صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > روز جهانی مبارزه با اختلاس!

روز جهانی مبارزه با اختلاس!

در نظرخواهی کابل پرس شرکت کنيد!
يكشنبه 9 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

روز نهم دسامبر، روز جهانی مبارزه با اختلاس می باشد. در 5 سال گذشته بيش از پانزده ميليارد دالر از کمک های جامعه جهانی از راه های مختلف وارد افغانستان شد تا در زمينه های مختلف بازسازی در کشور به مصرف برسد. آن چيزی که پيداست، اين است که هيچ پروژه ی زيربنايی در افغانستان انجام نشده و می توان گفت که حداقل پنجاه درصد اين پول گزاف توسط مقامات بلندپايه ی داخلی و بين المللی، چه مقامات دولتی، چه مديران ان. جی. او ها و سازمان هايی که در زمينه هايی مانند انکشاف روستايی، پروژه های آب، پروژه های مربوط به دموکراسی و حقوق بشر، گسترش و انکشاف حقوق زنان و برابری جنسيتی، پروژه های مربوط به معارف و آموزش، پروژه های سرک سازی و...مورد اختلاس و سوء استفاده قرار گرفته است. در بسياری از موارد مقامات بلندپايه ی دولت افغانستان در زد و بند با روسای ان. جی . او های بين المللی در سوء استفاده و اختلاس دست داشته اند.

بخشی ديگر از اين پول گزاف صرف پرداخت معاش های گزاف دالری مقامات سازمان ها و ان. جی. او های داخلی و خارجی شد. برخی از مقامات اين سازمان ها گاهی ماهانه تا يکصد هزار دالر آمريکايی معاش دريافت کرده اند و در کنر اين معاش گزاف، مصارف ماهانه ی آنان مانند، موتر، خانه و محافظ بالغ بر پنجاه هزار دار آمريکايی می شود. در برخی موارد، برخی از اين مقامات از چند منبع معاش دريافت کرده اند و در کنار آن خود آنان دست به فعاليت های تجاری گسترده در کشورهايی مانند امارات متحده ی عربی زده اند.

با همه ی پول گزافی که وارد افغانستان شد، دولت افغانستان، چندين بار از بانک جهانی تقاضای قرضه و وام کرده است.

کابل پرس در اين باره نظر شما خوانندگان عزيز را می خواهد. به نظر شما آيا کدام پروژه ی زيربنايی در افغانستان صورت گرفته و پول گزافی که به عنوان کمک جامعه ی جهانی به افغانستان آمده، صرف چه کارهايی شده است؟

اختلاس در دولت و ان. جی. او ها از چه راه هايی صورت می گيرد و چه کسانی بيشتر در اختلاس دست دارند؟

به نظر شما چه راه های عملی برای مبارزه با فساد و ارتشای اداری در افغانستان که يکی از بيماری های اساسی دولت است، می توان يافت.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

  • با تشکر از سايت وزين کابل پرس. کسانی که آلوده به فيساد نيستند نمی توانند با حکومتی که غرق در فيساد و تباهی است کار نمايند. در فيساد اداری هم افغان ها نقش دارند و هم خارجی ها. بيشتر پولی که به افغانستان آمده بدست مقامات فاسيد افغانستان غصب شده و يا توسط انجوهای خارجی و پول به خارج دوباره برگشتانده شده. برای مبارزه با اين فيساد گسترده بايد که همه به دولت حامد کرزی اعتراض کنيم. تنها کابل پرس نمی تواند با فيساد مقابله نمايد. ما بايد از کابل پرس و اقدامات آن حمايت لازمه را انجام دهيم.

    repondre message

  • ميرهزار صاحب سلام. شما خو تمام سوالات را جواب داده ايد. برای ما چيزی نماند. از اقدام شجاعانه شما در کابل پرس دفاع می کنم و آن را برای اغانستان لازم می دانم.

    repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس