صفحه نخست > دیدگاه > اقتصادی > مسوده انگليسی گزارش افغانستان به كنفرانس پاريس فروخته شده است

مسوده انگليسی گزارش افغانستان به كنفرانس پاريس فروخته شده است

نویسنده: امین الرحمن کاکر( پشاور)
دوشنبه 9 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

يك منبع آگاه اخيرا افشا كرده است كه متن انگليسي مسوده طرح جديد حكومت جمهوري اسلامي افغانستان درمورد بازسازي و عمران اقتصادي كه هم اكنون دركنفرانس پاريس براي ده ها نماينده كمك كننده بين المللي داده مي شود ،‌ دو هفته قبل از شروع كنفرانس پاريس درمقابل چهارلک كلدار به دست عمال استخباراتي پاكستان افتاده است. از شخصی به نام وحیدالله ویسی به مثابه نفراصلی درین قضیه نام برده شده است. يكي از خبرنگاران پاكستان درروزنامه نيوز تائيد كرده است كه اين سند قبلا دراختيار مقامات پاكستان قرار گرفته است.وي زماني به اين قضيه اشاره كرده بود كه درجريان صحبت با ديگران تاكيد داشت كه بانك جهاني از مديريت دولت افغانستان دركارهاي عمراني راضي نيست و اين نظر قوت مي گيرد كه نبايد دركنفرانس پاريس براي افغانستان كمك هاي زيادي تعهد شود. او با اشاره به اسناد محرمي كه وجود داشته ،‌صحبت كرده است.

در همین راپورغير رسمي كه وجود دارد گفته مي شود كه يكي از مقامات دفتر استراتيژي انكشاف ملي افغانستان به نام وحيد ويسي اين مسوده و گزارش هاي سال هاي 2007 و 2008 را به فروش رسانيده است. اين اسناد برنامه هاي موقت حكومت افغانستان را در باره استراتيژي امنيت ،حكومت داري ، رشد اقتصادي و فقر زدايي تشريح كرده است. علاوه بر آن يك كتاب چاپي با جلد سياه كه اهداف انكشافي افغانستان را در پانزده سال آينده مشخص كرده، جز همين اسنادي است كه آقاي وحيد ويسي به افراد حكومتي پاكستان تحويل داده است.

همين منبع با اشاره به عكس مستند از اسناد دولتي افغانستان اضافه كرده است كه وي عكس بيشتر اين اسناد را نزد روزنامه نگاران هم پاكستان مشاهده كرده است. درعكس ها نام هاي دكتر اسحق نادري مسول دفتر اي، اين ،دي ،اس امين فرهنگ ، انورالحق احدي ،احمد ضياء مسعود ،‌آقاي سپنتا،‌ زلمي رسول و وزير احيا و انكشاف دهات ديده مي شوند كه امضاء كرده اند. راپور دیگری که من از ریاست ای این دی اس گرفتم حاکی از آن بود كه ويسي از طريق نزديكان خود با مقامات پاكستاني رابطه دارد و چندي پيش آخرين ملاقات خود را در كشور چين با اين افراد انجام داده است. همچنان مامورين بلند پايه اي اين دي اس مي گويند كه واقعا وحيد ويسي چند ماه پيش براي پانزده روز به چين سفر كرده بود. يكي از مامورين همين اداره حتي ادعا كرد كه وحيد ويسي در سفرش به چين،‌ امضاي دكتر اسحق نادري رئيس اي اين دي اس را جعل كرده و بدون آن که اسحاق نادري را درجریان بگذارد، امضایش را از کمپیوتر کاپی کرده و درپای درخواست ساخته گی خودش پیست کرده بود. همين افراد مي گويند كه وحيدويسي درچين با چندين نفرناشناس ملاقات هايي را انجام داده بود.

درهمين رابطه يك منبع مهم از داخل رياست اي اي دي اس گفت كه وحيد ويسي از اختيارات زياد برخورد دار است وهمچنان با شماري از مشاروان ومسئولان خارجي نيز روابط تنگاتنگ دارد. اين افراد ازشناختن ماموران غربي كه با وحيد ويسي رابطه دارند اظهار بي اطلاعي كرده اند. معلوم نيست که آیا شخص وحيد ويسي درجمله هيات دولتي افغانستان كه عازم پاريس شده اند،‌شامل است و یا خیر؟

دروغ های بزرگ تیم کرزی

این راز به تازگی افشا شده است

يكشنبه 20 آوريل 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای میر هزار سلام خداکند خوب باشید. بسیار دلم میسوزد به زحمات تان که چقدر بیهوده ضایع میشوند. مطمیین ام که زحمتیکه با نشر این خبر کشیده اید اینبار هم بی فایده خواهد بود و وحیدالله خان ویسی و امراله خان صالح پاداش خواهد گرفت.

 • در افغانستان بازار اتهام زنی خیلی گرم است

  اگر نویسنده از روی عقده شخصی با وحید ویسی این مطلب را ننوشته باشد واقعا قابل تأمل است.

  زیاد احتمال میرود که کدام دشمنی بین نویسنده و وحید ویسی وجود داشته باشد که وی اقدام به بدنام ساختن وی نموده است

 • من فکر نمی کنم که این موضوع حقیقت داشته باشد چه طرح حکومت افغانستان برای کانفرانس پاریس فاقد اهمیت استخباراتی است.

  Please stop turning this website into a gossip and speculative page where every worthless imagination can find a space to be published

 • هر چیز از خود اندازه دارد. دروغ و اتهام و تهمت و بهتان هم!

  در آن سند چه چیز محرم وجود داشت؟ اهداف پانزده ساله افغانستان با پوش سیاه چاپ شده و در هر جای موجود است چرا کس آن را بخرد؟

  از مدت باین طرف یک تعداد آدم ها می خواهند برای دیگران توطئه بسازند و از این سایت استفاده می کنند. یک روز یک دروغ یک روز دروغ دیگر. تمام این ها که بنام های دزدانه نوشته می کند یک نفر است که از ای ان دی اس باثر بی کفایتی اخراج شده.

  اگر می خواهد که باز اسناد اخراج شدن خود اش را روان کنیم که هنوز چاپ نشده و خریدار دارد.

  • آقای میر هزار و خوانندگان عزیز،

   آقای وحید ویسی پسر بچه کم سواد و از جمله دست پروردهای شخص اشرف غنی که قبلآ مسؤلیت امور اقتصادی را داشت که تنها برادرش هشمت غنی 40 موسسه خیریه ان جی او ساخته بود و شخصی نادان دیگری بنام مرتضا بیش از چهل هزار دالر ماهانه از این اداره معاش میگرفت و بیش از صد ها تن مشاورین خارجی با اشرف غنی همکاری داشتند و هر یک این ها روزان بیش از یک هزار دالر امتیاز داشتند. خلاصه تمام امکانات مال که دردوره حکومت موقت و انتقالی که برای دولت افغانستان سپرده می شد توسط اشرف غنی و احدی بدون کدام پرسان نظارت و یا محاسبه و تصفیه حساب صورت میگرفت که حتا این نا به سامانی ها تا خدی رسیده بود که بیش از 200000 دو صد هزار دالر پولی که بانک انکشاف آسیای به منظور کمک اظتراری برای افغانستان پرداخته بود بعد هاحسابش از حساب بانکی شخص اشرف غنی افشا گردید که هیچ کس صدرا خود را بالا نکرد. اشرف غنی اولین فر افغان بود که بخاطر عقده ای که از نداشتن حمایه مردمی و افتخار ملی داشت هماره تلاش میکرد تا تمام مقامات حکومتی افغانستان را دزد و چپاولگر معرفی میکرد و به تمام نهاد های مالی بین المللی و کشور های جهان طوری می فهماند که پول ها خود را یا توسط موسسا بین المللی و یا هم اداره تحت فرمان اشرف غنی به مصرف برسانند و از جانب دیگر تلاش میکرد تا با همکار ی با خلیلزاد زون اقتصادی را در مناطق نا امن و قبایلی مصرف کند تا آنها قانع شوند و دست از جنگ طلبی بردارند.

   این دسیسه ها و انگیزه های قومگرای اشرف غنی مشکلات بزرگی را در افغانستان خلق کرد.

   اشرف غنی به جای اینکه در مورد در اختیار گرفتن کمک های جهانی و ایجاد اداره سالم و حساب ده و ظرفیت سازی تلاش میکرد فقط بخاطر عقده های شخصی اش بدون در نظر داشت منافع عام مردم افغانستان فقط به اندیشه های قومی و گروهی خود می اندیشید و ما امروز شاهد هستیم که اشرف غنی، جلالی و خلیلزاد در خدمت که هستند و از کجا میایند، تفرقه و و حشت ایجاد میکنند و پول بدست آورده دو باره به جایگاه اصلی خود بر میگردند.

   در مورد وحید ویسی میدانم که وی از دست پرورده های خاص اشرف غنی است و به حمایه اشرف غنی در ای ان دی اس فعالیت دارد و تماس هایش با اشرف غنی متواتر جریان دارد و ارتباط وی از طریق اشرف غنی تامین میگردد تا اطلاعات لازم را در اختیار که بسپارد.

   وحید ویسی 6000 شش هزار دالر معاش دارد به فروش اسناد ظرورت ندارد، وی تحت امر اشرف غنی تلاش دارد تا سند ای ان دی اس گرچخ ضعیف است آنرا ضعیف تر و رسوا تر جلوه دهد.

   وحید ویسی فقط یک سال کورس را در امریکا که توسط اشرف غنی برایش ترتیب داده شده بود تعقیب کرده و بس.

   اشرف غنی مخبران زیادی درداخل دولت دارد و دوامدار مصروف توطیه است.

   اشرف غنی با ظاهر طنین به نسبت خویشاوندی نزدیک که با خانم وی دارد دوامدار اطلاعات را بدست میآورد و در یک باند با طنین فرصت طلب و مرتجع، حنیف اتمر فاشیست و قسمآ به حمایه خلیلزاد دزد و جنایت کار دشمن همه مسلمانان در شرق میانه، در تلاش و فعالیت های هستند که انگیزه شخصی دارد نه ملی برای افغانستان. این ها هیچ کدام علاقه به افغانستان ندارد فقط موقف پول و توطیه میخواهند.

  • We wish the donor coutnries must not give fund or money to Karzai’s administration because all the money goes to the pockets of corrupt ministers,wardlords and drug lords if we look in the 6 years allot of money were pumped in Afghanistan but the life of poor people were not changed even became worser so it is clear this time the world donors must wait for the change of this corupt administration then donate otherwise even the situation will be worser as the money is going to corrupt people and allot of people will become against of western becuase we all know all the money will go back to the accounts of karzi’s team and his voice presidnets and all corrupt ministers example the finance minister and others

   We have not seen in the history of afghanistn such a corrupt and dirty administration like karzi’s adminitstration
   Once again we wish the world must understand the situation of afghanisntan and do not waste money under the kari’z administration becuase this administration is the formation of warlords,dirty talibs and drug lords formed

   wish you all the best
   Fahim Ludin

   Fahim ludin

  • آقای اف،

   حتمآ ضرب المثل افغانی را شنیده باشی که گفته اند، دزد باش اما دزد به انصاف.

   شما فکر میکند در ادارات دولتی افغانستان هیچ گونه خیانت و فساد اداری، رشوت ستانی وجود ندارد.

   وحید ویسی شش هزار دالر معاش میگیرد و ادیب فرهادی بیش از بیست هزار اگر تو واقعآ میخواهی چلنج دهی که این حرف ها دروغ است من قرار داد معاش بیست هزار دالری ادیب را بدست آورده میتوانم تا جهت معلومات همه خوانندگان قرار دهم.

   وحید ویسی دست پرورده اشرف غنی دزد است.

   اشرف غنی دوصد هزار دالر کمک ها اظطراری بانک انکشاف آسیای راچرا به حساب شخصی خود انتقال داده بود؟ این مساله بعد از یکسال افشا شد و بانک انکشاف اسیایی مفادیک ساله این پول را که از حساب بانکی بدست میآمد نیز از اشرف غنی مطالبه داشت.

   مردم افغانستان در گرسنگی به سر می برند و علف میخورند، تمام سفیران کرزی در قصر ها زندگی شاهانه دارند.

   ظاهر طنین در تعمیر معروف منهتن در نیویار که بنام تریمیف زندگی دارد. این چهره منفور جز توطیه علیه مردم و گاه در خدمت شوروی وقت و گاهی در خدمت انگلیس قرار داشت دیگر چه خدمتی به مردم کشورش کرده.

   حتا داکتر نجیب از طنین نفرت داشت و وی را منافق ختاب میکرد.

   دزدی و قاچاق برادران کرزی را نیز باید توطه دانست؟ چقدر خوش باوری و مزدوری.

  • آقای حشمت. اگر میتوانید این قرارداد بیست هزار دالریی ادیب را به دست نشر بسپارید ممنون خواهیم شد.
   و این اقدام شما یک حرکت ارزنده در راستای مبارزه با فساد در دستگاه دولتی خواهد بود.

 • گرچه پيرش اين چنين گمراه بود=== کي مريدش را به جنت راه بود.کسي سوًال کرد=آيا شترمرغ تخم ميدهد يا چوچه ؟ جواب. از اين گردن دراز شک نيست که هم تخم بدهد و هم چوچه.آکنون شک وجود ندارد قسميکه ديده ميشود امسال آنسانهاي کشور افغان= ستان از گرسنگي ميميرند و پدران و ماداران اطفال عزيز وتوته جگرش را در بدل دالر ميفروشند.انصاف بدست خود تان.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس