در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > اسلام مرز دارد يا ندارد؟

اسلام مرز دارد يا ندارد؟

5 سال زندان برای آواره ای که در ايران است!
شنبه 5 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آيت الله خمينی رهبر جمهوری اسلامی ايران گفته بود که اسلام مرز ندارد و اکنون پس از سال ها اعمال فشار، دقيقا چند روز پيش وزارت داخله ی اين کشور آوارگان افغان در ايران را تهديد به زندانی شدن کرد. طبق خبر وزارت داخله ی ايران، پوليس اين کشور می تواند آوارگان را بازداشت و تا 5 سال زندانی کند. نظر شما درباره ی اين اقدام حکومت ايران چيست؟

خبر تهديد به زندان به نقل از سايت رسمی وزارت داخله ی ايران:

جزئيات اجراي طرح آمايش 3 براي اتباع افغانستان اعلام شد/ ايران روزانه پنج ميليون دلار يارانه براي مهاجران هزينه مي كند .

طرح آمايش 3 براي شناسايي و آمارگيري مهاجران افغاني از 15 دي ماه آغاز مي شود و به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت .

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور ، " سيد تقي قائمي " مدير كل امور اتباع و مهاجران وزارت كشور‌در‌نشست‌مطبوعاتي امروز با اعلام اين خبر‌گفت : اين طرح براي افرادي اجرا مي شود كه كارت آمايش يا برگة تردد نارنجي رنگ دارند و يا مجوز اقامت آنان تا آخر سال 86 اعتبار دارد .

" قائمي " با اشاره به اين كه در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران 10 درصد پناهندگان دنيا را در خود جاي داده در حالي كه كمترين ميزان جذب كمك هاي مالي از سازمان هاي بين المللي را داراست ، افزود : با توجه به حضور 925 هزار نفر مهاجران مجاز و حدود 5/1 ميليون نفر افراد فاقد مجوز در ايران ، كشور ما روزانه حدود پنج ميليون دلار يارانه براي اين افراد هزينه مي كند در حالي كه كل بودجه ساليانه دفتر كميسارياي پناهندگان سازمان ملل به اندازة خرج دو روز پناهندگان است .

وي با بيان اين كه براي اولين بار در طرح آمايش 3 با وزارت كار هماهنگي هايي براي صدور كارت اشتغال براي مهاجران صورت گرفته ، گفت : از اين پس افراد سرپرست خانوار و فرزندان ذكور بالاي 18 سال اتباع افغاني براي دريافت برگ اقامت بايد كارت اشتغال هم بگيرند . همچنين 46 شغل از سوي وزارت كار مشخص و معرفي شده كه اين افراد صرفاً مي توانند در اين مشاغل فعاليت كنند .

" قائمي " با بيان اين كه دانش آموزان ، دانشجويان ، طلبه ها ، بيماران خاص و زنان سرپرست خانوار با ارائه مدارك لازم از گرفتن كارت اشتغال معاف شدند ، خاطر نشان كرد : هيچ كدام از اتباع بيگانه در استان هايي كه قبلاً به عنوان استان هاي ممنوعه براي حضور اتباع بيگانه اعلام شده ، نمي توانند ساكن و شاغل شوند .

مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور با اعلام اينترنتي بودن طرح آمايش 3 توضيح داد : اتباع افغاني مشمول اين طرح بايد با مراجعه به سايت ويژه طرح آمايش با آدرس : WWW.Amaiesh.ir ثبت نام كنند و با پركردن فرم هاي مربوطه و پرداخت فيش هاي بانكي اعلام شده در سايت ، مدارك خواسته شده را به صندوق پستي 153-13885 در تهران پست كنند تا برگه هاي اقامت آنها تمديد شود .

وي افزود : وقتي كارت ها صادر شد ، آنها را به دفاتر اتباع استان ها ارسال و متعاقب آن زمان و مكان دريافت كار ها را اعلام مي كنيم .

در ادامه اين نشست ، " قائمي " به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد . وي درخصوص نحوة برخورد با مهاجران غير مجاز گفت : تاكنون افراد فاقد مجوز را به طور مسالمت آميز و به وسيله اتوبوس به كشورشان باز مي گردانديم اما از اين پس با توجه به اختيارات قانوني كسب شده ، قصد داريم مهاجران غير مجاز را حداكثر تا پنج سال در اردوگاه هايي كه برايشان در نظر گرفته شده ، نگهداري كنيم .

وي تصريح كرد : اين اردوگاه ها شرايط زندان را خواهند داشت و به عنوان مجازات براي افرادي كه با ورود، اقامت و اشتغال غير قانوني مرتكب تخلف شده اند، در نظر گرفته شده است .

وي در پاسخ به سؤالي درخصوص توافق با دولت افغانستان براي حل مسألة مهاجران گفت : در اين زمينه توافق سه جانبه اي بين ايران ، افغانستان و كميسارياي پناهندگان سازمان ملل متحد انجام شده كه آن قرار شده هم دولت افغانستان و هم كميسارياي پناهندگان سازمان كمك هايي به مهاجراني كه قصد بازگشت به افغانستان را دارند ، ارائه كنند تا انگيزه و امكان بازگشت آنها را بالا ببرند .

" قائمي " در پاسخ به سؤال ديگري گفت : ما طبق قوانين بين المللي در مقابل 925 هزار نفري كه به آنها مجوز اقامت داده ايم ، تعهد داريم و اين در همة دنيا هست و هر حكومتي هم كمك هايي براي پناهندگان از سازمان هاي بين المللي دريات مي كند ، هرچند كمك هايي كه به كشور ما مي شود ، بسيار ناچيز است.

مدير كل امور اتباع و مهاجران خارجي وزارت كشور در مورد احتمال ايجاد خلاء در برخي مشاغل در صورت خروج كارگران افغاني ادامه داد : يكي از هدف هاي طرح آمايش 3 ساماندهي و بكارگيري اتباع افغاني در مشاغل مورد نياز است . هم اكنون بسياري از آنها مشاغلي دارند كه مورد نياز نيست و كارگران ايراني هم مي توانند آنها را انجام دهند . مشكل جايي بروز مي كند كه كارفرما نمي خواهد حق و حقوق كارگر ايراني را به طور كامل بپردازد . در حالي كه اگر كارفرمايان حقوق كارگران را رعايت كنند ، هيچ شغلي با خروج كارگران افغاني ، بدون كارگر نمي ماند .

" قائمي " ، همچنين در پاسخ به سؤالي درخصوص انسداد مرزها گفت : نيروي انتظامي اقدامات خوبي براي انسداد مرزها و جلوگيري از ورود كاروان هاي قاچاق سوخت ،انسان ، كالا و غيره انجام داده است ؛ اما بايد توجه كرد كه بستن مرزها يك امر نسبي است و هيچ جاي دنيا و در هيچ شرايطي امكان ندارد مرزها به طور كامل بسته شود .

پيام‌ها

 • با اين برخورد رژيم ايران مرز دارد

  • اسلام مرز ندارد ولی هیتلر دوم مرز را می بندد

  • بسم الله الرحمن الرحیم
   ایران به عنوان یک کشور اسلامی در منطقه و اسم مقدس اسلام ظلمهای فراوانی به مردم افغانی کرد و مردم نژاد پرستی هستند و اگر برای کسی در ایران اتفاقی بیفتد اول به جرم افغانی بودن محاکمه میشوند

  • نمیشه یک ملت را به روی پالیسی های اعمال شده دولتش قضاوت کرد.
   در دوران حکونت شاه ایران روابط افغان ایران خوب بود. اما بعد از حکومت ظاهرا اسلامی خصلت مردم با لعموم تغیر چشم گیری کرد و به سوی نژآد پرستی و تنگ نظری رفته است. به امید روزی که یک ایرانی یا پاکستانی را در یک پارک یا یک کوچه کابل گیر کنم وای برحالش با یک برچه 9 فوت 100 سوراخ در بدنش ایجاد خواهم کرد...

  • متاسفانه تاسه دهه ی پیش اسلام مرزی نداشت این هم به خاطرروی کار امدن جمهوری اسلامی همچنین جنگ ایران وعراق بود برادرم بانادیده گرفتن این که جنگ بین ایران و عراق است نه با افغانستان به این جنگ رفت وشهید شد.
   حالا من از خودم میپرسم
   کجاست ان اسلامی که مرز ندارد...

 • This negative policy of Iran is related to put pressure on Kabul government that is the reason otherwise even if Afghans were in Isreal I am sure the Isreal government would not put refugees in jail as Iran warns the refugees there so it is big shame on Islamic government to put such rules on the poor people

  It is clear for us the negative policy of Iran during the war against Russia and after that giving support to those who were involved in the killing of 1000s innocent poeple even when the taliban got mazar they killed all the iranian in the Iran’s consulate but now Iran is givign support to the taliban the reason to destroy Afghanistan and get revange from US through this dark ages taliban as the pakistan did now Pakistan has the same problem with taliban as we have and that day will not be far for Iran to suffer by supporting of taliban

  Ikhlas wardak

 • با سلام به امید سرنگونی محورشرارت که هم از جهان هم افغانستان عزیز از این رژیم منفور و فاشیست ایرانی که هم از نام اسلام و هم از نام انسانیت استفاده می کنند و مردم مظلوم ما را به جرم اینکه افغانی هستند هر و هرروز حلقه را برای آنها تنگ می کنند انشاءالله که این جنایت هایشان اگر خدایی هست به خودشان باز می گردد.

  • salam
   chera az maqala nome naweseendesh nest??????
   aya in naweseenda az IRAN metara Ya ba iran wabasta ast??

  • با سلام چرا هیچوقت از خود یا دولت خود سؤال نمی کنید که چرا افرادی که از ایران به طور غیر قانونی وارد افغانستان شده اند زندانی میکنید و رد مرز نمی کنند.
   چرا به خاطر انسان بودن دلتان برای آنها نمی تپد؟
   این نوع برخورد ها از طرف هرکس باشد خلاف نوع دوستی است.
   اما به نظر من بیشترین مشکل را برای مهاجران بعضی از روزنامه چی های افغانستان درست می کنند زیرا بعضی از هم اندیشان غربی مدام بر ضد ایران مطلب می نویسند و این باعث می شود مسؤولان ایرانی را از کمک افغانی ها مأیوس کند. و شما خبرنگاران و دست اندر کاران مطبوعات باید در این راه بی طرفانه قلم بزنید. نمی شود در خانه کسی باشی و به او فحش هم بدهی و باز هم انتظار داشته باشی با شما رفتار خوبی داشته باشد. آیا می شود؟با تشکر

  • تعبیر (محور شرارت ) می دانی از کیست ؟از رژیم منفور و ضدبشری آمریکاکه تو غلام حلقه بگوش آن هستی تو بهتر است به جیره خواری ات از CIA مشغول باشی و اسم جلاله الله را هم بر زبان کثیفت نیاری .

  • باعرض احترام ، دوستان عزيز از بيگانه توقع داشتنن بخصوص از رژيم منفوری که حتی بمردم خود رحم نميکند ازان نميتوان هيچ توفعی داشت روزی نيست که جوانان ازاديخواه ايران در زندانهای مخوف ملايان واخوند ها قربانی ندهند.با انکه هر سنگ وخشت هرساختمان وهر کوچه يادگاری از درد ومعصيبت افغانان در دل خويش نهفته دارد با انهم رژيم افراطگری احمدی نژاد بيشرمانه افغانان را به بي ثباتی اقتصادی متهم ميکند.اگر جنگ ايران وعراق بخاطر بياوريم همين افغانان مهاجر بخاطر ازادی ايران شهيد و قربانی دادند . حرفم طرف مردم ايران نيست ملت ايران برادران هم مذهب هم زبان وهم کلتور ما هستند که بدست مشتي جفاگر و افراطيگرا دولت احمدی نژاد بشکل گروگان زندگی ميکنند .به اميد پيروزی ملت ايران از چنگال افراطگرايان .

  • محور شرارت تو و اربابانت هستي . فراموش كردي ما با خودمان چه كار كرديم . از ديگران چه توقع .........؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • باعرض احترام ، دوستان عزيز از بيگانه توقع داشتنن بخصوص از رژيم منفوری که حتی بمردم خود رحم نميکند ازان نميتوان هيچ توفعی داشت روزی نيست که جوانان ازاديخواه ايران در زندانهای مخوف ملايان واخوند ها قربانی ندهند.با انکه هر سنگ وخشت هرساختمان وهر کوچه يادگاری از درد ومعصيبت افغانان در دل خويش نهفته دارد با انهم رژيم افراطگری احمدی نژاد بيشرمانه افغانان را به بي ثباتی اقتصادی متهم ميکند.اگر جنگ ايران وعراق بخاطر بياوريم همين افغانان مهاجر بخاطر ازادی ايران شهيد و قربانی دادند . حرفم طرف مردم ايران نيست ملت ايران برادران هم مذهب هم زبان وهم کلتور ما هستند که بدست مشتي جفاگر و افراطيگرا دولت احمدی نژاد بشکل گروگان زندگی ميکنند .به اميد پيروزی ملت ايران از چنگال افراطگرايان .

 • من نمیدانم شما عزیزان بااین نظریات و گلایه مندیهای تان چه چیزی را میخواهید ثابت کنید. من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هرچه کرد آن آشنا کرد. از بیگانه ها و به خصوص از رژیم ضدبشری ایران بیشتر ازین نباید توقع داشت، چون آنها نه تنها اینکه بیگانه هستند بلکه دشمن سرسخت مردم و تاریخ افغانستان بودند و هستند. ایرانی ها به ما دعوت نامه نفرستاده بود که افغانهای غیور به ایران تشریف بیاورند. افغانها خانه خود را به دست خود و به تحریک بی گانه ها ویران کردند و بعد به خانه حریفان پناه بردند. به عقیده من افغانها باید روزی بدتر ازین را تجربه کنند تا قدر خانه و همخانه خود رابدانند و کمی هوشیارتر عمل کنند. افغانستانیها یکی از مردمان دنیا است که به خودستیزی و بیگانه پرستی تاریخ دیرینه ای دارند. بیا تا قدر همدیگر بدانیم. مذهب یک ابزار سیاسی است که بی گانه ها ازین ابزار استفاده کرده و مردم بدبخت و بی سواد افغانستان را به جان همدیگر انداختند و خانه ای این مردم را به دستهای خودشان ویران کردند. ریموت کنترول سرنوشت افغانستانیها بدست خارجی ها هست که از دور سرنوشت مردم نگونبخت را به میل خودشان رقم میزنند. بیایید هوشیار شویم دست به دست هم بدهیم و متحد شویم و قدر همدیگر را بدانیم و بیگانه ها بدرد ما نمیخورد. مثلا هموطنان پشتون ما پاکستانیها و اعراب را بر یک هموطن غیر پشتون و یا غیر سنی ترجیح میدهند و همچنین بر عکسش.

  آنلاين بنگريد : http://kabulpress.org

  • واقيعت ها تلخ است امابادرد بايد قبولش کرد.

  • هزاره ها بسیار مردمان متدین و شریفی هستند اما گاهی معدودی حرام لقمه پیدا می شود و آبروی این ملیت مظلوم را می برند مانند همین یاروکاسترو که در آغوش گرم ارباب ضد بشری اش آمریکا لمیده و به این و آن دهن کجی می کند .

  • با سلام من می خواهم بگویم اسلام مرز ندارد ولی ایران به عنوان کشوری که اسم خود را البته به طور نمادین گذاشته است جمهوری اسلامی ایران اسلام را محدود به شرایط جغرافیایی میکند.در کدام قسمت و در کدام کتاب خدایی یک چنین چیزی را نگاشته اند؟ایران خود نیز در سیاست از اسلام تا حدی که نفع این کشور را تامین کند استفاده مثبت می برد و در غیر این صورت خبری از اسلام نیست و هیچ صحبتی نسبت به رضای خداوند باری تعالی و دین مبین اسلام نیست.دولت مردان ایران اسلام را حالت دست خود قرار داده اند.

 • اسلام مرز ندارد همانطور که کشورهایی اروپایی امروز به این نتیجه رسیدند اما متاسفانه در ایران اسلام حکومتی در جریان است نه اسلام خدایی یعنی هر چه مصالح حکومت است اسلام است و هر چه مصالح حکومت نیست اسلام نیست و این مسئله هم مختص ما مهاجران نیست بلکه در مورد مسائل خودشان هم صدق میکنند . ما بسیار متاسفیم که ایران که خود را ام القری اسلامی می داند با مهاجران این رفتار زشت را روا میدارد در حالیکه هر روز نسبت به هزاران مسئله ریز و درشت مهاجران ایرانی هیاهو براه می اندازند . متاسفیم که...

  • کی گفته اسلام مرز ندارد؟ خمینی اگر این حرف را گفته در عالم معنی بوده نه در عالم ظاهر. هر کشور از خود قوانین خاص خود را دارد که نمیتوان آنرا به خواهش دیگران تغیر داد. ایران فعلاً مستقیماً و عملاً با غرب که در افغانستان و عراق بیش از 200،000 نیروی مسلح دارند در جنگ است. آنوقت ما ساده لوحانه میگوییم که چرا بر خلاف گفتۀ خمینی آنها هموطنان ما را از کشور شان بیرون میکشند؟ آیا این خواست ما بسیار احمقانه نیست.

   هنگامیکه کشور های اروپایی هموطنان ما را رد مرز میکنند و یا اکثریت شانرا قبول ننموده و اسناد نمیدهند (که متأسفانه اکثریت برادران ما فعلاً در اروپا پس از سالها انتظار و ناکامی در گرفتن ویزا به امراض روانی گرفتار شده اند...) ، چرا صدای هیچ فردی بلند نمیشود؟ این در حالیست که تعداد مهاجرین افغان در اروپا شاید 5% کُل مهاجرین ما در ایران نباشد و بر عکس اقتصاد کشور های اروپایی صد ها مرتبه بهتر و خوبتر است نسبت به اقتصاد ایران که در عمل زیر تحریم های شورای امنیت و کشور های غربی جان میکند...

   از قدیم گفته اند که آب هر وقت به گلو رسید بچه زیر پای است... حالا هم از یکطرف آقای بوش در ممالک عربی و اسرائیل تبلیغ علیه ایران کرده و آماده گئ جنگ را میگیرد و از طرف دیگر شما بر خلاف ضرب المثل خود ما (خواست های بیجا مهر برادری را کم میکند!) از ایران انتقاد میکنید!؟

   چرا مادرکلان ممالک اسلامی (عربستان سعودی) مهاجرین ما و یا همسایه اش عراق را پناه نمیدهد؟ آیا این دلیل شده میتواند که ما اهل سنت و یا وهابیت را ملامت کنیم؟

   باید یاد آور شد که مقایسه کردن اکثریت کشور هائ آسیایی با کشور های اروپایی مثل مقایسه کردن گوسفند با کرکدن است!

   فکر کنم ما افغانها در این مقطع از زمان بیش از پیش از درک حقایق عاجز شده ایم و اعمال و حرفهای ما همه برخاسته از احساسات و عقده های شخصی و قبیلوی ماست.

   با انصاف باشید!

  • من یک دختر افغانی هستم همیشه از این که افغانی بودم و هستم افتخار می کردم چون افغانستان دانشمندان، فیلسوفان، ریاضیدانان، شاعران و بسیار افراد شناخته شده دارد. من با اینکه آنجا را ندیده ام ولی آرزو دارم یک روز در هوایی که بی منت می توانم در آنجا تنفس کنم، بدون آنکه به من به چشم یک غریبه نگاه کنند؛ در وطن خود، در خانه خود، کنار دیگر هموطنان خود باشم. من مثل بیشتر جوانان افغانی در ایران به دنیا آمدم، در ایران بزرگ شدم، در ایران تحصیل کردم. تقریبا خود را آدم موفقی می دانم. هروقت دوستان ایرانی ام از من می پرسد کجایی هستی؟ می گویم: افغانی. و فورا سوال می کنند: شما نمی خواهید به کشور خودتان بروید؟ این رسم مهمان نوازی نیست حتی دوستان بسیار نزدیک من این سوال را می پرسند و منتظر هستند که بگویم: چرا همین فردا خواهیم رفت شما ناراحت نباشید.
   به خدا قسم این رسم مهمان نوازی نیست.
   ما افغانها اگر اتحاد داشتیم الان به این وضع دچار نمی شدیم که هرکسی از راه برسد و بگوید که بلند شو و از کشور ما برو. ما افغانها هر چه می کشیم از دست بی عرضگی و تبعیض قایل شدن بین قومیت ها و مذهب ها هست در صورتی که اگر ما به این موضوعات پیش پا افتاده فکر نمی کردیم و خود و تمام اقوام را به آن مشغول نمی کردیم الان افغانستان کشوری بالاتر از ایران بود خیلی بالاتر از ایران.
   ای جوانان افغان، ای آینده سازان افغانستان، ای امید دل پیران، شما می دانید که افغانستان بدون تلاش و وحدت آباد شدنی نیست پس شما را قسم می دهم که وقتی نوبت ما شد وقتی مدیریت افغانستان و رهبری این کشور ستمدیده به عهده ما افتاد بدون هیچ توجهی به مسائل پیش پا افتاده دست در دست هم دهیم و کشور خود را ما آباد کنیم به خدا قسم که می شود فقط همت می خواهد و اتحاد. شماها نسل زجرکشیده و مهاجر و آواره بودید و می دانید که خیلی بیشتر از افغانی های خود افغانستان در آزار و اذیت بودیم پس می فهمید من چه می گویم و چه منظوری دارم.
   به خدا قسم من آماده ام تمام عمرم را بدهم ولی افغانستان را یک روز حتی به اندازه یک روز مستقل، خالی از ارتش بیگانه و دور از مدیریت کشورهای غربی ببینم. تمام مردم دنیا می گویند فلسطین، لبنان و امثال آن ولی تمام آنها فراموش کرده اند که افغانستانی هم هست افغانستانی که واقعا سختی کشیده و محتاج یک روز استراحت هستند.
   به امید روزی که افغانستان به وسیله ما جوانان و نوجوانان چه داخل افغانستان و چه خارج افغانستان(هر جای دنیا که هست) آباد شود

  • شاهدجان ! شما مسلمانها همه چیز را درعالم معنی خلاصه مینمایید یعنی اینکه دردستگاه فکری شما عالم معنی همه چیزاست وعالم ماده را خدا برای چندروزی آفریده تا بنده گانش را تماشا وامتحان نماید وازبنده گان نیز فقط عبادت خدا که درقدم اول درنمازخلاصه میگردد را تقاضا میفرماید، وسفارش نیزاینست که دنیا نه طلبید وبرای رستگاری درآخرت یعنی عالم معنی تلاش نمایید !! بااین تعریف واهمیت ونقش بنیادی که درمعنی وجود دارد ، پس چرا برای این چندروزگذرا درعالم ماده برای مخلوق خدا زحمت ایجاد میفرمایید ؟ ونمی گذارید بنده گان خدا بر روی زمین خدا کار وگردش نمایند؟ دربقیه مواقع شما همه خوبی ها را ازاسلام میدانید وقانون وبرخورد اسلامی را الگوونمونه برای بشر میشمارید،! پس شما را چه شده که امروزه یک نظام اسلامی وولی فقیهی را باقدرت های استکباری وضد اسلامی مقایسه میفرمایید ؟ مطابق به ادعاهای میان تهی وعاری ازحقیقت شما امروزه باید همه ای پیشرفت ها ازاسلام عزیز باشد ! بخاطر اینکه شما قرآن کتاب خدا را دردست دارید ودراین کتاب آسمانی هیچ تروخشکی نیست که ازقلم بازمانده باشد ، وبی تردید اقتصاد سالم ورسیده گی به امورمعیشتی وزیستی مسلمانها نیز شامل همین تروخشک میگردد ، بنابراین سوال اساسی این است که چرا دربرابر تحریم ها وفشارهای استکبارجهانی کش ومات هستید ؟ دنیای غیراسلامی باید ازشما پندومدد بجوید ، حالا دربرابرفشارهای آمریکا چرا برادران معنوی افغانی قربانی میشوند ؟ مگر رزق دهنده اصلی خدانیست ؟ اگرهست چی حکمتی دردرازنمودن دست گدایی کشورهای اسلامی بسوی بانک جهانی - آی ام اف - دیویلپمیندبنک وغیره نهفته است ؟ آیا برای ایدئولوگ های اسلامی شرم آورنیست که درسخت گیری کشورهای اروپایی نسبت به پذیرش مهاجرین مسلمان ایراد میگیرند؟ ازنظر هیومن رایت درست ولی ازنقطه نظر اینکه پناهنده گان ازکشورهای اسلامی امروزه بالاترین رقم راتشکیل داده وراست سخن اینکه زنده گی درکشورهای اسلامی برای اکثریت قریب به اتفاق مردم مسلمان به یک کابوس هولناک وجهنم سوزان مبدل شده است . معلوم نیست راه حل های اسلامی حد اقل برای اعاده آرامش فکری برای مردمش چیست؟ ونمونه اقتصاد اسلامی که ایران اسلامی آنرا بکاربست چی دردی را مداوا خواهد نمود؟ سوال اخیر ازآقای شاهد اینکه مرزهای کشوری ازنقطه نظراسلام وقرآن وبرخورد تاریخی اسلام بامرزهای جغرافیایی را چگونه میبیند ؟ آیا حرف درست ومنطقی این نیست که آنچه ازابتدا تاکنون متولیان ودکانداران اسلامی ودینی گفته آمده اند ، نادرست ، ذهنی وبی ربط به زنده گی انسانها بوده وباگذشت هرروز مخصوصآ دردنیای پیچیده، تکامل یافته وبغرنج امروز دیگر مورد مصرف ندارد ؟ وآیا تلاش برای متحقق ساختن وتطبیق آن درعمل مصیبت وگرفتاریهای ممالک اسلامی را بیشتر ازپیش نمی سازد؟.

 • islam marz nadarad vali in baradarane beheshti marzi dorost kardeh and be surati ke hezar bar arezoye marg mikonim be omid an rooze entegham

 • من از انكه يك افغاني هستم خيلي متنفرم چون درافغانستان هزاره ها و شعيان اسلن امنيت مالي و جاني ندارند با تعصبات قومي ومضهبي كه درافغانستان يا سگستان هست متئسفانه حطا راديو و روزنامه ها و سايتها حطا همين سايت دشمني شديدي با هزاره ها دارد وقتي در افغانستان ما را خوش ندارند ما مجبوريم به بيگانه گان پناه بيبريم ايران هر بلاي كه برسر ما بياورد حقش هست چون ما مسل دزد از ديوار بالا رفتيم نه ازراه اسلي راستي چرا ازافغانستان نمي گوئيد كه مارا از سر زمين خود مان بيرون كردن و كوچي ها كه اهل پاكستان هستن زمين هاي مارا به ان هادادن

 • زبان حال یک افغانی

  عجب مهمان نوازی است این کشور ایرانی من، مسلمان افغانی شدم در خانه زندانی

  نه خائنم نه جانی ام چگونه شرع اسلام است مرا بیرون میراند به جرم شخص افغانی

  عطوفتهای اسلامی فدای حسّ ملی شد نه یک رفتار اسلامی نه یک برخورد انسانی

  یکی از راه می گیرد یکی از چاه می گیرد گه و بی گاه میگیرد ندارم جای پنهانی

  نه دارم کشوری آباد نه اینجا راحتم و آزاد به پیش کی زنم فریاد از این رنج و پریشانی

  نخواندی آیت قرآن زمین ملک خداوند است چرا خاموش می باشی جناب شیخ و روحانی

  مسلمان را مسلمانی، نباید خارجی گوید بنا بر حکم اسلامی بنا بر قول قرآنی

  چه عالمش چه دانایش چه سیدش چه آقایش یک افغانی نمی ارزد در این کشور، یک افغانی

  چگونه از نظامیهای انگلیس قدردانی شد رئیس جمهور دیدن کرد از آنها با چه احسانی

  عدالت خواهی دولت فقط مخصوص ایرانیست فرا ملی عدالت کن اگر یار ضعیفانی

  اگر ظاهر شدی مهدی نیا یک وقت بی مدرک خدای ناکرده می گیرد تو را مامور ایرانی

  بگو شاعر حقایق را بدون هر کم و بیشی خدایش کن نگهداری رضایش کن نگهبانی

  خدا حافظ رفیق سالهای غربت و هجرت بیا یک روز در کلبه خاکی من تو مهمانی

  • سلام من در جواب به هم وطنانم مي گويم اسلام مرز ندارد چون پيامبري چون رسول الله دارد ولي حقيقت اين است كسي دلش به حال ما نمي سوزد ما به هم رحم نداريم مي خوايم يكي از نژادي ديگر دل بسوزونه اين احمقانس ما چرا پ.ل را جمع كرده اين جا خرج مي كنيم ولي به هم وطن مظلوم خود كمك نميكنيم

 • سلام
  خواهران و برادران افغاني از خودمون كه اين چيزها به سرمون مي ياد من يك دختر افغاني وقتي زنان و دختران افغاني رو مي بينم تاسف مي خورم اخه اون طلاها كه مثلافسار خر تا سر دلشون مي اندازند در اين كشور مردم چه معني داره جز سير شدن افغاني ها روزهاي سختي رو فراموش كردن بايد ناشكري كه ميكنند رو ببيند اين ها رو لعنت نكنيد خودمون رو اصلاح كنيم براي اون كشورهم دعا كنيم به اميد بيگانه ها نشينيم
  اميد است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • يكي ازخصايص زشت ما افغانستانيهااين است كه هميشه احساساتي وقومي و
   قبيله اي بامسايل برخورد كرده ايم.امابهتراست كمي هم عاقلانه ومنصفانه رفتاركنيم .من تمام اين نقد ها رامطالعه كرده ام و فكرمي كنم بعضي ها به اسلام ستيزها و رسانه هاي ضد اسلامي كه مدام در صدد تفرقه افكني واشوب در دنياي اسلام هستند علاقه بسيار دارند زيرا دقيقا" گفته هاي انهارا تكرار كرده اند . به نظر شما غربي ها كه مدام به اسلام ومقدسات اسلامي توهين ميكنند وبا حمله به كشور هاي اسلامي وبا قتل وكشتار مردم بيدفاع وتجاوز به نواميس انها* قصد از بين بردن اسلام را دارند انهم با شعار دفاع از حقوق بشر ومبارزه با تروريسم "محور شرارت است يا ايران " ايراني كه سالهاافغانستانيهارا
   پناه داده اند و حرف دل اسلام رازده اند.
   افغانستانيهاهم فراموشكارندهمين كه دوروزراحتي ديديند گرسنگيهاو
   بدبختيهاي گذشته رايادشان ميرودوديوانه بازيهايي درمي اورندكه ان
   سرش ناپيداست.
   متاء سفانه زنان ودختران وپسران مادرشرايط امن بجاي اموختن خوبيها
   مروج بديهامي شوندكه نمونه هاي انرا بسيارديده ايم وباديدن انها
   ادم ازافغاني بودنش بيزارميشود.
   يك كارخوب ازرويشومو برنمياد السر گپ نزنيد.

 • این گپ کشک است که میگویند مهاجرین قانونی و غیرقانونی .

  همه را دچار مخمصه کرده اند وسختترین فشار ها را وارد کرده اند که مردم برگردند همانهایی که کارت اقامت هم دارند دراین مدت بین خوف وامید زندگی کرده اند در همین چند سال مقامات جمهوری نا اسلامی میدانند که من چه می گویم .

  گپ اسلام که خودشان مدعی اند یک حرف مفت است اسلام برای اسلام شعار ها بجز دکان چیزی دیگری نیست .

  آن مردکه خامنه ای را می گویند رهبر جهان اسلام در حالی که رهبر تهران شده نمی تواند.

  خود ایرانیها واقف این مطلب استند ولی در روی خود نمی آورند از اسلام بعنوان وسیله استفاده می کنند.

 • ایرانیها تمام مردم مظلوم رادوست دارند ماازافغانیهایی که قانونی وردمیشوند استقبات میکنیم

  • man midanam ke shama mardom mazloom ra doost darid!? va shoma midanid amma ta key dorough chera ma va khodetoon ro gool mizanid mam midoonam in dourough hala ke tamame estedadham sarkoob shode be jorm afghany boodanam.pas dorough nagid az ma esteghbal mikonid. ma ham az dele khoshemoon nist ke inja hastim . 2 a mikonam har che zood tar emame zaman byan o oon vaght mifahmid azar o azyat yany chy . ma ham khoda darim o emam . oon vaght bayad taghas pas bedid . be khatere tamame badyhatoon
   pas be ma fahmoondin ke eslam marz dare
   amma afsoos ke motasefane ma baraye shoma shahid dadim. ham dar 8 sal jang ba aragh ham dourane enghelam o hala bayad afghany boodan jorm bashe
   eslam marz nadasht amma hala dareoon moghe ke nyaz dashteed

  • سلام برشما هم وطنان بسيار روشن فكر
   واقعا عقل انسان انهم از نوع افغاني ان خوب كار مي كند!!!!
   دنيا در چه فكر و ما در چه فكر !!!!!!!!!!!
   دنيا در فكر پيش رفت
   مادر فكر حرفهاي خاله زنك بازي
   متاسفم واقعا متاسفم از اينكه افغاني هستم
   دراين دنيا هيچ گپ ديگر پيدا نشد مگر اينكه اسلام مرز دارد يا ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • بسم الله الرحمن الرحيم
  من به عنوان يك مهاجر افغان در ايران كه شاهد عيني تمامي ستم هايي
  كه بر مردم مظلوم افغان توسط مردم نژاد پرست ايران صورت گرفته
  اين نظر را دارم كه تنها انساني كه مي توانيم نام انسان را به او اطلاق كنيم همان ايت الله خميني بودو بس.چرا كه براي او ايراني و غير ايراني فرق نمي كرد ولي حالا كه او نيست سخنش هم طرفدار ندارد
  چرا كه حالا در ايران (اسلامي) وجود نداردكه اسلام مرز داشته باشد يا نداشته باشد.

  • واقعا که که این مهاجر عزیز درست مگوید .فقط آیت الله خمینی بین مردم جهان فرق نمی گذاشت در این زمانه پول داشتی تورا همه می شناسند

 • بسم الله الرحمن الرحیم والصلوه والسلام علی رسول الله و اله الله
  بله به گفته حضرت امام خمینی (ره)اسلام مرز ندارد اما حد و حدودی دارد اگر مثلا یک کسی که در منزل شما ساکن شود بینی و بین الله چند روز تحملش می کنید ؟

 • با سلام به هموطنان عزیز
  به نظر من به جای این بحثهای مختلف می توان سعی وتلاش کرد تا دست به دست هم بتوانیم افغانستان را برای فرزندان ونسلهای دیگر اباد سازیم تا حداقل انها از زندگی ارامی بر خوردار شوندومانند ما اینقدر در تنگنا و سختی نباشند درست است که می گویندحرف زدن اسانتر از عمل کردن استاما باید از یک جایی شروع کرد نه
  پس بسم الله.............

 • من اولابه افغانی بودن وهزاره بودن افتخارمیکنم دوم از اینکه درکشوری زندگی میکنم که برادران تاجیک واوغان ازبک و...زندگی میکند خوشحالم ولی ماافغانستانیها فراموش کرده ایم که قبل ازاینکه وابستگی قومی ومذهبی داشته باشیم یک انسانیم ودرخوابی به سرمیبریم که معلوم نیست کی به اخر میرسد به دیگران تهمت میزنیم ولی به خودنگاه نمیکنیم ازبیگانگان انتظار داریم ولی نمی سنجیم تا به کی مهنت کشی واقعا تاکی مهاجرت وبی خانمانی ایا مایی که بعضی وقتها از سر سیری حرفها و حرکاتی میکنیم که درشان یک افغانستانی ویک روشنفکرویک انسان نیست چگونه انتظار داریم دیگران دلشان به حال ما بسو زد ایاکسب مال ثرروت ومقام شهرت اینقدر چشم وگوش ما را کور کرده که حتی به ابتدایی ترین حقوق انسانی اعتنا نمی کنیم ونه اینست که خداوند متعال سرنوشت هیج قومی را تغییر نمیدهد مگر اینکه خودشا بخواهندوتغییر دهند بیایید هم دیگر رادوست داشته با شیم ولااقل هم دیگر را تحمل کنیم ودراخر از برادران ایرانی خواهشمندم ازنگاه یک انسان به موضوع مهاجرین نگاه کنند مهاجرینی که بیشترقربانی دخالت دیگرانندما مهاجرین درکشوری زندگی میکنیم که دولتش داعیه عدالت علوی ورهبرش ادعای ولایت امری مسلمین دارد ایا در چونین کشوری نباید حق انسانی وبین المللی اجرا شودایا فشارهای سیاسی وکسب امتیاز از دولت افغانستان باعث این رفتارهانیست

 • به نظر من اسلام مرز ندارد
  حكومت ايران نيز تا به امروز به درخواست سازمان ملل تعداد زيادي از پناهندگان را در خود جاي داده است و ما از اين دولت تا به اينجا متشكريم ولي اين پناهندگي براي افغان هاي پناهنده تا امروز با يك دلهره بسيار نگران كننده كه از سوي نيروي انتظامي كشور ايران اعمال ميشود همراه بوده مانند خنجري است كه نه مي برد و نه برداشته ميشود و اين درست نيست

 • من یک دانشجو هستم که در ایران درس می خوانم مثل خیلی از هم وطنان دیگرم.بر خلاف گفته های دولت ایران من از نزدیک شاهد بی مهری های ایران در مورد افغانی ها بوده ام و از این کشور تنفر عجیبی پیدا کرده ام. تصمیم دارم پس از بازگشت به کشورم تلاش فراوانی برای ضربه زدن به حکومت ایران انجام دهم! و همینطور سایر دانشجوها!
  زمان انتقام نزدیک است!

 • شما به اسلام چه كار داريد كه مرز دارد يا ندارد . ايران ميخواهد در كشو.ر خود قانون داشته باشد به وسيله امار وارقام از اوضاع كشور باخبر باشد . چون در دنياي امروز فقط قانون زمينه ساز پيشرفت جوامع است. جامعه اي كه حساب وكتاب وامار وقانون نداشت ميشود افغانستان!!!!

 • من واقعاتعجب می کنم.یعنی ما باید به خاطر انساندوستی روزانه5میلیون دلار هزینه کنیم!اگه اینطوره بهتره اینو از مردم کشور خودمون شروع کنیم نه از کسانی که هم جای ما جوونارو تنگ کردند هم کلی ناامنی بوجود اوردند.این دلسوزی هارو هم بذارید اون کشورهای توسعه یافته ی ثروتمند دلسوز!یک ذره انجام بدن همونایی که بدبختی رو تو یه کشور بوجود میارندوباعث این مهاجرت ها میشوندبعد میرن سنگ کمک رسانی به همون کشور رو به سینه می زنند!

 • ایرانیان بااین کارهایشان جامعه اسلامی رابرای بیگانگان موردتمسخر
  قرارداده اندامروزدراین کشورهرکس هرغلطی راانجام دهداولین نفریکه
  مجرم است افغانیهاست

 • من یک نوجوان افغانی هستم که به جرم افغانی بودن با بسیاری از محدودیتها دست و پنجه نرم می کنم برای مثال من در یک تیم فوتبال ایرانی به عنوان کاپیتان تیم بازی می کردم ولی به خاطر حسادت بعضی ایرانیها از بازی کردن در تیمی که از آغاز تاسیس در آن بازی میکردم محروم شوم همچنین یک سال از درس خواندن محروم بودم من این سختیها رادرآینده تلافی می کنم واز این کشور نامسلمان که ادعای اسلامی بودن می کند انتقام می گیرم به امید آن روز.......................

 • کشوری که مهاجران افغانی را هر روز زجر می دهد دم از اسلام می زند

جستجو در کابل پرس