صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > زلمی خلیل زاد، انورالحق احدی، علی احمد جلالی و اشرف غنی احمدزی شهروندان (…)

زلمی خلیل زاد، انورالحق احدی، علی احمد جلالی و اشرف غنی احمدزی شهروندان افغانستان نيستند

بند اول ماده ی 62 قانون اساسی در شرایط رييس جمهور: تبعه افغانستان ، مسلمان و متولد از والدين افغان بوده و تابعيت کشور ديگرى را نداشته باشد.
شنبه 18 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

فصل سوم قانون اساسی افغانستان (رييس جمهور)، ماده ی شصت و دوم با صراحت تمام شرایط کسی که باید رييس جمهور افغانستان شود را بيان می کند. طبق اين ماده ی قانون، رييس جمهور باید شرایط زير را داشته باشد:

۱ - تبعه افغانستان ، مسلمان و متولد از والدين افغان بوده و تابعيت کشور ديگرى را نداشته باشد.

۲ - در روز کانديد(ا) شدن سن وى از چهل سال کمتر نباشد

۳ - از طرف محکمه به ارتکاب جرايم ضد بشرى ، جنايت و يا حرمان از حقوق مدني محکوم نشده باشد. هيچ شخص نمي تواند بيش از دو دوره به حيث رييس جمهور انتخاب گردد. حکم مندرج اين ماده در مورد معاونين رييس جمهور نيز تطبيق مي گردد.

بدیهی ست کسی که خود را برای رياست جمهوری يک کشور نامزد می کند، خود بايد بيشتر از همه مطابق قانون رفتار کرده و به آن احترام بگذارد. طبق ماده ی قانون اساسی هيچيک از افرادی مانند علی احمد جلالی، اشرف غنی احمدزی و زلمی خليل زاد اجازه ندارند خود را به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوری معرفی کرده و در صورت معرفی باید بلافاصله صلاحيت آنان رد شود. علی احمد جلالی، اشرف غنی احمدزی و زلمی خليل زاد هر سه تابعيت کشور ايالات متحده ی آمريکا را دارند و نامزدی آنان در انتخابات رياست جمهوری فاقد اعتبار قانونی ست.

اين افراد زمانی می توانند به عنوان نامزد رياست جمهوری وارد فعاليت های انتخاباتی شوند که تابعيت آمريکايی خود را ترک بگويند و از آنجایی که افغانستان پيمان های مربوط به تابعيت دوگانه را با هيچ کشوری امضا نکرده، آن ها باید درخواست تابعيت افغانستان را کنند. فعلا هيچکدام از آنان شهروندان افغانستان محسوب نمی شود.

اخبار، گزارش ها و ديدگاه ها درباره ی انتخابات در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد


زلمی خليل زاد که از او به عنوان يکی از پشتیبانان معنوی طالبان ياد می شود، تابعيت آمريکا را دارد. او مدتی سفیر ايالات متحده ی آمريکا در افغانستان بود و پس از آن سفير اين کشور در عراق و تا چندی پيش نمايندگی اين کشور را در سازمان ملل بر عهده داشت.

اخبار، گزارش ها و ديدگاه ها درباره ی انتخابات در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد

خبرگزاری رويترز امروز در خبری درباره ی انتخابات رياست جمهوری افغانستان نوشته است که علی احمد جلالی نيز تابعيت ايالات متحده ی آمريکا را دارد.

طبق خبر خبرگزاری رويترز، جلالی در سال 1987 تابعيت آمريکا را بدست آورد.

انورالحق احدی تا روز پنجم فبروری سال روان به عنوان وزير مالیه فعاليت می کرد. پس از آن استعفا داد و علی رغم اينکه خود يکی از عناصر کليدی در ساختن سیستم فاسد حامد کرزی به شمار می رود، در نتيجه ی تب و تاب انتخابات، به دروغ های معمول انتخاباتی روی آورده و در صف منتقدان قرار گرفته است. بر اساس اسناد موثق مانند اسناد رياست مستقل مبارزه با فاسد و ارتشای اداری و نيز گزاش های معتبر، در فساد و اختلاس ميليون ها دالر از دارايی های همگانی مستقيم دست داشته است.

از او به عنوان يکی از حاميان معنوی طالبان نيز یاد می شود. همچنين تلاش های او برای زير باز قرض بردن افغانستان و تلاش او برای خدمت به بانک جهانی زبانزد می باشد.

او علی رغم اينکه مدتی در صدر گروه افغان ملت قرار داشت، اما بتازگی اين گروه اعلام کرده است که احدی نماينده ی آنان در انتخابات نمی باشد.

انورالحق احدی يکی از غاصبان زمين های شیرپور در شهر کابل بين منطقه ی وزير اکبر خان و شهر نو نيز می باشد که کارنامه ی ايشان را پربار تر کرده است.

اشرف غنی احمدزی يکی ديگر از حاميان معنوی آدمکشان طالب که از او به عنوان طالب نکتايی پوش ياد می شود، او نيز تابعيت ايلات متحده ی آمريکا را دارد. يک رسانه ی ایتاليایی نوشته است که اشرف غنی احمدزی آمريکايی می باشد. پيش از آن نيز منابعی اعلام کرده بودند که اشرف غنی احمدزی تابعيت کشور آمريکا را دارد.

اخبار، گزارش ها و ديدگاه ها درباره ی انتخابات در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد

جدا از تابعيت آمريکایی اشرف غنی احمدزی، وی طبق قانون کارمندان دولت، مدتی رييس غير قانونی دانشگاه کابل بود. وی برخلاف صراحت قانونی، مدت های زيادی در وظيفه ی خود حاضر نبود اما به عنوان رييس اين دانشگاه شناخته می شد.

دُم تکان دادن برای اوباما!

گل آغا شیرزی: رهزن و قاچاقچی مواد مخدر/ اشرف غنی: طالب نکتایی پوش، حامی معنوی ارتجاع و يکی از متعصب ترين چهره ها/ عبدالله عبداالله کيست؟ / علی احمد جلالی: ترسو يا سازشکار

يكشنبه 25 ژانويه 2009


اخبار، گزارش ها و ديدگاه ها درباره ی انتخابات در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد


بشردوست، مردمی ترين انتخاب!

اشرف غنی احمدزی کسی که افغانستان را با قبيله اشتباه گرفته است و يکی از حاميان معنوی آدمکشان طالب بود، اکنون تبديل به يکی از منتقدان فساد و اختلاس شده و شعار ها و دورغ های معمول انتخاباتی را بر زبان می راند.

چهار شنبه 21 ژانويه 2009, نويسنده: کامران میرهزار

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مستر خلیل زاد، زمانیکه سفیر امریکا در افغانستان معرفی گردید، قبل از اینکه دولت افغانستان اگریمان خودرا بدهد یکی از شرایط حقوقی استخدام وی به حیث سفیر بوش، ترک تابعیت افغانستان بود.

  خلیلزاد قبلآ ترک تابعیت افغانستان را کرده و از طرف دیگر آزموده را آزمودن خطاست.

 • خلیل زاد اگر ریس جمهور افغانستان شود چه اتفاقاتی خواهد افتاد .

  1/ پروژه پایپ لین گاز اسیای وسطی به تکمبل میرسد و ذخایر تیل کشور های شمال افغانستان ازادانه توسط این پایپ لین به تانکر های بیلیون لیتری امریکا انتقال و بعداء به امریکا خواهد رسید .این پروژه که به نام " ترانس افغانستان پایپ لین " یاد میشود در زمان طالبان با وساطت خلیل زاد بین طالبان و یونیکول به طول 1400کلومتر و به خرچ دو بیلیون دالر افتتاح شده بود .

  2/ پشتانه رسماء جای معتصم بالله را خواهند گرفت و یک عسکر حد اقل 2 میلیونی از طالبانء که خلیل زاد نقشه اتحاد شان را با دولت دست نشانده امیریکا در دور سفارت خود کشیده بود عملی خواهد شد . و این عسکر که شکل قانونی را در دور ریاست جمهوری خلیل زاد میگیرد . عملاء با تفنگ امیریکا اول پاکستان را به نام اسلام میکشد , بعداء ایران را به نام کافر , بعداء به نام بر قرار ساختن صلح این پشتانه که با جهالتء خود هزاران افغان و پاکستانی بی گناه و ایرانی بد بخت ملاه زده را یا کشته و یا دست بسته تقدیم اربابان خو و اربابان خلیل زاد نموده اند و با خون خود امریکا را به شکم اسیا جای داده اند . یک یک کشته خواهند شد و به مصداق ( نه رهی گا بین و نه بجی گا بانسوری ) همه اب ها از اسیا پاین خواهد افتاد و هر طرف از شرق تا غرب امریکا و امریکا به نظر خواهد رسید , در ان صورت افغانستان حتماء یک ایالات جدید خواهد بود که به امریکا میپیوندد .

  3/ قبل از این که افغانستان به امریکا تبدیل شود . از امریکابه دور جمهوری خلیل زاد چه چیز های به افغانستان وارد خواهد شد . 1/ فحاشی و روسپی گری: وارد ساختن دختران بد کاره از کشور های اتحادیون امریکا , مثل تایلند - فلیپاین - و خود امریکا . 2 / شراب خانه ها : مثل بار ها , گوگو بار ها , امکان مفعولین مثل بار های که تا ساعت 2 شب ازادانه به اجازه شهروالی - یعنی دولت - فعالیت میکنند . 3/ قمار خانه ها . 4 / سندیکت های باج گیری . باند های اختطاف و قاچاق و زندانهای شخصی . ابنها به حساب سی ای ا از جمله اوزار جنک به حساب میایند که توسط ان اول ( عزت - غیرت - مردانه گی - شهامت - غرور ) یک قوم را میشکننانند . از مردم اشباح بی جان درست میکنند . بعداء بدون فیر حتی یک گلوله کشوری به بزرگی افغانستان با عظمت تاریخی هفت هزار ساله ان را به ظرف کمتر از یک پلان پنج ساله تصرف شده از میان میبرنش , مثل که اصلاء وجود نداشت . دایزنگی .

  • بزرگان ما گفته اند که از خونی نترس از ک..ی بترس ."ک" بخاطر وقتی اینها بالای عزت خود رحم نکردند . چطور بالای صداقت و ایمانداری و وطن پرستی فکر میکنند. مشت نمونه خروار یک حرف را من غلط و دروغ نمیگویم . گلبدین حکمتیاز ، عبدالله ، گل آغاشیرزوی ، اشرف غنی احمدزی خلاصه همچو کسانی که در بربادی و نابودی کشور ما رول دارند همه اش "ک" های هستند که بمنظور مقام و پول خود را وقت فروخته بودند. من به شرف ویب سایت کابل پرس? قسم میدهم که نبشته مرا نشر کند . تا همه خوانندگان بین وطن پرست و وطن فروش را از همیجا بشناسند.

  • اگر این آقایان مانند اشرف غنی، جلالی و خلیل زاد اگر از حمایه و پشتیبانی مردم افغانستان بر خوردار استند و اگر واقعآ میتوانستند حد اقل یک شب را در قریه و دهات خود با مردم سپری نمایند، بعدآ دعوایی ریاست جمهوری را کنند.

   آیا این جلالی، اشرف غنی و خلیل زاد در تباهی هفت سال گذشته افغانستان سهمی نداشتند؟

   ایا این ها نبودند که مسایل قومی، لسانی و سمتی را در افغانستان بیشتر از پیش دامن زدند؟ آیا فامیل و فرزندان این ها در رنج و گرسنه گه مردم افغانستان و هزاران مشکل دیگر افغانستان یک روز را هم سپری کردند؟ اگر غرض از مزدوری باشد، ما مزدور بی مزد تر از طالبان و کرزی دیگر در تاریخ افغانستان سراغ نداریم.

   خلیل زاد شریک شرکت نفتی عزیز هوتک و عزیز بانک فقط در فکر بزنس است و بس. خواهر زادی و برادر زاده های بی سواد خود را از موتر فروشی های امریکا جمع کرده در پوست های دیپلماتیک مقرر نمود. آیا شما از داستان خیانت ملی که وحید منور برادر زاده بی سواد خلیل زاد که به حیث شازدافیر سفارت افغانستان در ویانا کار میکرد اطلاع دارید؟

   چرا کرزی و اسپنتای چاپلوس در برابر این خیانت ملی وحید منور بی تفاوت مانده و فقط با بر کناری وی از پوستش اکتفا کردند.

   ملا عمر دعوای امیر المومنین را دارد و چند تا طالب نکتایی پوش مثل خلیل زاد، جلالی، اشرف غنی، کرزی و اتمر دعوای تخصص و رهبری را دارند، اما به جز خیانت و دسیسه سازی کدام خدمت دیگری برای افغانها انجام نداده اند.

   این ها از ازداوج با زن افغان شرم دارند و با زن های یهودی خود میخواهند بالای ما بزنس کنند.

   امروز اگر محاسبه شود بیش از 80% پوست های دولتی در اختیار یک قوم و یک گروه قرار گرفته که طراح آن همین فاشیست ها بودند.

  • پس باید از آقای "ک" که نوشته اند باید ترسید از اینکه وی به خود رحم نکرده به دیگران چه رح کند.

   ما هم از خونی پرهیز میکنیم و هم از "ک" و اگر قرار باشد ما نصایح بزرگان را بپذیریم پس باید از نویسنده گم نام که مطالب "ک" را به نوشته است باید حذز کنیم

  • اگر يکی ا ز ين سه نفر ( جلالی ؛ خليل زاد يا اشرف احمد زی) بحيث رييس جمهور افغانستان گماشته شود ( انتخابات که دروغی است شاخدار!) معلوم ميشود ؛ افغانستان ايالت ( پنجاه و يکم) ۵۱ ايالات متحده امريکا است و بايد در شناسنامه ها و گذر نامه های ما ملت بد بخت نيز تجديد نظر شود و مهاجرين ما در اروپا از اذيت و آزار مصوون باشند ! و هزار و يک امتياز ديگر به ملت افغان ، اهداء گردد ؛ و شکم بنده و اولاد ها ی من نيز سير شود وقس هذا . احترام . علی رويايی

  • دوستان عزيز سلام ! دررابط با آ قايون خليل زاد و جلالي واشرف غني و .... بايد گفت اي كاش مشكل اينها مشكل شهروندي و تابعيت ميبود كه قابل حل و توجيه بذير ميبود ... ولي متاسفانه مشكل اينها بمراتب بالا تر ازين مسائل است مشكل اينها اين است كه اينها اصلا افغان ومسلمان نيستند اينها جواسيس آمريكا هستند كه به جز منافع آمريكا چيز ديگري براي شان اهميت ندارد مثلا همين خليل زاد جاسوس بزرك امريكا اين جناب اگر مسلمان بود همين چند هفته قبل در را بط با كشتار مردم غزه با كمال بي شرمي ووقاحت اسرائيل غاصب را در ين كشتار برحق دانست و بصورت يه يهود از جنايات اسرائيل عليه مردم بي دفاع فلسطين حمايت كرد بعد اينها چطور ميتوانند از يك كشورا سلامي ومردم مسلمان بنام افغانستان نما يندگي كنند خودرا به حيث رئيس جمهور كاند يد ا كنند !!!! اينها قبل از همه خودرا براي مردم ما معرفي كنند كه كه هستند افغان هستند يهود هستند مسيحي هستند امريكائي هستند شرقي هستند بآلاخره حيوان هستند و ياانسان ا گر جه مردم ما بطور كلي با اين چهره ها آشنائي دارند ولي اگر اين جواسيس ادعاي مسلماني و افغانيت دارند مردانه بيا يند همين قدر بگويند ما مسلمان همستيم و افغان هستيم بدين معني كه حكم خدارا بر حكم آمريكا ومنافغ ملت افغانستان را بر منا فع آمريكا ترجيح ميد هيم اين فقط دو جمله كو تاه است اگر اينها علنا همين دو جمله را گفتند ماهم با ور ميكنيم و لي همين دوجمله كوتاه اينقدر سنگين است كه به هيچ قيمت بر زبان نخواهند آورد ...خدايا مردم مارا از شر اين شياطين شرابخوار نجاب بخشا مولوي حقگو

  • خلیل زاد، اشرف غنی دزد و قاتل ملت افغانستان هستند، این دو نفر در حق مردم افغانستان خیلی جفا کرده اند، با غرور و تکبر و بر تری جوی و تفوق طلبی برای قبیله وحشی خویش در حق باقی ملت افغانستان خیانت کردند. تعصبات قومی، لسانی و فرهنگی را بی شرمانه در کشور ما را تشدید بخشیدند.

   موضع گیری این ها در برابر مردم افغانستان،خصمانه و توام با خود خواهی همراه بوده است. این ها یک سر مو هم به مردم افغانستان عشق و علاقه ندارند، فقط عقده ها و تعصبات درونی ایشان این هارا به افغانستان میکشاند.

   این سه گرگ پیر و خونخوار هم برای افغانستان و هم برای امریکا و جهان درد سر می آفرینند. از طالب های به نحوی حمایه میکنند و بی اعتمادی را در میان دیگر اقوام دامن میزنند. دزد هستند برای جمع آوری پول میآیند. متاسفانه آمریکا بالای این ها فریب خورده است.

   این ها در کنار کرزی از بازی گران و پالیس سازان اصلی هم برای دولت افغانستان و هم برای آمریکا بودند. اینها در تمام ناکامی و بد بختی های که در طی هفت سال گذشته در افغانستان رخ داده است مساویانه مسول هستند.

  • فاجعۀ بزرگتر ازاین در تاریخ سیاسی جهان کسی سراغ ندارد که مهاجرین وآواره های یک کشور حق نداشته باشند که درانتخابات
   شرکت کنند اماکسانی که ازدورخارج شده وتابعیت کشوردیگری را
   دارند ومهاجر هم نیستند بیایند درمقام ریاست جمهوری کشورمورد نظر ، آنهارا کاندید وبرمردم ، آنهارا تحمیل کنند!

   حسینی هامبورگ
   13مارچ 2009

  • مرا باور چنین است که:
   اختلاف رنگ بیدل درلباس افتاده است
   ورنه یک چیز است خون در پیکر طاووس وزاغ
   همان گونه که کوردلی اسلاف در زیر چتر خانواده های بارکزی وسدوزای ومحمدزی قابل توجیه بود، به قول معروف پسر کو ندارد نشان پدر .... این کنش های مالیخولیای وشتاب زدۀ اخلاف نیز در قالب قبیله قابل توجیه است،گویا پیشرفت شده از خانواده کار به قبیله رسیده، والا ماالفرق بین الوحشت ملا عمر و سلطنت الکرزی؟
   وکذا احمد زی وجلالی وخلیل زاد وقس علی هذا غیرهم

 • سلام دوستان عزیز بادرنظر داشت احترام به شخصیت و نظر شما قسمیکه مه مقالات شما را مطالعه نمودم متاسفانه که همه یک طرفه بود یک نفر که تولد اش در افغانستان شده مکتب را در افغانستان خوانده وبلاخره در زمان حکومت های وخت اینها به خاطر تحصیلات عالی به کشور های پیشرفته رفتند تا که تحصیلات خویش را ادامه بدهند و زمانیکه اینها خودرا به یک جای رساندند جنک های داخلی شروع شد که نام برایش ماندند جهاد جهاد بود که همان جهاد تا هنوز ادامه دارد توهین به شخصیت ها هر کس کی میکنه درحقیقت توهین به خود میکنه که نوشته کرده بودید اینها ازپدر و مادر افغان نیستند چی ثبوت دارین؟ اکر همین کلمه بد برای شما استفاده کردد کسی برای تان خطاب کند عکسل العمل شما چی خواهد بود؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس