در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > افزایش اعتراض نسبت به جعل هویت بیش از 80 درصد مردم در تذکره الکترونیکی

افزایش اعتراض نسبت به جعل هویت بیش از 80 درصد مردم در تذکره الکترونیکی

فراخوان جنبش 27 ثور
جنبش 27 ثور
شنبه 7 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بسم الله الرحمن الرحیم

(( يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِل لتعارفو )) ( ترجمه : ای مردم ! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را در تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید ) . قرآن کریم .

(( و من آیاته خلق السموات و الارض و اختلاف السنتکم و الوانکم ان فی ذالک لآیات للعالمین)) ( ترجمه: و از آیات او آفرینش آسمان ها و زمین ، و تفاوت زبان ها و رنگهای شماست ، در این نشانه هایی است برای عالمان ). قرآن کریم .

هموطنان محترم ، بزرگان مهربان ، جوانان ارجمند ، خواهران و برادران آزاده و سربلند !

همان گونه که آگاهی دارید ، در اثر کوشش و تلاش عناصر تشنج افگن و نفاق آفرینی که در کرسی های بلند دولتی قرار دارند ، در کشور عزیز ما یک فاجعۀ تلخ تاریخی دیگری در حال تکوین می باشد . دولت افغانستان میخواهد برای مردم کشور یک تذکره تابعیت توزیع کند که به دو زبان پشتو و انگلیسی می باشد و هویت قومی تمام باشنده گان افغانستان در آن از پیش " افغان " درج گردیده است . در این اقدام بد فرجام ، دو مسالۀ اساسی ارزش های همزیستی انسانی در افغانستان ، به طور آشکار و بی باکانه زیر پا می گردد :

نخست - از آن جاییکه افغانستان از موزائیک چندین قومی تشکیل شده است و در این کشور تیره ها و اقوام گوناگون در درازای تاریخ پر فراز و نشیب با هم زیسته اند ، یکی از ارزش های اساسی احترام به وجود هویت های قومی همدیگر بوده است . ملیت های عمده در افغانستان عبارت از پشتون ، تاجیک ، هزاره ، اوزبیک ، ترکمن ، بلوچ ، پاشایی ، ایماق ، نورستانی ، عرب و غیره اند . این تیره ها و ملیت ها ، دارای زبان ، هویت و فرهنگ خاص خود می باشند که برای شان خیلی مهم و با ارزش است . این واقعیت در قانون اساسی افغانستان نیز به صراحت بیان شده است که افغانستان خانه مشترک تمام تیره های ساکن در آن می باشد و قانون اساسی زبان ها و هویت های قومی را تایید کرده و به رسمیت شناخته است . این تذکرۀ جدیدی را که دولت میخواهد به مردم توزیع کند ، هم با آفرینش خداوند ( ج ) که انسان ها را با علم خویش به تیره ها و اقوام قرار داده است ، در تضاد قرار دارد چون میخواهد همه را به یک هویت خاص تقلیل دهد ، هم با رسم و آیین همزیستی مردم افغانستان در تضاد قرار دارد که احترام به هویت و زبان و فرهنگ همدیگر ، یکی از اساسات زیست باهمی شان بوده است . در همین حال ، اقدام دولت در مخالفت صریح با مواد قانون اساسی کشور نیز می باشد ، چون در تذکرۀ مذکور هویت قومی مردم انکار می شود و بر هویت های مختلف آن خط بطلان کشیده اند .

دوم - همانگونه که افغانستان یک کشور چندین قومی است ، یک کشور چندین زبانه هم میباشد . زبان های عمده در افغانستان عبارت از فارسی ، پشتو ، اوزبیکی ، ترکمنی ، بلوچی ، پشه یی ، نورستانی ، زبان های پامیری و برخی زبان های دیگر می باشند . در قانون اساسی کشور ، موجودیت همه زبان های تکلم شونده در افغانستان به رسمیت شناخته شده اند و از آن میان ، زبان های دری و پشتو ، بر جایگاه زبان های ملی قرار گرفته اند . بر اساس قانون اساسی ، وظیفه دولت است تا زمینه های رشد و گسترش همه زبان های رسمی و ملی کشور را فراهم سازد و حق استفاده از زبان مادری ، حق مسلم هر شهروند کشور شمرده می شود . اما در امور تمام کشوری و همگانی ، برای رفع مشکلات ، باید از دو زبان ملی بهره گرفته شود . از آن جاییکه زبان فارسی ، زبانی است که اکثریت باشنده گان افغانستان با آن سخن زده می توانند و آن را می فهمند و هیچ زبان دیگر ، از جمع زبان های یاد شده ، در افغانستان به اندازۀ زبان فارسی استفاده نمی شود ، لذا هم قانون کشور ، هم منطق سالم حکم می کند که در تذکرۀ شهروندی ، در پهلوی هر زبان دیگر ، از زبان دری هم کار گرفته شود ، تا برای اکثریت مردم قابل فهم باشد . اما متاسفانه ، خلاف قانون اساسی و خلاف منطق سالم انسانی ، تذکرۀ که قرار است توزیع شود ، تنها به زبان پشتو و انگلیسی است .

غریب تر این که در شناسنامه شهروندی که برای خود مردم و برای استفاده در داخل کشور می باشد ، زبان انگلیسی که برای هیچ کسی قابل فهم نیست استفاده شده است ، اما از زبان فارسی که اکثریت مردم افغانستان به آن تکلم می کنند کار گرفته نشده است . میدانیم که زبان انگلیسی ، زبان بین المللی است و در تمام جهان مردم به آن آشنایی دارند و در پاسپورت های همه کشور های جهان ، برای رفع مشکل در سفر و سیاحت ، در پهلوی زبان ملی هر کشور ، زبان انگلیسی هم استفاده شده است . اما در شناسنامه شهروندی که برای استفاده داخلی است ، همان زبان هایی کار گرفته می شوند که مردم در داخل یک کشور با آن سخن می گویند و در فهمیدنش مشکل ندارند .

تمام تحلیگران و صاحبنظران حق بین و بی غرض در افغانستان به این باور هستند که تذکرۀ مورد بحث ، ارزش های اساسی زیست و باهمی مسالمت آمیز را در کشور زیر پا میکند و با بنیش تبعیضگرایانه و خلاف قانون اساسی و ارزش های پذیرفته شده در کشور چندین قومی افغانستان تهیه شده است و به تمام اقوام ساکن در افغانستان یک توهین آشکار می باشد .

ما به این باوریم که این تذکره ای را که دولت افغانستان می خواهد تا چند ماه دیگر توزیع کند ، اکثریت شهروندان افغانستان را از حق مسلم انسانی شان ، از داشتن هویت قومی شان ، محروم می سازد و خلاف موازین روشن حقوق بشر می باشد . از جانب دیگر ، حذف زبان فارسی از تذکره و تنها به پشتو و انگلیسی بودن آن ، یک کار تبعیض آمیز است که تعصب و تنگ نظری و فارسی ستیزی تهیه کننده گان این شناسنامه را به نمایش می گذارد .

این تذکره ، در تضاد با کلام خدا ، در تضاد با قانون کشور ، در تضاد با ارزش های زیست انسانی در افغانستان و در تضاد با همه ارزش های حقوق بشر می باشد و توزیع آن باعث افتراق و تشنج و ناآرامی در کشور خواهد شد . از این رو ، ما جمع بزرگ از جوانان و دانشگاهیان افغانستان کمر همت بسته ایم تا از راه های مسالمت آمیز و بر اساس حق قانونی خویش ، در مقابل این اقدام ناعاقبت اندیشانه و ضد ملی عناصر متعصب دولتی ، بایستیم و از هویت قومی و زبان همگانی خویش دفاع کنیم و نگذاریم که یک مشت اشخاص مغرض و تبعیضگرا ، با توزیع این تذکرۀ هویت ستیزانه ، جامعه و کشور عزیز ما را به سوی بدبختی های بیشتر ببرند .

ما میخواهیم که به تاریخ 27 ثور ، ساعت ده قبل از ظهر ، از محل دانشگاه کابل تظاهرات اعتراضی خود را به راه اندازیم و صدای خویش را به گوش مردم به گوش نماینده گان مردم در شورای ملی و از طریق رسانه ها به گوش تمام مردم افغانستان و همه جهانیان برسانیم و از یک توطئه و جنایت بزرگ پرده برداریم و جلو یک فاجعه تاریخی دیگر را بگیریم .

جنبش 27 ثور از تمام هموطنان محترم ، از همه جوانان و دانشگاهیان عزیز ، از همه خواهران و برادران با درک و با درد ، خواهشمند است که در روز 27 ثور با ما باشند و از این حرکت عادلانه و مدنی و قانونی پشتیبانی نمایند .

جنبش 27 ثور ، یک حرکت مستقل و مردمی دانشجویان و جوانان افغانستان است که هیچ گونه رابطه یی با احزاب و تنظیم های دیگر ندارد و از هر گونه تعصب و مخالفت با یک قوم یا یک زبان مبرا می باشد . این رسالت تاریخی نسل جوان افغانستان است که خود را از حالت تماشانگری بیرون آورد و حضور خویش را در صحنه فعالیت های مثبت و قانومندانه و مدنی ، برای بهبودی وضع سیاسی ، فرهنگی و اجتماعیی و همچنان برای تامین ثبات ملی ، نمایان گرداند .

خواسته های ما ، بسیار روشن و مشخص ، بر اساس قانون اساسی و دیگر قوانین کشور است . نکات عمدۀ خواست ما این هایند :

عدم تبعیض علیه زبان دری به حیث یک زبان ملی و رسمی کشور .

داشتن تذکره هویت به هردو زبان رسمی کشور .

درج نام اقوام کشور در تذکره هویت ، درست همانگونه که قانون اساسی کشور از آنها نام برده است .

چون تذکره هویت برای استفاده و شناسایی شهروندان کشور در داخل افغانستان است ، در آن باید مشخصات فردی ، قومی و لسانی همه درج شوند.

بیایید که همه با هم ، صرف نظر از تعلقات قومی و لسانی ، از یک فاجعه دیگر جلوگیری کنیم .

وقت دیدار : روز 27 ثور .

محل : دانشگاه کابل .

زمان : ساعت ده قبل از ظهر .

جزئیات بیشتر در مورد شعار ها ، شیوه راه اندازی مظاهره و شرایط و موازین شرکت در این تظاهرات را به زودی به آگاهی تان خواهیم رساند .

شما می توانید ، از طریق صفحه فیسبوک جنبش 27 ثور با ما در تماس شویید و اگر پیشنهادات و پرسش هایی داشته باشید با ما در میان بگذارید. شرکت گسترده و عمومی مردم ، باعث قدرتمندی هر چه بیشتر ما می گردد و حمایت بی دریغ مردم شریف وطن سبب پیروزی ما بر جهل ، تعصب ، تنگ نظری و هویت ستیزی خواهد شد. و یک گامی در جهت تحقق عدالت اجتماعی خواهد بود.

به امید دیدار و همبستگی تمام هموطنان گرامی در روز 27 ثور .

با حرمت بیکران به همه همراهان .

جنبش 27 ثور

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

  • بشتونيزه ساختن ويك قدم ديكر براى با كستانى ساختن باقى ميماند كه اين بلان شوم فاشيستان قبيله است.اين شخص مزخرف كه درجو كى وزلرت تكيه زده است خودش از بدر بدر فاشيست او غان ملتى است وهم نميمه با كستانى,از انجا اين مزخرف ها الهام ميكيرد.اين خود تجزيه است.اين اعمال شوم همه بخاطر ايجاد تفرقه در بين اقوام برادر اين كشور است.اقدامات بر ترى جويانه و تبعيض در ادارت دولتى ,كه اكر بشتون نباشى كارت نميشود.ويك عده مزخرف لغماني كرى ميكنند,به جال و فند و دروغ كار شكنى ميكنند و در ادارات دولتى يك كروب لغمانى به تو طعه و دسيسه بر عليه غير بشتون مشغول هستند.يك عمل مزخرف درين كشور كه با عث تباهى اين كشور شده روحيه بشتونوالى است كه ضد قوانين انسانى و قانون اساسى كشور است.ما اين نوع تزكره فاشيستى ازين زن فروشان را قبول نداريم انرا در كور خود بهتر است كه ببرند.من بشتون نيسم و كلمه بشتون را بالاى خود قبول ندارم و صد درصد مخالف محو هويت هاى اقوام برادر اين كشور فغانستان هستم.ولو بشتون ,هزاره, اوزبيك, تاجيك نورستانى, شغنانى و غيره و غيره باشد.

  • بدوستان درود وسلام ! با اظهار پشتیبانی ازین اقدام بجا، نیک و درخور اهمیت سازماندهنده گان جنبش 27 ثور ، از تمام باشنده گان خراسان زمین و بخصوص جوانان عزیز که در سرنوشت آینده سرزمین خود بی احساس نیستند و در کابل عزیز ما بود و باش دارند ، آرزو و تمنا دارم درین گردهم آیی انسانی و سرنوشت ساز حضور به هم رسانیده با مشت پولادین دهن و دندان زورگویان و جعل سازان بی هویت را بشکنند .

    رسالت و وجیبۀ وطنی و مردمی ما آنست که حقیقت جو و واقعیت نگر باشیم تا در پیشگاه نسل آینده سرزمین خود خجل و شرمسار نباشیم . به پیش خراسانیان پاکنهاد و جوانان عزیز که امروز تاریخ و زبان سرزمین تان از شما امتحان میگیرد !

جستجو در کابل پرس