صفحه نخست > عکس > عکس روز > رشوه های جهان اول به افغانستان؛ اخراج اجباری پناهجویان از سویدن

رشوه های جهان اول به افغانستان؛ اخراج اجباری پناهجویان از سویدن

بصیر سیرت
چهار شنبه 11 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سه روز‌ بود که در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی درباره‌ی ‌اخراج دسته‌جمعی 9 افغان مهاجر از سویدن منتشر شده بود. اما امروز پولیس با برخورد خشنی مانع تظاهرات در اطراف اداره‌ی مهاجرت شهر استکهلم شد. جایی‌ که افغان‌های مهاجر از زندان ویژه توسط پولیس به سوی میدان هوایی اسکورت می‌شدند. گفته می‌شود، تنها 9 نفر نیستند که امروز از سویدن اخراج می‌شوند. بلکه حدود 30 نفر اخراجی فردا در میدان هوایی کابل به دولت افغانستان تسلیم داده خواهند شد.

معترضان می‌خواستند از اخراج اجباری مهاجران جلوگیری کنند. آن‌ها شعار می‌دادند که برای پولیس سویدن شرم‌آور است که افغانستانی‌ها را به جبر و با پرداخت رشوه به کشور جنگ‌زده‌ای چون افغانستان اخراج می‌کنند. افغانستانی که در سه دهه شاهد هیچ‌گونه آرامشی نبوده و هنوز‌ در هرج‌و‌مرج کامل بسر می‌برد.

نهاد‌های مدافع مهاجران در سویدن می‌گویند که پولیس سویدن‌ به پولیس سرحدی میدان هوایی کابل رشوه پرداخته است و به همین دلیل پولیس افغانستان مهاجران را بدون اسنادی را که از کشور سویدن و کشور‌های دیگر اروپایی اخراج می‌شوند، تسلیم‌ می‌گیرند.
افغانستان در فساد اداری مقام اول را در جهان دارد و از این‌سو دولت افغانستان به‌خاطر تسلیم‌ شدن مهاجران غیر قانونی از پولیس مرزی سویدن‌ رشوه دریافت می‌کنند.
امروز با مهاجرانی که به‌طور اجباری از سویدن اخراج می‌شدند، در زندان اداره‌ی مهاجرت دیدار داشتیم. حد‌اقل هفت نفر آن‌ها بدون داشتن وکیل مدافع، و بدون رفتن به دادگاه به زور اخراج می‌شدند.

پولیس مرزی سویدن، ساعت 10 شب به وقت سویدن با هواپیمایی ویژه مهاجران را به کابل انتقال می‌دهد و حد‌اقل ده ساعت دیگر این مهاجران در میدان هوایی کابل به پولیس افغانستان تحویل داده می‌شوند.
‌دولت افغانستان اعلان کرده بود که دولت توانایی پذیرش مهاجرانی، که به جبر از کشور‌های دیگر اخراج می‌شوند، ندارد و اقدام دولت‌های مهاجر‌پذیر را خلاف معیار‌های بین‌المللی حقوق مهاجرت می‌دانست‌.

در تماسی که با سفارت افغانستان در کشور‌های شمال اروپا (نروژ) داشتیم، آن‌ها حتی از اخراج ‌جمعی این افغان‌ها آگاهی نداشتند. سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) نیز در تماسی با اداره‌ی حمایت از مهاجرت سویدن (فار) گفته است که آن‌ها فقط دو نفر از افغان‌هایی را که امروز اخراج می‌شوند، به رسمیت می‌شناسد و از آن‌ها حمایت می‌کند. این دو نفر ‌‌از سویدن ‌‌به‌طور قانونی و با داشتن اسناد و حمایت این سازمان به افغانستان برگشتانده می‌شوند و دیگران همه به‌طور غیر قانونی اخراج می‌شوند.

قرار است در بیستم سپتامبر ‌تظاهراتی توسط نهاد‌های مدافع حقوق مهاجرت بر ضد تصمیم اداره‌ی مهاجرت و پولیس‌، مبنی بر اخراج مهاجران از سویدن برگزار شود. هم‌زمان دانشگاه استکلهم ‌نیز کنفرانس بین‌المللی درباره‌ی‌ مهاجرت به غرب را برگزار می‌کند که در این کنفرانس دو نماینده از افغانستانی‌ها نیز ‌سخنرانی دارند.
دریافت رشوه در افغانستان یک حرکت عادی تلقی می‌شود‌؛ اما ‌رشوه‌ دادن کشور‌های جهان اول ‌برای تسلیم شدن غیرقانونی مهاجران اخراج شده به افغانستان ‌تازگی دارد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس