در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > ورزش افغانستان > محبوبه عهدیار؛ دختر تنهای افغان در المپیک

محبوبه عهدیار؛ دختر تنهای افغان در المپیک

با بهترين دوندگان زن 1500 متر جهان رقابت خواهد كرد
علی جواد دهقان
پنج شنبه 8 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

شايد هيچ ورزشكاري در جهان نتواند در شرايط محبوبه عهدیار به تمرين كردن ادامه بدهد اما اين دختر جوان افغان با روحيه اي بالا به تمرين كردن ادامه مي دهد و مي خواهد هر طور كه شده به روياي خود براي حضور در المپيك جامه عمل بپوشاند.

اين دختر 19 ساله بارها و بارها مورد تهديد قرار گرفته و چند بار هم پيام هاي تهديد به مرگ كتبي دريافت كرده و يكي دو بار هم مردم عادي به سوي او سنگ و زباله پرتاب كرده اند. با اين وجود وي تمرينات خود را قطع نكرده و بطور جدی در تلاش است تا تنها عضو زن كاروان ورزشي افغانستان در مسابقات المپيك پكن باشد.

اين دختر 19 ساله كه ساكن حومه كابل است، با روسري و لباس پوشيده اسلامي با بهترين دوندگان زن 1500 متر جهان رقابت خواهد كرد، او مي گويد: «مطمئن باشيد هر ورزشكار ديگري به جاي من بود، قيد ورزش كردن را مي زد.» شايد باورش سخت باشد اما محبوبه تمرين كردن را از ساعت هشت و سي دقيقه شب شروع مي كند؛ زماني كه تقريبا تمام مردم كابل در خانه هاي خود مقابل تلويزيون مي نشينند تا مجموعه تلويزيوني بسيار محبوب هندي «هر مادر شوهري خود زماني يك عروس بوده» تماشا كنند. در اين زمان كه تعداد افراد در خيابان ها بسيار كم است، محبوبه با لباس ورزشي كاملا پوشيده و با روسري از خانه خارج مي شود تا در خيابان ها به تمرين كردن بپردازد.

او مي گويد كه اين ساعت تنها زماني است كه احساس امنيت جاني مي كند. محبوبه تا مدتي قبل يك تلفن همراه داشت اما شماره تلفن او به دست افراد گروه هاي تندرو افتاد و وي بارها و بارها با پيام هاي تلفني يا پيام كوتاه مورد تهديد شديد قرار گرفت. او مي گويد: «همه پيام ها در آخرش يك جمله داشت: «ما تو را مي كشيم،»

محبوبه كه پدرش يك نجار است، مي گويد كه يك مسلمان معتقد است و تمام ضروريات ديني را انجام مي دهد و تاكيد مي كند كه اگر اجازه حضور با حجاب كامل اسلامي به او داده نشود، از مسابقات كنار خواهد رفت با اين وجود مشكلات او پابرجاست.

به رغم همه اين مسايل به نظر مي رسد روحيه محبوبه خيلي خوب است: «من با تمام قهرمانان اين رشته- كه البته نام حتي يكي از آنها را هم نمي داند ـ رقابت خواهم كرد، اين كار را هم انجام مي دهم تا نام كشورم را مطرح كنم. من سه سال تمرين كرده ام و حالا هدفم اين است كه اگر بتوانم يك مدال بگيرم يا حداقل ركورد افغانستان را بشكنم.» بهترين ركورد محبوبه يك دقيقه كامل از ركورد هزار و پانصد متر زنان جهان بدتر است اما وي اميدوار است كه تا زمان برگزاري المپيك ركوردش را بهبود ببخشد. عهدیار و عزيزي به همراه يك كشتي گير و يك تكواندوكار اعضاي تيم افغانستان در مسابقات المپيك هستند. آن ها از هفته بعد در يك اردوي ورزشي در كشور اندونزي شركت مي كنند. محبوبه كه خيلي هيجان زده است، مي گويد: «من هرگز از افغانستان خارج نشده ام، البته به جز آن زماني كه به يك كمپ پناهندگان در پاكستان رفتيم.»


اشاره: این مقاله ابتدا در سایت دیلی تلگراف منتشر شده بود که توسط سایت کانون زنان ایرانی به فارسی برگردانده شده است.

واژه های کلیدی
حقوق کودکان و زنان

پيام‌ها

 • Mahboba jane qahraman ba omede in ke ba arezoyat berasi,

  • من به عنوان یک ایرانی همیشه اخبارافغانستان را دنبال میکنم وقتی مطلب را خواندم خیلی خوشحال شدم الهی دردو بلات بخوره تو سربن لادن وملاعمر و طالبان

 • محبوبه نمادی از شهامت در مقابل وحشت است. ما در افغانستان به هزاران نه بلکه ملیون ها محبوبه ضرورت داریم. این دخت جوان افتخار ماست. موفق باشد.

  • خواهر عزیز محبوبه عهد یار !با تلاش وپشت کار می توان بزگترین مشکل را از پیش روی برداشت .شما که اکنون در جامعه سنتی چون افغانستان کمر همت بسته اید تا در ورزش رویائی خود ادامه دهید من امید وارم شما را یکروز در سکوی قهرمانی المپیک جهانی
   بیبینم ، موفق وسر فراز باشید.

 • afrain ba khwahar qand mahboba jia afghanistan ta akher aintor namimane
  aferin bar to ka namet dar tarikh afghanistan sabt misha
  to qahraman mishi

 • محبوبه تنها کسی است که می خواهد در مقابل وحشت و وحشت انگیزان افغانستان مقاومت کند و برای جامعه جهانی نشان دهد که افغانستان قهرمان است. از این تکه داران مذهب و طالبان نکتایی دار چون کریم جبار نا ثابت سیاف .............. انتظار هر چه را داشته باشید نه تنها تهدید بلکه حتی عمل !!!

  به نظر من درست نیست نوشته باشد محبوبه بعد از ساعت 8.30 تمرین می کند. چون همان طوری که شماره مبا یل اش را پیدا کرده بودند می ترسم خودش را بیابند و متضرر کند.

  با امید موفقیت این بانوی شجاع افغان و تمام زنان ستم دیده و رنج کشیده افغانستان

  محبوبه ادامه بده موفق هستی ملت افغانستان با تو است.

 • اگر همه ی زنان و دختران این گونه در مقابل عناصر زن ستیز مقاومت کنند، مطمئناً موفق خواهند شد و آنان را وادار به تسلیم خواهند نمود.

 • محبوبه دخترم! برو به خاطر خودت، به خاطر پدرت و به خاطر تمامی زنهای وطنت. شجاغ باش. خدای بزرگ با تو است، مردمت با تو هستند، دلم باتو است دخترم.

 • من ميخوهم به آنعده افراديكه محبوبه را تحديد ميكنند به عرض برسانم كه در صورتيكه به راستي مسلمان سرسخت يا مرد استند, بروند مانع كار امريكايي ها شوند كه در هر كار كشور شان حتي تا ناموس شان كار دارند.محبوبه كه يك دخترك معصومي است و توقف دادن كارش دردي را دوا نميكند.

 • باتقديم سلام واحترام .
  محبوبه جان خواهرعزيزم ؛توالگوي ازمحبت ودوستی وآينه ازصفاوپاکی ومشتي آهنين به دهان زن ستيزان هستي.
  راهيکه تو درپيش گرفتی راهيست برای شکستن زنجيرهای سنتی از پای زنان اين مرزبوم .به اميد موفقيت وپيروزي ات درتمام ساحات زندگی ،درد وغمت بجان افراطگرايان وآنانی که بزن ظلم وستم رواميدارند.

 • سلام خدمت خواهر عزیزم محبوبه جان!

  من این را می خواهم بگویم که اگر شما هم در مسابقات برنده نشوید بازهم از نظر مردم صلح دوست افغانستان و جامعه جهانی برنده واقعی هستید. چرا که شما پیشروی تمام زنان و دختران افغانستان هستند که می خواهند خود را از یوغ بردگی طالب صفتان نجات بدهند و به دنیای دمکراتیک ملحق شوند.

  من برای شما آرزوی موفقیت و همچنین دعا می کنم که در مسابقات برنده شوید و بیرق افغانستان را در میادین بین المللی به احتزاز در بیاورید.

 • We have more then 10 million young boy and young girl around the world , who ‘ you can call them future of Afghanistan , but I never saw any of them doing same things like this girl , I saw same one run in “cut walk” with naked body or for world pageant ceremony like miss world or London or new York fashion show , or as soon as the can ,, mad music bound out of couple of dollar and then use abuse clothing and start calling them self as a modern afghan who never saw even Afghanistan in all there life . and if you go to deep of this tragedy , you well see that *wild west* mad this our youngster target , and mad out of them a kind of *PAKHPALO* who never be use full even in west society , or any other part of the world . and then same of this *PAKHPALO* when aged , going to export by CIA to Afghanistan as a sources of knowledge and education as expertise to run them self in Afghanistan , who life need cost , the people life in each moment . and each afghan stand against life , like this poor and young girl bravely alone , who have no luck in sky and no place in this earth . and we all put our hope on she who may be she bring back our people dignity from deep of those ashes who American can burn many

 • [خواهر عزیزم محبوبه جان به امید موفقیت هرچه بیشتر شما در عرصه ورزش . واقعآ یک دختر باشهامت افغان هستی . به آرزوی آنروزیکه
  تمام مردم غیور ما شانه به شانه ،با جهان در راه سالم و مشروع برابری نماید .

  عبدالصمد پیکار از ولایت کندز

 • ابتدا می خواهم سلامی دوستانه خدمت خواهر محترم وسخت کوشم محبوبه خانم وتمامی کسانی که این امکان را فراهم کرده اند تاما بتوانیم ازادانه نظر خودمان را باز گو کنیم.من از خدای متعال سلامتی ایشان را خواهانم.واگر ایشان این نوشته ی مرا می خوانند این کارشان را تحسین میکنم واین را بدانند که همین که به المبیک راه بیدا کنند خیلی از سدها را برای مراحل بعدی از میان برداشته اند.حال چه با مدال برگردند چه... .به امید سلامتی این بانوی الگو و شایسته رضا-مشهد مقدس09155166787

 • بادرود به دختر دلاور افغان محبوبه عهدیار
  چنانکه از تخلصت میشود که شما به عهدی که یک دختر افغان در مقابل حقوق خودش دارد باید یاری و تلاش کند و این که شما هم با روحیه عالی به آینده می نگرید قابل قدر است.
  این واقعیت است که:
  با این گروه زاهد ظاهر ساز / دانم که این جدال نه آسان است/
  شهر من و تو خواهر شیرینم / دیریست کآشیانة شیطان است/

  اگر شما ها که نیروی جوان این کشور هستید و با این سالهای که اشرار و نوکران عرب و غرب و پاکستان و همه دشمنان این وطن را به خاک و خون کشیده اند و امروز کسیکه انتحار هم کند اسلام است و کسیکه او را نکوهش می کند باز هم اسلام است . بنا ما باید خودما اسلام را و تاریخش و قرآن رابخوانیم تا بدانیم راه نجات افغانستان و مردمش در چیست . دوبی را ببینید و ویرانی کابل را
  ما دارای یک تاریخ درخشان هستیم که با سه واژه اندیشه نیک / گفتار نیک / کردار نیک/ فرهنگ را به دنیا دادیم و لی حالا با
  موجودیت اسلام و تروریست عرب در 14 قرن تمام تمدن ما را زدوده شده و اگر ما به خود برنگردیم و درمقابل تروریستان و بنیادگرایان ایستاده نشویم همین آش و همین کاسه خواهد بود.
  همیشه مولانا میگوئیم ولی معنی حتی یک بیت شعرش را در عمل پیاده نمی کنیم:
  گرصورت بی صورت معشوق نبینید / همه خانه و هم خواجه و هم کعبه شما ئید/.
  تا ما منافع خود را در دنیا تشخیص ندهیم مشکل است با این خرافات و گدائی و نو کری به جائی برسیم وشود که کشور عزیز خودرا در ردیف کشور های متمدن قرار بدهیم.

  آنلاين بنگريد : درد و دروان درد

 • محبوبه عهد یار (دختر تنهای افغان در المپیک )دختر تنهای افغان نه دختری که همه دختران و همه زنان و همه مردان اصلا همه ملت افغانستان یار و یاور او هستند

 • محبوبه جان بسیار تشکر از زحماتت تو نام افغانستان را درجهان بالا کردید دلاور از نیمروز

 • محبوبه جان با من ازدواج میکنی من شکر خدا ګاودارم ګوسفند دارم خوب زنده ګی من به کش و وش است من ده ساله هستم در چخچران زنده ګی میکنم من از داخل ګاو داری خود ایمل داده هم زود جواب من را بده اګر نه با دختر صاحب ګاو داری خود ازدواج میکنم با احترام قلندر خان ولد شیر دل خان نواسه سکندر سینګ خلص

جستجو در کابل پرس