صفحه نخست > خبر و گزارش > تقاعد اجباری ژنرال به دلیل پشتون نبودن

تقاعد اجباری ژنرال به دلیل پشتون نبودن

کابل پرس خبری
جمعه 17 می 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: ژنرال محمد علی شجاعی، پس از سال ها مبارزه با تروریزم و دفاع از جان و مال و زندگی مردم در نقاط مختلف کشور، بجای اینکه تشویق شده و ارتقای درجه پیدا کند و تا سطح وزارت دفاع برسد، با تقاعد اجباری به دلیل پشتون نبودن مواجه شده است. در 17 سال گذشته، حکومت های قبیله ای و دست نشانده ی کرزی و غنی احمدزی بصورت برنامه ریزی شده از تروریست های طالب به دلیل اشتراکات قومی حمایت مستقیم و غیر مستقیم کرده اند. سربازان، افسران و ژنرال های غیر پشتون بیشترین سهم را در مبارزه با تروریزم داشته اند اما حکومت های قبایلی یا در همکاری با طالبان دست به ترور آنان زده اند و یا با تقاعد اجباری مواجهه شان کرده اند. از سویی دیگر نیز صدها تن به دلیل پشتون بودن یکباره بدون طی کردن مراتب لازم، از زده ی سرباز ساده، افسر و ژنرال شده اند. در سویی دیگر نیز با سهمیه بندی کردن ورود افراد به نهادهای آکادمیک نظامی بر اساس قومیت و دروغ اکثریت و اقلیت، هزاران جوان با وجود داشتن نمرات بسیار پایین، تنها به دلیل پشتون بودن به این نهادهای آکادمیک راه پیدا کرده و می کنند.
ملی گرایی و اتحاد و همبستگی ملی در دوزخ فغانستان، از دیدگاه اکثریت خودخوانده تنها زمانی معنا پیدا می کند که حقوق قومیت های غیر پشتون نقض شود و حتا این نقض حقوق را نیز بی شرمانه حق خود می دانند.

نامه ژنرال محمد علی شجاعی

بسم الله الرحمن الرحیم

هم وطنان گرامی و هم سنگران عزتمندم، خانواده های معظم شهدا و معلولین ، ملت بیدار، سربلند و قهرمان افغانستان!
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

باکمال احترام خواستم همه شما مردمان غیور و با احساس را در جر یان قرار دهم
طبق پیشنهاد وزارت محترم دفاع ملی و حکم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان بنده را که از معیاد قانونی خدمتم هنوز باقی مانده به تقاعد سوق داده است ؛اگر چه تقاعد برای جنرالان و افسران نظامی در ذات خود یک اصل است و ما هم آن را آبرو مندانه افتخار میدانیم.
اما جای تآسف این است حکومت که خود حرف و حدیث های از قانون، اصول و معیار میزند. ولی ما تقاعد خود را پیش از وقت معینه آن میدانیم‌.

بهر حال نظر به اوضاع و وضعیتی که در روال کنونی دولت جمهوری اسلامی افغانستان روان است شخصی خودم نهایت خوشحال و خورسندم که با عزت، سرخ رویی ، نیک نامی و سربلندی از این اداره به کارم پایان دادم.
ولی تنها متأثیر بودنم این است که از همسنگران و هم مسلکانم به دور میباشم و یک عمر دوشا دوشی هم بدون کدام تبعیض و با اندیشه های ملی بخاطر تحکیم وحدت ملی، دفاع از عزت، نوامیس ملی و تمامیت ارضی کشور در نقطه نقطه وطن با دشوارترین شرایط و سخت ترین روزها علیه متجاوزین و دشمنان این مرزوبوم جانانه و با انگیزه عالی مبارزه کردیم و توانستیم که یک امنیت نسبی را در ساحات مسوولیت خویش برای هم وطنان خود به و جود بیاوریم که بار ها و بارها از طرف مقامات بلند پایه دولتی تقدیر و موفق به کسب ده ها لوح تقدیر و مدال و نشانه های دولتی شدم که بیانگر نیت پاک ، حسی وطن دوستی و خدمات صادقانه من در قبال مردم و وطنم می باشد و به آن افتخار می نمایم.

لازم به ذکر میدانم که در طول زندگی ام از دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان گرفته تا نظام فعلی بسیاری از هم سنگران و منسوبین تحت امرم که از تمام اقوام مردم افغانستان بوده در مقابل متجاوزین و دشمنان افغانستان برای آزادی دیار رزمیدند و عاشقانه شهید و زخمی و معلول شدند که برای شهداهٔ راه آزادی و عزت، فردوس برین و برای مجروحین شفای عاجل و برای معلولین روحیه آرام از خداوند رب العزت خواهانیم.
ولی این وظیفه و مکلفیت حکومت بوده و است که به خانواده های شهدا و معلولین رسیده گی کند تا آنها هم احساس یاس و نا امیدی نکند.

دفاع از مردم افغانستان وظیفه ومکلفیت مان بوده که در طول سی دو سال خدمت ام از دوران جهاد و مقاومت شروع تا دولت کنونی بیشتر از بیست ولایت افغانستان وظیفه اجرا نموده ام در زون شمال و شمال شرق در ولایت های ( سمنگان، بلخ، جوز جان ،بغلان ، کندز و فارباب) و در زون شرق ( جلال آباد، لغمان ، کنرها، نورستان، کاپیسا و پنجشیر، در زون جنوب ولایت های ( پکتیا، پکتیکا، خوست و غزنی همچنان در زون قندهار ولایت های ( قندهار، هلمند.) و نیز در زون مرکزی در ولایت های ( بامیان، دایکندی ) من از تمام همسنگران و منسوبین دلیر نیرو های دفاعی و امنیتی که در مدت ماموریت ام با ما بوده و خاطره های خوشی که از یکدیگر داریم خدا حافظی کردم و از همه شان بخشش خواستم و امروز هم آخرین خدا حافظی ما با رهبری وزارت دفاع ملی وستر درستیز بوده برای همه نیرو های دفاعی و امنیتی موفقیت وبرای مردم افغانستان صلح آرامی کامل از خداوند بزرگ تمنا دارم.

خدایا چنان کن سر انجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار

با احترام جنرال محمد علی شجاعی

۱۳۹۸/۰۲/۲۶

مطالب مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس