صفحه نخست > عکس > عکس روز > شهید آزادی عبدالخالق هزاره

شهید آزادی عبدالخالق هزاره

یاد و خاطره بزرگ مرد راه آزادی شهید عبدالخالق هزاره که طومار دیکتاتور زمان خود نادر غدار را در هم پیچاند گرامی باد.
بشیر بختیاری
پنج شنبه 10 نوامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درود بر خالق هزاره که با پایمردی الگوی آزادی شد.

 • اینقدر افغان که همروزه در افغانستان ازبین میروند بلا در پس انها ولی اگر یک هزاره به مرگ خود بمیرد از ان معجزه درست میکنند خوب شد همه میمیرند ........................
  حامد/ کابل افغانستان .

  • مرگ برتو ای انسان احمق و کثیف: شیر میدو شاهی یزدو خلیقو ، کشت نادر شاه ره رفت خلیقو : سلام بر قهرمان خلیق جان

  • afghan khodesh khodeshe mekosha o ghol

 • برای مطالعه اسمای ایتلاف بدیل برای حاکمیت کرزی شبه لینک فیس بوک مراجعه کنید:
  http://www.hs.facebook.com/pag...
  کهربای پول و قدرت (حنیف اتمر) توانسته است اقشار مختلف را دورش جمع کند.
  تداوم حکومت کچری قروتی زیر نام و حزب نو.
  این ضرب المثل تا چه وقت بر این ملک و این مردم صادق میماند:
  هر که خر شد ما پالان میشویم!

 • جاویدان باد نامی قهرمانی که پرچمی نادری را به خاک یکسان کرد و الگویی شد برای دیگران تا از چنگی ظالمان تاریخ چگونه توان رهایی یافت.
  زنده باد هزارها نابود باد ان دستهای که حق مردم و ملتی را سلب می کنند.

 • راه شهید آزادی عبدالخالق راه انسانیت است روحش شاد ارمان ش آزاد باد عبدالله خراسانی از بلخ

 • با درود های صمیمانه خدمت خوانندگان عزیز!
  ای کاش دور بیاید تا این قهرمانی بی مانند مانند روی پرده فلم شود و جوانان ما بدانند که ما چی قهرمانی داشتیم . (به قول از نوشته ی محترم مهندس شاه امیر فروغ در موردِ نحوۀ به شهادت رسیدنِ مرحوم عبدالخالقِ خان و دیگر شهیدان، شادروان غبار در صفحۀ 171 می نگارد: [ روز 26 قوس 1312 برابر 18 دسمبر 1933 بوقت عصر بود که این کشتار دسته جمعی بشکل فجیعی در میدان دهمزنگ بعمل آمد و فصلی در تاریخ معاصر افغانستان بنام سلطنت خانوادۀ نـادر باز نمود. در میدان دار عدۀ زیادی از عسکر و پولیس مسلح و افسر با وزیر دربار سلطنتی سردار احمـد شاه عموزادۀ نادرشاه ، معین دربار سردار محمد حیدر اعتمادی، سریاور نظامی سید شریف خان، حاجـی نواب خان لوگری ندیم شاه، قوماندان کوتوالی طره باز و سایر مامورین پلیس اجتماع کرده بودنـد. نخست سردار احمد شاه وزیر دربار و سید شریف خان یاور حربی ، عبدالخالـق نیمه جان را پیش کشیده و از او پرسیدند : « با کدام چشم سینۀ شاه را نشانه گرفتی ؟ » آنگاه با تیغـۀ بــرهنه چشمش را از کاسۀ سر بـدر آوردند . باز پرسیدند : « با کدام انگشت ماشۀ تفنگچه را کشیدی ؟ » وآنگه انگشتش را با لبۀ تیغ بریدند. بدین صورت این متظاهرین شریعت اسلامی، کشتن بطرز « مثله » را ترویج نمودند. عبدالخالق خان آخ نگفت و آرام باقیماند. آقایان درباری امر کردند تا عسکــر مسلح پیش آمدند و با بــرچۀ تفنگ آن موجــود شکنجه دیده و زحمت کشیده را مانندۀ جال زنبور سوراخ سوراخ نمودند ، در حالیکه مَـرد مُرده بود و به قول شهزاده احمد علی هندوستانی ( که جزء مشاهدین رسمی دولت قرار داشت ) جسدش در خاک آغشته بخون بشکل مشکوله ئی در آمده بود که به هر طرف لــول داده میشد . از آن بعــد پانزده جــوان محکـوم دیگر بدار کشیده شدند. ]عبدالخالق شهید، معروف به عبدالخالق هزاره چهره ی جاودان تاريخ افغانستان است که وقتی کمتر از 18 سال عمر داشت، روز 16 عقرب سال 1312 خورشیدی، طومار بزرگترين ديکتاتور وقت، نادر، معروف به نادر غدار ، پدر ديکتاتور محمد ظاهر را در هم پيچاند. نادر غدار در جنايت چنان بود که دستور می داد مخالفينش را به دهانه ی توپ بسته و شليک کنند. در زمان اين ديکتاتور تعدادی زيادی از مخالفين سر به نيست شدند و صد ها هزار تن از مردم عادی بويژه اقليت های قومی و زبانی مجبور به ترک خانه و کاشانه ی خود شده و افراد ديکتاتور، خانه و کاشانه ی آنان را غارت و چپاول کردند. عبدالخالق شهيد با کشتن ديکتاتور نادر، در حقيقت جان هزاران تن را نجات داد، گرچه به بی رحمانه ترين شکل ممکن او و اعضای خانواده و نزديکانش و حتا کودکان شهيد شدند.
  عبدالخالق شهيد در سال 1295 خورشیدی بدنيا آمده بود.
  غلام محمد غبار تاريخ نگار معروف افغانستان در کتاب "افغانستان در مسیر تاريخ" درباره ی عبدالخالق هزاره می نويسد:
  "اگر گلوله تفنگچه عبدالخالق خان نادر را نکشته بود من و سایرزندانیان محبس سرای موتی همه اعدام میگردیدیم."
  امان معاشر

 • عبدالخالق کدام ادمی سیاسی و یا مبارز راه ازادی افغانستان و یا مربوط کدام گروه و یا حزب سیاسی نبود . بلکه انتقام ولی نعمتی خود را از نادر خان گرفت و وظیفه غلامی و باداری که در ان زمان فیشنی وقت بود به جا اورد . از تاریخ خوب خود را مطلع سازید . به خاطر قومیت و یا لسان و یا خون شریکی سر هم دیگر نام های مبارز و یا ازادی خواه نگذارید .

 • سلام به همه خواننده های گرامی :!
  به خاتر کشتن نادر شاه عبدالخالق نه شهید شدو نه غازی بلکه با کشتن شاه افغانستان خود نه بل 16 نفر بی گناه را به کام مرگ کشانیدو واقعاًکه آنهای که حلقه آویز شدند آنها شید بودندوخود خالق گنهکار بود وجزای قتل قتل است .
  هر آن جزایکه دید آن مستزلم آن جزا بود اگر یکنفر عادی را هم بکشی جزای خود باید ببینی چه خاصا که خالق شاه افغانستان به قتل رسانده بود.
  متعسفیم که مسلمان برادر مسلمان خودرا بکشد نه شهید است نه غازی
  این شهید بودنها واین غازی بودن ها را در وقت حکومت شاهی میگفتید در وقت طالبان میگفتیدحلا نه فایده ونه مفهوم دارد.

 • برای بعضی شهید گفتن خالق خار چشم شده. این بعضی ها دوست دارند چشمان بیگناهان را از کاسه سر با برچه بکشند، جنازه را شکنجه کنند، سر را با برچه جدا کنند، انتحار کنند و صدها بی گناه را با خود به کام مرگ ببرنند. این خشتک کشالان بی فرهنگ، سبک مغز بدوی جنوبی بویگین خشونت را دوست دارند و مانند پدرانشان عبدالرحمان و نادر و ظاهر و دیگر حرامیهای جنوبی با خشونت از ... مادرشان به دنیا میایند و با بستن بمب از دنیا گم میشوند و ان را شهادت گویند. پس بچرخ با بچرخیم

 • سلام و درود فراوان بر شهیدخالق عزیز که با خون پاکش درس اذادی را به ما اموخت. روحش شاد و یادش جاودان وگرامی باد. برادران ما خالق های داشتیم و داریم اکنون ما به خالق های بشتری در عرصه های مخطلیف نیاز داریم. ع

 • این هزاره ها به غیر از عبدالخالق ولاله مزاری دیگری کسی را ندارند وظلم که انها کردند انسانی به مثل انها نکرد حیف کسانی دیگری که کشته شدند خالق شهید نیست بلکه قاتل ............
  حامد کابل / افغانستان

 • سلام به همه دوستان و روح بزرگ مرد و شهید عبدالخالق گرامی باد!

  عبدالخالق تنها شهید و قهرمان برداران هزاره مان نیست بلکه او شهید و قهرمان همه افغانستانی است بخاطریکه عبدالخالق یک سک وحشی و جبار خوانخوار یعنی نادر غدار را مردار کرد و به جهنم فرستاد.

  زنده باد روح و یاد قهرمان این وطن، عبدالخالق خان. یاد اش گرامی و جای فرودس برین.

 • شهید عبدالخالق هزاره بهترین نمونه یک مرد آزاد و علیه استبداد است

 • ای پشتونها
  اگر جزای قاتل قتل باشد آیا باید چشمهای قاتل را کشید ویا انگشتانش را برید بعد به بدن بدون روحش هم رحم نکرد و حتی به اعضای فامیلش...... باز هم یک نفر به آن ظالم شلیک کرد چرا پانزده نفر قاتل
  این همه خشونت در کدام کتاب آسمانی آمده؟
  آیا شما اسلام ویا یکی از کتابهای آسمانی را قبول دارید؟
  شاد باد روح شهید عبدلخالق هزاره و زنده باد یادش

  • از اوغان گله نکنید این کافر ها بچه سقو بیچاره را با باران با وفا اش وحشیانه بعد انکه بالای انان دها گوله را خالی نمودند با برچه و چاقو اجساد را سوراخ سوراخ بعد سنگسار حتا لباس های کشته ها را از تن شان بیرون کردند .
   از اوغان وحشی نا مسلمان همین انتظار مگر نگفته اند که نیم قران را قبول کرده اند !!

   آنلاین : http://pppp@hotmail.com

 • درود بر شهید عبدالخالق این قهرمان نستو که مهیل ترین جبار زمان را جانبازانه نقش زمین ساخته و الگوی شد برای تمام جوانان که چگونه از چنگ اسبتداد خود را نجات بخشید. روح اش شاد باد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس