صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > عبدالله عبدالله فروشی نیست؟

عبدالله عبدالله فروشی نیست؟

عبدالله: من برای فروش نيستم/ حکومت حامد کرزی در چند سال اخير ترکيبی از دزدان، قاچاقچيان مواد مخدر و ناقضان حقوق بشر از دوره ی پادشاه ديکتاتور محمد ظاهر تا دوره ی اکنون بوده و او قصد دارد همين ترکيب را حفظ و کامل تر کند.
يكشنبه 31 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: عبدالله عبدالله يکی از متهمان نقض حقوق بشر در افغانستان که از سوی جبهه ی ملی خود را نامزد انتخابات رياست جمهوری کرده، به خبرگزاری فرانسه گفته است که کرزی تلاش دارد تا او را بخرد.

اين اظهارات عبدالله عبدالله در حالی صورت می گيرد که خود وی چند سالی به عنوان وزير امور خارجه ی حامد کرزی فعاليت داشته است.

عبدالله گفته است که حامد کرزی پيشنهاد يک پست کليدی را در صورتی که او از نامزدی خود صرف نظر کند داده است.

"من کرزی را روز پنجشنبه (28 می سال روان) ديدم و او می خواست بداند که می خواهم ادامه دهم يا کدام ...(نقطه چين از خبر خبرگزاری فرانسه) انعطافی وجود دارد."

عبدالله ( با اشاره به پيشنهاد غربی برای ايجاد يک پست قدرتمند برای رشد و پيشبرد حکومت؟) می گويد کرزی گفت که درباره پست رییس اجرایی حکومت چه فکر کرده است. من گفتم که اين بسته به حکومت انتخابی افغانستان است که چه کسی را برای اين پست انتخاب می کند. او می داند که من برای فروش نيستم.

در روزهای اخير کرزی و تيم او تلاش های فراوانی را برای جلب حمايت نظاميان، متهمان نقض حقوق بشر و قاچاقچيان مواد مخدر روی دست گرفته است. اخيرا دو متهم نقض حقوق بشر عبدالرشید دوستم و محمد محقق نيز از نامزدی او اعلام حمايت کرده اند. اين حمايت ها پس از آن صورت گرفت که متهم نقض حقوق بشر و قاچاقچی مواد مخدر گل آغا شیرزی و انورالحق احدی يکی از دزدان دارایی های همگانی نيز در حمايت از کرزی از نامزدی خود صرف نظر کردند.

کرزی دو متهم نقض نقض حقوق بشر قسیم فهيم و کريم خليلی را به عنوان معاونان خود معرفی کرده است.

حکومت حامد کرزی در چند سال اخير ترکيبی از دزدان، قاچاقچيان مواد مخدر و ناقضان حقوق بشر از دوره ی پادشاه ديکتاتور محمد ظاهر تا دوره ی اکنون بوده و او قصد دارد همين ترکيب را حفظ و کامل تر کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در معروفترین سایت اینترنتی افغانستان کابل پرس دنبال کنید


فهرست کامل نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 1388

رمضان بشردوست/ حامد کرزی/لطیف پدرام/ اشرف غنی احمدزی/ هدایت امین ارسلا/ عبدالله عبدالله / شهلا عطا/ بشیر بيژن/ نصرالله بریالی/ جبار ثابت/ شهنواز تنی/ گل احمد یما/ محمد اکبر بای/ ملا عبدالسلام راکتی/ و...همراه با نام معاونان انتخابی آنان و شرحی کوتاه از گذشته و عملکردشان


داکتر رمضان بشردوست با 24 هزار و 450 رای و کبوتر سپید رسما وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شد!

داکتر بشردوست: معاونین من اولاد این کشور میباشند که دست شان به خون مردم ، به غصب زمین ، خانه و پول مردم آلوده نیست. / داکتر رمضان بشردوست آقای محمد موسی بارکزی استاد انستیتوت زراعت کابل و خانم عفیفه معروف کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را به عنوان معاونان خود برگزيده است. ايشان همچنين در محل کمیسیون مستقل انتخابات کبوتر سپید را به عنوان نشانه ی انتخاباتی خود انتخاب نمود.

پنج شنبه 7 مه 2009

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • bade paywastane dostom wa mohaqqeq ba karzai , deda shawad ke aya mardomane watanam hanoz ham donbala rawe rahbarane nakame deroziye khod hastand ya eenke mostaqelana tasmeem megerand, ok

  • Dar dawlati karzai khili moshkilath wojood dashta wa darad, wali chizi ki Karzai ra az digar Kandidan tafkik mekunad inasth ki Karzai nisbathan yak insani mothadil ba nazar mirasad, ba nazar man ethedal dar shariathi feli mohim thar az hama chiz mibashad,mokhsosan barai aqaliat ha, Dua konim ki az bad tharinash nijath biyabim.

  • پشتونیست ها جشن دارند ، تکت لاتری شان برآمده است . بزرگترین قدرت جهانی و بیشتر از سی دولت خارجی دیگر ، برای احیای حاکمیت کامل و مطلق پشتون ها در اوغانستان میکوشند . فاشیست ترین نخبه گان پشتون ، امروز گل سر سبد بزم های سیاسی اند . اوغان ذلت که منفور ترین گروه سیاسی اوغانستان بود ، اکنون قدرتمند ترین حزب و دارای صلاحیت های نامحدود در کشور می باشد . هر سو که نگاه می کنیم ، پشتون بازی است و پشتون سازی است و تک تازی پشتونیست هاست . در میدان جنگ ، حاضر اند. در میدان صلح ، حاضر اند . در میدان معامله ، حاضر اند . با جورج بوش همین ها می نشستند ، با باراک اوباما همین ها می نشینند . تونی بلیر اندیوال همین ها بود ، گوردن براون رفیق همین هاست . مطبوعات غرب از همین ها سخن میگوید . حتی برخی از چپگرا ترین و مستقل ترین نشرات غربی هم از ضرورت احیای کامل حاکمیت پشتون ها و باز سازی همه جانبه ی ساختار قرون وسطایی قبیله یی در اوغانستان یاد می کنند و آمدن صلح و ثبات را وابسته به آن می دانند . در امریکا ، هرچه وزیر و سناتور و قصرسفید نشین است ، پشتونیست ها خود را با ایشان چسپانده اند . در انگلستان ، در جرمنی ، در بسیار کشورهای دیگر اروپایی ، هرجا که بروئید ، پشتونیست خود را به درگاه صاحبان قدرت و ثروت رسانیده اند . افکار پوسیده ی خود را ، نقشه ها و برنامه های ضد بشری خود را به هزار رنگ آمیزی و مداری گری ، به مثابه یگانه بدیل واقعی برای بیرون رفت از وضعیت کنونی اوغانستان در ذهنیت قدرتمندان غرب جا کرده اند . دولت های غربی ، دربست در اختیار شان است . دولت پاکستان و دستگاه استخبارات نظامی آن کشور ، خریدار شان است . کشور های عربی عاشق دیدار شان است . چیز عجیب این است که ، قبیله یی بودن ، قرون وسطایی بودن ، ازتمدن بسیار فاصله داشتن و دیگر چیزهاییکه برای هیچ قومی در جهان امروزی سودی در بر ندارد ، برای پشتونیست ها منبع سود های سیاسی بسیار شده است . پراگنده گی ظاهری شان هم یک منبع دیگر خیر و برکت برای شان می باشد ! طالبان شان مسلح و در حال جنگ های فرمایشی با امریکا و ناتو استند ، اوغان ذلتی های شان دولت را در قبضه گرفته اند ، گلبیدینی های شان دو طرفه خود نمایی می کنند . به این ترتیب ، خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه شده اند . قصه ی دیگران را بیخی مفت ساخته اند . کیها جنگ می کنند ؟ پشتون ها . کیها دولت را در دست دارند ؟ پشتون ها . کاندید های ریاست جمهوری کیها اند ؟ پشتون ها . مشاجره با کیها صورت میگیرد ؟ با پشتون ها . مذاکره با کیها صورت میگیرد ؟ با پشتون ها . تاجیک ها و اوزبیک ها و هزاره ها چه کاره اند ؟ هیچکاره ! خلع سلاح شده ، بی سازمان ، بی رهبری ، متفرق ، ضعیف ، رانده شده از همه گستره های دولت و قدرت .

   چند نفری هم که به نام تاجیک و اوزبیک و هزاره به نان و نوایی رسیده اند ، در غم خود و فامیل خویش اند و با شیرینی گک ِ "وحدت ملی" دهانک های خود را شیرین می سازند و دل به این خوش کرده اند که معاونک بی صلاحیت رئیس جمهور و مشاورک بی اعتبار این وزیر و آن وزیر خواهند شد !

   پس از دو صد و پنجاه سال ، اندک گسستگی و خللی در کار فرمانروایی قبیله سالاران در اوغانستان پدیدار گشت ، اقوام دیگر هم قامت راست کردند و از قدرت و هیبتی برخوردار شدند ، اما پشتونیست ها و باداران شان چه جنایات و ترفند های را بکار بستند تا آب ها را به جوی های قدیم جاری سازند و قبیله سالاران را از زوال باز به جلال برسانند .

   به نظر من ، فاجعه ی بزرگ و هولناکی در راه است . ارواح خبیث عبدالرحمن کله منار ساز و نادر غدار و هاشم جلاد و گل محمد مومند مجنون و داوود دیوانه و نعیم کر و غلام محمد فرهاد پاپا و دیگر فاشیست های قبیله پرست در گردش و زایش اند و دیری نخواهد گذشت که کرزی ها ، ملاعمر ها ، حقانی ها ، گلبدین ها ، احدی ها ، خلیل زاد ها ، احمد زی ها ، اتمر ها ، کریم خرم ها ، فاروق وردک ها و زی ها و زوی های دیگر شان ، با لشکر های مجهز و تا دندان مسلح ، به جان مردم بی سلاح و بی دفاع غیر پشتون بیفتند و دریاهای خون را به مقصد تصفیه های قومی جاری سازند . امروز کانتینر های کتاب های فارسی را به دریا می اندازند ، فردا لاری ها و کانتینر های پُر از اجساد مردمان غیر پشتون به دریا ها خواهند افگند .

   حیرت انگیز این است که ما تاجیک ها و دیگر مردمان غیر پشتون که دوصد و شصت سال تجارب تلخ و فراموش ناشدنی از ظلم و جنایت و قتل عام کردن ها و چپاولگری ها و تجاوز به مال و ناموس و دار و ندار خویش را داریم ، هنوز هم خوش خیال در خواب خرگوشی فرو رفته ایم و فکری به حال خویش نمی کنیم !

   این اشخاص و گروه هاییکه امروز رهبری سیاسی قبیله را به دست دارند و تمام قدرت و امکانات داخلی و خارجی را هم در اختیار خویش آورده اند ، رگ رگ و مغز استخوان شان از کینه و نفرت نسبت به مردمان غیر پشتون اوغانستان لبریز است . اینها که یکبار خود را محکم بسازند ، کارستانی خواهند کرد که ظلم و جنایات دو صد و شصت ساله را کاملا فراموش کنیم !

   ما تاجیک ها ، تاراج شمالی ، تاراج شمال ، غصب زمین و کشتزار های خویش را به یاد داریم ، ما سرازیر شدن ناقلین وحشی را به ملک و جایداد خویش به یاد داریم ، ما قتل عام ها و زمین سوزی ها و کوچ دادن های اجباری را در دوره های مختلف حاکمیت دو صد شصت ساله قبیله پرستان به یاد داریم . همین چند سال پیش ، تطبیق گام به گام مانیفست " دویمه سقاوی " را توسط پاده ی وحشی طالبان به یاد داریم . فراموش نکرده ایم که همین کرزی ها و خلیل زادها و احمدزی ها و دیگر طالبان نکتایی پوش در رکاب ملاعمر کور پایین و بالا می دویدند و تئوری های تصفیه قومی را در گوش آن درنده ی یک چشم پف می کردند . امروز که نظریه پردازان برتری جویی قبیله ، فاشیست های پشتونیست ، خود شان مستقیم همه امور را در دست دارند و برای رسیدن به چنین روز و چنین فرصتی هزاران سگ دویی و خود فروشی و غداری را انجام داده اند ، از عملی ساختن نظریه ها و برنامه های ضد انسانی خود دست خواهند کشید ؟! پاسخ روشن است که نه و هرگز.

   اینکه با محکم شدن بیخ پشتونیست ها در قدرت ، آینده ی هولناکی در انتظار مردمان غیر پشتون می باشد ، هیچ شک و تردیدی نمی توان داشت ، اما آیا ما تاجیک ها و دیگر مردمان غیر پشتون به شب های تیره و خونینی که از شومی پشتونیست ها بر سر ما آمدنی است اندیشیده ایم و برای نجات خویش چاره ای سنجیده ایم ؟ آیا شرم نیست که با وجود داشتن تلخ ترین تجارب از فریبکاری ها و قرآن خوری های قبیله سالاران ، هنوز هم فریب چرب زبانی ها و باغ سبز و سرخ نشان دادن های کرزی ها و خلیل زاد ها و احدی های فاشیست را بخوریم

  • I guess Dr. Ashraf Ghani Ahmadzia is the best candidate in the list of 44, He has got the great usefull and powerful stratigy for Afghanistan, He can bring all the small ethnic groups together Like Tajiks, Hazaara, Uzbek,as well,Lets vote for Dr. Ashraf Ghani Ahmadzia, Lets make him as a president of our Great Afghanistan. He will have a strong leadership and he will have honest, loyal strong cabinet as well. Please this country belongs to All Afghans, the truth is always hurtful to hear it, actually if pashtoons didn’t say that this is our country why should we say that. We knew that and we know that This country belongs to pashtoons, They are the mejority of Afghanistan, They are the one who are defending our culture our country soul, and from our namose, our leaders are useless, What do we expect from useless Latif Perdam he is worhtless, He is communist, Dr. Ghani will have a best ministers, Like Dr. Ramazan Bashardost, So Dear Brother We are one Afghan, One Nation, Lets build this poor country, Forget about useless and worthless ilitrate latif Pedram leader, He is a spy of KGB, CIA, Iran, He wants to creat problems for us, Killing each other, so lets think about our National Resources so Lets think how to bring unity and peace, I hope Kabulpress will publish my comment and respect the freedom of speech, .

   Thank you

  • Hello Secular.
   I 100% agree with all your good analysis of upcoming grime situation in near future. the future of other ethnic groups in afghansitan, other than pashton, looks terrifying. However, It is not 100 years ago that people would not be able to defend themselves from the brutal acts of the raciest governments. It is the time, as you said , that we have to learn from history, if we dont it will repeat itself, and act wisely in order to gain power to get our undeniable rights.

  • Aqaye secular salam!

   waqehan chez haye jalebe neweshten. har aan ensan agah hamin dard ra darad.

   chiz jalebe ke dar kabul press? mebenam eenast ke ba wojode ke edehaye azadaye wa masawat bayan ra darad , batawr bisyar wazeh qawgaraye darand,

   az Dr Abdullah, Ashraf ghazni, karzai hama roza megoyand, wale hech gah nadidom az beghairati khalili wa mohaqeq mamela gar benawesand, ba aanke az karzai enteqd haye ziad kardan wa oo ra doshman hazara khandand, wale paiwastan dobara e khaili ra baa oo hech kare bade talaqee nakardand, dar hale ke ahmad zia masoud agar eenkar ra mekard, sada ra ba aasoman merasandand, mohaqeq ba karzai mamela kard wa khodash ra forokht wale hech lab az lab najonbandand, wale agar Dr Abdullah mekard ke diga mededed, man yak chez ra megoyam, mohaqeq khalili, Marshal fahim be haisat, Ahmad Zia masoud, Dr abdullah hama dar hokomat karzai kar karda and, wale motahahed wa mardom dost kasani bod ke mesle Dr Abdullah wa Ahmad
   Zia masoud ba karzai bekefayat napaiwastand, wale beghairat wa khod forosh wa mardom kasani bodand ke mesle Marshal Fahim, Mohaqeq dostom, wa Khalili tair eshtapni ba Karzai beshramana etelaf kardan.

  • سلام
   محترم سیکولر جان متعصب :
   از این معلوم میشه که تو هیچ یک از پشتونها را تایید نه میکنی چرا؟ دلیل من این است که حتما در حق شما کدام پشتون کدام کاری کرده است که بسیار دلت به ضربه امده وهمه چیز میګویی و هیچ در اختیار خود نیستی من تصمیم داشتم که به اقای بشردوست رای بدهم اما از نوشته های شما معلوم شد که من خو پشتون هستم اګر به اقای بشردوست رای بدهم باز اګر اینها پاچاهی را در دست بګیرند باز چی خواهد شد؟ و ملیت پشتون را به کدام نامها یاد خواهد کرد و فعلا که نوشته شما را خواندم که به شما اګر ریسس جمهور پشتون هر قدر امتیازات بدهد باز هم شما قناعت نه میکنید همان قصه است که یک یک نفر یکی از دوستان خودرا در شانه های خویش سوارکرده و چکر میدادیش وقتی که از سر شانه اورار پاین کرد او برایش ګفت که .... مرا اوګار کردی شما یکتعداد هم مانند این ادم هستید اګز صد ها سال شما را چوکی های معاونیت ، وزارتخانه ، ریاست ها وغیره بدهند باز هم اګر شما برطرف شوید باز میګوید که پشتون این کار را در حق شما کرد حالانکه شما این کفایت را در خود ندارید و اګر کسی در شما این کفایت دار دارد باز چون شما متعصب هستید و از سبب همین تعصب شما که از همین نوشته معلوم میشه ان مرد نه میتوانند که جای خوب و منزلت و مقام خوب برسد مانند رمضان بشردوست . ما همه دوستان در پوهنتون تصمیم داشتیم که به اقای بشردوست رای بدهیم اما نوشته های شما را دیده به این نتیجه رسیدیم که ما به کسی رای خویش را خواهم داد که همه دوستان او و حامیان او بخاطر وحدت ملی کار کند نه مانند شما که حامی محترم بشردوست هستید و در میان مردم تفرقه میاندازید که این تفرق باعث ناکامی هریک از شما خواهد شد و باز امید است که همه دوستان این مقالات رابخوانند که و خود قضاوت کنند که کی متعصب است کی شایستګی این مقام را دارد و کی باید رییس جمهور باشد یک پشتون خوب ، هزار خوب، تاجک خوب ، ترکمن خوب ، ازبک خوب وغیره درصورتیکه اګر پشتون ، هزاره ، ازبک ، پشه یی ، ترکمن ،تاجک خوب باشد و حامیان یکی از اینها باعث تفرقه که ( مانند سیکولر) میشود ما به او شخص خوب احتیاج نداریم چون همان شخص که فعلا خوب است از دست شما ها مانند میتوانند بد شود و اینرا ترجیح میدهید که به یک پشه یی خوب که حامیان خوب، صادق ، متعهد به ارزشهاو زبانهای این وطن ،احترام متقابل خوب به ملیتهای مختلف این وطن صرف نظر از اینکه پشتون است تاجک است وغیره داشته باشد ما به او رای میدهیم اما من به حال شما و حال کسانیکه به او کمپاین میکنید تاسف میکنم که مانند شما ها حامیان داشته باشد چون شما باعث قوت انها نشده باعث ضعیفی انها میشوید چون در افغانستان هیچ یکی از ملیتها به تنهایی نه میتوانند که به سر قدرت بنشیند خصوصا مانند شما ها واری مردم که هیچ بیز در منطقه و حتی یک بینش وسیع نیز ندارید که بغیر از برتری قوم و ملیت خویش برتری قوم دیګر را بخواهید . مراد من به همه دوستانیکه باعث تفرقه درمیان افغانها میګردد است اګر از هر قوم باشد . و دیګر اینکه شما صرف پشتونها را بدنام ساختید که اینها چی کردند؟ من برای شما میګویم درصورتیکه اګر شما تاجک باشید در انصورت درمدت ضمامداری بچه سقاو ایا شما خوب پیشرف کردید یا در حکومتهای پشتون ها . ایا در زمان حکومت استاد ربانی شما خوب پیشرفت کردید و باعث تباهی این وطن درین زمانها نشدید چون حکومت و ریاست جمهوری نیم کله در دست شما بود یا درزمان پشتونها خوب پیشرفت کردید . در زمان پشتونها حتی یک ولسوالی کوچک شما از لطف خداوند و پشتونها به ولایت تبدیل شد و یکی را قهرمان و دیګر را مارشال ساخت ۶۷٪ همه کرسی های وزارت ها به شما داده شد ایا درخواب هم فکر این چیز ها را کرده بودید ویا خیر ؟
   امدم درین قسمت اګر شما هزاره باشید واین چیزی نوشته اید من برای شما میګویم که اقای مزاری به شما چی خدمت کرد همه شما نیست و نابود کرد و ظلم های را که شما درانوقت انجام دادید تاریخ بشریت انرا فراموش کرده نه میتوانند و دیګر اینکه محترم مزاری به خلاف تاجک ها جنګید تا یک وزارت برایش داده شود اما استاد ربانی برایش یک ولسوالی را قایل نشد باز از پشتونها شکر کنید که یک ولسوالی دایکندی را به شما ولایت ساخت و حتی که نفوس شما خو بیخی معلوم نیست که چقدر هستید وزارتها برای شما داده شد و حتی محترم لقب شهید را نیز کمایی کردایا این لطف پشتونها بالای شما ها نیست تا چی وقت شما از این تبعیض دور نه میشوید تا کی میخواهید که پشتونها نابود شود و تاکی میخواهید که خود را نابود کنید . شما ګفتید که کرزی پشتون است بلی پشتون است اما ګناه از کرزی است که بنام پشتون است یا ګناه از کسیکه باعث تفرقه ، باعث جنګ ، باعث رشوت ، باعث تعصب که از قوم دیګر است و میشود ګناه از اوست .
   دیګر نه میخواهم که چیزی بیشتر بګویم امید است که افغانستان و افغانها به کسانی مانند شما ضرورت ندارد و نه خواهم داشت چون شما ها تکلیف دارید هرقدر که صاحب امتیازات شوید باز هم همان مردم هستید .ما از اقای بشردوست میخواهیم درصورتیکه میخواهی که باعث خدمت به این وطن شوی امید است که از کسانیکه باعث تفرقه درین جا میشود نصیحت برادرانه کنی در غیر ان چون خودیت از قوم هزاره هستی تنها به هزاره چیزی نه میشه حتی اګر از چین همه دیګر وارد شود باز هم قدرت را بدست ګرفته نه میتوانی تا همرای شما پشتونها، تاجکها وغیره یکجا نه شود که باعث موفقیت شما میشود نه کسانیکه باعث بلند بردن یک ملیت خاص و توهین به پشتونها شود. امید است که سیکولر جان همانطوریکه از نامت هویدا است که برای کدام کشور کار میکنی امید که یک مقاله خوب بخاطر وحدت ملی در دفعه اینده بنویسید که باعث خوشی ما و کامیابی کاندیدمحترم خودیت شود .

  • سلام!
   من به گپ های دیگرتان کار ندارم و اصلن نام های را که گرفتتید سخت از ایشان نفرت دارم اگرچه یک تاجک استم. اما چیزهایی را که گفتید پشتون ها به اقوام دیگر داده اند؛ من فکر می کنم اگر پشتون ها راضی به این کار می شدند، در طول چند صد سال می دادند. حال زور جامعه ای جهانی است که به دیگران حق قایل شدند.
   تشکر

  • اقای ابراهیم سلام بعدا" شما یک جنایت مزاری را که گفته اید بشر یت از یادنخواهد برد با سند ومدرک یکجا در همین سایت بنوسید ویا کدام ویدیو ی که در ان جنایت مزاری ثبت شده باشد بگذارید تا هم گفته های خود راصدق کنید وهم ثابت کنید که مزاری جنایت کار بوده ویا ثابت کنید که مزاری برپغمان وقندهار وپنجشیر وبدخشان لشکر کشی کرده؟مانند شما خیلی ها ازین تهمت ها بر مزاری ومردم مظلوم هزاره کرده اندکه نه ثابت توانسته اند ونه سندومدرک که دال بر جنایت حزب وحدت وشهید مزاری داشته اند/ ولی جنایات فراموش نشدنی دیگران علیه مردم هزاره با صدها اسناد وویدیو ها است که حتی کسانیکه این جنایات را عملا"مرتکب شده اند نتوانسته اند ونمیتوتنند انرا انکار کنند/ پس این تهمت ودروغ های تو وامثال تو هیچ چیزی نمیتواند باشد بجز از کینه ونفرت شما علیه مردم هزاره و مزاری شهید عدالت

  • سلام برادر عزیز
   شما میفهمید که هریک از کساینکه در جامعه زندګی میکند خالی از خطا ها نیست ما نه میګویم که پشتونها،تاجکها،هزاره ها ، ازبک ها وغیره انچه را که کرده است همه ایشان خوب است در صورتیکه ما این طرز فکر و اندیشه داریم که خوب خودرا خوب و بد خود را بد میګویم باید شما هم همینطور یک احساس ملی داشته باشد که باید خوب خود را خوب و بد خودرا بد بګوبد درانصورت ما میتوانیم که یک بحث خوب داشته باشیم در صورتیکه تو یک جنایتکار خود را جنایتکار نه میګویی و یک شخص نیک ، دانا ، لایق وغیره یک قوم دیګر را بدنام میسازی و حتی به کلمه پشتون حساسیت نشان میدهی ایا این تبعض نیست ؟ شما ګفتید که شما در مورد مزاری ثبوت بدهید ایا شهر کابل ثبوت این واقعه نه میباشد ایا میخ زدن درسر مردم ایا این یک جنایت نیست ، ایا رقص مرده یک جنایت نیست ایا زنهایکه حامله بودند و در زایشګاه بخاطر ولادت برده میشدند و در نصف راه موتر انها توقف داده میشد و پرسان میشد که کجا میروید انها میګفتند که خانم تکلیف دارد و امیدوار است به شفاخانه میرویم و انها برایشان میګفتندکه ازما کدر داکتران لایق کسی دیګر است و درپیشروی همان مردم ولادت صورت میګرفت ایا این جنایت نیست خیر چی است ایا اول یک انسان را همرای مرمی زدن وبعد انرا در کرایی پخته کردن و خوردن ګوشت او جنایت نیست خیر چیست من این نوشته قبلی را از خاطر کرده بودم چرا هنوز ما از ګذشته خویش پند نه میګیریم و چرا ما به اینده خوب خود فکر نه میکنیم ایا تو در عمرت یک مقاله پشتو نوشته کردی ایا تو در عمرت بغیر از ملیت خودیت در باره ملیت دیګران فکر کردی ایا تو درین مدت که هستی در باره وحدت ملی کار کردی من صرف ازاین خاطر نوشته کرده بودم که ما باید حقایق بګویم ولو هر چیز که باشد چون حقایق تلخ است و مردم اګر اذیت هم شود خیر است اما درصورتیکه ما در باره خویش نیز حقایق بګویم چیزی که ما بد کردیم بد بګویم و چیزیکه ما خوب کردیم خوب بګویم درانصورت ما میتوانیم که یک قضاوت همه جانبه نمایم در صورتیکه من از حکمتیار که یک پشتون است و باعث جنګ در افغانستان شد حمایت نه میکنم درانصورت ایا مزاری صاحب درین مدت اشعار نوشته میکرد یا مزاری صاحب هم دری جنګ شریک بود یا نبود ایا از همین تنظیم های هفت و هشت که ساخته شده اند ایا این همه به مفید این وطن بود یا به ضرر این وطن ولوکه هر کس باشد درصورتیکه تو یک جنایتکار خویش را قهرمان میګویی و یک ملیت دیګر را ( پشتون) را فاشیست وغیره نام میدهی ایا این یک تعصب نیست در برابر یک قوم و حتی نام یک شخص هم ګرفته نه میشود صرف ګفته میشود که پشتونها فاشیست هستند ایا همین طرز تفکر و اندیشه ما را به هدف که میخواهیم به وحدت ملی برسیم ما را یاری میکند درصوتیکه نه میکند و دلت قرار نه مګیرد اول خودیت جنایتکار خود را جنایت کار و شخص خوب خود را شخص خوب و از دیګر ملیت ها هم همینطور قضاوت بکنی درانصورت ما همرای شما موافق هستیم و همه کسانیکه بد کرده اند صرف نظر از اینکه از کدام قوم است بد بګویم و کارهای خوب کرده است خوب بګویم نه اینکه یک قوم بزرګ را به این و ان نام توهین کنیم امید است دراخر من از شما سوال میکنم اګر من یک شخص قا تل و خونکار خویش را به نامهای مختلف ( قهرمان،سپه سالار، امیر مسلمانها، وغیره نامها ی نیکو یاد کنیم و همه شخصیت های خوب و پسندیده شما و حتی قوم شما را بد بګویم ایا شما متاثر نه میشوید؟ اګر میشوید باید دیګر ملیت ها را هم مانند خود فکر کرده و بنویسید. تشکر

  • اقای ابراهیم باز هم سلام شما یکبار دیگر نوشته بالای مرا مرور کنید که در کجا من به ملیت پشتون ویا کدام شخص رابد گفته ام فقط کلمه جنایتکار را استعمال کرده ام من از شما مدرک واسنادی جنایت را که شما وامثال شما برمردم هزاره وشهید مزاری می نوسید خواسته ام ولی شما باز هم کور کورانه اتهامات دور از عقل ومنطق را مینوسید شما یک نفر را در تمام افغانستان پیدا کنید که بر سر فامیل ویا اقارب اش هزاره ها میخ زده باشه وهم چنان زن سینه بریده را که ادعا کند که افرادحزب وحدت سینه اش را بریده باشد ویا کسانیرا که اعضای فامیل اش را در کرائی کباب شده باشد ؟ اگر ثابت کرده توانیستد واسناد دارید درانصورت ما هم با شما هم نظر خواهیم بود من با قاطعیت برای شما میگیویم که این نوعه تهمت ها از طرف شما وامثال شما دروغ و چیزی نیسنت مگر کینه ونفرت شما ودر رابطه جنایات ویا جنایت کاران دیگران همهء مردم از هر قوم گفته ویا نوشته اندانهم با اسناد ومدرک وحتی سازمان های حقوق بشر ویا رسانه های ازاد ومعتبر خارجی . ایا شما میتوانید جنایات طالبان را که تا بحال علیه خود ملیت پشتون ما ادامه دارد انکار کنید انتحار در مساجد وبازارها مناطق پشتون نشین ویا کابل ویا تیزاب پاشیدن بر صورت دختران دانش اموز وسوزاندن مکاتب که سخنگوی رسمی شان ذبیح الله مجاهد ان را کار نیک وشرعی میداند . ابراهیم جان اینبار دقیق بخوان تا باز هم سو تفاهم نشود

  • در ادامه نوشته ام در رابطه ویرانی کابل شما بروید بر غرب کابل وافشار وچند اول از نزدیک ان جا هارا بدقت بیبینید که حتی یک خشت هم سالم نمانده من سه سال در زمان جنگها در قلعه شهاده بودم انقدر سکر وراکت بمب های خوشهء وپنجصد کیلوئی در غرب کابل بارید که باران نبارید در حالیکه ساکنان انجا هیچ گناهی نداشتند بجز اینکه ساکن انجا وهزاره بودند و همهء اسناد وفلم های ویدیوی که دران زنها اطفال ومردم غیر نظامی قتل عام شده اند موجود است شما میتوانیدحتی در سایت یوتوب فلم ها را بیبینید

 • واه!واه!......اینم ازقوم فروشی دوستم ومحقق.حالاتمام قوم گراهاوبت پرستان،خصوصآیک عده ازبک هاوهزاره های محترم که ازدوستم ومحقق برای خودصنم ساخته بودندودرراه شان خون های تیره ای خودرادردشتهای کیله گی،کوچه های جوزجان،غرب کابل،بامیان وبهسودریخته بودندوبه خاطرفراخوان شان یاازخون خودگذشتند،یاقریب بودازگرسنگی خودراتلف کنند.ببینندکه کسیکه خانه جنرال گرامی رامحاصره کرد کرزی صاحب نبود.وکسی که قریب ازفرط گرسنگی محقق صاحب راکشته بودنیزکرزی نبود.واه واه !.....منی نادان به شماعزیزان توصیه میکنم که بازهم دنبال شان بروید چراکه عقل همه شمابه سراین آقایان است.

  • من نمیدا نم که برادر آن هزا ره ما این از خود گزریرا از کجا آمو خته اند تا حال این طور از خود گذری مشا هده نکرده بودم پشتونها در همه دورهای که صا حب قدرت بوداندهرچی ناروایها ظلم وستم که از دست شان آمد بالای برا درآن هذا ره کرد اند حتی دردوره حکومت طا لبان که تمام حکومت تعلق به پشتون ها بود که نظا می پشتون سازی وپشتون با فی میخو ستن شعار شان این بود که تاجکها با ید تاجکستان بروند ازبکها ازبکستان ومی گفتندکه هذارها دیگر جای ندا رند پس جای هذا رهاگورستان است با ید به گو رستان فرستاده شوند دیدیم که چی عملیات وحشیانه را دربرابر هم وطنان مان هذا رها این پشتونها ی ظا لم انجام دادند خصوصا همین کرزی که حالا جناب محقق که پشتیبا نی خودرا ازاو اعلان نموده است یکسال پیش برای پشتونهای کوچی علنان صلاح نداد که صدها خانه برا درآن هزاره مارا خراب کرد وخود شانرا آواره وبی سر پنا ساخت بسیا جای تحسر وافسو ز گی است که باز برادران هذاره ماازاین محقق بی منطق پیروی کنند برا

 • afghanistan has multi party system one party can not win the election so it has to make coalition with other parties it is not the matter of business as abdullah abdullah said"abdullah abdullah foro shee naist

 • محقیق و دوستم بازیگران سیاسی نه بلکه فاحشه های سیاسی هستند که در بدل اندک امتیازی حاضرند ناموس و شرف خود- که اصلا ندارند -بلکه دین و ملتشان را به حراج بگذارند. اصلا چیزی به نام شرم و حیا در این این ها وجود ندارد، کرزی با تحقیر و توهین اینها را از خودش دور کرد ولی بازهم در کمال بی احیایی خود را به دامن کرزی می اندازند. من متاسفم که چنین موجوداتی ادعای رهبری دارند و یک عده ساده دل هم به حرفشان گوش می دهد.
  شهروند

  • کرزی از سیاست هایی فاشیستی و قوم محوری به گونه که گویی در کرسی حکمتیار قرار گرفته باشد عمل میکند. وقتی چشم به من به صفحه هایی انترنتی که تصویر کرزی، دوستم و محقق در پهلوی یک دیگر ترسیم شده بود افتاد، مرا به فکر همان شورایی همآهنگی که میان حکمتیار، مزاری و دوستم شکل گرفته بود که هریک بصورت آشکار در خدمت یکی از کشور های همسایه قرار گرفته بود و به امر باداران خود کابل رابه آتش و خون کشانیده بودند، انداخت.

   تو خود حدیث مکمل بخوان از این مجمل

 • به عبدالله جان باید گفت که اول خو ترا کسی برا نمیخرد۰ اگر صرف کرزی خریدارت بود یقین کن که بخاطر استفاده ازت منحیث کاغذ تشناب این کار را میکرد۰ دوم اینکه شما و باند کثیف تان اول مجاهد شدین که به پاکستان فروخته شدین باز به روس ها فروخته شدید باز که روسها کمبغل شدن به هندوها و ایرانیها ولی به مجردیکه دیدید یک بدخور زورآور با جیبهای پر از دالر آمد نه جهاد یاد تان ماند نه کفر نه اسلام نه انسانیت ونه۰۰۰۰۰۰واز همه اولتر شما شروع کردید به بوتپاکی اش و نرخ تمام دارودستهٌ تان هم شد ۷۰میلیون دالر (مراجعه شود به کتاب جنگ پنهان) که در بارهٌ آمدن امریکایی ها و ارتباتشان با دزدان شورای نظار معلومات میدهد۰ این چند بار فروخته شدن تان که مثل آفتاب به همه روشن است خدا میداند در خفا چند بار دیگر به کلدار۰ دالر۰ ربل و ریال فروخته شدین۰ مشورهٌ بنده به عبدالله عبدالله جان این است که برود و در یکی از گشور های اروپایی پناگزین شود جایکه به ایزکها اجازهٌ عروسی داده شده و بقیه زندگی خود را کیف کند۰ ما در افغانستان به مرد های واقعی ضرورت داریم تا ریٌس جمهور یا رهبران ما شوند مثل آفای بشردوست۰

 • سلام دوستان:
  آقایان محقق ودوستم کی هستند که رای آنهانفع یا نقصی به ماداشته باشد؟
  حالا مردم همه میدانند که چی خوب است وچه بد.این خائنان به هر کسی که میخواهند رای بدهند.یک نمونه ای کوچک ازصفت های محقق را خدمتیتان بیان میکنم:
  سال گذشته زمان که کوچی هابه ولسوالی هزاره نشین بهسود در میدان وردک حمله کردندزمینه ای خوبی برای خودنمایی محقق مساعد شدتاموقف ازدست رفته ای خویشرا که قبلابرای رای دادن به سیاف دیگرمجرم ملی درپارلمان دوباره بدست بیاورد.مردم ساده وصادق هزاره باز هم ساده لوحانه نمایش محقق را تکمیل کردندالبته مردم واقعابرای دفاع ازحقوق مردم در ولسوالی بهسود به رهبری محقق وکاسه لیسانش برخاسته بودنداماغافل ازینکه محقق چه پلان درسردارد وهدفش صرف حمایت مردم رادربرابرحریفان ازخودش نشان دادن بودکه کاملاموفق شد.جالب تراینکه درآنروزمحقق کرزی را بارباربه حمایت ازکوچیها متهم میکرداما درنهایت دیدیدکه دربدل مبلغ ویا کرسی نامعلومی با همان حمایت کننده ای کوچیها پیوست .وقسمی که درتلویزیون دیده میشد به بسیار خوشحالی وبا صمیمیت درکنارجناب کرزی نشسته بودندوخواسته وناخواسته لبخند درچهره ایشان نمایان میشد.بهر صورت بازهم محقق را بایدحمایت کنیم تالبخندرا بارباربرچهره ای مبارکشان ببینیم وازخوشحالی رهبر مان خوشحال شویم.

  • دوست عزیز، محقق و دوستم و دیگران خاینان و پست صفتان را مردم عام هزاره و ازبیک ما به خوبی میشناسند، همانگونه که کرزی و گلبدین و سیاف و ملاعمر و احدی و .... را مردم عام پشتون ما شناخته اند و ربانی و قانونی و چکری و عبداله و .... را مردم تاجیک ما. مردمی که همه روز ستم و استبداد این خاینان را با گوشت و پوست لمس میکنند، نمیتوانند به آسانی فریب اینان را بخورند.

   چند سیلی باید به روی آن به اصطلاح روشنفکران منسوب به ملیت هزاره و غیرهزاره زد که در غرب دور از رنج و مرارت ها نشسته اند و از آنجا برای دوستم جلاد و محقق کثیف سایت میسازند و در وصف شان مینویسند. اینگونه انسانها هستند که باید مورد نفرت قرار گیرند که میخواهند با شعر و نوشته و سایت شان مردم عام ما را به دام این جواسیس بیگانه بیاندازند.

   یکی از همین گونه "روشنفکران" بیمایه چندی قبل در جریان سفر محقق به ناروی پای مصاحبه با او نشسته بود و تلاش نموده بود تا خون مردم بیگناه را از چهره این جانی بشوید و او را منزه جلوه دهد، و با تاسف که همین مصاحبه در کابل پرس هم انتشار یافت.

 • Rastash waqty himayat dostum ra az karzay may shunawam man khijalat may kasham , in khain ba arman hay mardum, khun rikhta shuday mardum shuburghan tawasut karzay ra chi jawab may dehad,umidwaram ta mardum uzbik in Muamila gar wa khain ba arman hay mardumash ra bishnasand

  Muhaqiq bidanad ki karzay sad muhaqiq ra muft firukhta wa may firushad, wali rui siyahi ba muhaqiq may manad, arzumandam ta ba zudy samaray talkh in firush hazara ha ra ba karzy bibinad , wa pash hama qaum khud siya rui gardad ,zera dar zaman nadir ham hazara ha ba Nadeer ghadar tawafuq karda budand, wali bad az estimal anha alaih Habibullah Kalakani ba sabaq hazara ha ham raseed, Karzay tanha nast, tim Fashisty wa Taliby Karzay dar qadam awal zid hazara hast pas natijay in sazush ba karzay zahragin baray Hazara ha wa Uzbik ha khahad bud

  Zerra :

  Padar milat afghan agar in kharzay ast
  Ba chinin millatu ruh padarash bayad ..

  Ba taasuf az in khainin qaum firush rasway tarikh

  Wahid

 • شاید فروشی نباشد ولی تا حال چندین بار خریده شده به قیمت از دست دادن عزت نفس و ............. بیحا تر و ارزانتر از اینها خودشان است

 • اجناس فروشى بى کيفيت مانند مسعود ، عبدالله ، دوستم ..... وغيره ديگر در بازار سياسى غرب انقدر خريدار ندارد عبد الله و هم قماشانش انقدر خريد و فروش شدند که ديگر براى فروش چيزى در خود ندارداز اين سبب بود که کرزى او را به قيمت ارزان خريدارى ميکرد و او خواهان پول بيشتر بود

  • خادم کرزی هستی ویا از القاعده و پاکستان. تو نگفتی که خادم کی هستی؟

   شما داکتر عبدالله را تحت عنوان مجاهد توهین میکنید، آیا کرزی و محقق تکنوکرات هستند؟ آیا پد کرزی عبدالاحد کرزی چرس فروش نبود که میراث آن به پسرش احمد ولی کرزی رسیده. چرا به ملیشه های جنایت کار و طالبان و افراد حکمتیار که با کرزی ایتلاف کردند به چشم واقعیت نظر نمی کنید.

   من از عبدالله حمایت نمیکنم اما به حال آنعده از اقوام ازبک هزاره که به قیمت شکم گرسنه و تن برهنه و جان ها ی شیرین و به نام آنها دو نفر خایین و جنایت کار استفاده میکند تاسف میکنم.

   مطمین باشد با ریسس جمهور شدن دوباره کرزی ملت افغانستان دیگر آب خوش نخواهد چشید و نفس راحت نخواهید کشید.

 • فعلا کلی چیز بروال که قابل پیشبینی بود که کرزی باید برنده شود پیش میروداونهایکه در مدت پادشاهی ای چند سال گذشته ای کرزی از دمش گرفته یکی را مثل فهیم از دروازه بیرون انداختن ومحقق را از کلکین وخلیلی رابعنوان معاون مثل ایزک که خاصیت نداشته باشدو دوستم رامانند حیوان وحشی خانه قلفی شده بود کلی ای چیزهابه امی زودی فرامش شدحالا مردم حیران مانده که هفت سال ای حکومت ظالم واستبدادی را تحمل کردن وایابایدبازهم سالهائ متمادی دیگر رادر زیر سایه شوم چنین حکومت سپری کردانتظارتغیراین حکومت تقریبا به یک نومیدی کامل تبدیل شده چهرهای مثل داکتر بشردوست که از حمایت امریکابرخوردارنباشدناممکن است که رئس جمهور شودوایا داکتر عبدالا که در گذشته در راس قدرت نبوده همیتوانداین روئارا به حقیقت تبدیل کندخلاصه یک شخص غیر کرزی باشد مردم ازین شخص بیزار شده.

 • باز همصد افرین بر محقق ودوستم بازار را دیده معامله کردند ولی فهیم احمق قیمت نکرده خوده فروخت واما! داکتر عبدالله قمار را خو باختی حریفه از دست نده

  • برادرم کدام با زاراه دیده محقق ودو ستم معا مله کرده اند گمان می کنم محقق همان بازاره را دیده باشد که کرزی توسط کوچیها به دیگر برادران هذاره ما یک سال قبل نشان داد بود دوستم هم امکان میرود که در همین نذدیکیها ببیند اما این را بدا نید که معا مله فهیم معا مله عا قلا نه است چرا او میدا نست که امریکا هیچ وقت مجا هدین را نه پذیرفته ونمیپذیردبخاطر محا کمه کردن مجا هدین از سالهای سال به این طرف تلاش داردپس با یدبدا نید که معا مله فهیم معا مله بدست آوردن قدرت ودست رسی بجا یکه نتوانند غربیها اورا محاکمه کننداما معا مله محقق ودوستم غیر عا قلانه است این قسم معا مله گو سفند باگرگ است دربعدها تمام مان این معا ملها را مشا هد میکنیم که کدام اینها عا قلانه است

 • اگر ما درست فکر کنیم در شرایط فعلی افغانستان داکتر عبداله فرد مناسب برای ریاست امور کشور است جوان است وقتی من دیگر نامزد ها در میبینم خیلی جگر خون میشوم که اینها که نه کدام سواد کافی دارند ونه قواره ریس جمهور را انتخاب مردم داکتر عبداله است و خواهد بود

  • جناب فاروقی صاحب اگرانتخاب کردن به اساس قواره باشد عبدالله خو چندان پوز چنه ریس حمهورشدن را ندارد.

  • اقای فرهادفاروقی شما راست میگویدداکتر عبدالله هم جوان است هم خوش قواره اگر ریس جمهور شود برای پسران جوان اکت وادای دختر های جوان راخوب یاد میدهد ای خودش کلان خدمت است برای جوانان ما که هیچ کاندید دیگر نمیتواند

 • Shame on you Mr Mohaqqiq, how could you do such a mistake, in the last election and parlimentery election our people were behind you, voting for you, but we did not know how a foolish guy you are. Shame on you once again, I have seen a lot of your bloody speechs when you are saying " Karzai is not the right guy to lead this country" but what is wrong with you yhis time? I hope our people make their mind and say Karzai and his teams are all foolish and do not give thier votes to him once again.

 • Kabul press? must acknowledge that Abdullah Abdullah is a doctor by and as per ethic rules of journalism shall be called by his title. Kabul press is a bias press and reflect only one side which doesn’t serve anything except promoting hatred among Afghans. Bring me evidence for your claim. Who the Kabul press is working for and who has bought Kabul press. I am sure you have contacts and work as a puppet . You should stop this shameful and outrageous news paper promoting animosity.

 • دوستان عزيزكه نظرات خودرانوشته اندسلام. بعدااگر بجاي بد گفتن به اين يا ان كانديد يكچهره واقعي ودلسوز رااگر به مردم رنجديده مامعرفي نماييد ازشما مردم عزيز سپاسگزار خواهند شد.لطفامردم تانرا ازاين سردرگمي رهانيده وبيشتر مورد ازيت قرار ندهيد.وقت بسيار حساس است .گناه مردم ما برسر رهبران است شماهم خودرا شامل نسازيد.لطفا

  • سلام به همه

   من شخصا باور دارم که داکتر عبدالله نه تنها شانس برنده شدن را ندارد که به احتمال زیاد 10% رای هم نخواهد آورد. چرا؟

   به این دلایل:

   1. به نظر می رسد که داکتر عبدالله و تیم اش حوضه ای رای گیری شان را نمی شناسند. یعنی نمی دانند که کی ها بالقوه از طرفداران شان استند. تنها کسانی که احتمالا به او رای می دادند هزاره ها، ازبک ها، تاجیک ها و ترکمن ها و دیگر اقلیت ها بودند. ( ببخشید که قومی شد. اینها واقعیت های تلخ وطن استند.)

   اینها رای می دادند چون از کرزی و تیم قوم گرای او خسته بودند. اما داکتر عبدالله با تکیه بسیار بر قندهاری بودن پدرش عملا به یک سوی دیگر حرکت می کند. این را در مصاحبه اش با طلوع می گوید.

   2. حضور و کار نمایندگان تیم داکتر عبدالله در هزاره جات و مناطق ترکمن و ازبک صفر است. این در حالی است که با وجود کرزی و احمدزی گرفتن رای پشتون ها برای داکتر عبدالله اصلا ناممکن است.
   با از دست دادن فرصت ایتلاف با محقق و دوستم اقای داکتر عبدالله شانس برنده شدن با به کلی از دست داد در حالکه اگر او محقق و دوستم را با خود می داشت و فهیم را به هر قیمتی نگه می داشت برنده ای صد در صد انتخابات بود چون کسی که اکثریت ارای تاجیک ها و هزاره ها و ازبک ها و ترکمن ها را داشته باشد نزدیک به 60% آرا را دارد.
   اما اینک به نظر می رسد که داکتر عبدالله فقط به یک امید می دود و آن بیزاری مردم از کرزی است. اما این یک اشتباه بزرگ است. چون وقتی در جامعه ای سنتی افغانستان رهبران سر شناس اقوام از کسی حمایت شان را اعلام می کنند مردم فکر می کنند که توافق جدید بیانگر قبولی نظرات و خواست های شان توسط کاندید مذکور است. این است که حمایت خلیلی و محقق اکثریت رای هزاره ها را برای کرزی می آورد و آنانیکه آگاهانه تر رای می دهند به بشردوست رای خواهند داد. ارای ازبک ها هم به دنبال دوستم می رود و ارای انانیکه دوستم را دوست ندارند به اکبر بای خواهد رفت.

   به احتمال زباد تعداد زیاد پشتونها به کرزی رای خواهند داد و بقیه هم به احمدزی و کاندیدهای دیگر پشتون رای خواهند داد.

   3. داکتر عبدالله رای اکثریت تاجیک ها را با خود ندارد. فهیم تعداد ارای قابل توجه تاجیک ها را برای کرزی می برد و هراتی ها به احمال زباد عمل گرایانه رای خواهند داد که احمال شکست داکتر عبدالله گرفتن رای عمل گرایانه را برای او ناممکن می کند. تاجیک های که آگاهانه تر رای می دهند به احتمال زیاد به او رای خواهند داد اما اینها تعداد شان بسیار کم است.

   4. داکتر عبدالله وقتی فهیم و دوستم و محقق را از دست داده بود بهتر بود در انتخابات شرکت نکند تا بار مسولیت شکست جبهه ملی را به دوش نگیرد چون هیچ عاقلی بدون داشتن لا اقل ارای سه قوم کلان نمی آید که برای بردن انتخابات به صورت جدی تلاش کند.

   آقای کرزی اما در این کمپاین نشان داد که هوش سیاسی وتوان داد و ستد بیشتری دارد. یک چیزی که ما همه از یاد می بریم این است که بر علاوه اعتراض های بسیار اکثریت مردم افغانستان از هر قومی که هستند هنوزاز کرزی حمایت می کنند نه به این خاطر که او را بسیار خوب و کارکن می یابند بلکه به این خاطر که مردم انی قدر هوشیار هستند که بدانند که کرزی یک آدم نرم است و افراط نمی کند و حرکت ارام او بهتر از دیوانگی های انقلابی دیگران است. یعنی مردم از خیر شعارهای رنگارنگ دیگران می گذرند اما آرامش نسبی دوران کرزی را ترجیح می دهند.

   تنها امکان پیروزی کاندید جبهه ملی در صورتی ممکن بود که این کاندید یک چهره ای می بود که با شورای نظار و حکومت در کابل ارتباطی نمی داشت. دوستان جبهه بدی و سیاهی خاطره مردم از دوران حکومت اقای ربانی را نادیده نمی گیرند. اما واقعیت آن است که هیچ کس در افغانستان باور ندارد که آدمهای شورای نظار و جمعیت اسلامی می تواند از کرزی بهتر عمل کنند.

   به هر صورت باید گفت که داکتر عبدالله شخصا یک وزنه ای قوی سیاسی حتی در جامعه ای تاجیک به حساب نمی آید. او بیشتر یک تکنوکراتی است که زیر دست یک مدیر و رهبر قومی می تواند سر به زیر کارش را بکند اما توان رهبری سیاسی یک کشور و جامعه ای پیچیده ای همچون افغانستان را ندارد.

   با احترام و سلام

 • آقای عبدالله بهترین انتخاب مردم ما میباشند .وهمانطوریکه سزاوار شخصیتش میباشد به یقین او مانند دیګران فروشی نبوده ونیست .اګر یک کمی از خرد وتعمق کمک طلب نموده وآرام وبی قید بی اندیشم به وضاحت میبینم که بلی درست است او واقعآ فروشی نیست.او از منصبش زمانی برطرف شد که در یک سفر رسمی بسر میبرد او حد اقل متوانیست مثل همه افغان ها مقاومت نماید ویا با تشکیل کانفرانس ها بر ضد کرزی ودولتش اذهان دیکران را آګاه میساخت خیر او اینکار را نکرده ؛حتی یک اعتراض معمولی که حق هر انسان میباشد را هم در آن زمان موجه ندانست وچون شاګرد مکتب تفاهم وایثار بود خواسته هایش را فدای منافع مردم وکشورش ساخت .ودراین مدت طولانی مصروف خدمت به مردم بوده ومیباشد .آیا برطرفی څارنوال ثابت . فهیم؛اشرف غنی؛احدی ووووودیګر چوکی ومقام پرست ها را فراموش نموده اید ویا اینکه آنها از قوم وقبیله ای شما بوده اند

 • کاش تعداد انسان های چون داکتر عبدالله در افغانستان زیاد میبود تا متوانیست در کابینه اش با آن ها یکجا کار کند ولی متاسفانه مشکلات زیاد از این ناحیه خواهد داشت .

  • گفته "غریب" را اگر مختصر بگویم اینست که او میخواهد بگوید که کاش از میوه های ترش شده و گندیده مثل عبداله زیاد میبود در وطن ما تا آنوقت نام افغانستان را میشد به "گندستان" مبدل کرد!!! زهی ساده لوحی و حماقت!!!

  • خوب به هرصورت شما قبول دارید که ایشان مثل یک میوه میباشند ولی فعلآ به فرموده ای شما .آدم با شرف!!!!!!!این میوه خراب شده.ولی دیګرانی را که شما قبول دارید وفعلآ هم در قدرت میباشند ؛ خود ګندګی و لانه های ګندګی میباشند .پس اګر ذره ای عقل دارید باید در انتخاب تان متردد نشوید وبه همان میوه خراب شده قناعت کنید.

 • برادران محترم : من به قاطيعت براى تان گفته ميتوانم که کرزى خايين ديگر در ميان پشتون ها جاى ندارد پشتون ها در طول هفت سال از اين شخص وطنفروش انقدر خسته هستند که حد پايان ندارد انها اين شخص را رها کرده اند اما متاسفانه که دزدان وحدتى ، جنبشى ، جميعتى و نظآرى کمرش را بستند من براى تمام افغانها يک پيشنهاد دارم و ان اينکه يگانه راه کوبيدن مشت اهنين به دهن کرزى و اييتلافى هاى دزدوى بايکات با انتخابات است هر کسيکه يک راى براى اين شخص در صندوق بريزد به همان اندازه خايين است مانند همين وطنفروشان تاريخ
  يگانه شخصى که بايد انتخاب شود که نميشود زيرا در بازى هاى امريکايي و غربى شامل نيست و در بدل فروش وطن و مردم مانند اين دزدان با اجنبى ها نميسازد بشر دوست است وقتى وى انتخاب نميشود بهتر است با انتخابات بايکات شود

  • سلام
   کسیکه سالها فروخته و خریده شده باشد خریدن از او مشکل نیست فرق در این است که در انوقت خودیش خودرا لیلام میکرد اما فعلا باید برایش بګویی که من خریدارت هستیم قیمت بګو که چند است . برایش این خوب است که از لیلامی خلاص شد و قیمت اش بلند رفت . چون چانس این اقا بسیار کم است .

 • سلام. بلی کاملآ همینطور است ایشان فروشی نیستند.همینکه در همچون شرایطی که به ګفته بعضی ساده اندیشان بی پشتوانه ایشان کمترین رای را خواهد ګرفت چنین با جرأت ومتانت سخن میګویند وهیچ از عواقب آن ترس و واهمه ندارند خود دلیل وبرهان روشن بر این ادعا است که بلی یقینآ که ایشان فروشی نیستند.

  • Well its visible to the Nation that who is a best candidate among 44. and only the trustable candidate is Dr. Ashraf Ghani Ahmadzia, I respect all of them but when i researched about his planning for his presidency its really really usefull and greatful for our poor nation and poor Afghanistan. He will give more powers to the youths. He has special plans for Disable Afghans who lost parts of their bodies. He has got plans for those proffesional Polices officers and military officers to establish the security. He has got outstanding international policies. He has got clear projects for this Country. He will focas on education syestem. He is the key of Unity. He is got plans to bring all Afghans together without discrimenation. He will start working on power stations for electricity. He will have manefuctures so 1000 of people will be busy and working on it.

   So Lets think about our future our country. Afghanist and a home of all Afghans. Pashtoons, Tajiks, Hazaara, Uzbek Eamaq, Gojaar, Noristani, and so others, We are one Afghan, We need justice peace unity and work hard to build this country. So we can find all these usefull things on Dr. Ashraf Ghani Ahmadzia Saheeb, your own choice, your own future, Vote for Ashraf Ghani Ahmadzia, I hope Kabulpress will publish my comment and respect the freedom of speech.

   Thank you so much
   Long Live Afghanistan

  • Dear all
   just ashraf ghani and bashardost are the best candidates about abdullah i should say that what did he do in 1372 that he could do now ? if he khoda na khasta becomes president of afghanistan(panjshir) then every one knows that what will happen .again fighting fighting and fighting we vote for those who can change the country not to destroy it >

 • ديروز اكبرباي را بخاطر سرخم نمودن دوستم عليه ان تحريك نمودند سروصدا را انداختند. امروز بعدازميانجيگري يك عده خارجي درابطه به ايتلاف دوستم و كرزي منصب نامنهاد دوستم برايش پس داده شد و در نتيجه اكبرباي بيچاره ازلست كانديد ها حذف شد خدا ميداند چه بلا هاي ديگري برسرش بياورند . برايش دعاي خير ميكنيم.اين است كارزار اتخاباتي كرزي . دراينده ما ملت مطلوم چه اميدي از كرزي داشته باشيم.وسلام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس