صفحه نخست > دیدگاه > اقتصادی > اسدالله خالد و برکناری!

اسدالله خالد و برکناری!

شبکه ی فساد در قندهار
يكشنبه 17 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: بالاخره اسدالله خالد والی قندهار از سمت خود برکنار و بجای ایشان رحمت الله رئوفی يکی از جنرالان وزارت دفاع از سوی حامد کرزی به اين سمت انتخاب شد. طبق معمول دولت حامد کرزی مقاماتی که از وظايف خود برکنار می شوند، بلافاصله به پست های ديگری گمارده خواهند شد. آقای اسدالله خالد نيز به احتمال قوی پيش از برکناری، وعده ی پست ديگری را دريافت کرده اند. برخی از آگاهان سياسی معتقدند که وی به عنوان رییس اداره امنیت ملی افغانستان گمارده خواهد شد اما برخی ديگر با توجه به نفوذ گسترده رييس فعلی امنيت امرالله صالح اين امر را بعید می دانند.

گزارش های متعددی وجود دارد که آقای اسداله خالد در ولايت قندهار با سوء استفاده از مقام خود، دست به اختلاس های کلان ميليونی زده و يکی از مهره های کليدی در توليد و قاچاق مواد مخدر در حلقه ی خانواده و اطرافیان حامد کرزی می باشد. همچنين طبق گزارش يک رسانه کانادایی، پست قوماندانی امنيه ولسوالی های ولایت قندهار با 150 هزار دالر آمريکایی خريد و فروش می شده است. همچنين اسداالهچ خالد متهم است که پول های گزافی را به منظورهای مختلف مانند محو کشت خشخاش دريافت کرده و عوض رساندن پول به آنانی که بايد دست از کشت خشخاش بکشند، آن را به ديگران و بويژه نزديکان خود داده است. صدها هزار دالر آمريکايی نيز با عنوان پول اپراتیفی به دست والی قندهار رسیده که از پاسخ دادن درباره ی نحوه ی مصرف آن ابا می ورزد.

اکنون باید منتظر بود تا دیده شود که آقای اسدالله خالد وعده ی چه مقامی را از رییس جمهور دولت چور دریافت کرده است.

اسدالله خالد و برکناری؟

شبکه ی فساد در قندهار: برادر حامد کرزی، اسدالله خالد و محمد عارف نورزی

چهار شنبه 16 آوريل 2008

تاکنون صدها هزار دالر مستقيم با نام های مختلف از جمله پول اپراتيفی به اسدالله خالد و برخی ديگر از واليان رسيده اما تاکنون هيچکدام از آنان درباره ی نحوه ی استفاده از اين پول ها هيچ گزارشی ارايه نکرده اند. اسدالله خالد که گفته می شود با پشتوانه ی آمريکا در قندهار به عنوان والی انتخاب شد و تاکنون توانسته در وظيفه ی خود باقی بماند، ارتباط تنگاتنگ و نزديکی با حامد کرزی و برادر حامد کرزی دارد. برادر حامد کرزی در قندهار يکی از متهمان اصلی توليد و قاچاق مواد مخدر می باشد. حتا گفته می شود که برادر رييس جمهور افغانستان، يکی از پادشاهان هرويين در جنوب افغانستان است. کسی که حوزه ی توليدات مواد مخدر او تنها به قندهار محدود نشده و در هلمند نيز نفوذ قابل توجهی دارد.

عکس از ديلی لايف

گفته می شود در قندهار برادر حامد کرزی، اسدالله خالد و محمد عارف نورزی که فعلا به عنوان وکيل در پارلمان می باشد، يک شبکه ی گسترده ی فساد تشکيل داده اند که در اين شبکه فعاليـت های مختلفی از جمله کشت و قاچاق مواد مخدر نيز صورت می گيرد.

اين سه تن در ارتباط نزديک با حلقه ی اصلی قدرت در افغانستان قرار دارند و کسی عملا نمی تواند آنان را بازخواست کند.

عکس از ديلی لايف

در آخرين خبر آمده است که وزير امور خارجه کانادا که در ميدان هوايی قندهار در نشستی خبری، از کرزی خواسته بود با فساد مقابله کرده و اسدالله خالد را برکنار کند، اظهارات خود را پس گرفت. او يعنی "ماکسیم برنیه" وزير امور خارجه کانادا با انتشار بيانيه ای اظهار داشته که برکناری مقام دولتی يک کشور مربوط به همان کشور می شود. اظهاراتی که در اين بيانيه آمده عملا بر چند نکته تاکيد می کند. ابتدا اذعان مقامات بين المللی مبنی بر فساد گسترده و نيز دست داشتن اسد الله خالد در فساد، دوم عدم جديت جامعه ی بين المللی برای مقابله با فساد. از سويی همين جامعه ی جهانی تمويل کننده در افغانستان، زير فشار افکار عمومی کشورهای خود هستند که اگر در دولت افغانستان فساد گسترده هست چرا ما بايد پول ماليات خود را که برای مردم افغانستان می فرستيم تا کمک شود، در اختيار مقامات فاسد افغانستان می گذاريم و از سوی ديگر چرا وقتی دولت افغانستان به تعهدات خود عمل نمی کند و به حقوق بشر و آزادی بيان احترام نمی گذارد، ما بايد از اين دولت حمايت کرده و جوانان خود را برای کشته شدن به افغانستان اعزام کنيم.

البته ناگفته نماند که خود مقامات بين المللی، روسای سازمان های دولتی و غير دولتی نيز در برخی موارد در فساد در افغانستان دست دارند.

فساد گسترده ی خانواده و اطرافيان حامد کرزی!

گل آغا شيرزوی و درآمد يک ميليون دالری در هفته/ قاچاق مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی

سه شنبه 6 مه 2008

سالانه 800 ميليون دالر، کميشن واليان جنوب برای اجازه ی عبور کاروان مواد مخدر/ اسدالله خالد پولی که بايد برای محو کشت خشخاش به افرادی مشخص داده می شد را به ديگران داده است/ قندهار: 150 هزار دالر بده تا قوماندان امنيه ولسوالی شوی/ در سند افشا شده ی مقامات آمريکايی از احمد ولی کرزی به عنوان محوری ترين قاچاقچی مواد مخدر ياد شده است/ معاش 2200 سرباز در يکی از ولايات شرقی به جيب زورمندان رفته است/ هزاران تن از نظاميان دولتی که از دولت معاش دريافت می کنند به خدمت شخصی قاچاقچيان بين المللی شناخته شده ی هرويين درآمده اند/ اسدالله وفا از از تدارک و قاچاق محموله ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است/ و حامد کرزی همچنان دروغ می گويد!


عارف نورزی، برادرش و مواد مخدر؟

يک هتل در قندهار: 15 میلیون دالر امریکایی

يكشنبه 20 آوريل 2008, نويسنده: بصیر هلمندی


پادشاه هرويين يا پادشاه لوبيا؟

آيا ولی کرزی به کشت لوبيا راضی می شود؟

شنبه 3 مه 2008


دروغ های بزرگ تیم کرزی

این راز به تازگی افشا شده است

يكشنبه 20 آوريل 2008


اخبار، مقالات و گزارش های درباره مواد مخدر در افغانستان


اخبار، مقالات و گزارش های درباره فساد، غصب زمين، سوء استفاده و اختلاس در افغانستان

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Dear all it is clear in the corruption Karzai has hand this is one of the thounsands prove that karzai is deep in corruption his brother is drug lord and his closed frineds are looting the nation property

  The west is stupid to let such person to be on power as all afghans hate every inch of Karzai he is the most corrupt president in the history of Afghanistan

  he is the big supporter of Kandahar governer Assadullah khalid because he has partnership with him so 50 50 goes to theier account the money of poor afghans and he is not able to replace such corrupt poeple out of the formation othewise they will disclose the rule of Karzai in corruptions

  Karzai is a big actor,he is crying,he is giving empty promises he is talking too much nonsens he is the most ugly person in the history of Afghanistan

  if we see the ministers,the governers the people around him none of them are clean all involved in crimes and corruptions

  we wish the day must not be so far to see all criminals,corrupt poeple are behind the bars

  Regards, Musa Ahmad zai

 • اسداله خالد را سیاف و مخصوصا معاونش شیر علم (که صاحب اسدالله خالد است) نصب کرده و احدی را یارای تبدیلی او نیست مخصوصا که در حلقه کرزی قرار دارد که همه چیز را بدست دارند و بادار شان خلیلزاد هم ناظر همه اوضاع است.

  • قابل توجه آقای میر هزار:

   ترجمه اظهارات آقای برنیه از مطبوعات غربی.

   Bernier questions Kandahar governor’s fitness for job

   آقای برنیه، شایستگی والی کندهار را درسمت اش مورد سوال قرار داده است.

   Canwest News
   04/14/2008
   By Ryan Cormier

   ’Is it the right person at the right place at the right time?’

   آ یا فرد مناسبی درمکان مناسبی در زمانی مناسب، به کار گماشته شده است؟

   آ قای مکسیما برنیه Maxime Bernier وزیرامور خارجه کانادا در جریان سفر خود بروز دوشنبه 14 اپریل قبل از عزیمتش به کانا به خبر نگاران کانادای در میدان هوای کندهار گفته است، که آقای کرزی ریس جمهوری افغانستان هرچه زود تر باید در مورد والی کندهار یعنی آقای اسد الله خالد تصمیم خودرا اعلام نماید، که آیا این فرد مورد نظر و شخص مناسب در این سمت می باشد.

   آقای برنیه گفته است که به منظور رفع فساد در استان کندهار، تبدیلی اسد الله خالد یک امرلازمی است.

   آقای برنیه به جواب این سوال که آیا آقای کرزی در مورد رفع فساداداری در مناطق جنوب افغانستان چه اقدامی کرده میتواند، گفته است "به شما بهترمعلوم است که این مسأله بستگی به عمل کرد استاندار این محل دارد" و افزوده است که من فکر میکنم کرزی میتواند با ما در عمل کار کند تا مطمین گردیم که استاندار موجود فرد با اقتدار بوده و در موردیکه لازم است وظیفه خویش رادرست انجام داده با ما همکار ی نماید، اما باید دید که استاندار جدید ی تقرر می آبد. وی علاوه نموده است که البته این تصمیم به عنوان دولت حاکم بستگی به اقدامات رییس دولت دارد و ایشان مجبور هستند که در مورد آیندهء استاندار کندهار تصمیم بگیرند، که مطمین گردیم، فرد مناسب در جای مناسب و در موقع مناسب قرار دارد؟ ریییس جمهور کرزی مجبور خواهد بود تا هرچه سریعتر پاسخ این سوالات را دهد.

   این تبصره ها در حالی صورت میگیرد که موج خشونت ها در کندهار به شد ت رو به افزایش بوده و دوره تصدی اسد الله خالد در سمت استانداری کندهار دشوارترین امور بوده است. آقای خالد متهم به بد رفتاری در برابر زندانیان نیز گردیده که این ادعا مکررآ از جانب موصوف تکذیب گردیده. اما در گزارش آمده است که در سال 2007 مقامات رسمی کانادا در مورد شکنجه زندانیان توسط آقای خالد پی برده و مدعی شدند که اسناد معتبری را به دست آورده اند که نشان دهندهء ضرب و کوب و شوک برقی است که توسط آقای خالد در حق یک زندانی افغان صورت گرفته.

   یک روز بعد از نشر این سند، گلوبل نیوز Global News ماجرا را جویا شد که از طرف آقای خالد تکذیب گردید.

   به گفته آقای برنیه، آقای خالد از دید اکثر گروه ها، شخص فاسد، فرمانده بی کفایتی است و مهمتر از همه آقای خالد را مانع ماموریت کا نادا در امر پاک سازی مناطق کندهار از وجود طا لبان، خوانده است.

   غرض وضاحت هرچه بهتر این موضوع به اصل مقاله که به زبان انگلیس است توجه نماید:

   Bernier questions Kandahar governor’s fitness for job
   Canwest News
   04/14/2008
   By Ryan Cormier
   [Printer Friendly Version]

   ’Is it the right person at the right place at the right time?’

   KANDAHAR AIRFIELD - Canadian Foreign Affairs Minister Maxime Bernier said Monday that Afghanistan President Hamid Karzai will have to decide "as soon as possible" if the current governor of Kandahar province is the right man for the job.

   Mr. Bernier said that Gov. Asadullah Khalid needed to be replaced to curb corruption in the region.

   Mr. Bernier made the comments to Canadian reporters on the Kandahar Airfield after a weekend visit that also made a stop in Kabul. The minister then boarded a plane for the return trip back to Canada.

   Asked what Mr. Karzai could do about corruption around the southern Afghanistan city, Bernier said: "As you know, there is always the question of the governor here.

   "I think (Karzai) can work with us to be sure the governor will be more powerful, the governor will do what he has to do to help us," he said. "There’s a question to maybe have a new governor. They’re a sovereign state, they’re going to have to decide the measure the president will have to take about the future of the governor here.

   "Is it the right person at the right place at the right time? President Karzai will have to answer these questions as soon as possible."

   The comments come at a time when violence in the Kandahar province has been drastically on the rise.

   Mr. Khalid’s tenure as governor of Kandahar has not been the smoothest affair.

   The governor has faced accusations of abuse towards detainees in Afghanistan, but has repeatedly denied any allegations in the matter.

   In 2007, Canadian officials discovered allegations Mr. Khalid was torturing prisoners. The allegations were so credible that Canadian officials prepared a document saying the governor beat an Afghan prisoner and gave him electric shocks.

   A day after the document was written, Global News asked Mr. Khalid whether Afghan prisoners were being tortured, which he denied.

   Mr. Khalid is seen by many groups as a corrupt and ineffective leader, which is a hindrance to Canada’s mission to rid the region of a Taliban presence.

   While in Afghanistan this weekend, Mr. Bernier met with Mr. Karzai and spent significant time with French Foreign Minister Bernard Kouchner.

  • آقای کابلی سلام،

   سپاس از ترجمه ی اين مطلب. خوب است که با همکاری خوانندگانی مانند شما بتوانيم، بصورت همه جانبه تر، دستگاه پوشالی کرزی را به افکار عمومی بنمايانيم.

   به همکاری شما اميدوارم.

   با احترام

  • قرار اطلاع موثق مقاله زیر در تفاهم و تلاش میان آقای حمید حامی و اسدالله خالد به نشر رسیده است.

   حامی در سفر های که قبلآ به کندهار داشته در وصف اسد الله خالد در سایت سر نوشت (سایت اخوانی ها) جفن های زیادی نوشته. و این هم تکرار امان یاوه سرای ها است.

   گفته اند که واقعیت تلخ است دراین مقا له ها این تلخی ها را خاینین خوب چشیده و نا راحتی میکنند.

   لطفآمقاله زیر را مطا لعه کرده نظرات خود را ارایه نماید.

   چرا کانادایی ها با والی قندهار قهراند؟

   احمد سمیر (حمید حامی)

   بتاریخ 14 اپریل 2008، The Canadian Press مقاله یی را از (ستیف انی لیویتز) به نشر سپرده و طی آن اسدالله خالد را بباد انتقاد گرفته و پیشنهاد می کند که یک ترجمان کانادایی افغانی الاصل با نام مستعار پاشا، می تواند بهتر از او در کندهار کار کند.

   مقاله، اسدالله خالد را شخص بسیار نزدیک به رئیس جمهور کرزی معرفی کرده و اذعان می دارد که او بیشتر از کندهار در کابل و در خارج از کشور بسر می برد و محبوبیت قبلی خود در میان مردم را که سه سال قبل داشت، از دست داده است.

   نویسنده با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجة کانادا، اسدالله خالد را شخصیتی وانمود ساخته که شهرتش را از ظاهر شدن زیاد در میدیا بدست آورده است. نویسنده اضافه میکند که رابطه میان خالد و قوای کانادائی مستقر در آن ولایت از ماه ها به اینسو بسردی گرائیده است.

   در ماه فبروری 2008 هنگامی که یک کاروان کانادائی ها در راه سپین بولدک مورد حمله قرار گرفت و در آن 38 افغان ملکی کشته و 4 سرباز کانادائی جراحت برداشتند، خالد ادعا کرد که قوای کانادائی بگزارشات استخباراتی منابع افغانی توجه نمیکنند. خالد تمام ادعا ها مبنی بر این که او شخصاً اسرای جنگی را شکنجه میدهد، رد کرده است. مقاله ادعا می کند که خالد پشتون بوده و از ولایت غزنی در مناطق مرکزی افغانستان برخاسته و از همین سبب در کندهار در میان مردم نسبت به گل آغا شیرزی بیگانه بنظر میرسد.

   جالبترین نکته در آن مقاله این است که کانادائی ها خالد را به عدم رعایت محافظه کاری در آن ولایت متهم می کنند. این در حالیست که خالد کانادائی ها را بعدم رعایت منافع مردم در ته دل شان، متهم میکند. کانادائی ها حتی حملة را که در فبروری به قصد جان خالد صورت گرفت، تبلیغی بیش ندانسته و می گویند که آن انفجار یک ساعت پیش از عبور اسدالله خالد از آن منطقه صورت گرفته بود.

   مقاله خالد را با آن که شخصیتی نزدیک به رئیس جمهور کرزی می شناسد او را بنزدیک بودن با امریکائی های مستقر در آن ولایت نیز متهم می کند. کانادائی ها می گویند که برخی از بزرگان ولایت همراه با سه تن دیگر در جنوری کوشش را بمنظور برکناری خالد و جابجائی یک کانادائی افغانی الاصل با نام مستعار پاشا که برای جنرال گای لاروچ بحیث مشاور کلتوری کار می کند، آغاز کردند اما آن اقدام نتیجه نداد. آنان خالد را یک شخص فعال خوانده ولی می گویند که مردم از او حمایت نمی کنند. مقاله ادعا می کند که از 9 ماه به اینسو مردم در صورت مواجهه با کدام مشکلی، بجای خالد به پاشا مراجعه می کنند! مقاله ادعا می کند که خالد مسئول برگشت دوباره طالبان بمناطقی در ولایت کندهار است. نویسنده می افزاید که مردم می گویند اگر بجای خالد، پاشا می بود بعلت روابط خوبی که با کانادائی ها دارد، وضع بهتر می شد.

   چرا یکباره در برابر اسد الله خالد؟

   خالد در سال 2006 پس از آن که طالبان در پنجوائی شکست سختی را متحمل شدند در محراق توجه قرار گرفت. رهائی پنج تن از کارمندان صحی اختطاف شده توسط طالبان که در یکسال قبل صورت گرفت، حسادت هائی را در مورد خالد برانگیخت. زیرا نشان داد که او در بسیاری از کارها فعالتر از دیگران است. آخرین راپور نشر شده در مورد از بین بردن کشتزار های کوکنار در کندهار نشان می دهد که ولایت کندهار بدون خواستن کمک اضافی از مرکز، توانسته است با استفاده از پولیس مستقر در آن ولایت بصدها جریب زمبن را از کشت مواد مخدر پاکسازی کند. این راپور در آغاز پیش از آن که توسط بخش مربوط سازمان ملل تائید شود، برای بسیاری کسان قابل قبول نبود.

   حملات انتحاری بقصد جان اسدالله خالد و نجات او از هر حمله نشان میدهد که او برای مخالفین دولت افغانستان، چهرة قابل تحمل نیست. در یکی از این حملات که بقصد جان او صورت گرفت، عبدالکریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان که در موتر حامل اسدالله خالد نشسته بود، زخم برداشت. این حمله درست چند روز بعد از آن صورت گرفت که خالد جسد ملا داد الله را برای خبرنگاران نشان داد. یکی از ژورنالیستان افغان با شنیدن خبر حمله بجان خالد گفت: طالبان میخواستند مهمترین والی افغانستان را در بدل یک قوماندان شان از بین ببرند تا میدیا مسأله پیروزی بزرگ در کشته شدن او را فراموش کند و طالبان روحیة شان را باز بیابند.

   اسدالله خالد که تازه به مرز 40 سالگی پا گذاشته است، تا دو سال پیش جوانترین والی در افغانستان بود. کسانی استند که او را بفساد مالی متهم می دانند، اما منابعی در دولت افغانستان می گویند که خالد اصلاً پول اپراتیفی دریافت نمی کند.

   در افغانستان هیچ چهرة سرشناس وجود ندارد که مخالفان و موافقان خود را نداشته باشد و او را متهم به خلاف رفتاری ندانند. خالد هم از همان جمله است.

   برگزاری فاتحه شاه سابق در ولایت کندهار با حضور اعضای خانواده او، سفر چندین مرتبه ای رئیس جمهور کرزی به کندهار در فضای امن، انتقادات پیهم خالد از مداخله پاکستان در افغانستان، پناه یافتن تعدادی از پناه گزینان پاکستانی در کندهار و حضور یافتن خالد در اجتماعات مردمی، سبب گردیده است تا بسیاری ها که از چنین حرکاتی ضرر می بینند، نسبت باو با حسادت عمل کنند. افزون بر این ها، خالد توانسته است کار بازسازی در کندهار را همزمان با جنگ در برابر طالبان سرعت بدهد. هم اکنون شهر کندهار را به پنجوائی سرکی وصل می کند که نظیر آن در کمتر ولایات دیده می شود و کار وصل سپین بولدک بشهر کندهار و پیشرفت موفقانه آن از دیگر دستاورد ها است. برعلاوه که حالا کندهار دارای ترمینلی در میدان هوائی است که بمقایسه ترمینل میدان کابل مجهزتر بنظر می رسد.

   تعداد زیادی استند که می گویند خالد به کانادائی ها اعتنای زیادی ندارد و می گوید که او تجربه بیشتر جنگ در برابر طالبان را در سال های مقاومت دارد و کانادائی ها باید بگفته های او دقیقاً گوش بدهند.

   می گویند هنگامی که یک مامور عالیرتبه کانادائی طرح اسدالله خالد برای از بین بردن کوکنار و قاچاق مواد مخدر در آن ولایت را مورد توجه قرار نداد و گفت که ما هر طرح را نمی توانیم مورد پشتیبانی قرار دهیم زیرا نمی خواهیم از مردم دور شویم و نوکر والی کندهار نیستیم که هر چه او گفت همان طور کنیم. خالد به آن مامور عالیرتبه گفت که بادار ما هم نیستید و باید حدود تان را بشناسید!

   رابطة خراب میان خالد و کانادائی ها در این اواخر نشان می دهد که موارد دیگری هم وجود دارد که او را هدف تیر انتقاد قرار داده است:

   • آرامش نسبی برگشته به کندهار پس از حضور خالد در آن ولایت او را تاحدی زیاد یک شخص فعال معرفی کرد و بارها این شایعات بگوش رسیده که او یکی از کاندیدا های مطرح برای وزارت داخله و ریاست امنیت ملی افغانستان می باشد.
   • سابقة خالد منحیث فرمانده جنگ در برابر طالبان و تجربه او از شیوه حملات آنان سبب گردیده تا هواخواهان مسامحه با طالبان، تحریکاتی را بر ضد خالد براه بیندازند.
   • پشتیبانی خالد از اقدام افغانستان که در نتیجه آن دو دیپلومات انگلیسی از افغانستان اخراج شدند، او را تا حدی زیاد در محراق توجه انتقادات مخالفان آن اقدام قرار داد.
   • مهمتر از همه این که کانادائی ها عضویت کشور های مشترک المنافع را دارند که پاکستان و تعدادی دیگر از کشور ها هم در آن شامل اند و حد اقل دو کشور دیگر عضو آن اتحادیه برعلاوة کانادا، اسدالله خالد را بچشم خوب نمی بینند.

   اينگونه پيشنهاد كه وزير خارجة يك كشور ديگر براي بركناري يك والي ارائه كرده و بعوض او يكي از اتباع دو تابعيته خود را كانديدا ميكند، مداخله در امور داخلي بوده و راهي غير از پس گرفتن آن گفتني وجود هم نداشت.

 • Salam dear readers
  All people in Afg. and out of the country knows that Karzay are in the top of these theaves, if he is not so how they can be active and just change from one top position to the others, he didn,t care about missery of people just think about there brothers which they are monopolised the economic mafia and mukhadar mawad mafia really hopeless untel having such leadership bring positive changes for the favor of our needy people in the country. He is not able to put a step for the favor of our people because he is leading by Mafia in the country all people knows a poor jurnasilt, a poor afghan are loss life and there hades are cutting like animals but here many of these torturests are catched with explosive matereal and they want to kill 100rds of innocint beside they are not receiving punishment and hanged to be a sourt of acknowledging for other terorists they are simply leaving in gails with having mobiles good feed and having contact with bosses and being hapeir then there jabhasthis is wy because all mafia and taliban are surounding karzay and leading Karzay.really is sham when person see Karzay with such cloths oh god He want to show himself like Gandy but he didn,t think Gandy was Gandy and stil are at the heart of all Indians but Karzay is shame for the nation to have such presedent, beside that Karzay is condidit for next presedentail election because mafia is supporting him he is just backed to mafia in next election hand he is hopefull to wine and didn,t care about people and there votes.
  All activities by Karzay are harmfull for the unity of diffrent etinic group in afghanistan and may finally people notice there bad effect, because he gave the killer of innocint people gavernor and ministradvisor position beside he is not able to be a cleark in the office but to the others making dam to put them in jail and bring them to jabar sabit the big thif in rthe country.life will show having such policy beside not bringing unity among tribes but making more widers the holes that ate already exist.
  With regards
  Wahid Friom Germany

  • امروز گناه کار کسی است که اول دهن چوال را نمیگیرد ، دوم اینکه میخواهد صادق باشد، سوم اینکه میخواهد راست بگوید ، چهارم اینکه میخواهد بر ضد جنایتکاران عمل کند. شاعری گفته است . زمانه کج روشان را در بر کشد= هر آنکه راست رود خار چشم است . ببینید آیا امریکا و کشور های غرب نمیدانند که در داخل دستگاه حکومت کرزی بشمول خود کرزی همه جنایتکاران ، دزدان ،قاتلان ، تجاوزگران ، اوباش های کثیف ، قاچاقبران مواد مخدر جای دارند؟ همه این هارا می شناسند. این غداران کثیف برای باداران خود از پول مواد مخدر حق میدهند. اگر اینها از پول مواد مخدر حق ندهند یک ثانیه در چوکی دولت نشسته نمیتوانند. بزرگان گفه است .مربی داری مربا بخور. پس اینها مربی دارند. ازین دادوفریاد هرقدر کنیم فایده ندارد. دنیارا باندیست های مافیای جهانی در محاصره خود در آورده است. صرف قدرت و معجزه ای خداوند است که اگر کاری گر شود. در آنصورت تر وخشک هم خواهد سوخت. دعا کنید که خداوند همین غداران را با اهل وبیت وفامیل شان در قهر غضب خود دور از انسان های مظلوم گرفتار کند. مرگ ولعنت خدا به همه این غداران پست.

 • سلام وعرض ادب
  اما بعد دررابطه با بركناري اسدالله خالد بگويم كه زمانيكه جناب اسدلله خالد والي ولايت غزني بود امنيت كامل درغزني وجودداشت ومردم شريف غزني ازاوراضي بودند وازحمايت مردمي برخوردار بود وزمانيكه ازتبديل به قندهار شد مرم شريف غزني ديگربدبخت شدند.
  وهمچنان درقندهارازاومردم راضي بودند.وخدمت تان عرض كنم امنيت رانسبت به ديگرولايت جنوبي به وچودآورده بودوديگر كس شايد به اندازه كه اسدالله خالدآورده بود نخواهد توانست كه به همين حالت نگاه كند وعلت بركناري اوشايدبه وجودآوردن امنيت باشد.
  بااحترام مسيح الله رحماني ازولايت غزني باستان

  آنلاین : چرا بركنارشد

  • سلام واحترامات تقدیم شمادوستان عزیز.
   من کاملآ همرای برادرم مسیح الله موافق هستم به دلیل اینکه:
   تا زمانیکه اقای اسدالله در ولایت غزنی والی بود ما نسبتآ زندگی آرامی داشتیم .
   امنیت تا حدی که امروز خراب است در زمان ولایت اقای خالد نبود اماشما فکر کنید بعد از اقای خالد ما شاهد تبدیلی مکرر والیان در ولایت غزنی بودیم.
   که هر کدام بیشتر از شش ماه الی(یکسال) درولایت غزنی باقی نماندن چرا که لیاقت نداشتن.
   در رابطه بازسازی بگویم که:باز سازی که در زمان اداری ا قای خالد شده در ولایت غزنی چشم گیر است ا مابیاید فعلا درولایت غزنی خبری از بازسازی بگیرید که ولایت غزنی درچی حالتی قرا دارد

  • بلی برادر عزیز تو موافق نباشی که باشد ومسیح جان درست نکوید کی بکوید مسیح جان فرزند مولانا عبدالرحمن نماینده انتخابی کرزی در شورای ملی است مسیج جان که نظر خوب در مورد جناب والی صاحب شما دارداز برکت وجود والی صاحب صاحب فیض کردیده شما بی خود دم تکان میدهید حالا دیر شده در ایام کذشته اینها همیشه زیر بار بوده اند و همیشه زور مندان را جزیه داده اند از برکت چند بار کاسه لیسی و دم تکان دادن و چابلوسی کار به جای رسید که هرچه قبله کاه ایشان می فرمود از طرف والی صاحب اجراات میکردید خرچ بول ابراتیفی در جمع اقای مولانا حواله میکردیدخلاصه همه کاره مولانا صاحب بود با زهنیت خراب کردن کرزی نادان هر چه بخواهد میتواند هر والی را که خوب بکوید خوب است و هر که را بد بکوید بد است چون ایشان در موفق شدن کرزی نالایق در زمان انتخابات خیلی ها کمک کرد
   دوم اینکه برادر عزیزم این سایت را بیخود نفاق انداز خطاب کرده ای شکم مبارک شما حتما سیر است و تازه به نوشتن و والی شناختن بلد شده ای این سایت درد مردم مظلوم افغانستان است که در چنکال دیو های وحشی و دوزدان بیرحم قرار کرفته است بکذار تا اهل قلم و کسانیکه به راستی درد ملت را حس میکنند از این طریق بتوانند چهره های بنهان و بیدای این دشمنان سفاک را اشکار سازد این سایت مربوط به یک قوم نیست به یک ملت نیست این سایتی تمام مردم با عزت افغانستان است این خود ثبوت میکند که حتی نظر شما را هم نشر کرده است برادر عزیز ای کاش اکر فرض هم بود یک شب کرسنه خواب میرفتی تا از حال شکم کرسنه ها با خبر میشدی و یا خدا نخواسته سیلی این بیرحم ها در دوران های مختلیف را اکر میخوردی با این سایت هم نوا و کسانیکه به نام دوستان این مملکت تیشه بر ریشه این مملکت زده اند هزار بار نفرت و انزجارت را نشان میدادی زنده و هوشیار باشی

 • دوستان عزیز بسیار عجیب است مطالب که درین سایت نشرمیشودهیچ کسی نمانده که بد، خائین ، قاتل ، و... نگفته باشد به جزیک حصه مردم که فکر میکنم که این سایت را همان ها اداره میکنند.
  مه فکرمیکنم همین کافی باشد که همه بدانند که هدف این سایت چه است وازطرف که اداره میشود. وقتی نوشته میشودفلان بد بسملان بد زود انتشار پیدامیکند حتی قهرمانان این ملت را هزاران تهمت بسته میکنند اما گاهی من درین سایت نخوانده ام که فلان جلاد یاحد اقل فلان اندک بد ازخود را افشایا درمورد چیزی نوشته باشند درحالیکه همه میدانندکه کی چه است .(سایت را مرورکنید مفهمید که کدام مردم زیاد بدگفته شده اند ودرباره کدام مردم هیچ حرفی نیست آنوقت میفهمید که سایت ازطرف که اداره میشود.)
  به فکر من این قسم سایت ها جزاینکه تخم نفاق رابپاشد دیگر هیچ کاری را اصلاح نمی کند همینکه این بد آن جلاد او دزد پس این میرساند که همه افغانها بدون استثنا دزد، قاتل، قاچاقبر وهزار بدکاره دیگر هستند . این چه معنی دارد خوب است به جای این همه حماقت ها نوشته های را به نشر برساند که جامعه مارا اصلاح کند مردم ما را به طرف ترقی سوق دهد نفاق را ازبین بردارد یک چیزی را برای خواننده بیاموزاند .
  قابل یاد آوریست شما که خود را اهل قلم اهل عمل وروشنفکر میگوئید . اینهمه چرندیات چیست پس فرق شما باآنهای که میگویید خائین ، خود فروخته ، قاتل ، دزد وقاچاقبر هستند چی است . پس باید گفت که درحقیقت این شما خود فروخته گان روشنفکرنما هستید که باعث این همه دربدری مردم ما شده اید این شما هستید که با مقدس ترین چیز(قلم)پسترین چیزها مینوسید وتعصبات قومی ، مذهبی ، ملیت گرایی وسمت گرایی را مروج میسازید.
  آرزو دارم از نوشتن ونشر این همه چرندیات بگذرید و مطالب آموزنده به نشر سپرده تاباشد یک ملت بافهم ومتحد داشته باشیم .

 • اسدالله خالد دارای تحصیلات عالی نیست و در یک مرحله تلاش داشت تا از طریق اسنادتحصیلی جعلی خودرا به مقام وزارت برساند. اما برخی از مخالفینش که خواستند این سند تحصیلی جعلی وی را افشا کنند، اسدالله خالد مجبور گردید تا از این اقدام خود منصرف شود. اکنون معلوم است از طریق رشوت و پول و زور اسناد جعلی دست داشته خود را بالای وزارت تحصیلات عالی به تصویب رسانیده و خود را دو باره نامزد پوست وزارت کرده است.

  آیا در افغانستان قحط الرجالی است. آیا این کار خویش خوری های کرزی و تیم فاسدش نیست.

 • من مدىت 5 سال در يكي از بست هاي مهم در ولايت غرني بوده ام اسدالله خالد يك شخص بي كفايت دوزد مشهور و حريفه اي است در سال 1382به مبلغ 16 مليون افغاني را از مستوفيت ولايت غزني به زور كرفته كه هيج كونه حق استفاده از اين مبلغ را نداشت و در سال 1383 مبلغ 36مليون را به روز كرفته اسناد موجود است به نام سر جمع عوايدى اين مبالغ را به نام هاي كميسون خلع سلاح كه در انوقت حتي يك مل سلاح هم جمع اوري نكرده است و جندنفر اندىيوال داشت به نام هاي ياسين ادريس جاويد و مسعود كه اين ها از اين مبلغ ها استفاده ميكردنند براي خريد موتر و مغازه و بعضي جيز هاي دىيكر از اين جنايت هاي خيلي ها است تمام را بنده اسناد دارم بنده زريعه جندين مكتوب به مقام رياست جمهوري موضوع را خبر دادم ولي كسي سوال نكرد هر بار كه تفتيش رياست مستقل كنترول و تفتيش مي امد با ريختن جند مبلغ به جيب ايشان موضوع اخفا ميشد اسد الله خالد از جناب ريس جمهور مكتوب داشت كه به استفاده از عوايدى ولايت غزني ميتواني مشكلات هاي ولايت غزني را حل كني ولي همه بول ها به جيب هاي شخصي ميرخت تمام اسناى اين همه كه كفتم نزدمن موجودو اصل ان در مستوفيت ولايت غزني اجراات سال 1381 و 1382 و 1383در مدىيريت حوالجات مستوفيت ولايت غزني موجوى است .من يك خواهش دارم نام من را افشا نكنيد بسبب اينكه اكر اسده الله خالد بداند من را ميشناسد زورش به من نمي رسد من حالا در افغانستان نيستم دوستان من را مزاحم نشود

  • عرض ادب به همه دوستان.
   من به جواب برادرم عرض نمایم که:برادر بیاید واقع بینانه برخوردنمایم تا خوش بینانه.
   برادر(16)ملیون پولی کمی نیست که یک والی انرا به زور بگیرد .
   یک واقعیت رابایدچشم پوشی نکنیم او ای که:در ولایت غزنی هستند کسانیکه به مجرد آمدن والی دور وبر والی را گرفته ونمی مانند که والی بدرستی به کار های خود برسد.
   وشما برادر عزیز تاآن وقتیکه در افغانستان بودید درین باره نظر علنی نداشتید وحالا که درخارج بسرمی برید بازنظر میدهید ومی گوید که حالا من در بیرون از کشور هستم واقای خالد به من هیچ زورش نمی رسد.
   وقتیکه معاش اداری اقای خالد را می گرفتید خوش بودید اما وقتی خارج ادارره شدید باز سروصدا را بر پا می کنید.
   به زور گرفتن(16) ملیون پول در ولایت غزنی ناممکن است به این خاطرکه: ولایت به مثل ولایت های دیگر کشور عواید گمرکی ندارد که اقای خالد این مبلغ رابه زور در جیب خویش نماید پس به کدام دلیل شما این ادعا رامی کنید

   آنلاین : نقد درباره گفته های برادر ما که گفته بودن اقای خالد(16) افغانی را به زور گرفته است

  • بلي برادر عزيز سلام خدمت شما تقديم است به شما بهتر معلوم است كه نه تنها اسد الله خالد بلكه هر سه والي كه امده شما حد اقل يك كار انها را بكويد كه اينها جي كرده اند من از اداره اقايي خالد حتي يك قلم هم مصرف نكرده ام برادر جنا ب والي صاحب شما تما م حواله ها را به يكباره كي نكشيده هر ماهي كه عوايد جمع ميشد جناب ايشان تخصيصات را نمي دانم به كجا مصرف ميكرد و حواله هاي مصرفي خود را بنام سرجمع عوايد روزانه حواله ميبرد شما اكر جوايايي اين موضوع استيد فعلا اسناد موجود است استفاده از عوايد يك ولايت از صلاحيت ريس جمهور نيست بايد دوران خود را تكميل كند از طريق وزارت محترم ماليه براي هر اداره تخصيص مشخص از طرف وزارت مربوط ووزارت ماليه داده ميشه برادر عزيزم به دها بار اين اخبار به دفتر جناب ريس جمهور صاحب رفته وزارت محترم امور داخله رياست امنيت مديريت 4 كاملا در جريان است ولي هر باريكه اين اطلاعات به بالا رفته جناب ايشان يك كريدت اضافه تر كرفته خودت برادر عزيزم ميداني كه زنجيربازسازي در كدام ايام ساخته شد وروزانه مبلغ 300 هزار به اجراه داده شده بود تو اقا جان بكو كه ماهانه اين بول جند ميشد اكر به خاطر بازسازي غزني مصرف شده كدام ساختمان جند متر سرك كدام داراليتام و كدام شفاخانه ماهانه اين بول 9 مليون افغاني ميشه ايا به نزر تو برادر محترم جناب والي صاحب لايقت وزارت است ايا كرزي لايقت يك اجير را دارد وزير هاي خاين كرزي بجز براي خود زنده كي جور كردن و دوستان خود را معاش دالري دادن جي كار كرده اند فقط اراد مردار باكستان را از شش صد كلدار به 5 هزار رساند و نان من تو را كرفته برادر عزيز اكر يك امنيت نسبي را مي بيني يا يك جند متر سرك را از بركت موي زرد وجشم سبز ها است كه به خاطر خود اين كار ها را كرده اند بلي غزني كمرك ندارد ولي عوايد اصناف عراده جات زمين و بقيه ماهانه جمع اوري ميشه وبه وزارت محترم ماليه ارسال ميكردد شما برادر عزيز عوايد سال 1385 را بيبند 75 مليون افغاني شده است اكر عوايد حيف و ميل نكرددو تمام اصناف درست مطابق بلان درجه بندي كردد ولايت غزني كنجايش 200 مليون افغاني را دارد كه جمع اوري شود

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس