایان صالح و اتمر از آنجایی که در رأس دو ارگان مهم وزارت امور داخله و امنیت ملی کشور بودند، نیز می توانند یک جریان سیاسی را راه اندازی کنند. "

گفته می شود جریانی که این دو تن راه اندازی می کنند اپوزیسیون دولت بوده و یک جریان ضد طالبانیسم نیز خواهد بود. چنانچه آنان روز جمعه در نشست یادشده از تحرکات و تلاش های یک طرفه صلح حکومت با طالبان انتقاد کرده و حکومت کرزی را به بی توجهی به امر بازسازی و ملت سازی متهم کردند.

نجیب محمود در پرسش به این که آن ها تا چه اندازه می توانند برای آینده سیاسی کشور موثر باشند و نقش بازی کنند، گفت: "مردم تا جایی از کارکردهای آنان در وزارت امور داخله و امنیت ملی آگاهی دارند، اما موثریت این دو شخصیت در آینده سیاسی کشور بستگی به تلاش آن ها و جلب توجه مردم دارد. "

براساس برخی گزارش ها، دموکرات های امریکا نیز از این جریان حمایت کرده واحتمال دارد که در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان یکی از این دو شخصیت را جایگزین آقای کرزی نماید.

آقای محمود احتمال حمایت امریکا از این دو تن را رد نکرده می گوید: هرکشوری می خواهد دوست خوب داشته باشد، از آنجایی که آقای کرزی نتوانست دوستی خودرا با امریکا حفظ کند، این احتمال وجود دارد که از یکی از این دوتن یا افراد دیگر پشتیبانی کند.

تلاش کردیم که نظر آقای اتمر و صالح را در این مورد جویا شویم اما موفق نشدیم.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • شايد اين دو جوان محبوب سبب نجات اين كشور شوند. به هر صورت من كه نا خوان هستم هم ميدانم كه ما به طرف نا بودى روان هستيم. طالب +كرزى مساوى به نابودى.از ان مرك تدريجى و ننكين كرده نابودى يكباركى بهتر است.اين هردو ضد باكستان هستند.كا شكى اين طور شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس