صفحه نخست > حقوق بشر > جنگ سالار عطا محمد نور: طالب به مراتب بهتر از جنایات دوستم است!

جنگ سالار عطا محمد نور: طالب به مراتب بهتر از جنایات دوستم است!

نور: "مردم ولایت بلخ با وجودیکه سال ها زیر فشار، تسلط و چکمه های ظالمانه دوستم را گذشتاندند و تجربه دارند ظلم و استبداد آن آدم را و فساد گسترده او را و هر گز حاضر نیستند که بعد از این يک آدم دزد نامی چپاولگر و فاسد را منحیث مسوول سر خود قبول کنند."
جمعه 9 اكتبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: جنگ سالار معروف، متهم نقض حقوق بشر و کسی که در چور و چپاول ميليون ها دالر از دارایی های خصوصی و دولتی در شمال افغانستان دست دارد، به خبرنگار شبکه الجزیره گفته است که "طالب به مراتب بهتر از جنایات دوستم است". عطا محمد نور اين را در پاسخ به شایعاتی مبنی بر قرار گرفتن ژنرال دوستم بجای او، در ولایت شمالی افغانستان بلخ اظهار داشته است. او گفته است که "مردم ولایت بلخ با وجودیکه سال ها زیر فشار، تسلط و چکمه های ظالمانه دوستم را گذشتاندند و تجربه دارند ظلم و استبداد آن آدم را و فساد گسترده او را و هر گز حاضر نیستند که بعد از این يک آدم دزد نامی چپاولگر و فاسد را منحیث مسوول سر خود قبول کنند."

اين جنگ سالار، در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جنگ سالار ديگر عبدالله عبدالله حمایت کرده بود. گفته می شود بخش قابل توجهی از تقلب انتخاباتی در ولایت بلخ به نفع عبدالله عبدالله، با اعمال نفوذ و فشار عطا محمد نور صورت گرفته است. دقیقا همان اتفاقی که در ولایت جنوبی افغانستان قندهار با اعمال نفوذ و فشار قاچاقچی مواد مخدر احمد ولی کرزی و همکارانش به نفع حامد کرزی صورت گرفت.

ژنرال عبدالرشید دوستم متهم ديگر نقض حقوق بشر نيز گفته است که هواداران وی بیش از دو ميليون رای به کرزی داده اند. اين در حالی ست که در انتخابات رياست جمهوری افغانستان که تقلب برنامه ريزی شده صورت گرفته ، بنا به اعلام رسمی کميسیون انتخابات افغانستان، کرزی در مجموع سه ميليون و نود و سه هزار و دوصد و پنجاه و شش رای آورده است. در اين گزارش آمده که برخی از شهروندان شمال افغانستان با قاطعيت از دوستم حمايت کرده اند. يکی از اين شهروندان گفته است که "اگر دوستم بگوید به همان درخت رای بده به همان درخت رای می دهم. اگر بگوید خود را در همان چغوری بیانداز، خودم را می اندازم". در همين حال برخی ديگر از شهروندان افغانستان نيز گفته اند که از دست دوستم و افرادش آسایش ندارند.

دوستم متهم به دست داشتن در قتل دسته جمعی حدود دو هزار تن از طالبان بازداشت شده می باشد. کشتن بازداشت شدگان و اسیران مخالف در قوانين بین المللی جنایت جنگی محسوب می شود. طالبان نيز در طول حاکميت خود بارها دست به کشتار غير نظامیان، کوچ اجباری و نسل کشی زده بودند. جنایات جنگی طالبان همچنان در نقاط مختلف افغانستان ادامه دارد.

از سویی ديگر يکی از روزنامه نگاران در شمال افغانستان که نخواست نامش فاش شود به کابل پرس? گفت که عطا محمد نور در بلخ بطور برنامه ریزی شده و از طریق افراد نزدیک به خود، دست به غصب و چپاول اموال خصوصی و دولتی زده است. قبلا گزارش های مختلفی از چور و چپاول نور در بلخ در کابل پرس نشر شده بود که عطا محمد نور هنوز به دنبال نویسندگان آن است تا آنان را مجازات کند.

به نظر می رسد اکنون با بالا گرفتن رقابت ميان جنگ سالاران افغانستان، صحنه سیاسی دستخوش تحولاتی شود. گرچه تصور نمی شود اين تحولات به نفع مردم باشد. از سویی جنگ سالاران افغانستان بارها نشان داده اند که هر جا منافع آنان اقتضا کند، آنان با يکديگر متحد می شوند. اتحاد جنگ سالارانی مانند قسیم فهيم، عبدالرب رسول سیاف، کريم خليلی، محمد محقق، گل آغا شیرزی، رشید دوستم، صبغت الله مجددی، فاروق وردک، محمد اسماعیل، کریم خرم، حنیف اتمرو.. و همراهی طالبان نکتایی پوش مانند انورالحق احدی با آنان در انتخابات، خود نشان دهنده ی این امر است. از سویی طالب نکتایی پوش ديگر زلمی خليل زاد در گفت و گویی با يکی از رسانه ها از اعلام حضور سیاسی خود بصورت رسمی در افغانستان خبر داده است. ورود رسمی طالب نکتایی پوش زلمی خلیل زاد در بازی های سیاسی افغانستان، پيشاپيش خبر از اوج گرفتن دوباره معاملات و زد و بند های بنيادگرایان علیه منافع مردمی می دهد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کابل پرسی های ارجمند و حقیقت جو درود و صد سلام به همۀ شما !

  با خواندن این گذارش و دیدن این تصویرزنده از بیانات علی بابای چهل دزد بیابانهای مارمل و شادیان و بوینه قره ، چنان حیرت زده شدم که همان فرمودۀ مردمان سرزمینم بیادم امد که میگویند : بگیرش که نگیرد . این انسان خود فروخته با کردارهای شرمآور و ننگین خویش که مانند خورشید تابان به هر مزاری و بلخیی آزاده روشن و هویداست ، دزدی وچور چپاول بیت المال را گذاشته حالا دیگرسیاست بازی میکند . این کورپسند کور دل ، کور خود وبینای مردم گردیده که شرم باد براو و همفکران او! این دینفروش بی همت صد نی ، هزاران جنایت وقباحت رادرصفحۀ قلوب مردم آزاده و حقیقت جوی بلخ حک نموده است که اینبار تصمیم گرفته با بالهای خیالات رذیلانۀ خود بپرد . چه خوش گفته اند که : وقتی مورچه را گم شدنش گرفت ، بال میکشد !

  تو ! ای مجاهد فی سبیل الله که روزگارانی انسانان شهر و دیار خود را به علت نداشتن ریش و رفتن به مدرسه با نعرۀ الله و اکبر سر میبریدی و شهر گویا پدری خود را در روز عید مسلمانان به راکت می بستی اینهمه ثروت و مال و دارایی را از کدام غار و گدام نصیب شدی که قصرها و آپارتمانهای دالر گونه بهم ریختی و حیات شرمآور میگذرانی ؟ آیا میدانی که همشهری های تو گرسنه اند و پا برهنه ؟ آیا میدانی که مردم آگاه شده اند که تاجر ربودنها ، بچه ربایی ها و دزدی های ملیونی همه کار تو و دزدان چلتار دارو پکول پوش توست ؟ آیا میدانی که در حق مالک زمین پروژه رهایشی خالدبن ولید و یا بهتر بگویم خالد بن سیف الله عطاذبیح الله چقدر ظلم کرده یی ؟ آیا میدانی که زمین سینمای شهرداری وریاست کودکستانها را به زور اسلام و جهاد فی سبیل الله خویش به مفت و رایگان غضب نموده یی ؟ ننگ باد بر تو ، بر راه تو ، بر دین تو و مذهب تو !

  بلی دوستم جنایت کرده اما در حق تو وگلۀ یال دار و دم دار و شپشی تو ناموس فروش بی ننگ و بی فرهنگ کرده همینکه ما باشنده گان شهر مزارشریف و شمال اوغانستانرا از شر تو و امثال تو رهایی بخشده ، افتخار به دوستم . با هرکه تو و امثال تو دشمنند ، دوست من است . تا حال دوستانی که از توو اعمال تو پشتیبانی میکردند بدانند که تو و طالب از یک آبشخوره آب میخورید ، تو وطالب دو روی یک سکۀ پوند و دالرهستید امروز که طالب بی فرهنگ ، نوکر و مزدور را نسبت به دوستم ترجیع میدهی از خود و گفتارت بشرم وخجالت بکش اگر نمی شرمی از بنده گان خدا بشرم که از تو و افکار توپشتیبانی میکردند و میکنند .

  تو با این توصیف و تمجید از طالب ملتانی و پنجابی ، نمایان ساختی و به اذهان مردم رسانیدی که اگر مرا وادارومجبور سازید ، چوکیی نا میمون ولایت خود را به طالب واگذار خواهم شد ! بیشک که شیرشتر خوردی و شاش سوسمار نوشیدی ! اینست غیرت تو ، اینست شهامت تو ، اینست جهاد فی سبیل الله تو ، اینست مردم ومردمداری تو ، اینست آزادی و آزده گیی تو ؟!! سرزمین مولانا و دقیقی و رابعه عار وخجالت دارد که مانند تو آدم نمای بی شخصیت را پرورش داده و بزرگ نموده است . کی بتو و دزدان تو اجازه داده است که از نام بلخ و بلخیان شرافتنمد درفشانی نمایی او ریش دار بی ریش ؟ برو و این قوله ها را در بلندی برج های قصر دوبی خود سربده تا دیگر روباه های فراری و روباه پسندان خلیجی از شنیدنش سرمست شوند و زیر دول دو سره کاکل بشورانند و اتن نمایند . اگر باداران خلیجی و انگریزی شما نباشد زیر شاش و تف مردم غرقید ! چرا اینقدر احمق و دیده درا شده اید ؟ آیا شرابهای نورگدامدارمفلس اینقدرکهنه شده که با نوشیدنش خدا چشم و دیدۀ شما جهادگران را نیزنابینا نموده است ؟

  اینرا بدان وآگاه باش ، آنروز دور نخواهد بود که نیستان بلخ باز جوانه زند و عیارانی را پرورش داده وابومسلم ها و نیزک هایش را به جهانیان پیش کش نماید و شما باز مانند گذشته ها در سمچ ها و غار های کوه ، مانند کورموشهای دم بریده و سوسماران میدان گریخته انتظار لقمۀ نانی را از باداران نفت فروش و شترچران خود نموده و استخاره بقای سلطنت خادم حرمین شریفین نمائید . امروز میدان بیغیرتان است ، هرقدر میتوانید جرتک و خیزک بزنید ، هرقدر میتوانید یاوه سر نهید ، و هر قدر میتوانید طشت رسوایی خود را پر نماید ! ننگ وشرم باد بر تو همفکران تو !! مزاری

 • تا زمانیکه مردم ما و دولت نتواند جنایتکارانی چون عطا محمد بورقه و جنرال خام کله دوستم را به قفس نکنند ، جنایتکاران و حرمزاده های پنجابی ، حکمتیار خائین و هم قماشان شان در افغانستان جاه پاه خواهند داشت و مردم ما رنج خواهند برد.

 • با درود بی پایان خدمت دوستان گرامی، توجه شمارا به چند نکات ذیل معطوف میدارم:
  هموطن گرامی، اقای مزاری با تآسف روی عقده مندیهایکه داشته ویا دارد، از هر واژه آن دیده واحساس میشود، نا جوانمردانه با کلمات رکیک وغیر اندیشمندانه، نسبت به اعطا محمد نور نا سزا گفته است ودر بیان سخن وی هیچ استدلال منطقی وقابل باور دیده نمیشود . همهش اتهام وبوی دشمنی وتعصب است وبس ! آیا شهر مزار تا امروز با چنین حالت بازسازی شده ورشد فرهنگی وخود آگاهی ملی ، کسی است که بیاد داشته باشد که کدام نفر دیگر بیشتر از اعطا محمد کار صادقانه ودلسوزانه کرده باشد واگر کرده باشد لطف نموده با مثال برای ما روشن گردانید واز دست آوردهای اقای دوستم همه خبر دارند وسنگ وچوب مزار میدانند که چگونه زیر سم اسپهای پهلوانان خرد باخته و وحشی لشکر دوستم خرد وخمیر شده بودند ومردم مزار حتی خانه های خویش را رها کرده از دست بیدادگری این پهلوانان رو به فرار نموده بودند، اگر شما اقای مزاری واقعآ از مزار هستید شاید وجدانتان شما را بیاد این بیدادگریها بیندازد وامروز مزار مایه افتخار شده است وهر کسی که از بیرون به افغانستان میرود فقط از بازسازی وشگوفای مزار سخن میزند ، چرا شما اینقدر ناشکر هستید وایا ایام جمعه خان اسک را بیاد می آورید؟ از رسول بی خدا چه بیاد دارید؟ فرزند آزاده بلخ امروز دارد نام بلخ بامی را دوباره زنده میسازد، برما وشما این است که در برابر این خدمت وی نا سزایش بگوییم؟ حاکمان قبیله بیان واژه مادریت را بر تو اجازه نمی دهد ولی در بلخ به همت این فرزند است که تو تاریخ کهنت را در سنگ نوشته میتوانی بر اعلی بخوانی وافتخار نمایی ودانشگاهت را دانشگاه بگویی! آیا در هرات، غزنی، میمنه و بامیان لوح دانشگاه داری؟ بازهم آب را در جوی فاشیزم بریز! گیریم اعطا محمد بر طرف شد وبه جایش یگان بی خدای دیگر ویا اوغون فرهنگ سوخته آمد، مانند هرات بلخ باز پایگاه فاشیزم وتروریزم نخواهد گردید؟ این اقای اعطا محمد از طالب نام برده وطالب را تروریست وبی فرهنگ می شناسد واز سوز دل چنین خطاب را تذکر داده است . خانه مولانا، از یما تاهرچه دانشمندی که بوده است، برای شهروندان بلخ در دیوار عظیم حک کرده تا تو ومن خودمان را بیشتر بشناسیم وبا خدمتگزارانمان چنین بی احترامی را جایز ندانیم. فاشیسترین آدم که تو هم شناس داری وهمه مردم افغانستان، آصف وردک ؛ او به قصد افشاگری به بلخ رفته بود تا اعطامحمد که خار چشم فاشیزم شده است را به همه برملا سازد، ولی خدا شرمانده ذره ای نیافت که با گرد بد نامی حجت دست نا بکارش بشود؛ چیزیکه اعیان است ، چه حاجت به بیان است، اگر من وتو وامثالهم هزاران بار اتهام نا جوانمردانه بر اعطا محمد بر بندیم، شهر بلخ گواه دروغ گفتن وسبکسری ما خواهد بود. امیدوارم که مسایل شخصی وسیاسی را بهانه ترور شخصیتهای فرزانه وآزاده بلخ وخراسان زمین نسازید وهرسخن جای وهر نکته مکانی دارد را نا دیده نگیرید که شخصیت شما تحت پرسش واز اعتباریکه دارید کاسته خواهد گردید. تندرست و راستگو باشید.
  درویش

  • دوست هموطن آقای درویش درود و احترامم تقدیم شما ! این ازدین حقیر مذهب فقیر با پرودگار خویش میثاق بسته است که هیچگاهی دروغ نگوید و تهمت نه بندد . هر آنچی در قسمت سیف الله عطا ذبیح الله نگاشته ام شمۀ از واقعیت های تلخی است که متأسفانه باید پیشوا بپذیرد . اگر مانند بعضی فاشیستان قلمدار پشتون هر جنایت قومی خود را زیر نام قوم و قبیله پرده افگنیم پیش وجدان و ایمان خود شرمنده و خجل خواهیم بود . افتخارنامگذاری دانشگاه بلخ به خون دانش آموزانی که بدین منظور از جان خود گذشته اند ارتباط میگیرد نه به پیشوا !! شما دوست عزیز عینک های قوم پرستی را از چشمان برکشید تا سپید را سپید و سیاه را سیاه بنگرید . یا اینکه حضرت دالر مانع تان میشود . تشکر از حسن نظر تان ، خردمند راست نگرباشید .

  • آقای نیک اندیش

   لطفا نیک اندیشه کنید, مزار را زیر فرمان اسک بیاد دارم. یگانه کسی که پاچه کشال های تسلیمی و ملیشای گلم جم و دوستمی را مانع ورود به شهر می شد, تا ناموس شهریان مزار در امان باشد کی بود؟ اسک بود. کسی که لکه داغ بی ننگی ترکمن آباد را از دامن پاک خاک مولا علی زدود و آنرا سخی آباد نمود کی بود؟ اسک بود. و ده ها مثال دیگر. اگر گناه او همین باشد که پشتون بود و من و تو تمام خدمات او را از روی تعصب نادیده گیریم و به بد یادش کنیم. وای به حال من و تو. چون تفاوتی میان ما و هتلر ها و صد ها متعصب کور دیگر چی خواهد بود؟..

   نیک تر اندیش باشید

 • سلام به همه۰

  من با عطا خان و دوستم خان کاری ندارم چون اطمینان ندارم که فردا باز دوست نشوند ولی در مقابل فرموده های آقای نیک اندیش همینقدر مینویسم که۰

  آقای نیک اندیش!

  شما که اینقدر فرهنگ فرهنگ فریاد میزنید آیا تعریف واضع و جامع فرهنگ را هم میدانید و این را هم میفهمید که هیچ ملت و یا قوم در چهان بی فرهنگ نیست مگر با فرهنگ مختلف که شما قدرت دیدنش را از بعد انسانی ندارید۰ آیا میدانید که یک ملت را فرهنگ سوخته خطاب کردن خود انتهاً بی ادبی است یا به اصطلاح خود شما بی فرهنگی ۰ شاید ملامت نباشید چون ستارهً درخشان شهر۰ ادب و فرهنگ تان آقای پدرام هم چندی پیش فرهنگ ناب تانرا در اظهاراتش به امان الله خان به نمایش گذاشت ۰ 

 • با سلام ودرود خدمت یارانیکه نسبت به نبشته ی من نظر افگنی کرده اند ویا خرده گیری از خود نشان داده اند، حق هرکس است که پیرامون چیزی ومسایلی نظر بدهد، اما دور از عقده وبدون تعصب ! دوستی گفته است که اسک خان شهکاری های در مزار نموده است ومانع پاچه کشالان بداخل شهر گردیده بود؛ اما از دل مردمان مزار آگاهی نداشته ویا ندارد که اسک ورسول بی خدا چگونه اشخاص بودند وبدستور میرصاحب کاروال وشخص داکتر نجیب الله میخواستند که خاک مزار را در توبره بار نموده به نزد نجیب برند ویا به قول روف بیگی، منوک مهمند مشاور نجیب از مزار میخواست پشته بسازد وهمین فرزندان با شهامت مزار وژنرال مومین رحمتی بود که از خود ومزار دفاع کرد و با یاری دوستم پوز فاشیزم را به خاک مالیدند واز یکه تازیهای قبیلوی مانعشان شدند؛
  منظور من از فرهنگ، همان بنمایه هایست که سالها وهزاران سال پیش از خود داشتیم ودنیا از سرچشمه این فرهنگ آب حیاتش را نوشید ولی مارا با بن فرهنگ و داشته های تاریخیمان دژخیمان فرهنگ انتحار قصدآ بریدند واز ترس شکوفای این فرهنگ به یاری انگریزان تا امروز زهر شان را بر چکاد این خرمن خرد مندان می چکانند واز رشد این فرهنگ ودوباره بالیدنش در هراسند، مانند مار از ترس همیشه نیش بر پیکر این فرهنگ میزنند وکسی که در راه این فرهنگ قدم وقلم بر میکشد، یا به کفرش میگیرند ویاضد وحدتش خطاب میکنند ویا مانند دانشمند معاصر کشور لطیف پدرام ، متهم به مسایل گوناگونش میسازند ومن میگویم که اگر شما ویا کسانیکه از تاریخ شمه ای آگاهی دارید ویا د ارند، در مورد امان اله خان بایست که مطالبی را بدانند وباور داشته باشند که، تمام مصیبت این کشور وقوم پرستی وحس بر تری جوی از ایام این فرزندیکه به پدرش هم رحم نکرد، آغاز یافته است وخسرش محمود طرزی ممثیل این همه اوغان بازیهای روزگار بود واین کشور یک زبانه را که سبب زودتر به ملت شدن بود، در مصیبت تولنه بازی گرفتار کرد واین درزهای دورشونده را در سرنوشت این سرزمین با کناج کند وتفکر تیز قبیلوی بر کند ومصیبتش را امروز وسالها نسل این سرزمین خواهند کشید. اگر پدرام هم نگفته ویا نگوید هزاران پدرام دیگر در آینده های نزدیک پیدا خواهد شد تا گند این امیران بی هیچ را برملا کنند واین غازیان قلابی را برای نسل حال واینده بهتر وبیشتر بشناسانند.حبیب اله کلگوشی پادشاه خود ساخته بود ودر کلگوش به دستور امان اله ومادرش به قتل آورده شد، بعد از آن این فرزند کشنده ای پدر خود را پادشاه اعلان کرد وبعدها با جعل بیشرمانه این مرد را فاتح کشور و عامل استقلال بر جا زدند، مگر این استقلال گرفتن جای پدر بود ؟ کدام استقلال؟ خراسان در تحت استعمار انگریزها هرگز قرار نداشته وبا همت شهسواران شمال وغرب وکابلیان غیور انگریزها بر این سرزمین حکومت وفرمانروای آنچنانی نکرده بودند واز قلمروی عبور کردند که غیرتمندان کاذب به آنها اجازه عبور دادند وزمانیکه دیدند که از کابلیان شکست خوردند، با جعل بی شرمانه برای تاریخ ما ملالیهای قلابی را زادند وهمه افتخارات شمالی ومردم کابل را به ملالیهای د روغین دادند وتاریخ را جعل کردند؛ این گند وگند بازیهای حاکمان ستمگر الی تقلب کرزی با غیرت برای نسل این سرزمین روشن خواهد گردید واز دید هیچکس پنهان نخواهد ماند. دیگر در برابر جعل وتذویر ونیرنگ قبیلوی سکوت حرام است واین سکوت باعث گردید که ما در قرن بیست ویک، در حالت بدوی وبیابانی مانند سوسمارخوران هزار وچند صد سال پیش زندگی نماییم وهرکس که فیلم نبوت را دیده باشد، وبخشی از مردم این سرزمین را مقایسه نماید، وجدانآ خواهد دانست که گپ از چه قرار است. این همه حاصل حکومات جباران قبیله است که این سیستم قهقرای را تلاش دارند بر این مردم واین سرزمین تحمیل نمایند ومانند روستار ترکیها از دریچه حقوق بین الدول توجهه نمایند که سیستم قبیلوی باید حفظ شود تا برادران پشتون ما گسسته نشوند وفرهنگ شهری بر آنها غلبه نکند وخدای نا خواسته زبانشانرا مانند محمد زایها از دست ندهند. حالا همه باشندگان این سرزمین را لازم است که، همیشه از پی پای این برادران در حرکت باشند واجازه یک قدم بسوی پیش برای کسی داده نمیشود تا یک نفر افغان است زنده قبیله جان است !! این است سرنوشت ما که با چه مصیبت گره خورده است وهرگاه از حق وحقیقت سخن زده میشود، تاخت وتاز این نا هنجارگرایان برما غرش می یابد وزبان کشی شروع میشود وامین وکور عمر وگلبدینها پیدا میشوند تا گلوی دیگر اندیشان اقوام بومی این سرزمین را بببرند ویا خفه بسازند وما خود فراموش کردگان از خود بیگانه خود دسته ای تیشه این فاشیستان آدمخوار میشویم وزبونانه اب را در جوی این عقب ماندگن تاریخی که در جهان قبیله وقبیله بازی رخت بر بسته است ولی در اوغانستان، غیرت اوغانی هرگز گسست این سیستم را اجازه نمیدهد ووحشت را بر فرهنگ وخود انتحاری را بر نیک پنداری واندیشمندی وداد گری بر تری میدهند وجان میگیرند ومی کشند تا این سیستم بر کنده نشود.
  بلخ بامی، افتخار نسل ماست ...
  مهدنیک اندیشی در هر فصل ماست...
  زادگاه مولوی با خرد....
  ناصرخسرو سخنگوی درت....
  او نریخت در پای خوکان زما...
  لفظ در آن گوهر کان ومکان....
  از دقیقی یاد باید کرد باز...
  با سنایی روشنایی باز ساز...
  پور سینا وغزل با رودکی...
  عنصری را نیز بین از کودکی...
  سرزمین تابش اندیشه ها...
  بلخ وپیغمبر چنان باشد ترا....
  این چمن را بوستانش زنده است...
  ریشه ققنوس جانش زنده است....
  باز می روید خرد در بام او...
  دیده بگشاید ببیند جام او...
  آتشش افروخته گردد مدام....
  در بهارستان ودربلخ صبح وشام...
  غم مخور، خورشید باز آید ترا...
  نام رفته، گر سزد، شاید ترا...

  • برادر عزيز اقاي نيك انديش
   شما ميگوييد كه ما از تعصب استفاده نكنيم ولي خودت ميداني كه تو يك شخصي متعصب هستي. شما جنرال مومن را فرزند با شهامت وطن ميناميد؟ در حالي كه همه ميداند جنرال مومن كى بود.
   جنرال مومن يكى از متعصب ترين تاجك در افغانستان بود. وقتى نجيب فهميده بود كه سمت شمال در حالى سقوط است او ميخاست كه جنرال مومن را از لواي ٧٠ بركنار كند و يك پشتون را بجايش انتخاب كند و مومن فهميد و با دوستم صحبت نمود و از او كمك خاست كه بلاخره شمال سقوط كرد و اينها جنبش ملى را تشكيل دادند كه جنرال مومن يكى از رهبران اين حزب نو ظهور بود.
   وقتى كه كابل را مجاهدين گرفتند و جنگها شروع شد من يك دوست داشتم كه از چاريكار بود و او ميگفت كه جنرال مومن به مسعود گفته كه تو حالا سر من اعتبار ندارى ولي وقتي من كشته شوم تو خواهي ديد كه از خون من پنجشير نوشته خواهد شد. من حرف اين دوست را باور نميكردم و ميگفتم نه بابا مومن يكى از رهبران جنبش است و خواهد بود.
   وقتى جنگهاي كابل شدت گرفت و مسعود با حزب وحدت درگير شد. جنبش روابط خوبي با وحدت داشت. مسعود از مومن خاست كه تاجيك بودن و وفادار بودنش را تصديق كند و جنگ را با وحدت شروع كند كه انوقت نيروها و تانك هاي جنرال مومن در دارلامان و رياست ٥ بود كه مسعود ميخواست از دوطرف وحدت را زير فشار قرار دهد.
   و ديدم كه جنرال مومن بر خلاف خواسته دوستم كه نميخواست جبش با وحدت درگير شود او با حزب وحدت جنگ را شروع كرد فقط بخاطر تعصبش و وفاداريش به مسعود كه اصلا از يك حزب نبودند.
   پس شما يك نوكر مسود و يك شخص نژادپرستى كه فقط به تاجك فكر ميكند و به امر مسعود صرف بخاطر تاجيك بودن مسعود گوش نموده با حزب كه خودش با دوستم درست نموده درگير ميشود. چطور شما او را فرزند رشيد كشور مينامييد؟ بخاطر تاجيك بودنش؟

 • آفای نیک اندیش!

  اگر میفهمیدم که از ستمی های دو آتشه و پر از عقده و کینه استی هرگز برایت چیزی نمینوشتم چرا که میدانم مرغ شما یک لنگ دارد و منطق تان هم سیا و سفید است یعنی پشتون بد و شما خوب و اینرا هم میدانم که اگر یک رهبر یا فرد مشهور نژادتان مواد غایطه را هم بخورد باز شما در وصف این مواد شعرسرایی میکنید که نمیدام رنگش قشنگ است و نمیدانم ویتامین دارد و نمیدانم بویش گواراست ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰و خود فرد را هم هوشیار زرنگ دانشمند سیاسی و۰۰۰۰۰۰۰۰خطاب میکنید۰ ما هرگز دعوا نداریم که امان الله خان مثل احمدشا مسعود تان کره و پوره بود چراکه از نسل انسان بود۰ و خودم طرفدار تحقیقات در باره سیاست هایش استم تا از کامیابیها و اشتباهاتش بیاموزیم ولی شما خوب میدانید که منظورم از اظهارات پدرام (دانشمد کبیر معاصر۰ ستارهُ شعر فارسی۰ ادیب نامدار و پپپژوهشگررر) همان دشنام دادن هاست که شایستهُ یک آدم هرزه است ولی شما باز با دیده درایی که از نسلهای قبلی تان برایتان به میراث مانده طفره میروید و کوشش دارید تا بالای این مرداری تان خاک اندازی کنید۰ چون بحث من بر سر فرهنگ سوخته خطاب کردن تان آغاز شد در آخیر از شما یک سوال میکنم که ای فرد قوم با فرهنگ آیا میتوانی از بین ما هرهنگ سوخته گان یک فرد مشهور را نشان دهی که در نوشتار یا گفتارش در وسایط اطلاعات جمعی مثل ستارهً شعر و دانشمند کبیر تان عفیده یا جفیده باشد؟
   

  • درود بر عطا محمد نور که مانند بومسلم خراسانی مردانه وار ایستاده شد وچه زمانکه همراه باکرزی بود وچه امروز که درمقابل وی قرار گرفته است مردانه ایستاده شده است. نه مانند دوستم بروت کشال بیغیرت که اولا مردم شبرغان را در برابر جمعه سگ به کشتن داد وهیچ کاری نتوانست وبعدا با حمله بالای خانه اکبر بای خود را بی عزت کرد وبعدا با بیغیرتی هرچه تمام مانند یک شغال از کشور گریخت وبه اصطلاح عوام ....ویش رفت. بعدا با خوردن مرداری های کرزی دوباره برای دوشب به کشور برگشت واز بالای خون شهدای شبرغان قدم گذاشت وبرای کرزی کمپاین کرد ودوباره مانند یک مفعول فرار کرد ورفت.

   این همان دوستم است ایا از یک چنین شخص مفعول طرفداری صورت بگیرد؟ اوباما قسم یاد کرده است که تنبان دوستم را از درخت کشال خواهد کرد

 • عطا محمد خان : گويند سگ زرد برادر شـــغال است !
  ســـرنوشت ، مردم افغانســــــــتان طی ســــه دهــه شوربختانه در تصرف عناصر
  فروخته شده چپی ، راستی ، افراطيهای راست وچپ .ناسوناليســـتهای قوم گرا ، مليت پسند ، زبان ستيز ، افتاده و هنوز که هنوز است ادامه دارد .
  در شمال وجنوب ، شرق وغرب کشور جناوران وحشــــــی . خون آشام از تيپ رشيد دوستم . رسول پهلوان .ملک پهلوان . غفار پهلوان . ذبيح الله .قدوس کل . هلال . قليچ پهلوان .مومن اندرابی . عطای چپاولگر و هيروين سالار . وحشت بربری طالب . يورش چنگيزی اتحاد شمال به کابل . فروش وطن توسط اتحاد شمال و پرچمی های خود فروش .خائين . به سرگروپی محمود بريالی .نجم الدين اخگر کاويانی . فريد مزدک دامات گاديوان وکيل دراکولا . کشتمند مزدور ايران وووو دايمأ خون افغانها را مکيده وبر خرابه وطن شکم انداختن گه گه يک ديگر را به تمسخر گرفته و اين خفاشان فراموش نموده اند که، نزد تاريخ .نزد مردم تک تک طالب . حزب اسلامی گلبدين . اتحاد سياف . جمعيت ربانی . نجات مجددی . وحدت خليلی محقق ومزاری . حرکت محسنی . خائنين پرچم منحيث مرمين جنگی .قاتلين . جنايتکاران . جنايتگران .غارتگران . ويرانگران وطن ومردم شناخته شده .روز مجازات انها رسيدنی بوده ه در يک دار .دوستم .ديگرش ملاعمر .ديگرش محمد عطا نور .ديگرش ربانی . ديگرش کايانی .مزدک .کشتمند . وکيل . ديگرش کرزی ووووو صدها دار انتظار اين جنايتکاران خواهم داشت . الله پاک با قدرت که داری انروز مجازات را نزديک وقريب بساز که ديگر کارد جفا کاران جهادی .طالبی . غربی . چپی وچپ افراطی به استخوان ملت رسيده . ـ آرام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس