صفحه نخست > حقوق بشر > سخنرانی کامران میرهزار در گردهمایی بزرگ شاعران جهان در شهر مدجین کلمبیا

سخنرانی کامران میرهزار در گردهمایی بزرگ شاعران جهان در شهر مدجین کلمبیا

کابل پرس
يكشنبه 10 جولای 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خوشحالم که امروز در جمع شما حضور دارم و می توانم با کمال افتخار بگویم که تاکنون چنین جمعیت مشتاقی را یکجا برای شنیدن شعر در هیچ کجای دنیا ندیده ام. مدجین از این لحاظ برای من فراموش نشدنی ست و باید آن را پایتخت شعر یا یکی از پایتخت های مهم شعر جهان نامید.

دوستان، همکاران و علاقمندان شعر؛

من از کشوری آمده ام که نامش افغانستان است. سرزمینی که مردمش مانند شما از انواع جنایات رنج برده و متاسفانه این جنایات به شکل سیستماتیک آن همچنان ادامه دارد.

زمانی اگر اینجا کشتارهای سیستماتیک، راسیسم و تبعیض نژادی وجود داشت، در سرزمین من پادشاهان افغان هزاران تن از مردم مرا مانند برده فروختند، دست به قتل عام و ژنوساید زدند، مردم مرا مجبور کردند که از خانه و کاشانه خود بگریزند، خانه و کاشانه آنان غارت و ویران شد و زمین هایشان به دستور شاهان افغان غصب و به سربازان متجاوز و اشغالگر آنان داده شد. اگر در چند دهه اخیر ایالات متحده آمریکا نقش حامی متجاوزین به حقوق شما را بر عهده داشت، در سرزمین من، بریتانیا از جنایتکاران افغان دفاع می کرد و جنایتکاران افغان با سلاح و حمایت مادی و معنوی بریتانیا جنایات سیستماتیک را علیه مردم من مرتکب می شدند.

دوستان عزیز،

سیاست مداران و رسانه های غرب علاقمند هستند تا تاریخ شروع جنگ در افغانستان را از زمان به قدرت رسیدن گروه های طرفدار اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان معرفی کنند. برای همین همیشه در رسانه های غرب می خوانیم که دوران جنگ را سی سال معرفی می کنند. این نوع تبلیغات در حقیقت برخواسته از رویارویی قدرت ها در جریان جنگ سرد است. در این سرزمین که نامش افغانستان گذاشته شده، قرن هاست که جنگ در جریان است و بواقع دوزخ روی زمین می باشد. قرن هاست که در این سرزمین مردمش سرکوب شده و فرهنگ و تمدن آن تخریب و تاریخ آن جعل می شود. جریان راسیسم افغان که زمانی در حدود سال های 1933 تلاش های وسیعی را برای پیوند با نازیسم در آلمان داشت، جنایاتی به مراتب شدید تر از نازیست ها در سرزمین من انجام داده اند.

بگذارید برای شما نمونه ای بیاورم.

خبرنگار تایمز در کلکته در اکتبر 1893 گزارش می دهد که پادشاه افغان، ده هزار تن از اسیران مردم هزاره را به عنوان برده فروخت.

درست یکسال پیش از آن گزارش می شود که پادشاه افغانستان وعده ی گرفتن زمین های مردم هزاره و دادن آن را به سربازان افغان می دهد.

در همان دهه آخر دو قرن پیش، پادشاه وقت افغان بیش از 60 درصد مردم مرا قتل عام کرد و زمین های غصب شده قربانیان را به سربازان خود داد.

درست پس از یک قرن عده ای جنایتکار، کاملا مسلحانه به خانه و کاشانه من حمله کرده، غارت کرده و غصب کرده و ده ها هزار تن از مردم مرا بی خانمان می کنند و ادعا می کنند که زمین های مردم مرا پادشاهان افغان به آنان بخشیده اند. در جایی که باید این جنایات و حملات و ادعاها سند جرم شمرده شده و مورد بازخواست قانون و عدالت باشد، دولت افغانستان از آن حمایت کامل کرده و جامعه ی جهانی نیز در مقابل این جنایات سیستماتیک کاملا بی تفاوت است.

پادشاه وقت افغانستان بر اساس راسیسم و با استفاده از احساسات قبیله ای و دین دست به چنین جنایاتی زده بود و حدود یک قرن پس از آن همین حادثه در وسعت دیگری توسط طالبان و باز هم بر اساس راسیسم در نقطه نقطه افغانستان تکرار شد. به گزارش های نهادهای بین المللی حقوق بشر نگاهی بیاندازید. جنایتکاران افغان در رژيم امارت اسلامی طالبان در گوشه گوشه ی افغانستان دست به کشتار سیستماتیک مردم من زد. در شمال افغانستان در شهر مزار شریف، در چند روز بیش از هشت هزار تن از مردم من کشته شدند. جنایتکاران افغان، با کافر خواندن مردم من، دین و راسیسم را با هم ترکیب کرده و این جنایات را در بامیان، یکاولنگ و نقاط دیگر ادامه دادند.

مردم من و مردم آمریکای لاتین شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. ولی با این وجود هیچ اطلاع درستی از هم ندارند و خوشحالم که من اینجا هستم تا نخستین ارتباط را چه با ادبیات و چه حقوق بشر در این پایتخت شعر آمریکا برقرار کنم.

در چند روزی که در شهر مدجین بسر می برم، با شاعران، علاقمندان شعر و خبرنگاران مختلف آمریکای لاتین برخورد داشتم. بیشتر آنان افغانستان پس از رژيم جنایتکاران طالب را افغانستانی آزاد می پندارند و رژيم فاسد و مافیایی حامد کرزی را طرفدار آزادی. متاسفانه تبلیغات رسانه های غربی و دروغ پردازی های سیاستمداران غربی باعث شده تا افکار عمومی جهان معلومات نادرستی از افغانستان داشته باشند.

رژيم کنونی افغانستان که در راس آن یک رييس جمهور غیر قانونی قرار دارد رژيمی ست که بر بنیاد راسیسم فعالیت می کند و ارتباط مستقیم و هماهنگی با جنایتکاران طالب و سایر گروه های تروریستی دارد.

همین امروز شنیدم که جنایتکاران در جنایتی تازه به کودکان سرزمینم در غزنی حمله ور شده اند. چند روز قبل از آن در دایکندی به کودکان وطنم حمله کردند و پیش از حدود یکماه پیش در بامیان. جنایتکاران طالب و حامیان دولتی آنان بصورت برنامه ریزی شده، پایه های دگرگونی و تحول در افغانستان را هدف قرار داده اند، روزی در کابل جنایت مرتکب می شوند، روزی دیگر در ولایت هرات، روزی در قندوز، روزی دیگر در میدان. ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل به مرکز عمده ی ترويج تروریزم و رهبری خشونت در نقاط مختلف افغانستان تبدیل شده است.

اگر در کلمبیای یک دهه پیش شما شاهد بمب گذاری های مختلف در شهر مدجین بوده اید و هر روز خبر کشته شدن جوان یا نوجوانی را در گوشه ای از این شهر می شنیدید، امروز در افغانستان همان جنایات در وسعت و اندازه بزرگتر توسط جنایتکاران افغان دنبال می شود. هر روز ما شاهد کشته شدن ده ها تن در افغانستان هستیم.

چهره ای که از افغانستان در آمریکای لاتین و بخش های دیگر جهان تبلیغ می شود، چهره ای کاملا دروغین است. رژيم حامد کرزی بصورت مستقیم در جنایاتی مانند کوچ اجباری و تبعیض دست دارد. بنیادگراترین عناصر در راس ادارات دولتی قرار داده شده اند. کلیدی ترین پست های دولتی در اختیار عده ای نژادپرست است که ارتباط مستقیم با گروه های تروریستی مانند طالبان دارند و خشونت را علیه مردم من رهبری می کنند. مردم من هر روز شاهد جنایات جنایتکاران افغان به شکل های مختلف مانند کوچ اجباری، تبعیض، حملات انتحاری، انفجار و مسدود کردن راه ها هستند و از آن رنج می برند. اما حامیان دولتی این جنایتکاران به شمول حامد کرزی تمام تلاش های خود را بکار بسته اند تا دوباره آنان به قدرت بازگردند. اگر ده سال پیش سیاستمداران افغان برای بدست آوردن امتیازات و امکانات بیشتر برای خود و جریان قبیله ای که متعلق به آن هستند، خود را مخالف سرسخت تروریزم جا زده اند، امروز آن ها هر کدام بر ارتباط بیشتر و مستقیم تر با تروریستان افغان تبلیغات کرده و وحشت طالبانی را به جریانی مردمی تشبیه می کنند. برای خارج کردن آنان از فهرست سیاه سازمان ملل کوشش می کنند و خلاف خواست نهادهای حقوق بشر برای محاکمه آنان، هر روز ترتیبات تازه ای را برای مشروع جلوه دادن آنان روی دست می گیرند.

اشغالگران افغان در چند قرن اخیر تا توانسته اند اختلاف بین گروه های قومی را با جنایاتی سیستماتیک در افغانستان گسترش داده اند تا قدرت بیشتری بدست آورند و زمین بیشتری غصب کنند و زندگی قبیله ای را که در آن همواره حقوق زنان و کودکان نقض می شود گسترش دهند.

چپاول دارایی مردم و تجارت مواد مخدر از نمونه های بارز دیگری ست که رژيم حامد کرزی مانند سایر حکومت های قبیله گرای پیش از وی، در آن نقش اساسی دارد. به جرات می توانم بگویم که سرزمین من زخمی ترین سرزمین در این کره ی خاکی می باشد. تروریست های افغان و حامیان دولتی آن چنان وضعیتی بوجود آورده اند که این سرزمین به مرز تجزیه کشیده شده است. مردمی که تمدن و فرهنگ، زندگی آرام و آزاد می خواهند امروز از خود می پرسند که آيا واقعا می توان با کسانی که دانش آموزان را هدف قرار می دهند، روی آنان اسید می پاشند، مکاتب را آتش می زنند، کتاب نابود می کنند و زن را موجودی جز انسان می دانند و با حیوان بارکش عوض می کنند و راسیسم را مانند یک سیاست پایدار دنبال می کنند، زندگی آرامی داشت.

در افغانستانی که چهره ای دروغین از آن در غرب ساخته شده، سانسور و سرکوب به شدت بیداد می کند. بیش از 20 روزنامه نگار در ده سال اخیر در این کشور کشته شده اند، ده ها خبرنگار ربوده شده، زندانی شده و مورد لت و کوب، توهین و تحقیر قرار گرفته اند. دستگاه های دولتی و متحدان طالب آنان و جنگ سالاران محلی به شدت در این نوع سرکوب ها دست دارند. نیروهای بین المللی که ادعای محافظت از جان شهروندان این سرزمین را دارند، علاوه بر اینکه بارها خبرنگاران را بازداشت کرده و در محدود کردن معلومات دست دارند، جنایات جنگی را مرتکب می شوند.

نبود دولت ملی و اختلافات شدید و عمیق باعث شده که نتوان از فرصت های بدست آمده در چند سال اخیر استفاده ای به نفع مردم کرد. حامد کرزی و تیم قبیله گرای او تا توانسته برای اختلاف بیشتر در افغانستان تلاش کرده و با گماردن چند فرصت طلب از گروه های قومی مختلف در کنار خود، چهره ای دروغین از ملی بودن معرفی می کند.

دوستان، علاقمندان شعر و همکاران عزیز،

با وجود همه ی این جنایات ادامه دار، نسل جدید مردم من بر روشنگری تاکید می کند. آگاه شدن و آگاه کردن. اگر حکومت کرزی تبعیض سیستماتیک علیه مردم من بکار می برد و هیچ نوع خدمات عمومی برای آنان در نظر گرفته نمی شود و در بودجه ملی کمتر از دو درصد نصیب آنان می شود، اما مردم من در فضای باز یا در خانه های تاریک و نمور، ترجیح می دهد که مکتبی بسازند و کودکان درس بخوانند. همین ریشه دواندن آگاهی امیدوار کننده است، هر چند که جنایتکاران افغان و حامیان دولتی آن، در صدد نابودی همین تلاش های مردمی هستند.

امروز دیگر یک قرن و دو قرن پیش نیست که همراه جنایت، تاریخ، گذشته و فرهنگ ما را جعل کنند.

ما امروز می دانیم که چه بر سر ما گذشته و برای گسترش آگاهی می کوشیم. جلوگیری از بازسازی درست و واقعی تاریخ، همراه با فراز و فرودهای آن و درک شرایط کنونی اجتناب ناپذیر است. این شناخت و آگاهی برای مبارزه ای هماهنگ تر و اصولی تر بسیار کمک خواهد کرد.

امیدوارم اگر دوباره روزی به مدجین بازگشتم، خبرهای خوبی از مردمم برای شما داشته باشم.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کامران گرامی سلام بر شما .
  آنچه شما دراین کنفرانس بیان نمودید خیلی خلاصه ازآنچه که در تاریخ ما گذشته می باشد یعنی گوشهءاز صفحات تاریخ جنایت پیشه گان اوغان را برای همه دنیا باز نمودید . تشکر از شما .

  • میرهزار فقط از ستم و استبداد در برابر مردم هزاره ما میگوید اما از جنایات و خیانت هایی که در برابر سایر ملیت ها حرفی نمیزند. در ذهن او شوونیزم ملیتی تا عمق خانه کرده است و اینگونه برخورد یکجانبه و شوونیستی او را در کنار جنایتکاران هزاره خواهد نشاند.

 • This is truly a great speech by a great young journalist, poet, political commentator and analyst Mr Kamran Mir Hazar

  Meanwhile, this great speech is very painful and heartbreaking which portrays the most hearbreaking tragedies that tooke place in Afghanistan such as genocides, massacres, descriminations, racism, systematic apartheid, miseries, destructions, forced immigrations, displacements, cruelty and oppressions, aggressions, invasions and occupations

  This painful speech touches everyone’s hearts even the hardened ones

  Farhekhta Heravi

 • یک جهان سپاس ازشماآقای میرهزارکه چهره خبیث وحشیان قبیله را برجهانیان معرفی کردید.آفرین برشهامت ودلیری تو موافق باشی

 • قلم و بیانت رساتر باد کامران میرهزار

 • سلام کامران میر هزار! اجازه دهید تبریک گفته و صدایت کنم کامران هزار میر، یعنی هزار درد، هزار جفا و هزار و هزاران خدعه و نیرنگ و ستم بر تو و بر شماها! گرچه از تیره و تبار تو نیستم ولی می دانم که شمشیر تیز من و هم تبارانم گلو و شاه رگ شما را بعد از به قدرت رسید مان دریده است، راست گفته اند که در زمان قدرت رسیدن یک قشر محروم، اولین قربانی محروم ترین قشر جامعه است. خدایت با تو با باشد، چه خوب و چه زیبا. سبز و سر فراز باشید.
  اولین و آخرین پیام ام
  حوصله نیست..........
  یا هو

 • درود به میر هزار،
  سخنرانی جالب و تکان دهنده، بلی نسل جدید مردم شما می خواهد روشنگری کند، این مهمترین چیزی است که ما باید روی آن تأکید بیشتر کنیم، مردم شما شایستگی دارد تااز صلح، امنیت، آزادی و عدالت برخوردار باشد. ما از ظم، مهاجرت، عقب گرایی قبیلوی و بی نظمی در این مملکت خسته شده ایم. ما بیشتر از دیگران خسته شده ایم این ما هستیم که بیشتر از دیگران میدانیم که جمود قبیله و بنیادگرایی بدوی یعنی چه! درود بر شما مرد روشنگر

 • من کی استم؟
  من آن ام که در سخنرانی میرهزار عزیز به گوشهای جهان و انساندوستان از نفیر پردرد او نواخته شدم.
  آری، تحقیر،
  توهین،
  تحمیق،
  حق کشی،
  و... ادامه دارد
  اما سازمانیافته تر
  ,
  با دهل و سرنای خارجی_داخلی.
  من کی استم؟
  میرهزار ام
  خالق ام
  شیرین ام.
  و آن ام که هستم.

  دستهایت را از اینجا می فشارم کامران عزیز

 • آقای میرهزار سلام و درود مرا بپذیرید ! متن سخنرانی نا تکمیل را شما خواندم . اگر من حقیر شنونده شما میبودم برحق که درد و فریاد شما را بهتر از همه درک میکردم . اما شما در همایش و گردهمآیی سروده سازان و سروده دوستانی درد دل و فریاد دادخواهی بلند نموده اید که از ملت ها و ملیت های مختلف جهان بویژه امریکای لاتین گرد هم آمده بودند که از ساختار قومی و ویژه گی های فرهنگ رنگارنگ در داخل اوغانستان یا کاملأ نا آگاه بودند یا بطور بسیار سطحی از حال و احوال وطن من و شما آگاهی داشتند .

  شما چندین بار از حکمروایی حاکمان و فرمانروایان راسیست و قبیلوی اوغان گله ها داشتید و فریاد رنج مردم خود را به گوش شنونده گان رسانیده اید . آیا شنونده گان میدانستند که شما مربوط کدام یک ازملیت های تحت ستم اوغانستان هستید ؟ اگر میدانستند خوب ، درغیر آن سخنرانی شما برای شنونده امریکایی گُنگ و بی مفهوم بوده است .

  شما با استعداد و توانایی که در سروده سازی دارید با کمی جوشش و کوشش میتوانستید مانند پابلو نرودای چیلی گریبان راسیستان و قبیله گرایان پختونی گیرید و با آهنگ شیوای شعری شنونده گانرا مجذوب خویش می ساختید . چرا یک نمونه سرودۀ خویشرا که در آنجا به خوانش گرفته بودید نشر نکردید ؟ شخصأ خودم آرزوی خواندن آن سرودۀ شما را داشتم !

 • mirhazar-e-aziz chora naame kabul raa baad mekoney .hazara-press begzar.

 • اشتراک میر ازره در این گردهمایی بسیار جالب است. ایا در موجودیت ده ها وصدها شاعر ونویسنده در این کشور این اقای موی کشال جکی چان شکل چگونه این افتخار را یافت؟ ایا ایشان شاعر هستند ویا یک هرزه گو؟ ایا کدام شعر اقای میر ازره را خوانده اید؟ من که افغانم نخوانده ام! کدام شعر ایشان بود که اینقدر مشهور شد که شهرت جهانی یافت؟ از این معلوم میشود که اقای میر ازره به گردهمایی شاعران وشعر گویان نه بلکه به گردهمایی (کس شعرگویان جهان) دعوت شده بود. از عکس ها معلوم میشود که چند مسخره برای عیاشی انجا امده بودند نه مردم اصولی!

  کامران میر هزار در کس شعری که بنام بیانیه ایراد کرده بود بعضی نکاتی را واقعی گفته است. پادشاهان افغان واقعا خاین بودند که اولاد های چنگیز مغول را در سینه خود پروریدند وانها را از مناطق مرکزی به کابل اوردند وماننند اعضای فامیل خود نان واب دادند و برایشان نشان دادند که موش تنها خوردنی در جهان نیست بلکه غذا های دیگر هم وجود دارد.

  این پادشاهان افغان بودند که زمینه را برای چنگیزیان مساعد ساختند تا سینه بری, رقصه مرده نشان دادن, میخ به فرق کوبیدن, مرده قاق کردن, شپش سر را به قیمت گوسفند فروختن و مجبور ساختن مردم غیر اولاد چنگیز را برای پول دادن ویا اله تناسلی مرده را بوسیدن را عملی کنند!

  ایا کامران میر ازره از کار روایی های ملعون علی مزاری هم چیزی یاد کرد ویاتنها بالای مظالم که بالای اولاد چنگیز صورت گرفته بود یاد کرد؟

  شرم باد برکسی که حتی یک روز هم از اکسیجن فضای افغانستان استفاده کرده باشد وبعد با کمال بی ناموسی وطن خودرا بد بگوید. مرگ براین افراد بی وجدان و پست فطرت. لعنت به ان شیر کثیف که اینگونه افراد خورده اند ان شیر حرام است زیرا شیر حلال فرزند حلال زاده بار می اورد. میدانم که شما بی منطق های از دشت گوبی امده گی نوشته ام را سانسور میکنید ولی لعنت باد برشما بی وجدان های وطنفروش. شکر خداست که وطن از لوث گنده شما از دشت گوبی امده گی ها روز بروز پاک شده میرود.

  نجیب پوپل

  • جناب پوپل صاحب، بعد از تقدیم سلام میخواستم نکاتی ‌ را خدمت به عرض برسانم و از شما به این وسیله تقاضا نمایم که در نوشته های بعدی به آن توجه داشته باشید.
   کامران میرهزار به هیچ وجه نماینده هزاران هزار هزاره با شرف که به نام و نشان افغانسنان افتخار میکنند نمیباشد. حساب نمکحرامان نظیر کامران میر هزار با میلیون ها هزاره که امروز افغانستان را بعد از تجربه های تلخ زندگی در ملک امام منحیث یگانه کشور که آبرو و عزت شان در آن مصوون میباشد و به آنها به دیده انسان و شهروند مساوی الحقوق با تمام باشنده های نگریسته میشود جدا میباشد.
   من احساسات نیک شما را که در آن نشانه های از عشق و محبت شما نسبت به این مرز و بوم میباشد درک مینمایم و میدانم که شما مثل هزاران هزار افغان دیگر تحمل بی عزتی به نام و نشان این کشور را ندارید مگر به آنهم باید جلو احساسات خود را بگیرید. هدف اصلی این زن-به-مزد ها در راستای نوکری با دشمنان وطن پخش تخم نفاق و تفرقه در بین اقوام با هم برادر این کشور میباشد و بس. به خاینان همه اقوام، مردان هستند که روزی حساب نمایند مگر در این آشفته بازار امروزی باید خیلی هوشیار و زیرکانه تمام توجه خود را به خنثی نمودن هداف شوم دشمنان این کشو ر نمود. اگر شما احساساتی برخورد نمودید بدانید که دشمنان وطن به هدف شوم خود که همانا خلق دشمنی در بین اقوام کشور میباشد رسیده اند.
   هدف خیر در ذکر این عرایض بود و بس، امیدوارم که شما به تبصره ها و نوشته های تان ادامه بدهید اما با در نظر داشت نکات که من خدمت عرض نمودم.

   در پناه رب العالمین باشید
   لمر سرخرود

  • شما پست فطرتان و بی ناموسان قبیله را به شعر و ادب چه غرض است. شما کاری غیر از تهاجم به دیگران و وحشیگری کار ئیگری بلدید. آفرین بر میرهزار که صدای ملیونها انسان مصیبت زده را بلند میکند.

  • باید با لنگی دراز و کثیف کوچی و ریش مردار اوغو( پشتون)می رفت؟ که شباهت دادن اش با بچه ی فلم تمسخر امیز به نظرت امده!

  • در جامعه که اشخاص و دھل نوازان قبیله گرا ھنوز ھم مفتخر وطن فروشی شاہ شجاع ، امیر عبدالرحمان ،حفیظ اللہ و ببرک اند ودر جامعه که پوپل زایی ھا ھنوز ھم تحمل شنیدن حق را ندارند که چگونه با چرخ بال امریکایی در ارزگان فرود آمدہ بار دیگر وطن را به معامله گرفت و چگونه حامی جنبش تحجر طالبانی قرار گرفت و چگونه به مظالم تاریخی اما در لباس جدید ادامه می دھند در مقابل لاجرم کامران ھا به گونه شیرین و خالق گلوله حق را در سینه نادر خان ھا شلیک می کنند . جناب پوپلزی! شرم بر آنان باد که امروز برغم دیدن واقعیت ھای تاریخی بار دیگر از اشخاص چون شاہ شجاع و______دم می زدہ ھنوز ھم در خواب کذایی احیای امارت طالبانی اند ھنوز ھم در اندیشه نسل کشی ،توھین ،تحقیر و وطن فروشی اند وھنوز ھم تحمل شنیدن حق را ندارند_____

  • افرین ای دوست عزیز حمید هزاره ،

   تابحال امریکای ها در ولایات خوست و پکتیکا شب ها در خانه های این اوغان های احمق داخل شده و به ناموس شان دست میزند. این پشتون ها که افغان نیستند و نه مسلمان ، اینها که از یک قبیله گم شده ایسرایل تعلق دارند.

  • salam
   popal adam namishi bacha
   hahahaha

 • درود بر میرهزار عزیز که خار چشم پشت فطرتان و بی ناموسان قبیله شده است. افتخار به تو فرزند برومند خراسان.

 • زه بخپله په ډیر ویاړسره ویلی سم چه کامران جان داسی ښکلی وینا کړیده چه ما بخبل عمرکی هم نه وو لوستلی
  پوپل صیب!
  دڅه دپاره به کهر یي وروره ژړنده که دبلار وي بیاهم په وار باید وي دوسوه کاله تا حکومت دی وکړه اوس نوروته وخت ورکوه قربانو

 • سلام به خوانندگان این جملات
  سلام به کامران میرهزار وموافقین ومخالفین اش
  از خواندن سخنرانی کامران میرهزار در گوشه ای دیگر دنیا بدم نیامد اما خوشم هم نیامد.
  من فکر مینمایم که بایست حساب مستبدین و ظالمین را در افغانستان و همه دنیا از حساب مردم جدا نمود. اززمان های گذشته تا حالا در افغانستان و پیش اژ آن در خراسان هم ظالم وجود داشته و هم مظلوم. هم حاکم وهم محکوم.
  باید با جرئت میان ظالم ومظلوم وحاکم ومحکوم تفاوت قابل شد.هرگز نمیتوان حساب ظلم یک شهنشاه ، یک پادشاه یا یک حاکم ویک والی را بنام یک قوم و یا یک قبیله نوشت. باید درک کرد که استعمار در سرزمین ما همیشه نفاق قومی و قبیلوی و مذهبی را دامن زده و از آن سو استفاده هاکرده وتفرقه انداخته و حکومت کرده است.
  من طرفدار آزادی گفتار وبیان میباشم اما میان توهین به کرامت انسانی و ازادی گفتار و آزادی بیان وآزادی وجدان ودین باید فرق قایل گردید.
  برای هر نویسنده ای آژاده فکر مینمایم که انسان بودن مهمتر خواهد بود تا اینکه خود را به یک قوم یا قبیله یا گروه مذهبی محدود سازد.
  باقی سمندر سرطان سال 1390

 • بر شاعر مبارز وطنم و بازگو کننده رنجهای تاریخی مردمم درود.

 • به یک چیزی که همیشه مایه رنج من بود و آزارام میداد، این بود که چرا یک عده یی توانسته اند لجام رسانه های جهانی را بدست گرفته و با این انحصار شان بزرگترین جنایات ضدبشری را انجام میدهند و وحشتناکتر از آن اینکه جنایات شان را خیر و صلاح تبلیغ می کنند. رنج من این بود که چطور این ساختار کثیف کار می کند و آیا زوالپذیر است یا "ابدی" خواهد بود.
  افشاگیری آقای میرهزار با چنین گستردگی، ثابت ساخت که اشعه خرشیدمی تواند از روزنه های قلعه های تسخیر ناپذیر مستبدین جهانی عبور کند و داراکولاهای خون آشام را به خاکستر تبدیل کند.
  میدانم که این پیام ها بعد از این حادثه مهم ترجمه می شود، با آنهم هراس ندارم. زیرا چیزی های را که باید از دست میدادم، از دست داده ام. اگر بخواهم آنر دوباره بدست باورم با ترس بدست آورده نمی توانم.

 • سلام و درود امیر کرور به "جناب پوپل"!

  جناب پوپل درست می گوید چرا کامران که قیافه اش مثل "جکی چان" است سخنرانی می کند، با یک کسی را که قیافه اش مثل ملاعمر است می فرستاد تا بمب به چوله کونش ببندد و "انتحار" کند. معلوم است که میرهزار از دشت گوبی آمده است، چونکه تمامی معماری های افغانستان تاریخ او را ثابت می کند، بهتر بود یک "حیوانی وحشی" کوه سیلمان را می اورد که در طول تاریخ در خیمه زندگی کرده و با یک زبان نجس و مردار به نام زبان "پشتو" که خود شان هم ان را می فهمد، با مردم دنیا سخن می گفت.

  بدون شک میرهزار شاعر بزرگ نیست ولی وای به زبان پشتو که تنها لندی آن صدای انتحار است و بدا به جهل پرستی چون اجمل که خون کسانی در آن جریان دارد که در قرن بیست و یک مکتب خراب می کند.

  آیا از خود پرسیده اید که یک کتاب فلسفی و حتی دینی به زبان پشتو وجود ندارد؟ آیا از خود پرسیده اید که حتی یک معماری قدیمی در دنیا وجود ندارد که یادآور هویت پشتون ها باشد؟ دلیلش این است که خداوند یک "حیوانی ساخته به نام پشتون" و متاسفانه در افغانستان این حیوان کثیف لباس انسان به تن کرده است.

  دغه شاد او خرم اجمل جان قند

 • سلام و درود بی پایان به میر هزار، فرزند خراسان!

  من متن سخنرانی تو را خواندم، خیلی برحق ولی قطره ای از اقیانوس از درد ها و رنج های ناشی از جنایات قبیله را بیان کردی ولی باز هم سپاس که صدای مردم دردمند خراسان زمین را به گوش جهانیان می رسانی، من ازت خواهش می کنم که در چنین گردهمائی ها در سایر نقاط دنیا بخصوص در کشور های که در سیاست افغانستان دخیل هستند، شرکت کن و حقایق پنهان افغانستان را برای جهانیان افشا کنی، متاسفانه کشور های غربی هم به نفع قبیله سالاران کار می کنند، شاید این بخاطر سستی و ضعف شخصیت های غیر از قبیله باشد.

  پوپل جوجه ای شادگل در آمریکا زندگی می کنی ولی هنوز همان خر که بودی هستی، شما اولاد طالب و قبیله کی آدم می شوید؟!!

  میرهزار کی از خاکش شکایت کرد؟!! وی اگر خاک فروش می بود باید حالا مثل دولت قبیله خیانت و جنایت می کرد.

  آیا اگر کسی جنایات قبیله و طالبان کثیف را افشاء کند، وی به خاکش خیانت کرده است؟

  سر و صدا های شما اولاد قبیله دیگر کار ساز نیست.

  کاش تاجیک های ما هم مثل این برادر هزاره بیدار می شدند!

  جهانگیر..

 • شما پست فطرتان و بی ناموسان قبیله را به شعر و ادب چه غرض است. شما کاری غیر از تهاجم به دیگران و وحشیگری کار ئیگری بلدید. آفرین بر میرهزار که صدای ملیونها انسان مصیبت زده را بلند میکند.

 • زنده باشی فرزند اصیل این سرزمین رنج ها. با موجودیت تو افتخار می نمایم.

 • chi seboot maujood ast ke ien ahmaq ba naam popal az amrika yak pashtoon ast. shayad pashtoon nabashad wa behkahad reshkhandi ra bar pa karda bashad

 • كرجه انجه كه كزشته است و انجراكه اقاى مير هزار بر شمرده از كاو غدود است.ولى باز هم خيلى تكاندهنده است.كامران مير هزار با شجاعت و متانت تام برده از روى جنايات حكام جابر بشتون بر داشت.او براى اولين بار از يك تريبيون بين المللى اعلان كرد كه به اين شكل درين كشور كه به دوزخ شباهت دارد,زندكى ممكن نيست.به اين شكل اقوام كشور نميتوانند باهم زنكى كنند.اين جه زندكيست كه بنام كوجى قوم بشتون مسلح تا دندان بيايد و حمام خون بر با كند بر انان نيكه سلاح ندارند و يك زندكى بخور نمير دارند و درين كشور هيج جايي براى شان نيست.در ادارات دولتى براى شان كسى راه نميدهد,در كار دولتى و نظامى انها را كسى اجازه نميدهد در حاليكه انها قوانين بر تبغيض فاشيستى را هم مرا عات ميكنند.اين نه تنها برادران هزاره ما در عزاب هستند بلكه همه اقوام كشور در رزيم قبيلوى تك قومى فاشيستى ,ميسوزند.از طالع بد ما اين به استيلا جامعه جهانى امد تمام زمام امورات كشور را,تمام ادارات تصميم كيرى راو تمام وزارت هاى كليدى را به يك قوم تسليم كرد,با تقلب رييس جمهور در كرسى نشست كه امروز در كشور بحران ميافريند.اين رييس جمهور از جانب بست ترين و متعصب ترين فاشيستان قبيله محاصره شده و يا او خودش به كرد خود جمع كرده و كشور را به قهقرا ميبرد.وضع روز به روز خراب و خرابتر ميشود,رابطه و زد وبند كرزى با خونخوار ترين افراد مانند طالب و حكمتيار ,افشا ميكردد.
  اين رييس اوغان ملتى بشتون تمام سروت و ميليارد ها دلر را به تبار مزخرف خود داد و نيست و نا بود كرد.از باز سازى در منا طق غير بشتون خبرى نيست كه نيست.ما از بيا نيه مير هزار عزيز بشتيبانى ميكنيم او از دل ما حرف زده و حرف ما را به جهانيان رسانيده است.

 • Dear Karwan Mir Hazar

  All justice seeking, freedom loving and truth loving people love you, respect you and are behind you and supporting you

  You are a great as well as a BRAVE young scholar and activist

  As an indigenous Herati Tajik - I have a great respect for you

  You said nothing but a sheer facts or a bitter truth and hurt the tribal criminals and fascists those running dogs outsiders.

  God Bless You

  • شما در تمام قوم اوغان اگر یک ادمی را پیدا کردید که زره ای احساس انسانی داشت ما ملامت.اخر قومی که هنوز کوچی است دیگران را بی وطن میداند!ورودقبایل افغان در خراسان داستان غم انگیز غروب بی برگشت افتاب است.چیره شدن سیاهی بر روشنایست.اینست که دیگر همه چیز مرده است.نه شعری نه شعوری نه تمدنی نه شگوفایی.انسان که دردامن فرهنگ ضد انسانی قبیله بار می اید مانن همین پوپل است که هرچند در امریکا زندگی میکند اما یک ملا عمر نا بکار است که فرصت ویرانگری نیافته است!احمد شاه ابدالی که پدر قبیله خوانده میشود دراصل نوکر دشمانا قبیله بود مگر اوغانها از نادانی اورا باب میگویند.منظور از از نوکری دربار نادر افشا ر است که اوغانها را سرکوب کرد واز اصفهان بیرون.اما احمدشاه نوکر اوبود.

 • اين سر بريدن هاى اين قوم جنايت كار و انهم با قوله هاى مانند بد ترين حيوان روى زمين و از دهن كثيف اين طور وحشى هاى كافر و انسان نما كلمه الله اكبر در كوش انسان مانند هنك خر ميايد.براى بنده اين كله انقدر خشن شده كه قريب است كه شنيدن ان نفرت دارم.
  زيرا بارها ديدم كه سر انسان را با كارد ميبرند و الله اكبر ميكويند.من نفرت به اين الله اكبر ميفرستم,كه عربستان سعودى حامى طالب خاموش است و يا هم موافق است.
  زن را سنكسار كردند با قوله هاى الله اكبر خاك بر سر شما و بر اين الله اكبر كه شما را تحمل ميكند.جطور زمين جاك نميشود و شما كثيفان ملعون را در بطن خود فرو نميبرد.مرك براين قبيله و حشى و اين الله اكبر.

 • امروز اين قوم جنايت بيشه شش نفر ماين باك بيجا ره را سر بريدند.
  لعنت خدا براين وحشى ها و خوك هاى وحشى.اينها از دين اسلام برى زرواتيف جوركرده اند.

 • ای غولان وحشی بیاییدانسان شوید جامهءجهالت بدریدزخویش مثل مایان شوید
  تاریخ جعل،پته خزانه جعل ورهبر تان جعل سر به گریبان کرده شرمنده وجدان شوید
  اینقدر اکثریت واقلیت گفتن ز چیست؟ اقلیت میشوید گر جدا ز شتران شوید

 • از این فاشیستان افغان ذلتی شما انتظار انرا نداشته باشید که احمدابدالی و فرزندات خلف جنایتکار وی را مورد نقد قرار بدهند. اینها ان قوم یاجوج ماجوج هستند که دشمنی با روشنایی, علم و معرفت دارند. دین اینها پشتونوالی است و محوطفه فکری انها از قبیله شان بیرون نمیرود.

  اینها کسانانی هستند که در جناح طالبان وحشی ترین وبدوی ترین گروه را درجهان تشکیل داده اند و دیگران شان که نکتایی بسته میکنند و در زیر لوای افغان ذلت (= افغان ملت) گرد هم امده اند علمبردار فاسدترین کشور درجهان هستند که فساد اداری ان رتبه اول در جهان را دارد و کشور ایشان اضافه از 95 فیصد تریاک جهان را تولید میکند.

  به اینها میتوان قوم انتحار, قبیله تریاک, و قوم مکتب سوز وزن فروش خطاب کرد. تا که ما حساب خودرا از اینها جدا نکنیم ما با این بدبختی ها خواهیم بود. یگانه راه حل تجزیه این کشور است تا بعضی ها بتوانند در طبیله بنام افغانستان که باشنده های ان افغانها باشند زندگی کنند

 • فریبا مرده دل
  هر عقده ای که داری بر فرق مخالفین قبیلوی ات بشکن، اما در مورد مقدسات دینی دهانت را ببند و گند میفشان که الله و اسلام مربوط قبیله و کیش خاص نیست.
  لطف نموده دامن خرچمی ات را بالا نکن!

  • الله اکبر بدون طالب، بدون ملا، بدون حملات استشهادی (انتحار)، بدون ضدیت با مکتب و انسان فروشی چی مفهومی دارد؟

   این وضعیت ناشی از طبعیت پشتون ها نه بلکه محصول سم پاشی اعراب است که مظاهر کنونی اش القاعده، وهابی، طالب و احزاب جهادی افغانستان (با سیاهکاری های دهه هفتاد شان) در افغانستان و ولایت مطلقه ی آدمخوار در تهران می باشند.

   همه ی افغانها می توانند انسان های دلخواهی باشند که در پی یافتن شان هستیم مشروط به آنکه در محیط انسانی و مدرسه ی انسانی تربیت شوند و با معلمی از نوع انتحارگر، رییس قبیله ی از نوع دختر فروش، مبلغانی از نوع طالب و مجاهد مواجه نباشند.

   بجان هم نزنید. به فرهنگ، دین و برداشت های تحمیلی بپردازید که بیش از هزار سال شما را به زنجیر کشیده است.

   پشتون، هزاره، ازبک، تاجیک و پشه ای ندارد. این فرهنگ از میانه همه ی این اقوام هیولاهای وهشتناکی تربیت کرده است.

   اگر جرئت دارید خود را ازین زنجیر رها کنید.

  • آقای ندا شامخ ! اگر در تابلوی دانشگاه ها ، بیمارستانها ، موسسات عام المنفعه ، فابریکات تولیدی مانند برق ، نساجی ، سیلو ، تعمیرات وخانه سازی ( الله و اکبر ) بنویسیم الحق که ما میتوانیم به ادا و مفهوم این واژه افتخار نمائیم و به دهن مخالفان عقیده وی خویش بکوبیم . اما اگر در موقع جنایات ضد انسانی خویش از آن استفاده ابزاری ببریم باور داشته باشید که مردم به دهن ما می کوبند و چنان هم میکوبند که حتی موقع گفتن ( ببخشید ، غلط کردیم !!) را هم پیدا نخواهیم کرد . جالب و قابل تأمل اینست که در امارات متحده و سعودی و دیگر کشور های دین فروش هیچگاهی با نعرۀ این کلمه سر نمی برند ، مکتب نمی سوزانند و انتحار نمی کنند . برعکس در تابلو های کاباره و آسمان خراشهای خویش مینویسند الله و اکبر ! آیا شما متوجه شده اید ؟ استفاده این یک واژه در دو مقام . امید به اصل پیامم رسیده باشید . مزاری

 • جناب مزاری
  همچنان که استفاده ابزاری از الله اکبر را از طرف تاجران و تیکه داران دین مردود میشمارم، توهین به آن را نیز از طرف عقده مندان معلوم الحال رد مینمایم.

 • thanks mer hazar i wish you be succsesss alll time thats the truth any thig you said i strongly suporting youuu

  all the best

 • درود بر مرد آزادی حماسه و شعر کامران میرهزار

 • i would like to congragulate kamran Mir hazar his wonderful speech, again we need unity in any platfoam of hazaragi and shia, where we are in the world,inshalla we will never repeat the history

 • سلام بر همه دوستان عزیز ودورد بی بایان برکامران میرهزار عزیز و عبدالخالقی زمان دیدید که این خبلواک فاشیست مشتیست نمونه خروار اگر نزدیکش بودی خودش را انفجار میداد شکمش بور ازمورچ شده

 • merhazar azez salam
  shoma madane feker namekoned

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس