صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > پاکستان > نقض قرارداد و حقوق اتباع افغانستان در پاکستان

نقض قرارداد و حقوق اتباع افغانستان در پاکستان

اعضاى اتحاديه پرزه جات
جمعه 30 مارچ 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به مقام محترم دولت جمهورى اسلامى افغانستان
احتراماً نگاشته مى شود اينكه!
اعضاى اتحاديه پرزه جات وظيفه خود مى داند كه درين زمان باز سازى كشور دوشا دوش سكتور دولتى رسالت تاريخى و دينى وطنى خويش ادا نمايد. لهذا مصمم بوده جهت كه براى تكنالوژى توليدى صنعتى و زراعتى پرزه جات طرف ضرورت را از كشور هاى خارجى توريد نمايد. چون كشور عزيز ما افغانستان از يك جهت بنادر اّبى تجارتى نداشته ونا گزير است. از بنادر كشؤر هاى همجوار چون پاكستان و ايران استفاده نمايد. و از جانب ديگر نزديك بودن و يا برعكس اّن فاصله داشتن بنادر به كرايه اموال تاثير گذاشته قيمت تمام شد اّن را بلند مى برد.
براى رفع اين مغضله دؤلت وقت افغانستان و كشور همسايه پاكستان قرار ترانزيت سال 1965 را براى توريد اموال و ترانزيت اّن عقد نمودند. كه در روشنى مواد و فيصله هاى اّن دولت افغانستان حق استفاده از بنادر اّبى پاكستان را حاصل نمودند يك مدت زمان ازين بنادر استفاده لازم مى شد. ولى متاسفانه با اشتغال جنگ در افغانستان اين حق به يك خواه رويا مبدل شد. پاكستان به بهانه هاى مختلف در صدر ركودپروسه تجارت از بين بردن اّن تلاش مى ورزد.
حكومت پاكستان از ساليان ديرى هست كه بر خلاف قرار داد منعقده سال 1965 كه قانونامه تااكنون نافذاست. اموال طرف نياز مردم صنعت و توليد را مسدور يا متوقف مى سازد و قابل تذكر است. كه حكومت پاكستان يكبار اموال مسدود شده ترانزيتى را به استغاثه تجار افغان از حالت ترانزيت بر خلاف موازين بين المللى در كشور خود محصول گزاف نموده به اختيار تجار افغان قرار داد و همه پرزه جات و چندين قلم ديگررا ممنوع قرارداد. بعداز كوشش تاسيس دولت اسلامى افغانستان چندين قلم جنس از لست ممنوعه خارج نموده واجازه داد. قابل ياد اّورى است كه حكومت پاكستان چنين وا نمود مى سازد كه اكثر پرزه جات تجارتى بدردمردم افغانستان نمى خورد لذا اّنرا اجازه عبور نداده و مسدؤد ميسازد چنين طرز تفكر يك بهانه جوى محض و كج بخشى بوده و از مطرح ساختن اّن منافع نا مشروع ديگرى را مدنظر دارد.
بايد متوجه بود كه پاكستان در نظر داردتا.
1. به پرؤسه تجارت را صدمه وارد نمؤده در نهايت امر اّنرا ساقط سازد.
2. افغانستان را صددر صد بار در اموال توليدى خود قرار دهد.
3. توريد سامان و پرزه جات طرف نياز ضايع و عراده جات زراعت را متوقف ساخته به صنايع ترانسپورت و زراعت صدمات قابل ملاحظه وارد مى سازد.
4. طبق لست پرزه جات و غيره از معاهده 1965 ازاد بوده و بعداً ممنوع قرارداده اميد است مقام محترم به مسْولين پاكستانى مفاهمه نمايند كه پرزه جات از لست ممنوعه خارج شود . و از كشور هاى خارج بداخل ترانزيت از بندر كراچى به افغانستان اجازه دهد.
بااحترام

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام به همه خواندگان اين بخش
  پاكستان مثل يك آدم چاپلوس ديگر چيزي نيست در هر جا در هر وقت بس به فايد خود فكر ميكند و خوا كسي بيميرد يا زنده باشد اين بيغريت بايد فايد كند بس ديگر كدام مطلب ندارد تابه حال وطن مارا از بين برد اين بيفريت مشروف بچه شيلطان چاپلوس من نميفهمم بسي اين همه كه در قدرت هستند بس همين يك مرال و هدف دارد به هر رقم بيفريتي كه ميشود اينها بايد پول پيدا كند اگر ضروت شود زن دختر خود را به بش خركوس پيش ميكند چرا با افغان پيش نميكند وا چي دختران دارند
  يك نيم سير هردمبه انيها است و در همان گرمي پاكستان روز يك دختر پنچابي باشد از غيريب ني همايشان از وزير باشد وا وا وا مرك به پاكستان

  • سلام به همه هموطنان شریف.
   در اول میخ.اهم از برادران خود احترامانه تقاضا کنم که حرمت قلم و کلام را حفظ کنند و بعدا بنویسند نوشتن کلمات نا مناسب و غبر اخلاقی در حقیقت اخلاق ادب و تربیه خانوادگی خود نویسنده را نمایندگی میکند و با عرض پوزش از کسانی که این جملات مرا سو تعبیر میکنند.
   برادردان اقایانی که خود و اعمال خود را فراموش کرده و مثل همیشه این و ان را طرف انتقاد قرار میدهید باید عر ض کنم که در نیت بد و سیاست منفی و کثیف پاکستان هیچ جای شک نیست اما ایا مقصر ویرانی های کشور ما پاکستان ایران و یا این و ان است؟ نه خود ما کم عقلی و حرص ما احساسات منفی ما است.
   خداوند به همه چشم و عقل عطا فرموده مگر ما نمیشود که از این نعمات استفاده درست کنیم؟ رهبران و مقامات دولتی ما هم نوکر امریکا ثابت شده اند قوماندانهای ما هم وطن را به پول سیاه فروختند در کشور ما هم اسلام چندگانه است رسول سیاف وهابی بزرگ و قابل احترام کشور های عربی است برخی از اعضای پارلمان ما نیز نمایندگان کا-جی-بی و ای-اس-ای و را هندوستان و دیگر کشور ها استند که من اگر نام های شانرا اینجا بنویسم حوصله خود شما سر میرود. رهبرام ما مبلغین و پیروان مسیحیت اند.
   برادران از کی ها بگویم که دل ما از او درد نداشته باشد؟
   بیایید انتقاد و دشنام به دیگران را کنار بگذاریم و در پی اصلاح خود باشیم.
   برادر که این قدر تند نوشتی اگر اطلاع نداری بیا یکبار و ببین که خواهران افغانی خود ما پگونه در برابر 500 کلدار شب تا سحر زینت بستر مردان افغان و پاکستانی اند. غیرت داری؟ زیاد مطمین نیستم عزیز من .
   پس کور خود و بینای مردم نباش و از من هم ازرده نشو من این همه را برای بیدار شدن وجدان تو نوشتم اگر خدا نخواسته به کسی برخورده باشد جدا از ته دل پوزش میطلبم.
   با احترام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس