صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > امتیازات فراقانونی کوچی ها و راست و دروغ مالی دو مقام بلندپایه کوچی

امتیازات فراقانونی کوچی ها و راست و دروغ مالی دو مقام بلندپایه کوچی

کابل پرس
پنج شنبه 13 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: کوچی ها در سرزمینی که زمانی با دخالت مستقیم استعمارگر پیر، بریتانیا، نامش افغانستان گذاشته شد، دارای چند چهره می باشند. پایمال ترین چهره در میان کوچی ها زنان و کودکان کوچی هستند که در سیستم قبیله ای حاکم بر محیط آنان، از کمترین حقوق برخوردارند و برده هایی در اختیار سران کوچی محسوب می شوند.

چهره ی دیگر کوچی ها، اشغالگرانی را تبارز می کند که به نقش های گوناگون از جمله سرباز حاکمان دیکتاتور افغان، صفحه صفحه ی تاریخ دو قرن اخیر این سرزمین را با جنایات خود خونین کرده اند.

کوچی ها که امروز با راکت و پیکا و موترهای تیزرفتار به چپاول و اشغال می پردازند، در دو قرن اخیر ابزار مهم سرکوب، اشغالگری، کشتار، غصب زمین و غارت اموال مردم برای حاکمان افغان بوده اند.

ده وکیل اختصاصی کوچی در پارلمان
ده وکیل اختصاصی کوچی در پارلمان

حاکمان افغان برای نسل کشی و پاکسازی قومی در این سرزمین، به کوچی ها وعده های گوناگون می دادند و پس از کشتار مردم، به کوچی هایی که در نقش سرباز برای حاکمان نقش ایفا می نمودند، زمین های قربانیان را اعطا کرده و سند و قباله برایشان صادر می کردند. بسیاری از زمین های حاصلخیز جنوب افغانستان فعلی به همین شیوه و البته با کمک تسلیحاتی استعماگر پیر، بریتانیا، پس از نسل کشی، میان سربازان افغان که از پاکستان فعلی گروه گروه گسیل می شدند، تقسیم شد. گرچه سیستم قبیله ای حتا نتوانست پس از غصب زمین های جنوب و جابجایی جمعیتی، مدنیتی از خود در آنجا بر پا کند و روسای قبیله بصورت گسترده مزارع خشخاش برپا کردند. طوری که گردانندگان سیستم قبیله ای، این سرزمین را به بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر جهان تبدیل کرده و از این راه سالانه زمینه های مرگ میلیون ها تن در جهان را بوجود می آورند. این قسمت از جهان گویی به نقطه ی عفونی و نقطه ی مرکزی گسترش ویروس تبدیل شده است.

حاکمان افغان، استراتژی اشغال را، پس از کشتار و غارت تا شمالی ترین نقطه ی افغانستان فعلی در نظر داشتند و این سیاست مانند سیاستی پایدار تا زمان حامد کرزی ادامه یافته است.

در زمانی که اسناد جعلی صادر شده توسط حاکمان افغان برای کوچی ها باید سند جرم آنان محسوب شود، حکومت قبیله ای کرزی به آنان امتیاز های فراقانونی بسیاری داده است.

از دادن تذکره تابعیت به هزاران پاکستانی بنام کوچی و ایجاد پست های مختلف حکومتی (نمونه آن دو سندی که در ادامه می آيد) گرفته تا اجازه ی حمل اسلحه ی سبک و سنگین و داشتن ده وکیل اختصاصی در پارلمان با نقض حقوق سایر شهروندان، همه و همه امتیازهای فراقانونی است که رژيم به کوچی ها داده تا در مواقع لازم همان سیاست دایمی اشغالگران افغان را دنبال کنند.
عبور و مروز آزادانه از مرز، قاچاق اشیای تاریخی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه، بدون هیچ ممانعتی از سوی حکومت، توسط کوچی ها انجام می شود و حکومت حتا آنان را بیشتر تجهیز کرده و در حملاتشان بالای مناطق مختلف در مرکز و شمال یاری می رساند.
در وقت حملات اشغالگران کوچی، حلقه ی اصلی حکومت جلسات اضطراری تشکیل داده و با فرمان های آشکار و پنهان، زمینه های تجاوز بیشتر آنان را فراهم می کنند.
دو سندی که در ادامه از محمودخان سلیمان خیل، رییس عمومی انسجام کوچی ها (بست مافوق) و شهباز احمدزی وزیر مشاور کرزی در امور کوچی ها می آيد تنها گزارش مالی ساده نیستند. این اسناد در کنار ده وکیل اختصاصی کوچی در پارلمان و نیز وزارت سرحدات و قبایل به عنوان بازوی کمکی کوچی ها و آراسته شدن نیروهای دولتی قبیله برای کمک به غصب و غارت کوچی ها، بخوبی از امتیازات فراقانونی کوچی ها در افغانستان و نقش آنان به عنوان یکی از ابزارهای اصلی اشغالگران افغان پرده بر می دارد.

راست و دروغ مالی دو مقام بلندپایه کوچی
محموخان سلیمان خیل/ رییس عمومی انسجام کوچی ها (بست مافوق)
راست و دروغ مالی دو مقام بلندپایه کوچی
شهباز احمدزی/ وزیر مشاور کرزی در بخش کوچی ها

عکس ها:
1: دو تن از سران مسلح کوچی در حملات خونین به بهسود و دایمیرداد
2: ده وکیل اختصاصی کوچی در پارلمان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • افشاگری چهره های خاین از جانب کابل پرس? (عکس های نمایندگان کوچی) کار خیلی مهم است، اما این افشاگری زمانِ قابل اعتبار بیشتر خواهد بود که کابل پرس چهره های دیگری را ولو از قوم خودش هم باشد، اینجا قطار کند و در رابطه به خیانت و جنایات شان مقاله بنویسد.

 • كوجى اى اس اى است.در قندهار سخن كوى والى اعلان كرد كه جند كوجى هنكام جابجا كردن بم كنار جادهيي توسط مين خودشان نابود شدند.دونفر المانى در كوههاى سالنك تو سط كوجى بقل رسيده بود.
  كرزى اشتباه ميكند بايد كوجيكرى را خاتمه بد هد تا كشور ارام شود.با كستان توسط كوجى كشور ما را در قبضه خود كرفته است.بشتونهاما تنها بخاطر اينكه كوجيها هم بشتون هستند ولى اى اس اى هم است جشم بوشى ميكنند,تا كه از كلويشان بكشد.كشيده هم ولى اين مزخرفها شرم و غيرت ندارند مقصد بشتون باشد بس هركاريكه بكند ازاد است.

 • سرهنگ قذافی در سال ۱۹۴۲ در شهر سرت به دنیا آمد. خانواده او از یک عشیره بادیه نشین بودند و او اغلب به ریشه های ساده و قبیله ای خود استناد می کرد و بنا افکار قبیله ئی و عوام فریبانه که گو یا مردم مرا دوست دارند توسط مردم بیدار وشجاع لیبی به سزای اعمال قبیله ئی اش رسید و اگر تابه هال قبیله گرا های داخل ارگ ویا ایادی های داخلی خارحی شان دیر ازخواب های قبیله ئی بیدا ر نشوند سر نو شت بد از قزافی در انتظار شان است

 • دادشرم ذلت اوتاسف جای ده چه لکه فورته چی چا نظرورکری و
  داجکه چه کوچی هم دنوورمیشتوقومونوفه شان یوباغروره میلمفاله اوهعه قاام ده چه روسانو ددی کورنه وران اوتل دهیواد دساتلواومبارزی چه فرض ولواوله فرضومنکرکافر دی کوچیان دهری جبهه فه اولنی کرشه کشی ول
  هیله کومدغه زبان چه تاسو کارولی دشرم اوخجالت اودادیوایرانی گورگین کاربللی شو ک.شش وکری دزره دمشوری فرجای له عقله کارواخلی

 • متاسفانه وکیله محترم ما خانم فاطمه نظری از دوستی نزدیک خانم حمیده بارکزی برخورد دار است. تاجایی که هر جا حمیده میره خانم نظری هم تشریف میبره. خانم نظری بجای تفکر روی حل مشکل همین مردم که به او رای دادن قدم روی قدمهای یک کوچی لاابالی میذاره. از ماست که برماست. وکیلهای خواب رفته ما در پارلمان چی میکنند غیر پول جمع کردن.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس