صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > اسناد و قوانين > خاورميانه با طراحی آمريکا!

خاورميانه با طراحی آمريکا!

افغانستان از نقشه ی جهان حذف می شود؟
سه شنبه 5 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: يک مقاله در سايت يک مجله ای وابسته و نزديک به به وزارت دفاع آمريکا به قلم رالف پيترز منتشر شده که حکايت از تقسيم بندی های جديد سياسی در آسيای مرکزی دارد. در اين مقاله گفته شده است که علاوه بر افغانستان، مرزهای جغرافيايی بسياری از کشورهای همسايه دستخوش دگرگونی خواهد شد. برخی تغييرات نقشه به اين شکل خواهد بود:

1: ولايات فراه، بادغيس و هرات به کشور ايران متصل خواهد شد

2: پشتونستانی که اکنون در خاک پاکستان می باشد، به افغانستان الحاق خواهد شد.

3: ولايت نيمروز نيز به کشور جديد بلوچستان آزاد خواهد پيوست.

تغييرات در کشور ايران به شکل زير خواهد بود:

1: ولايت سيستان و بلوچستان ايران به بلوچستان آزاد می پيوندد.

2: کردستان ايران نيز از اين کشور جدا شده و به کشور مستقل کردستان الحاق خواهد شد.

تغييرات در کشور پاکستان نيز چنين خواهد بود:

1: پشتونستان در شمال پاکستان به افغانستان خواهد پيوست.

2: کشمير تبديل به کشور واحدی خواهد شد.

تغييرات کشور عراق فعلی نيز به شکل زير خواهد بود:

1: عراق به سه قسمت تقسيم خواهد شد: عراق سنی، عراق شيعه و کردستان آزاد

برخی کارشناسان معتقدند که تقسيم بندی های جديد می تواند در راستای طرح جورج بوش مبنی بر خاورميانه جديد طراحی شده باشد. همچنين يکی از دلايل تقسيم بندی جديد، مشغول نگاهداشتن کشورهای اين منطقه در درگيری ذکر شده است. اين کشورها برای تثبيت مرزهای خود ، سال ها درگيری و کشمکش خواهند داشت و کشورهای نيرومند می توانند علاوه بر فروش سلاح، استفاده های فراوان ببرند.

نقشه فعلی و نقشه جديد خاورميانه را در زير می توانيد مشاهده کنيد:

Blood borders

How a better Middle East would look

By Ralph Peters


اشاره: اين مطلب از نسخه ی نخست کابل پرس? به اين نسخه منتقل شده است

تا ريخ انتشار قبلی: 15 ميزان سال 1385

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • الله چطور ترسیدیم...
  شش سال است امریکا با بمب افگن وطالب و کرزی خود در لجنزار افغانستان گیر مانده ما گپ از تغییر نقشه ها میزنیم.
  افسوس که طالب بسیار بدوی و وحشی است ورنه مردم کرزی و دار دسته مافیایی او رهبران غارتگر جهادی را باچک چک بیرون میکردند.اما فعلا این کار مفاد ندارد.

  شهپر شهریار

 • محترم میر هزار میشود لطفآ لینک مقاله اصلی را اینجا بگذارید تا من و دیگر خواننده گان بتوانیم منطق و دلایل این طرح از نظر مولف آن را مرور کنیم.

  از این نقشه برای من چنین معلوم میشود که مولف خواسته با در نظرگرفتن مشابهت های زبانی، مذهبی و احتمالآ فرهنگی مرزبندی ها و گروهبندی جدیدی ملیتی را پیشنهاد کند. اینکه با چی هدفی؟ جواب این سوال احتمالا بسیار پیچیده و چند پهلوست. بهر صورت هدف مولف و پشتیبانان طرح هر چه باشد نکته آشکار اینست که این طرح در مورد کشور ما قهقرایی است. مگر اینکه قصدآ میخواهند شدت عدم تجانس قومی، فرهنگی و زبانی ما را حتی بیشتر ساخته و بر مشکلات ما بیافزایند؟ شاید مولف از دیموگرافی ما بسیار بی خبر است و یا اینکه میخواهد با یک بینش خاص به مسایل ما نگاه کند. و الا اگر هدف از چنین طرحی یافتن راه حل برای مشکلات مزمن ذاتی ملت های این منطقه از جهان باشد راه های بسیار بسیار زیباتر و قابل قبولتری وجود دارند که توده های ستم کشیده این گوشه از جهان را در راه یافتن صلح پایدار کمک خوبتر خواهد کرد.

  این نقشه واهی احتمالآ روح ستمگر محمد گل خان مهمند را حتی در آتش دوزخ برای چند لحظه ی خوشنود کرده و امید های را در ته دل مقام عالیه سردمدار خزاین باد آورده ما احدی صاحب و همدستان شان تازه خواهد نمود. و شاید باز هم هیچ یک از اشعار لطیف شاعران ظریف در زبان عفیف این سرزمین شریف برای سرود ملی این کشور خیالی مناسب نخواهد شد جز شعر گونه های از حبیب الله رفیع!

 • سلام دوستان!

  به نظر من خيلي مزخرف است. اينگونه اطلاعات كي قبل از عملي شدن افشا ميشوند؟ اصلا امكان اين پلان براي تطبيق شدن نيست.

 • آمریکا برای تشویق کشورهای خاورمیانه بهتر است مشابه آن را در قاره آمریکا اجرا نماید و در اولین قدم:

  • قسمتهای جنوبی کشور مکزیک آزاد شده و کشوهای آزتک و اینکا ایجاد شوند
  • ایالت های کالیفرنیا, تگزاس و نیو مکزیکو که قبلا به زور از مکزیک غصب شده به کشور مکزیک پس داده شود.
  • ایالت الاسکا و قسمتهای شمالی کانادا آزاد شده و به اسکیموها تحویل داده شود.
  • ایالت نیویورک که توسط هلندیها بنا شده است, آزاد شده و به نام هلند غربی تحویل هلند گردد.
  • منطقه گوانتانامو و ایالت فلوریدا که متعلق به کشور کوبا می باشد, به هاوانا پس داده شود.
  • ایالت های می سی سی پی و بقیه ایالت هایی که اسم سرخپوستی دارند به سرخپوستان آمریکا پس داده شوند.
  • اگر چیزی باقی ماند, ایالتهای جنوبی که به بهانه جنگهای انفصال به اشغال کارخانه داران شمالی در آمده دوباره آزاد شوند و کشور مستقل ایجاد شود
  • سلام من يك ايراني هستم و از اينكه با انسانهاي فهيم و با ادراكي مانند شما آشنا شدم خيلي خوشحالم اين را به اين علت گفتم كه اكثر مردم در خاور ميانه از نقشه هاي شوم اجانب بي اطلاعند و تنها درگير تعصبات قومي خواسته يا ناخواسته مقاصد بيگانگان را تامين ميكنند

 • باعرض سلام ،نقشه که توسط کابل پرس? به نشررسيده موضوع ايست که چندی پيش از طرف گردانندگان tv جهانی آريانا توسط آقای مسکنيار مورد جروبحث صورت گرفت. که البته اين يک واهمه از طرف سازمان استخباراتی امريکا بدست نشرسپرده شد.در حصه بوجودآمدن سرزمين با ساختار سياسی از مردمان کردامريست نيکو طوريکه دوستان اطلاع دارند بزرگترين قومی که دارای زبان فرهنگ وکلتور مستقل در جهان سرگردان وبشکل مهاجر زندگی ميکنند کردها تشکيل ميدهد .انان ساکنين اصلی کردستان ايران وقسمتی از خاک عراق وترکيه را تشکيل ميدهند و بنا برحاصلخيز بودن ومنابع نفتی مناطق فوق در جريان کشمکهای تاريخی به ايران ترکيه وعراق ملحق شد . درقسمت دولت مستقل کشمير مربوط به اراده مردم کشميراست . درحصه بوجودامدن دولت جديدی بنام پشتونستان فکر ميکنم برای نجات افغانستان وتعين سرحدات افغانستان وپرابلم های که افغانستان از طرف پاکستان به ان روبروست امر نيکوی خواهد بود . درقسمت الحاق قسمتهای غربی افغانستان به ايران قابل قبول هيچ افغان نبوده وطی مراحل مختلف ايران سعی نموده تا باالحاق اين قسمت ها کوشش همه جانبه نموده که خوشبختانه به ان موفق نشده است.

  • جناب اقای پوپل راه حل معضله افغانستان یک جا شدن دو سور خط دیورند نیست. بلکه راه افغانستان شناختن خط دیورند است. اگر این دو سوی خط باهم یک جا شود دیگر جای زندگی در دنیا نخواهد ماند بخاطریکه به تعداد انتحاری زیاد خواهد شد ودریک جای امن تر فعالیت خواهد کردند، بناً اینگونه استقبال شما مبنی بر حذف دیگر اقوام است.
   احمد ارمان"کانادا"

   آنلاین : آقای پوپل

  • جناب آقای پوپل

   نمی دانم این تضاد خانمانسوز و واهی کی حل می شود. از طرفی ما افغانها در مورد جدا کردن بخشی از وطنمان رگ غیرتمان بسیار تند و چالاک می پرد. واز طرف دیگر به همان تندی و چالاکی در پی غصب خاک دیگران (پشتونستان پاکستان) هستیم. تا به کی حکومتهای ما با فرا فکنی به بهانه سند واهی دیورند، می خواهند رکورد عقب مانده ترین کشور دنیا را حفظ کنند؟ تاریخ به یاد دارد که پشتونهای پاکستانی، به هیچ وجه علاقه ای به پیوستن به افغانستان ندارند. چرا که آنان نیز در عمل حکومت پاکستان را میچرخانند و پیوستن به عقب مانده ترین کشور دنیا برای آنان فایده ای ندارد. لطفا دست از سر مردم بردارید و بگذارید هرکس زندگی اش را کند.
   ثانیا فعلا که پشتونستان در دو کشور است، دنیا یک شب هم خواب راحت ندارد، چه برسد به اینکه یک متحد شوند.

   بیایید همین قطعه خاکی را که در دست داریم، بسازیم و فکری برای عقب ماندگی آن کنیم. با این ذلت و عقب ماندگی، لافهای کلان زدن، نشان عقب ماندگی است. بیایید جزو اهالی امروز باشیم. جمعی با این شعارهای فریبنده، قرنها یوغ بندگی بر ما بستند و با تفرقه و تفوق طلبی سلطه قبیله ای خود را تداوم بخشیدند و حاصلی جز پسمانده ترین کشور دنیا برای ما به یادگار نگذاشتند.

   تکرار اشتباهات و کوبیدن همان طبل پوچ، چه فایده دیگری برای ما خواهد داشت؟

   آنلاین : خاورميانه با طراحی آمريکا!

 • امریکا بهتر میداند که پیاده کردن چنین طرحی مشکل و شاید غیر ممکن است .انچه که به نظر بنده میاد .بلعیدن خاورمیانه بزرگ و هضم فرهنگی، سیاسی ان است .و از طرف دیگر تحت فشار قرار دادن ایران است مبنی بر سکوت در مقابل اسرائیل است .به نظر بنده این سیاست در مقابل سیاست اتحاد کشورهای اسلامی است.

 • امریکا دشمن ایران است یا در منطقه امده که برای او زمین های آباد بگیرد این نقشه امکان عملی ندارد زیرا من از هرات هستم و کسی که بخواهد او را به ایران ملحق کند بجز برادران هزاره کسی نیست که از ایران طرف داری کند ما مردم مجبور هستیم به کار ان جا میرویم نه از حوس.

 • به نظرم تمام مناطق افغانستان جز لاینفک ایران است خصوصا هرات

 • سلام خدمت نویسنده محترم در این باره باید گفته که مردمی ما
  اکنون گرفتار هفته میلیون تروریست شود ه است اگر قبیله فا شیستان پاکستان
  هم اضافه شود من فکر می کنم که دیگه جايی زندگی کردن در این سرزمین
  برای مردمی ما باشد !

 • سلام خدمت نویسنده محترم در این باره باید گفته که مردمی ما
  اکنون گرفتار هفته میلیون تروریست شود ه است اگر قبیله فا شیستان پاکستان
  هم اضافه شود من فکر نه می کنم که دیگه جايی زندگی کردن در این سرزمین
  برای مردمی ما باشد

 • سلام خدمت همه خواننده گان عزیز
  اولآ بایدشکرخدو ج بکنیم که مسلمان هستیم
  خوب دوستاهرچیزی گفتن وخواندیم بهتراست به فکر یکجاشدن امت ا اسلامی باشیم مثل دیگرکشوهای اروپای وآمریکی ویک ویزاو پاسپورت اسلامی داشته باشیم .فکرمیکنم که دسایس دشمن وتوطیه خون خواران غربی وشرقی بوده که موضوع ایده آ ل خویش را قبلا نشر نموده بعدآ واکنش واحساسات ملت ومردم را نگریسته پلان های شوم بعدی راتطبیق بکنند ..بزرگترین انگیزه برای قابل توجه بودن دشمنان سرزمین های اسلامی بعداز مسایل دینی نفت وگاز کشورهای همسایهای افغانستان هست نه قومی ،نژادی و مذهبی .
  فقط یک چیز میتواند راه حل باشد برایوطن عزیز ما آنهم چنگ زدن به رسمان خداوند ج واتحاد امت مسلمه در غیر آن به بهانه های مختلف کشورهای اسلامی بویژه ایران وپاکستان در امان نخواهندماند
  مثل یمن،مصر،لیبا ،سوریه ودیگر کشورهای اسلامیکه توسط اتباع خودکشورشان تظاهرات ها حتی کودتاها راه اندازی میشود آگاهانه یا غیر آگاهانه. سرانجام به نفع دشمنان خاتمه پیدا میکند .
  بردران وخواهران عزیز هنوز دیز یشده از بدبینی ها ببپرهیزیم کسانیکه به نفاق وتفرقه افگنی زبانی وسمتی خودشانرا دوست وحامی مردم میدانند دوست نه بلکه دشمن قسم خورده مردم ما هستند
  وفریب شانرا نخورده هشیار باشیم فقط تنها دشمن وقتیاز ما میترسد وشکست میخورد که آگاه باشیم علم بیاموزیم در همه عرصه ها
  تشکر از همه شما

 • Dar haqeqat naqashey jaded khaware meyana; afghanistan raa hamanande yak jasade sar, dast-o-paa haa borida neshan maydehad ke; az har taraf dar ma,araze taaraaj qarar gerefta. wa dar haale nabood shodan ast. hamin tawr tamame khawar meyana dar miyan aatashe jang-o-nefaqhaye nejad parasti gharq khahad shod.
  motasefana ba en wazee ke maa mardomane daroon en naqshaha dareem; naqsha qaabel amali shodan ast. wa charaye ham nadarym. zeara maahaa kalla nadarem. wa az kallaey kham-o-suni wo sheia bazi wo arab-o-ajam bazi wo hazara-o-sadad wo pashtoom-o- tajik bazi chizi joz barbadi wa taslim nest.
  ba goftaey "agar en malem ast-o-en molla hale teflan kharab may beenam’
  wassalam
  nashenasak

 • نقشه جديد خاورميانه جديد را بفرستيد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس