صفحه نخست > دیدگاه > پیروز باد مبارزه آزادیخواهانه خلق ما علیه اشغالگران و نوکران شان!

پیروز باد مبارزه آزادیخواهانه خلق ما علیه اشغالگران و نوکران شان!

این اعلامیه طی تظاهراتی در کابل در تقبیح دهمین سیاهروز تجاوز امریکا و متحدانش بر افغانستان وسیعا پخش گردید
مطالب «حزب همبستگی افغانستان»
پنج شنبه 6 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

امروز ٧ اکتوبر (١٥ میزان) یک دهه از تجاوز امریکا و متحدانش به افغانستان گذشت، این روز شوم تفاوت چندانی با سیاهروز ٦ جدی، روز اسارت وطن ما بوسیله اشغالگران روسی ندارد. با سوءاستفاده از حادثه یازدهم سپتامبر، امریکا از طریق ماشین عظیم تبلیغاتی خود ذهنیت های عامه جهان را برای مستعمره ساختن افغانستان آماده ساخت و بعد با مکارگی و اقناع دول جهان از طریق ملل متحد با ارتش بیش از چهل کشور زیر بیرق دروغین "مبارزه با تروریزم"، "بازسازی"، "دموکراسی" و "حقوق بشر" به خاک ما لشکرکشی کرد. امریکا و متحدان رژیم قرون وسطایی طالبان را طی چند هفته سرنگون کرده به جایش فاسد ترین و ضدمردمی ترین دولت جهان را بر مردم نگونبخت ما تحمیل نمودند.

تروریزم و بنیادگرایی اسلامی به مثابه پدیده های ضد انسانی طبق سیاست و برنامه های پیدا و پنهان امریکا بود که طی چهار دهه اخیر رشد کرد و به هیولایی بدل گشت که نه تنها مردم افغانستان بلکه فراوان مناطق دیگر را در آتش جهالت، جنایت و بربریتش فرو برد. امریکا بود که با حمایت مالی و نظامی از باندهای جنایتکار بنیادگرا، زمینه ویرانی و بربادی افغانستان را مهیا ساخت.

گوشه ای از جنایات تکاندهنده اشغالگران

امریکا ده سال قبل اعلام کرد که از اشتباهاتش درس گرفته و دیگر به تقویت بنیادگرایان نخواهد پرداخت. اما طی دهسال در حالیکه سخن از "جنگ علیه تروریزم" میزند، در عمل قاتلان مردم ما را که از سراپای شان خون ملت ما جاریست فربه تر ساخت. امریکا و متحدانش منفورترین عناصر را در دولت و اپوزیسیون پوشالی شان جابجا نمودند و به این وطنفروشان اجازه دادند تا میتوانند چپاول و غارتگری کنند و مردم مظلوم ما را مورد ستم قرار دهند. به این صورت طی دهه گذشته جنایت و خیانت نابخشودنی غرب به مردم ما ادامه یافت. امریکا به هیچصورت نمیخواهد با بنیادگرایان و تروریست ها قطع رابطه نماید چون به تجربه دریافته که این گروههای خودفروخته و بیگانه پرست اند که در برابر دالر و مقام به آسانی طوق غلامی را به گردن انداخته طبق اوامر بادار منافع ملی کشور را قربان میکنند. حتی باندهای آدمخوار طالبان و حزب اسلامی در حالیکه از زیر بال صاحبان پاکستانی شان ظاهرا شعار جهاد علیه امریکا را سر میدهند اما در پس پرده در تبانی با امریکا قرار داشته و مهره های کلیدی شان در دولت مزدور کرزی پست های مهمی را قاپیده اند و در خدمت "قدرت های طاغوتی" جانفشانی دارند.

امروز افغانستان نه تنها در پنجه های خونین امریکا و ناتو قرار دارد بلکه دولتهای همسایه و بخصوص ایران و پاکستان نیز میدان را شغالی یافته به نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شان شدت بخشیده اند. اینان تعدادی افغانهای بی‌غیرت و خاین را به مثابه مزدبگیران شان استخدام کرده و تا ارگ ریاست جمهوری نفوذ کرده اند. دولت پاکستان با بیشرمی تمام مردم ما را راکت باران میکند اما به اصطلاح مقامات جاسوس‌پیشه سکوت سخیف برلب دارند. رژیم سفاک ایران نیز در کنار تربیت و پرورش باندهای بنیادگرای خونخوار نوع آخندی موجی از تهاجم فرهنگی را به وسیله مزدوران قلم بدستش راه انداخته و در ضمن به وحشیان طالبی کمک مالی و تسلیحاتی میرساند.

جنگ امریکا و ناتو در کشور ما به بازی دروغینی می‌ماند برای خاک پاشیدن به چشم مردم جهان. در چندین ولایت افغانستان دیده شده که امریکا با توزیع اسلحه و پول طالبان افغان و خارجی را تجهیز میکند. از یک جانب دولت مافیایی و جنگسالاران ستم‌پیشه را مورد حمایت قرار میدهند و از جانب دیگر به هر صورتی میکوشند که اوضاع افغانستان متشنج و بحرانی بماند و به اینصورت برای ایجاد پایگاههای دایمی‌ در کشور ما زمینه چینی کنند. اینان با پاشیدن تخم نفاق میان ملیت های برادر وطن ما بصورت بیسابقه‌ای تضاد های قومی، زبانی، ملیتی و سمتی را شعله‌ور ساخته اند، چون دریافته اند که وقتی میان صفوف توده‌های ملتی نفاق موجود بود کار به بندگی کشانیدنش فوق‌العاده آسان میگردد. نیروهای امریکایی و ناتو کوچکترین ارزشی به حیات مردم ما قایل نبوده و پیاپی طی عملیات ها و بمباردمان های جنایتکارانه و بیدریغ شان با استفاده از جدیدترین سلاحهای کشتار جمعی مردم بیگناه و مظلوم ما و بخصوص زنان و کودکان را به قتل میرسانند.

نه به تجاوز امریکا و ناتو

افغانستان به بزرگترین تولید کننده مواد مخدر، فاسد ترین، ناامن ترین و فقیرترین کشوری که هشتاد در صد جمعیتش زیر خط فقر زندگی میکنند و بالاترین سطح بیکاری در جهان را دارد، مبدل گشته است. بخصوص وضعیت زنان فرق چندانی با دوران سیاه طالبان نکرده و همچنان تحت شرایط دوزخ‌آسا بسر میبرند. در فساد و مافیایی شدن کشور خود نیروهای خارجی دست دارند و از این طریق میلیاردها دالر را به جیب میزنند. در ساحه "بازسازی" علیرغم سرازیر شدن دهها میلیارد دالر کوچکترین تغییری در زندگی توده های ما رخ نداده، به جز یک تعداد پروژه های فصلی، کوتاه مدت و بی‌کیفیت، در هیچ پروژه‌ی پایه‌ای کاری صورت نگرفته است. امریکا با در اختیار داشتن تمامی شریان های حیاتی اقتصاد کشور، در عرصه فرهنگی نیز زباله های فرهنگی‌اش را به خورد مردم ما میدهد. سیاست ستیزی و سیاست زدایی، ترویج ابتذال فرهنگی، نشاندن دانه و دام برای جوانان از طریق دالر و ان‌.جی.او و بورس و مقام و از این طریق گرفتن هویت و غرور ملی آنان کشور را تهی از نیروی رزمنده و مبارز میسازد.

امریکا اگر در سال ٢٠٠١ با برپایی کنفرانس بن جنایتکاران جهادی را زیر یک سقف نشاند و قدرت را به مزدوران خونخوار ائتلاف شمالی‌ و تکنوکراتش سپرد،‌ اینک تلاش دارد تا بن دوم را راه اندازی کند تا اینبار فاشیست های طالبی را نیز در دولت پوشالی‌اش سهیم سازد. اگر از یکسو غلامان امریکا برای برپایی این کنفرانس روزشماری نموده به خاطر شمولیت در آن جامه می‌درند، اما برای مردم ما این کنفرانس های ننگین بی‌ارزش و مایه شرمساری به شمار می‌آیند.

سروصدای خروج نیروهای امریکایی تا ٢٠١٤ تزویر بیشرمانه‌ای بیش نیست. بنابر منافع و اهداف طولانی مدتی که امریکا به خاطر حفظ هژمونی‌اش در افغانستان دارد به هیچ صورت داوطلبانه حاضر به ترک وطن ما نبوده، برای حفظ پایگاه هایش در کشور پافشاری خواهد کرد تا در رقابت با قدرتهایی چون چین، روسیه، هند و غیره دست بالایی داشته باشد. درحالیکه ستاره بخت امریکا روبه افول است، دولت اوباما تلاش میورزد تا با توسل به ملیتاریزم و غارت هرچه بیشتر کشورهای فقیر به این وضعیت فایق آید. امریکا که در ١٢٠ کشور جهان بیش از هفتصد پایگاه نظامی دارد، میخواهد مانند ژاندارم جهان عمل کند. اما این زورگویی های امریکا عمر زیادی نخواهد داشت. تشدید تضاد ها میان قدرت های امپریالیستی، بحران های غیر قابل مهار اقتصادی، مقاومت و ایستادگی در برابر دیکتاتوری و استعمار در کشورهای جهان سوم و موج نارضایتی و اعتراضات کم‌سابقه در میان مردم کشورهای بزرگ امپریالیستی همه و همه شکاف های عظیمی را در "نظم نوین" اینان بوجود آورده است که قدرت های بزرگ جهانی و مخصوصا دولت امریکا را متوحش و درمانده ساخته است.

امریکا به کمک جمعی از روشنفکران خاین و مرتجع افغان و نیز از طریق غلامان حلقه به گوشش در به اصطلاح اپوزیسیون "تغییر و امید" کمپاین گسترده‌ای را جهت آماده ساختن افکار عامه افغانستان برای قبول بندگی دایمی به امریکا راه انداخته است. لشکری از "تحلیلگران" و "مقامات" ناخلف از چینل های تبلیغاتی شان در باره فواید امضای سند فروش رسمی افغانستان به امریکا و پایگاه های دایمی‌اش گلو میدرند و این نوع میهنفروشی را با چشم‌پارگی روسپی‌وار موهبتی به مردم و کشور ما جار میزنند. مردم خسته از جنگ ما با رگ و پوست خود مفهوم اشغال را حس کرده اند و میدانند که این دولت های لرزان و دست‌نشانده و بدون پایه بین مردم و احزاب منفور بنیادگرا هستند که از ترس لت و پار شدن بوسیله مردم نیاز به حضور بیگانگان دارند ولی مردم ما ننگ زیستن در سایه اشغال و چاکران پست شانرا هرگز تحمل نخواهند کرد. تا حال در تاریخ دیده نشده که متجاوزین، به کشور دیگری رفاه، صلح و آرامش به بار آورده باشند و تجارب خونین دهساله افغانستان و عراق این حقیقت را مجددا ثابت ساخت.

زنده باد استقلال و آزادی

هموطنان درددیده،

نیاکان ما برای حفظ عزت و آزادی وطن شان حماسه های جاویدان آفریدند که به حق کشور ما در شهامت، آزادیخواهی و بیگانه‌ستیزی شهرت جهانی یافته، لقب "گورستان اشغالگران" را گرفته است. اما امروز سرزمین دوست داشتنی ما در غل و زنجیر اشغالگران و یک مشت جواسیس آدمکش شان اسیر است. بیعدالتی در افغانستان عزیز ما به اوجش رسیده و گلوی فقیرترین لایه های جامعه را میفشرد. اگر در برابر اینهمه زورگویی ها و ستمگری ها خاموش بنشینیم و برای استقلال، عدالت و دموکراسی قیام نکنیم، پدران ما از گورهای نامعلوم شان همه‌ی ما را نفرین خواهند کرد. خاموشی و قبول یوغ بندگی در شان هیچ ملتی پرافتخار نیست و مبارزه و خیزش یگانه راه رسیدن به آزادیست. بیایید خود را از دام اختلافات بی‌ارزش قومی، زبانی، ملیتی و ... که استبدادگران برای متفرق ساختن ما ساخته اند برهانیم و یکپارچه برای رهایی، علیه متجاوزین خارجی و خاینان داخلی برزمیم تا کشور ما یکبار دیگر جایگاه قبلی‌اش را در میان کشورهای آزاد جهان دریابد.

"حزب همبستگی افغانستان" ١٥ میزان (٧ اکتبر) را مانند سیاهروز های ٦ جدی و ٧ و٨ ثور روز ماتم و تیرگی خوانده آنرا لکه ننگ در تاریخ ما میداند. ما تمامی نیروهای ملی، وطنپرست، ستم‌ستیز و ضد بنیادگرایی را به اتحاد و همبستگی فرامیخوانیم که مشترکا برای کسب استقلال و حفظ تمامیت ارضی میهن ما، ضد تجاوزگران خارجی و ارتجاع داخلی پیکار نماییم.

کوتاه باد دست اشغالگران و مداخله گران از وطن ما!

خروشنده باد خیزش ملت های بیدار جهان علیه استعمار و استبداد!

نه امریکا، نه طالبان، نه ائتلاف شمال، قدرت به مردم افغانستان!

حزب همبستگی افغانستان

١٥ میزان ١٣٩٠ (٧ اکتوبر ٢٠١١)

کـابـل

http://www.hambastagi.org

info hambastagi.org

٠٠٩٣(٠)٧٠٠ ٢٣ ١٥ ٩٠


متن پشتو و انگلیسی این اعلامیه به صورت تکست و PDF در سایت حزب همبستگی افغانستان موجود اند.

واژه های کلیدی

قابل یادآوری می‌دانم که من نماینده یا عضو «حزب همبستگی افغانستان» نبوده صرفا به خاطر علاقه‌ای که به فعالیت ها و مطالب و اعلامیه های این حزب دارم، بعضی از آنها را از سایت حزب مزبور اینجا پست کرده ام.

آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • baqi samandar

  باقی سمندر
  ۱۵ میزان سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  هفتم اکتوبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس

  « بیاد روز های گذشته
  بیاد تاریخ ای که درافغانستان باردگر به شکل دیگر تکرار گردید و امید که بار دیگر تکرار نگردد
  بیاد هزاران هزار انسان به خاک وخون خفته
  بیاد هزاران هزار سپاهی گمنام
  بیاد هزاران هزار انسان که زیر شکنجه ها جان دادند یابا رنج ها از پولیگون پلچرخی رهائی یافتند
  بیاد هزاران خانه، باغ وراغ، پل وپلچک، مکتب ومدرسه، مسجد و خانقاه، دشت ودمن،کوه و کوهساری که به توپ وگلوله و راکت و بمباران هوائی وزمینی بسته شدند
  بیاد هزاران هزار انسانیکه کفن پوشیدند و بنام مجاهد در راه استقلال افغانستان جان شان را فدا ساختند

  بیاد عزیزان که دلاورانه بخاطر تحقق استقلال افغانستان و تامین دیموکراسی و آزادی وعدالت اجتماعی تا پای جان رزمیدند
  به پاس هزاران هزار بیوه در افغانستان
  به پاس هزاران هزار کودک یتیم ویسیر در افغانستان
  به پاس هزاران هزار زخمی و مین خورده در افغانستان
  به پاس همه آنهائیکه می رزمند و تا هنوز تسلیم انواع ظلم وستم واستبداد نشده اند
  بپاس اشک های مادرانی که بخاطر شهادت فرزندان شان از گونه های خویش ریختند
  بپاس اشک های خانم هائی که بخاطر شوهران شان و کودکان ایکه بخاطر پدران ومادران وعزیزان شان ریختند
  بپاس ملیونها انسانی که در کشورهای گوناگون از کران تا کران کره زمین آواره و سرگردان شدند و بنام مهاجر تا امروز سر گردان وبیخانمان اند
  بپاس درفش آزادی و زنده گی با آرمان آزاده گی » (25 دسامبر 2007-12-ګفتمان )

  در هفتم اکتوبر سال ۲۰۰۱
  میلادی ایالات متحده امریکا با
  ضربات پیګیر جنګنده های بی ۵۲ رژیم وامارت اسلامی طالبان را درافغانستان سقوط داد و جبهه وسیع ضد تروریسم در سطح بین المللی ایجاد ګردید . ایالات متحده امریکا و ناتو ومتحدین شان از سال ۲۰۰۱ میلادی به اینسو در افغانستان از نګاه نظامی – سیاسی – اقتصادی و فرهنګی ملیونها ملیون دالرو ایرو و پوند استرلینګ را بازهم پیوسته به ګذشته به مصرف رسانیده اند وافغانستان را عملن زیرسیطره خود دارند ومردم افغانستان باردیګر در قرن بیست ویکم آتش وخون را دربازی بزرګ نوین با ګوشت وپوست ومغز استخوان خود تجربه مینماید اما فرزندان مردم افغانستان هرګز از پای نخواهد نشست و سر تسلیم به هیچ نیرویی استبدادی واستعماری خم نخواهند کرد و پیوسته برای تحقق استقلال – آزادی – دیموکراسی – برابری – ثبات دیموکراتیک و صلح عادلانه و شرافتمندانه خواهند رزمید .
  ایالات متحده امریکا و متحدین بین المللی اش در ده سالی که ګذشت – برخلاف تبلیغاتی که رسانه های طرفدارش و خبرنګاران جنګ براه انداخته اند ومی اندازند – در افغانستان بالای مردم ګل ومل نپاشیده اند بلکه بزور ګلوله های توپ ها وتانک ها و بم افکن ها واشعه لایزرخواسته اند تا سیطره شان را حفظ نموده و ګسترش دهند .
  رژیم سیاسی امارت اسلامی را ساقط کردند و رژیم جمهوری اسلامی افغانستان را با کجدار ومریز روی پای نګهداشته و طالبان کماکان به مثابه شمشیر داموکلس برفرق مردم افغانستان آویخته است .
  اګر مردم افغانستان را برای لحظه ای به آشیل یونانونی تشبیه نمایم – پاشنه آشیل مردم افغانستان کماکان تفرقه واستخوان شکنی های رنګارنګ خانمانسوزی است که در صفوف مردم پیوسته به شکل عمودی وافقی ګسترش داده میشود.
  من از میان ده هامقاله میخواهم در اینجا ازدو مقاله ایکه از همین قلم دررسانه های نوشتاری کابل منتشر شده و در ګفتمان و رسانه های دیګر انعکاس یافته بود – چند بخشی را در اینجا اقتباس نموده و برای همه مردم افغانستان یکبار دیګر بیان میدارم که :
  نه ایالات متحده امریکا و ناتو ومتحدین شان برای منافع مردم افغانستان در سرزمین بخاک وخون کشیده شده افغانستان میجنګند و نه دایه های مهربانتر از مادر در دولت های کشور های همسایه افغانستان برای ما دلسوز اند ونه طالبان و حزب اسلامی ګلبدین در افغانستان برای منافع مردم افغانستان جهاد میکنند– بلکه این خود مردم افغانستان خواهد بود که سرنوشت خود را تعیین خواهد کرد و درفش استقلال وآزادی و آزاد ه ګی افغانستان را بر فراز کوه پایه های سربفلک کشیده افغانستان به اهتزار خواهد آورد .
  -  در اینجا فراز های از آنچه را من در مقاله های- کابل را بغداد نسازید و- سفر اوبا در بګرام نوشته بودم – و سالها پیش منتشر شده اند –باز باهم میخوانیم .

  ادامه دارد

  repondre message

  • خدمت رئیس، هیات رهبری و اعضای محترم حزب همبستگی افغانستان!
   بعد از عرض سلام خدمت تان به عرض میرسانم که :
   در نوشته ای که در ادامه مقاله اقای پامیر که در رابطه با آزادی بیان بود مطلب مختصری را نوشتم.فشرده مطلب آنکه اینجانب اعتقاد راسخ به حق آزادی عقاید وآرا و انتخاب و حق ازادی بیان منحیث ابتدایی ترین حقوق انسانی داشته و دارم.در همین راستا تظاهرات را که خود نیزنوعی آزادی بیان بوده و اشتراک کننده گان یک مظاهره ،ارا وخواست های دستجمعی خود را به وسیله آن به سمع دیگران میرسانند،منحیث یک حرکت مدنی و متمدنانه به رسمیت شناخته و از آن حمایت مینمایم اما با در نظر داشت شرایط آن که در ادامه از آن صحبت خواهم نمود.
   دوستان گرامی! همان قسمی که اصطلاحاتی مثل مردمسالاری ،آزادی بیان، آزادی تظاهرات و اجتماعات وغیره تاهنوز در اجتماع ما ونزد یک عده هموطنان گرامی ما که در طول سالهای طولانی تجارب دشوارودردناکی را پشت سرگذاشته اند ، طور درست هضم ودرک نگردیده ومتاسفانه یک عده انارشیزم را با دیموکراسی و دشنام دادن و آرزوی مرگ به این و آن نمودن را آزادی بیان و تخریبات و آتش زدن به اماکن عامه و غیره را با حرکات متمدنانه مثل تظاهرات به اشتباه میگیرند.
   در هرحال تا جایی که در تصاویرو گذارشات دیده میشود،خوشبختانه در مظاهره حزب همبستگی ،ما کمتر شاید این نوع حوادث نا مطبوع بودیم که این خود به ذات خود پیامیست عالی و امیدبخش.اما اینرا هم پذیرفت که این مظاهره خالی از عیب هم نبود که در اینده از آن نیز یاد خواهم نمود تا در صورت پذیرش از جانب شما، بتوان در آینده مثال و نمونه بهتری به کسانی که در آرزوی براه انداختن تظاهراتی باشند ارائه نمود.مگر علیرغم همه موضوعات آرزومندم تا این مظاهره بخاطر کسب شهرت،تبلیغات حزبی و یا منافع شخصی براه نیانداخته شده باشد.
   دوستان عزیز ! برای کمک به یک بیمار باید در گام نخست مرض یا امراض او طور درست تشخیص داده شود.بعدآ راه های علاج پیشنهاد گردد.سپس دوکتور معالج با در نظر داشت امکانات خودش ببیند که چه کاری از دستش بر میاید تا بیمار را به دریافتن مجدد سلامتی اش کمک نماید.به طور یقین در این امر چیزی بنام احساسات و جست و خیز و یا معجزه به درد نخواهد خورد.درک دقیق، تشخیص دقیق و کمک به موقع و واقع بینی.
   کشور ما هم با تاسف دچار بیماری هایی شدیدی است که صرف یک یا دو مرض نمیباشند.شرایط و نابه سامانی هاو مشکلات تا آن حدودی هستند که باید برای تشخیص این هزاران مرض ،به دهها و شاید صدها متخصص و کارشناس با دانش و شرافتمند در عرصه های مختلف نیازاست تا در گام نخست تشخیص مرض نمایند و در گام بعدی راه های علاج را پیشنهادکرده و در نهایت به علاج آن اقدام صورت گیرد.که این کاریست دشوار و طولانی،اما ممکن.
   دوستان گرامی اعضای و رئیس حزب همبستگی! قراریکه عرض نمودم ! قضیه افغانستان آنقدر پیچیده است که نمیتوان انرا در چند صفحه به بحث گرفت اما با وجود همه، من بحیث یک شهروند کشورافغانستان ، از شخص شما ،آقای داوود رزمک تقاضا و دعوت مینمایم تا از موقف یک روشنفکر با مسئولیت و رئیس حزب همبستگی ، با من و یا سایر دوستانی که علاقمند بحث در مورد موضوعات داغ کشور میباشند، علی الخصوص در مورد مظاهره اخیرو برنامه های حزب همبستگی در همین سایت کابل پرس که وعده عدم سانسور را داده است، اشتراک نموده و هموطنان را در جریان نظریات ،آرمانها و برنامه های خود و حزب همبستگی قرار بدهید.من یقین دارم که با اشتراک دوستانی مثل شما،آقای باقی سمندر(جناب موسی هستی) و سایر عزیزان علاقمند، مطالب مهمی در اینجا ذکر خواهد گردید که خارج از دلچسپی نخواهد بود.
   منحیث آغاز بحث اجازه دهید یک بخشی از اسناد حزب همبستگی را در اینجا نقل نموده و از شما تقاضای تفسیر و تشریح آنرا نمایم:
   «حزب همبستگی افغانستان» با آرزو و اراده‌ی ايجاد افغانستان نوين مبتنی بر رشد اقتصادی و اجتماعی پايدار، آزادی، دموكراسی، برابری و عدالت اجتماعی تشكيل شده است. ما كه وظيفه اساسي خود را نه تفسير و تشريح بي پايان تيره بختی ها، بلكه بسيج مردم براي امحای كامل آن ها و دستيابی به بهروزی دانسته به دشواری راه، كاملاً آگاه هستيم. همچنان آگاهيم كه تحقق خواست های ما نه از طريق تلاش هاي انفرادی، بلكه حتی بصورت فعاليت های تك سازمانی هم ممكن نيست. ما به خاطر نيل به اهداف خود معتقد به ايجاد و سيعترين وحدت ممكن با افراد و تشكل ها هستيم. به همين دليل «حزب همبستگي افغانستان» دست هر هموطن و تشكلي را كه صادقانه و جدی بخاطر آزادی و دموكراسی مي‌رزمد، صميمانه مي‌فشارد.

   اینجانب روشنضمیر، با عالی و زیبا خواندن آرزوی تان خواستم برداشت تانرا و تفسیر تانرا از کلمه ای " دموکراسی" از شما تقاضا نمایم. یعنی هدف تان از دموکراسی یا مردمسالاری برای افغانستان چیست؟ چگونه و از کدام طریق میتوان به این آرزوی مقدس جامه عمل پوشاند؟ هدف من از طرح این مطلب بحث واقعبینانه با در نظر داشت شرایط مملکت ماست.البته موضوعاتی مثل رشد اقتصادی و اجتماعی پايدار، آزادی، برابری و عدالت اجتماعی باشد برای مرحله بعدی گفتگو.
   دوم آینکه فکر نمکنید که ادبیات استفاده شده در سایت تان شباهت زیادی به ادبیات " راوایی" داشته باشد؟ مگر درشت گفتن و سخت گفتن علامت انقلابی تر بودن میباشد؟
   امیدوارم مرا از اشتراک تان در همین سایت و همین صفحه اطمینان داده وبا شرح نظر تان ما را مفتخر بسازید. با امتنان فراوان ،روشنضمیر

  • از نظر جناب رزمک دمکراسی یعنی فحاشی ازادانه به اخوند های ایرانی طرفداری از خانواده رجبی و نمایشات بیرق های سرخ و سبز در روی سرک های شهر های افغانستان . خبر ندارم که در پشت پرده کی ها شاغلی رزمک را پیش پیش میکند . الی من در مخ این شخص دانشی سیاسی نمیبینم . سیمین که در مقابل شورای خیمه زده اعتصاب غذایی نموده است ( میگن ) که از طرف حزبی رزمک کاندید شده بود . و اخرین و اولین خواهش من از شما این است که توسط الین ( مارک تواین ) افغانی مسخره وقت ما را ضایع نساز . این میرزا قلم ها را بان که برای ملت فال طوطا بگیرند .

 • سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس

  به ادامه بخش پیشتر

  « از اکتوبر 2001 تا اکنون هزار ها انسان در جامعه ما به خاک وخون برابرشدند و هر بار کشتار فردی و جمعی و شکنجه های سازماندهی شده زیر شعار " مبارزه بر ضد تروریسم " توجیه میگردید و میگردد. تا حال بسیاری از نشرات افغانی همچنان گفتمان جنایات را بطور پیوسته افشا نموده واز روشنگری خسته نشده اند.
  " الاشه شکن ها "ی امریکائی فکر نکنند که مردم افغانستان به جنایات آنها به دیده اغماض مینگرند. سنگ در برابر تفنگ تجربه امروز کابل و دیروز و پریروز فلسطین است.
  امیدوارم که ژورنالیستهای باشرف افغانستان دربرابراین جنایت خموشی اختیار نکنند و اذهان مردم ا افغانستا ن را هرچه بیشتر روشن تر سازند و خواستار محکمه فوری جنایت کاران گردند تا جنایت کاران بنابرموازین بین المللی به سزای اعمال شان برسند.
  " این عساکر امریکائی فکر میکنند که افغانستان یک محل وجای تفریح برای تمرین تفنگ ها و ماشیندار های شان است. از اینرو بالای جوانان ما گلوله باری مینمایند "
  " این جنایت کاران امریکائی با گلوله وماشیندار به روی بچه های افغان فیر کردند و انها را مانند گوسفند ها کشتند ، حالانکه بچه های افغان با پارچه ها ی سنگ به طرف آنها پرتاب مینمودند "

  خرد و عقل بر من حکم میکند تا به همه رهبران سیاسی و نظامی پنتاگون وناتو و قوای ایساف هوشدار بدهم تا کابل را بغداد نسازند و باید با تمام قوت و نیروی سیاسی و عقلائی نه نظامی و یانکی بازی و کوبای بازی از بغداد سازی کابل جلوگیری به عمل آورند و آتش برافروخته شده کابل به سایر شهر ها سرایت نکند. چه در آن صورت تمام منطقه را آتش خواهد گرفت و همه رقبای نظامی و سیاسی ناتو و ایالات متحده امریکا با انگیزه قراردادن جنایات پی در پی عساکر امریکائی زمینه جنگ برضد جنگ صلیبی را بیشتر از پیشتر مساعد تر خواهند ساخت و آن وقت پای یکهزار و دوصد ملیون انسان مسلمان خواهی نخواهی در تمام گوشه وکنار دنیا در کارزاری کشیده خواهد شد که هواهان " جنگ تمدن هاو یا کلش د کلچر" آن را خواهان اند
  بد خواهان مردم افغانستان و آنهائیکه در کمین نشسته اند بازهم افغانستان را میدان جنگ های نیابتی خواهند ساخت و اینبار بازهم افغانستان قربانی جنگ های نیابتی خواهد گردیدو چند سال بعد در گوشه ای از گوشه های دنیا بازهم در پشت در های بسته معامله هائی صورت خواهد گرفت و زمینه های پاچا گردشی را در کابل مساعد خواهند ساخت و حاکمیت سراپا قرون وسطائی در افغانستا ن و آسیای میانه تا ده ها سال مستقر خواهد شد.
  کابل را بغداد نسازید.
  کابل تاحال بارها به خاک وخون کشیده شده و در ودیوار کابل از خون فرزندان کابلستان گلگون شده است و از کران تاکران وادی کابل توغ ها وبیرق های شهدای کابل هوشدار میدهند که احتیاط :
  اینجا افغانستان و کابلستان است. گور بسیاری از جنایت کارا ن در این سرزمین هم بنام قبر گوره ها یاد میشود و افغانستان تا حال گورستان تجاوزگران بوده است.

  عساکر انګلیسی در هلمند

  خرد وعقل وفراست بمن حکم میکند تا شرط جوان مردان کابل را رسما اعلان نمایم و با صراحت بنویسم که گرچه سنگ صبوریم اما کاسه صبرجوانان کابل سرازیر شد و باید عاقلانه اندیشید و فرجام کار را دید و ازخود پرسید که با بغداد شدن کابل کی برنده خواهد بود ؟
  کابل را بغداد نسازید ! »

  عساکر امریکایی در زابل

  بارک اوباما دربګرام فغانستان گفت :

  1-" اگر برای یک لحظه فکر کنم که منافع حیاتی امریکا بر آورده نشده و ما در اینجا در افغانستان در خطر نیستیم ، من فورا دستور بازگشت همه ی شمارا به وطن خواهم داد ...." همانجا 8 صبح
  2-" من از شما میخواهم که بدانید، من از هر امریکایی که درافغانستان خدمت میکند نظامی وغیر نظامی میخواهم که بداند .... خدمات شما مطلقا ضروری است ، مطلقا برای امنیت وایمنی امریکا حیاتی است ..."
  3- "ما نباید فراموش کنیم که چرا اینجا هستیم.
  ما در یازده سپتامبر به طور وحشیانه مورد حمله قرار گرفتیم . هزاران تن از زنان ومردان ما کشته شدند. اینجا منطقه ایست که عاملان آن جنایت ، القاعده هنوز پایگاه هایی برای رهبرانش دارند...." (همانجا 8 صبح )
  4- " توطیه علیه سرمین ما، علیه متحدین ما ، توطیه علیه مردم افغانستان و پاکستان در همین لحظه که ما باهم در اینجا صحبت میکنیم ، جریان دارد ..." ( همانجا 0 8 صبح )
  5-" اگر این منطقه به عقب برگردد ، اگر طالبان دوباره به این کشور بر گردند و القاعده با معافیت در این کشور اقدام به عملیات کند ، آ نگاه زندگی تعداد بیشتری از امریکایی ها در خطر خواهد بود و مردم افغانستان فرصت شان را برای پیشرفت و ترقی از دست خواهند داد و جهان نیز بطور قابل ملاحظه ای امنیت کمتری خواهد داشت ." (8 صبح )
  6-" تا زمانی که من فرمانده کل قوا هستم ، اجازه نخواهم داد، چنین اتفاق بیافتد... من مطمین هستم که تمام شما میخواهید که کار را در اینجا در افغانستان تمام کنید. من مطمین هستم ( کف زدن )
  7- " به همین خاطر است که ما بازنگری دقیقی را انجام دادیم و استراتیژی جدیدی طرح کردیم و منابع بیشتری را در ماه دسامبر متعهد شدیم . از همین جهت ما دوستان، متحدین و شرکای مان را تحت فشار گذاشتیم تا خود آنها نیز منابع بیشتر ، تعهدات مالی بیشتر و نیروهای آموزشی بیشتر را تعهد کنند."
  8-" ماموریت اصلی ما روشن است ما میخواهیم القاعده ومتحدین افراطی آنها را مختل ساخته ، از هم پاشانده و نابود شان کنیم. این ماموریت ما است .."
  9- "ما قصد داریم که القاعده را از داشتن یک پایگاه امن محروم سازیم. "
  10- " ما میخواهیم که حرکت طالبان را به عقب زنیم. "
  11 " استراتژی ما شامل تلاش نظامی مبارزه با طالبان میشود.... ما نمی توانیم ریشه های تروریست هارا خشکانده ، امنیت وفرصت هارا گسترش دهیم مگر اینکه ما در دو سوی مرز به موفقیت دست یابیم. بیشتر شما این را می فهمید ----"
  21- " در اینجا هر فرد شما بخش جدایی ناپذیر نیروهای خدمتی امریکا هستید که طی دو قرن خود را فدا کردند. شما از هموطنان تان در برابر خطر محافظت میکنید . شما در کنار تمامی متحدین و دوستان جدید خدمت میکنید .شماامید وفرصت را برای مردمی می آورید که درد ورنج را متقبل شده اند."
  22- " زمانی که شما تلویزیون تماشا میکنید ،اوضاع سیاسی شاید کمی بهم ریخته به نظر برسد ، مردم سر وصدا و داد وبیدار راه بیاندازد و دموکرات این و جمهوری خواهان آن چیزی دیگری را بگویند . "
  23- من از شما میخواهم که بفهمید :
  وقتی پای حمایت از شما به میان می آ ید ما همه یکی هستیم ....شما به همه امریکایی ها نشان دادید ...بر اساس تعهد به خدمت در کنار یک دیگر خون ریختن در کنار هم و موفقیت با یک دیگر به عنوان یک مردم ، امریکایی ها . "
  24- " هیچ اشتباه نکنید ،
  این جنگ برای ما اهمیت دارد ، برای متحد ین ما و مردم افغانستان اهمیت دارد ..."
  در کابل دیده میشود که " اسپ های ترویان " ای جوانب در گیر در ارگ جمهوری حامد کرزی و بخش های از افغانستان جا بجا شده و این جا بجا یی تا هنوز ادامه دارد.
  سر وصدا های از درون ارگ به نفع مخالفین ایالات متحده امریکا بلند تر شده میرود و بازی بزرگ نوین وارد خمی دیگر از کوچه میگردد.
  مخالفین آمریکا در کارزار افغانستان دست و پنجه نرم میکنند و در ساحه دیپلوماتیک ونظامی وسیاسی تدارک همه جانبه میبینند و به نیابت ایشان نیروهایی در حال ادامه فعالیت هایشا ن میباشند و نشانه های از شکل گیری موافقت ها و مخالفت ها در درون وبیرون دولت به مشاهده میرسد.
  گروه ها وجنا هایی که خود را ملی - دیموکرات مینا مید ند در حاشیه حوادث پرسه میزنند ونتایج عملکردهای خود را تا هنوز نمیخواهند نتیجه گیری نموده و برای آینده ای روشن و یک افغانستان
  مستقل ، آزاد ، اباد و دیموکراتیک و پیشرفته نمیتوانند بیشتر از سطح شعار ها بیاندیشند.
  تراژیدی در پیش رو است . خموشی گناه است و باید به مثابه افراد ملی – دیموکرات از منافع ملی افغانستان سخن گفت . منافع ملی – دموکراتیک مردم افغانستان را در کوتاه مدت و دراز مدت یک بار دیگر مورد ّباز نگری قرار داد و از حرکت های واکنشی و فرسایشی فاصله گرفت.
  اگر بارک اوبا مابا صراحت از منافع امریکا و متحدنش نتنها سخن میگوید بلکه در تما م کارزار ها برای تحقق آن تلاش مینماید ، از خود میپرسم که از منافع مردم هر دم شهید افغانستان که سخن میگوید ؟
  کی ها حاضر اند از نوک بینی خود دور تر ها را دیده و عزم خود را جزم کنند و در گرو ربل و دالر و اویرو دینار و کلدار نباشند ؟

  رویکرد ها :
  یک
  کابل را بغداد نسازید
  رستاخیر ملی وکفتمان
  دو
  ګفتمان
  4.33 بامداد31/مارچ/2010
  11حمل 1389
  کابل افغانستان
  باقی سمندر

  نیم نگاهی به سخنرانی بارق حسین اوباما در فرودگاه نظامی بگرام
  پیشامد ها و پی آمد ها وواکنش ها

  نويسنده: باقی سمندر

  repondre message

  • با سلام مجدد خدمت همه عزیزان مخصوصا همان دوست عزیزی که به نمایندگی حزب همبستگی، نوشته هذا را در این سایت گذاشته است.،بار دیگر تقاضای قبلی ام را تکرار نموده و از خود ایشان و یا یکی از مسئولین محترم حزب همبستگی افغانستان مثلآ اقای رزمک صمیمانه تقاضا مینمایم تا لطف فرموده در موضع تشریح و تحلیل ارمانهای خود و حزب شان در رابط با شرایط حاضر کشور و مظاهره مورخ پانزدهم میزان در این سایت اشتراک نموده و ما را ممنون سازید.
   روشنضمیر

 • به آقایون وخانمهای حزب همبیتګی!
  ازشما می پرسم که به استثنای نه ماه امارت حبیب الله خادم رسول الله و پنج سال حاکمیت برهان الدین ربانی شما درتاریخ این کشور بما نشان دهید که حاکمان وپادشاهان وروسای جمهور این کشور، یا غلام روس یا انګلیس نبوده اند؟ به شمول امان الله خان که آنرا لقب غازی داده اید مګر یک غازی در اثنای جنګ قوای خویش را از منطقه (تل) امر عقب نشینی میدهد؟ امروز سی ملیون افغان یا پختون مګر ازبرکت این شاه غازی دراسارت پنجابی ها قرار ندارند؟ امروز که قوای ناتو درپاکستان حضور ندارد مګر پشتونهای آنطرف مرز ازنظر شما آزاد اند؟ اګر قوای ناتو براید بار دیګر ازهمان مناطق آزاد وهم تباران شما اشغالګر دیګری بنام هم تبار وهم خون وهم زبان بار دیګر اینطرف مرز را اشغال نخواهد کرد؟ این آزادیخواهی شما شامل کدام مناطق جغرافیوی میشود ؟ یک کشور آزاد ومستقل وخود اراده بوده ساحه ای قلمرو آن ازکجا تا بکجا است که بیګانګان وعمال بیګانه ها بالای دستګاه حاکمیت آن کشور دست نداشته باشند؟

  امروز که علنا ورسما امریکا قوایش را داخل این سرزمین کرده قبل از قوای امریکا کدام قوا برسرنوشت این مردم مسلط بود؟ آیا اعراب والقاعده وپنجابی های پاکستانی قوای اشغالګر نبودند؟ قبل از آن شوروی ها افغانستان را اشغال نکرده بودند؟
  شما زمانیکه ایتلاف شمال معادل جنایت کاران طالب به یکسویه قمچین میزنید چه توقع دارید که مردم شمال با شما دست دوستی دراز کرده و بعداز راندن یک اشغالګر ، اشغالګر دیګری را درخانه وکاشانه ای شان شاهد باشند؟ روی کدام تضمین بتوانند با شما همګام ګردند وشما را ستون پنجم طالبان ندانند؟
  آیا تمام مشکلات برمیګردد به موجودیت قوای اشغالګر؟
  آیا قبل از قوای اشغالګر وضعیت این کشور به چه منوال بود؟
  چګونه میتوان فرقی میان خواست شما وحکمتیار وهژمونیست های سیکولار پشتون قایل شد که هم مانند شما هفت ثور وهشت ثور وهفت اکتوبر را به یکسویه تقبیح میکنند؟
  مګر میخواهید این بار مردم شمال مانند ګذشته کورکورانه خودرا در دفاع ازیک سرزمینی که اشغالګران رنګارنګ یکی پی دیګری از آستین های متفاوت ظهور میکند بازهم خودرا قربان کنند ونتایج قربانی را پشتونها بربایند وخودشان را قتل عام کنند؟
  چرا باید تاریخ را اینګونه کورکورانه همیشه تکرار کنیم وهیچ روزنه عاقلانه ای بدون توسل به شعارهای توخالی برای خویش ونسلهای آینده ای خویش جستجو نکنیم؟

  اګر قوای خارجی اشغالګر، این وطن را ترک ګوید که باید بګوید وما نیز عاشق چشمان کبود آنها نیستیم چه تضمینی وجود دارد که اشغالګران پشتون از آنطرف مرز بخاطر ایجاد لوی افغانستان اقوام بومی غیر پشتون را سلاخی نکنند؟ آیا تضمینی وجود دارد؟

  repondre message

  • از بهمن باید اول خواهش شود تا بجای ذکر مردم شمال سقویها و دزدهای شورای نظار بنویسد بس است دیگر پشت مردم دلاور و شریف مردم شمال پنهان شدن. و یا نام شانرا سوً استفاده کردن.
   و اگر صادقانه از موضع شورای نظاری یا سقوی خود داخل بحث شد جوابش داده شود۰

   یک روز یکی از دوستانم در یک نشست گفت که هرگاه امریکایی ها در افغانستان ضربه میبینند و یا گ..ز شان یکبار میرود در پهلویش چهار بار باد دزدان شورای نظار میرود که مبادا خاریجیان بروند و ما را مردم به گفتهُ آقای بشردوست در تف خود غرق کنند۰ نوشتهً بهمن ثبوت خوبی است برای این ادعا۰

  • محتر برويز بهمن شما صد درصد درست فرموده ايد.اين ولى نام يك انسان مزخرف است.اكر بشم هم بكويي او فورى شوراى نظار شوراى نظار عرعرعرعر.
   انانيكه ميكويند كه امريكايي برايد,انها طالب تبار وزن با كستانى و عمال اى اس اى هستند.بعد نزد طالب سجره صاف ميكند كه زه د طوطى ماما تره يم.
   من كه از طالب و با كستانى سخت نفرت دارم از امريكايي ها ميخواهم كه مدت طولانى درين كشور بمانند تا رزيم دموكراسى درين كشور به با اسطوار كردد.امروز فاشيزم قبيله تمام زمام امور را در اختيار دارد و اين فاشيستان از ريشه دشمنى با اقوام ضد بشتون دارند.از شعار هاى مزخرف اين حزب فاشيستى و طالبى بيداست.اكر امروز اين كشور برايند جايش طالب اى اس اى با كستانى ميكيرد.ايا اين حزب مزخرف اين را نميداند؟
   مرك بر با كستان و طالب و انانيكه از طالب حمايت ميكنند.
   زنده باد امريكا كه با مشت محكم كشور كثيف با كستان را باكسازى نمايد و تروريستان را نيست و نا بود كند.

 • پر افغانستان د امريکا وحشيانه يرغلونه د يوولسم تر بريدونو ډېر ظالمانه دي -07-10-2011

  پر افغانستان د صليبي ځواکونو د لسمې کليزې په مناسبت د حزب اسلامي افغانستان د مجاهد امير ورور انجنير حکمتيار پيغام :

  بسم الله الرحمن الرحيم
  نن پر افغانستان د صليبي ځواكونو د بريد لس كلونه پوره شول، راشئ وگورو چي دې جگړي يرغلگرو ته څه په لاس وركړل او افغانانو ته ئې څه پايلي درلودې، غواړم په همدې مناسبت د خپل مؤمن ولس او د متحده ايالاتو چارواكو او ولس په وړاندي ځيني دردناك حقايق كېږدم:
  دا بريد د القاعدې د ځپلو او هغو طالبانو ته د سزا وركولو په نوم پيل شو چي د القاعدې څو مشرانو ته ئې پناه وركړې وه. د طالبانو حكومت د بريد په لومړيو ورځو كي نسكور شو، د القاعدې گڼ شمېر غړي په پاكستان او ايران كي ونيول شول او امريكايانو ته لاس تړلي تسليم شول، د بريد په لسم كال كي د القاعده مشر اسامه بن لادن هم شهيد شو، په تېرو لسو كلونو كي تر يو لك دېرش زره زيات مظلوم افغانان ووژل شول، پر كليو بمونه وورېدل، په جوماتونو كي چاودني وشوې، د خلكو د غم او ښادۍ پر غونډو راكټي وورېدې، هره شپه په لسگونو داسي بريدونه وشول چي په مډرنو وسلو سمبال امريكايي سرتېري په هليكوپټرو كي د يوه كلي خوا ته كوز شوي، پر يوه كور ئې په داسي حال كي يرغل كړى چي كليوال او د كور اوسېدونكي په ژور خوب ويده ول، كلى محاصره شوى، د كورونو دړي په باروتو الوزول شوې، ښځي، ماشومان او بوډاگان يا وژل شوي، يا ژوبل شوي او يا نيول شوي او امريكايانو له ځان سره بېولي، عام ولس حتى د لاس پوڅي حكومت چارواكو پر دې ظالمانه او وحشيانه يرغلونو اعتراض كړى، خو بدمستو يرغلگرو دې اعتراضونو ته نه يوازي هيڅ اعتناء نه ده كړې بلكي په ډېر غرور سره ئې ويلي دي: داسي عمليات ضروري او گټور دي، تر اوسه مو تر دوه زره زيات داسي عمليات ترسره كړي او لړۍ به ئې دوام كوي!!
  عجيبه ده! امريكايان په دې دليل د القاعده غړي د وژلو وړ گڼي چي په يولسم ستمبر ئې په نيويارك كي د دوى پر تجارتي مركز بريد وكړ او عام وگړي ئې ووژل خو همدا امريكايان هره شپه او هره ورځ له بې پيلوټه طيارو پر كليو او كورونو داسي راگټي وروي چي يورانيم په كي كارول شوي، د يوه كس د وژلو او نيولو په نامه گڼ شمېر بې گناه خلك وژني، نه پوهېږو دا بريدونه د نيويارك تر بريد له كومه پلوه او د كوم انساني معيار له مخي توپير لري او څنگه به ئې توجيه كوي، هر باضميره انسان دا قضاروت كولى شي چي د امريكايانو وحشيانه يرغلونه د يولسم تر بريدونو ډېر ډېر ظالمانه دي!! يقيناً كه القاعده د نيويارك په څېر ماڼۍ درلودى نو امريكايانو به په راكټونو له خاورو سره برابري كړې وې، مگر په افغانستان، عراق او ليبيا كي د دوى وحشيانه بم وروني د همدې گواهي نه وركوي؟!!
  امريكايانو دوه كاله وړاندي ويل: زموږ اهداف نه دي ترسره شوي او خپلو موخو ته لا نه يو رسېدلي، بايد په افغانستان كي زموږ او زموږ د ائتلافي ملگرو (په دې جنگي جنايت كي د دوى د شريكانو) د فوځ شمېر يو نيم لك ته زيات شي چي وتوانېږو خپل اهداف ترلاسه كړو!! د خپلو فوځيانو شمېر ئې زيات كړ، يو نيم لك ته ئې ورساوو، د افغان اجير فوځ، پوليس او ملي امنيت شمېر ئې نږدې درې لكو ته لوړ كړ، د استخباراتي او لوژستيكي چارو لپاره د اجيرانو شمېر ئې تر دوه لكه زيات كړ، د افغانانو د وژلو، وېرولو او تسليمولو لپاره ئې له هيڅ جنايت او هيڅ سپك او ذليل عمل ډډه ونه كړه، خو سره له دې ټولو جناياتو ونه توانېدل چي د سرلوړو او غيرتي افغانانو مقاومت وځپي او د ځواكمنېدو، خورېدو او پراخېدو مخه ئې ونيسي، نن اشغالگران اعتراف كوي چي سږ كال ئې تلفات تر بل هر كال زيات ول!!
  نن امريكايان په خپلي ماتي اعتراف كوي خو پړه ئې په داخل كي پر خپل لاس پوڅي حكومت اچوي او هغه د ټولو ناخوالو باعث گڼي او چارواكي ئې په اختلاس، اداري فساد، بې كفايتۍ او نااهلي تورنوي او له بله پلوه پاكستان تورنوي چي د دوى له مخالفينو سره مرسته كوي!! او اسلام آباد گواښي چي كه په شمالي وزيرستان كي عمليات پيل نه كړي نو دوى به پر دې سيمي بريد وكړي، او دا كټ مټ همغه كار دئ چي روسانو د خپلي ماتي د توجيه لپاره كولو، هغوى هم د خپل حضور په وروستي كال كي د پاكستان پر قبايلي سيمو بريدونه تشديد كړل، خو د گټي پر ځاى ئې دوى ته مزيد ستونزي راولاړي كړې. پوښتنه كوو: د نړۍ څلوېښت هېوادونه د افغانستان په جگړي كي عملاً ښكېل دي او د امريكايانو ملگرتيا كوي، روسيه، ايران د دوى مرسته كوي او په دوى پوري تړلې ډلي د امريكايي افسرانو تر قومندې لاندي جنگېږي، پاكستان تر ټولو زيات او تر بل هر هېواد وړاندي د دوى مرسته كړې، دومره چي كه د پاكستان مرسته نه وى نو امريكايانو ته تر ننه په افغانستان كي پاته كېدا ممكنه نه وه، څنگه ومنو چي يو هېواد تر څلوېښتو مخكي شوى او له مجاهدينو سره ئې دومره مرسته كړې او هغوى ئې دومره پياوړي كړى چي پر ناټو برلاسې شي؟!! دا په داسي حال كي چي پاكستان په داسي كورنۍ جگړي كي ښكېل شوى چي له گټلو ئې عاجز شوى، په دې جگړي كي امريكايانو ښكېل كړ، د امريكايانو په وينا ئې په جنوبي وزيرستان، شمالي وزيرستان، سوات، باجوړ، مهمند، خيبر او كرمي كي پراخ عمليات وكړل، نږدې يو لك فوځيان ئې په دغو سيمو كي مستقر كړل، چي په پايلي كي ئې په لكونو خلك له دغو سيمو هجرت ته مجبور شول او دا دئ دا جگړه تر نن پوري روانه ده، اوس ترې غواړي چي يو ځل بيا په شمالي وزيرستان كي پراخ عمليات پيل كړي او هغه څوك له منځه يوسي چي امريكايان ئې نومونه وركوي!! آيا د پاكستان لپاره د پرويز مشرف حماقتونه كفايت نه كوي؟ دوى د امريكا له ملگرتيا څه ترلاسه كړل؟ آيا د پاكستان ټولي ننۍ ستونزي د اوسنۍ كورنۍ جگړي په شمول له دغي پليتي ملگرتيا نه دي زېږېدلې؟!
  نړۍ وال پوښتنه كوي چي تاسو ولي څو كلونه نور په افغانستان كي پاته كېدا او د ډېرو نورو افغانانو وژل غواړئ؟ په دې سره به كومي ناولې موخي ترلاسه كړئ؟ په تېرو لسو كلونو كي مو له زرگونو تابوتونو او لسهاوو زرو ژوبلو پرته څه ترلاسه كړل؟ د عراق له جگړي مو څه ترلاسه كړل؟ كوم احمق انسان به ستاسو دا بې بنسټه ادعاء ومني چي له بې وزلو او مظلومو افغانانو له وران افغانستان څو زره ميله لري د اروپا او امريكا امنيت ته گواښ متوجه دئ او د دې گواښ د مخنيوي لپاره بايد ستاسو په زرگونو مسلح ځواكونه په افغانستان كي پاته وي!! دا په داسي حال كي چي نه تر يولسم ستمبر مخكي او نه وروسته هيڅ افغان په اروپا او امريكا كي د دوى په ضد كوم نظامي عمل نه دئ كړى!! د يولسم ستمبر عمليات په اروپا او امريكا كي تنظيم شوي، نه په افغانستان او عراق كي، دا عمليات د هغو جنگياليو په لاس تر سره شوي چي يا په اروپا او امريكا كي زېږېدلي او يا هلته روزل شوي، نه افغانان ول او نه په افغانستان كي روزل شوي. ټول خلك پوهېږي چي دغو جنگياليو د پيلوټي كورسونه په افغانستان كي نه بلكي په امريكا كي بشپړ كړي او هملته ئې د دې عملياتو پلان جوړ كړى وو؟!
  اوس بايد ټولو ته جوته شوې وي چي امريكا او اروپا نه د افغانستان په اشغال سره خپل كورنى امنيت تأمينولى شي او د مقاومت د مشرانو په نيولو يا وژلو سره، د داسي عملياتو مخه په افغانستان كه نه بلكي په اروپا او امريكا كي نيول كېدى شي. تاسو په تېرو لسو كلونو كي د القاعدې غړي نه بلكي مظلوم او بې وزلي افغانان وژلي. د انگرېزانو د اعتراف له مخي د دوى فوځ هر كال څلور مليونه مرمۍ ويشتلې، كه د دغو مرميو لسمه برخه په هدف لگېدلې وى نو نن به د دوى په لاس د وژل شوو افغانانو شمېر څومره وو؟
  بايد پوه شئ چي په جنگونو سره خپل مخالفين نشئ ختمولى، تجربو وښوده چي هر جنگ ستاسو په ضد جنگېدونكي دوه برابره زيات كړي، په افغانستان كي هم او په نړۍ كي هم، په افغانستان كي جنگ له شرق او جنوب نه شمال او غرب ته وغزېدو او نن د هېواد په گوټ گوټ كي ورسره مخامخ يئ، په عراق بريد ستاسو مخالفين درې برابره او په پاكستان كي بريدونو څلور برابره زيات كړل.
  د افغاني فوځ او پوليس په زياتولو سره دا جنگ نشئ گټلى، ستاسو له وتلو سره سم به دا فوځ او پوليس متلاشي كېږي او وسلې به ئې ستاسو د مخالفينو په لاس كې پرېوځي.
  تاسو د خپل فوځ په زياتولو سره له دې پرته چي لازيات بې وزلي افغانان ووژنئ او د خپلو سرپلورو فوځيانو لازيات تابوتونه امريكا او اروپا ته انتقال كړئ بل څه نشئ ترلاسه كولى.
  د افغانستان د گوټ گوټ عام وژني او پر كورونو د ډرون جهازونو په راكټي بريدونو كي د ماشومانو، ښځو او بوډاگانو وژل به د تل لپاره ستاسو او ستاسو د ديموكراسۍ پر تندي تور داغ وي، ستاسو دا جنايت به د تل لپاره پټ نه پاته كېږي چي په دې بريدونو كي تاسو نيم غني شوي يورانيم كارولي، په دې خبري به ډېر ژر ستاسو جنرالان په خپله خوله اعتراف كوي او نړى وال به پرتاسو لعنت وايي.
  كوم حكومت چي تاسو په كابل كي جوړ كړى د غلو، جنگي جنايتكارانو، مفسدينو، ملي خائنانو او وطن پلورونكو اډه ده، په فساد او اختلاس كي تر ستوني غرق دي، ملت ترې كركه لري، د هېواد له ادارې عاجز دي، كه نن تاسو ووځئ سبا به دا حكومت نسكورېږي.
  له دې جگړي كه هر څومره اوږده هم شي، او حتى ستاسو په زعم بريا هم ترلاسه كړئ؛ چي محال ده، امريكا او امريكايانو ته به ئې هيڅ گټه ونه رسېږي. د دې جگړي گټه يا د وسلو جوړولو كمپنيو ته رسېږي، يا هغو جنرالانو ته چي د نظامي بودجې لويه برخه د دوى او د دوى د غلو افغاني ملگرو په جيبونو كي لوېږي، يا روسيې او ايران ته، د جگړي قربانيان يا مظلوم افغانان دي يا هغه امريكايان چي د مور او پلار له رضايت پرته په يوه نامقدس جنگ كي د مرگ كومي ته لېږل كېږي. تاسو افغانستان د مسكو او تهران لپاره فتحه كړى، نن د كابل حكومت د مسكو او ايران پلوه ډلو په لاس كي دئ.
  تاسو د خلكو د غولولو لپاره د انتخاباتو مسخره لوبه ترسره كړه، څو سوه مليونه ډالر مو پرې ولگول، خو نتيجه ئې څه وه؟! په انتخاباتو كي د افغان ولس نږدې شپاړس په سلو كي برخه واخيسته، هغه هم د دې لپاره چي تاسو په خپلو تبليغاتو سره قومي او ژبني تعصبات راوپارول او قومونه مو يو د بل په ضد په انتخاباتو كي برخي اخيستو ته وهڅول، د دې انتخاباتو د نتائجو په اړه ټاكل شوي كميسيون وويل: 62 غړي ئې (يعني د پارلمان څلورمه برخه) د درغليو له لاري شورى ته بېول شوي وو او مستحق بريالي غړي محروم كړى شوي وو!! افغانان وايي: اوسنى پارلمان په حقيقت كي د يوناما پارلمان دئ،
  زه د افغان ولس په استازيتوب تاسو ته وايم: كه له افغانستانه د باعزته وتلو لار لټوئ موږ مو مرسته كولى شو خو كه د جنگ په دوام ټينگار كوئ نو پوه شئ چي زموږ حوصلې اوچتي دي، په جنگونو او د مصيبتونو په گاللو كي پاخه شوي يو او اوږده جنگ ته چمتو يو، ښه پوه شئ چي له وتلو پرته بله د حل لار نشئ موندلى.
  ژوندي دي وي مجاهدين
  مړه دي وي بې رحمه اشغالگران
  حكمتيار
  افغانستان
  15/7/1390

  repondre message

  • اگرچه من با سیاست های غرب در قسمت جهان سوم مخالفم، اما امریکا و متحدانش در ده ساله گذشته دو کار ارزشمند و فراموش نشدنی در حق ملت های افغانستان و عراق انجام دادند. که همانا سرنگونی طالبان و صدام است. اگر نه این حزب های مانند همبستگی ملی و غیره ، اجداد شان هم قدرت حرف زدن نداشتند. غربی ها آماده رفتن استند اما این مشکل افغانی هاست که به این همه پول و کمک های جهانی یک حکومت عاری از فساد و دلسوز را نتوانستیم ایجاد کنیم .

  • باقی سمندر
   میزان سال ۱۳۹۰خورشیدی
   هشتم اګتوبر سال ۲۰۱۱ میلادی

   سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس

   سخنی با آقای ګلبدین حکمتیار !
   سراپا ی پیام اقای ګلبدین حکمتیار در باره هفتم اکتوبرو حضور نظامی ایالات متحده امریکا وناتو و بیشتر از چهل وهشت کشور دنیا درده سال اخیردر افغانستان را همه خواندیم و اینکه کی چطور برداشت نموده و برخورد مینماید – یا نمی نماید – این برمیګردد به برداشتهای متفاوت همان فرد.
   من برای شما از میان همه نامه ای که بنام ګلبدین جکمتیار در کابل پرس منتشر شده است – در دومورد مطالبی به اختصار مینویسم . نخست ببینیم که ګلبدین حکمتیار بعد از آسمان ګفتن و ریسمان ګز کردن چه نوع در سفته است ؟
   بخش ای از نامه ای که بنام ګلبدین حکمتیارنوشته شده است ومخاطب اش دولت امریکا میباشد - چنین است :
   «
   كوم حكومت چي تاسو په كابل كي جوړ كړى د غلو، جنگي جنايتكارانو، مفسدينو، ملي خائنانو او وطن پلورونكو اډه ده، په فساد او اختلاس كي تر ستوني غرق دي، ملت ترې كركه لري، د هېواد له ادارې عاجز دي، كه نن تاسو ووځئ سبا به دا حكومت نسكورېږي »
   آقای ګلبدین جکمتیار !
   خوبی خودت نسبت به :
   انها یی که به ګفته خودت «دزد – جنایت کاران جنګی – مفسدین – خاینین ملی ووطن فروشان اند و در اختلاس تا به ګلو غرق میباشند و از اداره نمودن مملکت عاجز میباشند » در کجاست ؟
   مګر خودت میتوانی یک خوبی را نشان بدهی که نسبت به انها متمایز باشی ؟
   از زمان که عضو در اتحادیه عمومی محصلان در پوهنتون کابل وجز هیات اجراییه اش بودی واززمان کشتن وبه شهادت رسانیدن سیدال سخندان در سخنرانی ومیتینګ قانونی وعلنی در ۲۹ جوزای سال ۱۹۷۲ تا حال خودت پیوسته به جنایت – فساد – خیانت ملی ووطن فروشی سراپا غرق میباشی وچنان جلوه میدهی که ګویا ترا نمی شناسند .
   وقتی که ګلبدین حکمتیار از زندان به امر واجازه موسی شفیق رها ګردید و به پاکستان دردامن ذوالفقار علی بوتو و آی اس -آی پناه برد از همان زمان تا بعد از کودتای محمد داود در ۲۶ سرطان ۱۳۵۲ خورشیدی و سروسامان دادن حمله نظامی و فرستادن جوانان نهضت اسلامی به کشتار ګاه زیر نام پیش در آمد کودتای جنرال مستغنی در شب جشن ۲۶ سرطان تا کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ خورشیدی و از کودتا هفت ثور تا همکاری با حفیظ الله امین و بعدن همکاری با کا –ګی ب و فرستادن نامه برای همکاری با دستګاه ها امنیتی افغانستان و شوروی ( نامه ګلبدین حکمتیار با امضایش قبلن منتشر و افشا شده است ) وهمکاری در کودتای شهنواز تنی با همصنفی اش آصف شورو سر انجام سنګر ګرفتن در سال ۱۹۹۲ میلادی در چهار آسیاب کابل و با زبان راکت وګلوله به مردم کابل سخن ګفتن و درګرفتن جنګ های ګابل که باعث کشته شدن بیشتر از شصت وپنج هزارانسان کابلی کردید و یکی ازطرف ها وعاملین جنګ حزب اسلامی ګلبدین بود ـ صدای تیلفونی ګلبدین حکمتیار تا هنوز موجود است وهمه میتوانند بازهم از راه ( یو تیوپ ) بشنوند .
   ګلبدین حکمتیار از زمان آمدن در کابل به عنوان صدراعظم و بازهم راکت پرانی بسوی کابل وتا آمدن طالبان و سرانجام تا لشکرکشی امریکا در هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ میلادی – همیشه و پیوسته با سی آی ای امریکا ودولت های اروپایی در ارتباط بوده است . از سال ۱۹۷۹ تا سال ۱۹۹۲ میلادی زیادترین پولها واسلحه وامکانات را همین ایالات متحده امریکا وکشورهای ناتو ومتحدین اش برای حزب اسلامی ګلبدین از کانال آی –آس – آی ګسیل داشته است که اظهر من الشمس است ومیباشد .
   پس آقای ګلبدین حکمتیار اجازه ندارد تا اکت ملی بودن و غیر خاین بودن وغیر جنایت کار بودن را بکند .
   کلبدین حکمتیار
   به هررنګی خواهی جامه ميبوش
   من از طرز خرامت میشناسم
   حکمت یار در پایان نامه اش مینویسد که :
   « زه د افغان ولس په استازيتوب تاسو ته وايم: كه له افغانستانه د باعزته وتلو لار لټوئ موږ مو مرسته كولى شو خو كه د جنگ په دوام ټينگار كوئ نو پوه شئ چي زموږ حوصلې اوچتي دي، په جنگونو او د مصيبتونو په گاللو كي پاخه شوي يو او اوږده جنگ ته چمتو يو، ښه پوه شئ چي له وتلو پرته بله د حل لار نشئ موندلى.
   ژوندي دي وي مجاهدين
   مړه دي وي بې رحمه اشغالگران
   حكمتيار
   افغانستان »
   من به صراحت مینویسم که ګلبدین هیچګاه حق ندارد و اجازه ندارد تا بنام مردم افغانستان سخن بګوید .
   حتی بسا از اعضای حزب اسلامی به ګلبدین اجازه نمیدهند تا بنام ونمایندګی شان ګلبدین حکمتیار سخن بګوید .
   من از خوانندګان ارجمند کابل پرس میپرسم !
   آیا شما به ګلبدین حکمتیار اجازه میدهید تا بنام ونمایندګی شما سخن بګوید ؟
   باقی سمندر
   یاد داشت :
   من مقاله جداګانه ای در مورد هفتم اکتوبر نوشته ام که بخشهایش در همین کابل پرس منتاشر شده است .

 • خداکند این گروپ تقلیدگر از راوا مثل آنها وابسته به ای اس ای نباشند.

  repondre message

  • کلان یا مشر این گروهک چینی کسی از کنر بنام انجینیر نعمت میباشند ایشان از ماویستان شناخته شده میباشند .

   جنابشان ماویزم و اوغانوالی را یکجا کرده است .............. شاید هدیه "نابغه شرق" برای شان کمتر است..

 • يك عسكر و يا جند عسكر در هر كشور ميتواند خاين,مريض روانى و ويا به جنون مبطلا باشد ولى اين سند محكوميت يك ملت و يا قوم و يا يك مملكت نيست.اين عمل از نكاه خود امريكايي ها يك جنايت است و تحت بيكرد قرار ميكيرد.
  ايادربين مردم ما اين طور جنايت كار بيدا نميشود؟ايا ماهم همه جنايت كار هستيم؟
  كله بريدن طالب را نديده باشيد درسايت هاى انترنيتى ميتوانى ببينى.
  كشور امريكا و يا مردم امريكا خو جنايت كار نيست.
  اكر جنايت كار است خوستى و ها و بكتيا ولها كه به لكها نفر را در زمان خلقى ها نيست كردند.امروز همه طالب هستند.

  repondre message

  • سلام خدمت همه:
   شخصیکه در اثر مرض مهلک قوم بازی "بینا" یی اش را از دست داده و فقط دست بادار را لمس میکند و حض می برد. این شخص کشتار چند تا پکتیا وال و خوستی خلقی را دیده و لی از طیاه انداختن های مرد توسط منصور هاشمی بدخشی را ندیده است . شرعی چوزچانی وزیر عدلیه و کریم مبثاق به نظر جناب اصلا آدم نکشته است. در هر نظام و حزب و تنظیم مستبد، اشخاص و افرادی از هر قوم منطقه بوده است.همان سانیکه تنی ها طالب و گلبدینی شدند، کشمندها وحدتی و بریالی ها شورای نظاری - جمعیتی و عده دیگر آن دوستمی شدند. که از دید هیچ آدمیکه غرض و مرض نداشته باشد، به دور نیست. طالبی شدن، گلبدینی شدن، شورای نظاری شدن ، وحدتی شدن و دوستمی شدن پرچمی و خلقی یک امر کاملاً طبیعی است. زیرا وطن فروشان به بسیار زودی دست به دست می شوند به خصوص که بادار از بین رفته باشد. اکنون همه آنها با تنظیم های جهادی و طالبی یک جا شده و با " بینا" یک جا به اشغال گران امریکایی سجده می کنند.

  • شعار دهندگان چپ نما را می توان همان " ملی سرخک" نامید که سفیدی ماهیت خودرا زیر شعار های سرخ پنهان کرده اند. این ها برای تحریک احساسات مردم شعار می دهند تا به تصور خود شان بهترین وطندوستان و آزادی خواهان جلوه کنند. ولی ای کاش همره با شعار راه حل عملی مساله را نیز نشان دهند.آیا آن هاتوانایی چنان پیشبینی را دارند که بگویند در وضع موجوددرصورت خروج قوای غرب ؛ درافغانستان چی روی خواهدداد ؟ پاکستان درانتظار چنین روزی درتمام ارگان های قوای مسلح تا ارگ ریاست جمهوری جای پای محکمی ایجاد کرده است. ایران وروسیه و عربستان همچنان با ا ستفاده از مهره های خود برای یک بزکشی خونین دیگر آمادگی گرفته اند . مردم هم موجودات انتزاعی نیستند که در شعار های ما شکل بگیرند بلکه " مردم" موجودات عینی اند که در شرایط گوناگون و متفاوت قرار دارند. بخش عظیم این مردم منتظر آمدن طالبان اند . بخش های دیگر هرکدام هنوزبه دم این یا آن قوماندان جهادی و " رهبر" قومی بسته ودر توهامت فریبنده ی بازیگران " خودی" غرق اند. پدرکشی ها وا ستخوان شکنی های دیروز هنوز درحافظه ی جمعی اتنیک ها و تنظیم ها زنده بوده و نیاز به فرصتی دارد که یکبار دیگر اززی خاکستر جرقه بزند.نمی دانم این شعار دهندگان آتشین به کدام عامل و شرایطی دل بسته اند که تصور می کنند از همان فردای بیرون رفتن اشغالگران ، همه چیز بر وفق مراد پیش خواهد رفت و دست معجزه گری کشوررا به امن وامان ویکپارچگی و صلح دوامدار خواهد رسانید؟ نکته ی دیگر این است که بین شعار طالبان و شعار های این چپ نما ها چی تفاوت ماهوی وجوددارد؟ ایا می شود گفت که این ها جناح چپ طالبان اند؟

  • آقای کشن آبادی:
   اگر این حرف تان درست باشد که نیست "بخش عظیم این مردم منتظر آمدن طالبان اند" پس چرا با خواست بخش عظیم مردم مخالف هستید؟. اصلاً چرا باید بخش عظیم مردم خواهان آمدن طالبان باشند؟ درین شکی نیست که جانوران جهادی در همه نقاط کشور دود از دماغ مرم کشیده اند. امابا آنهم به هیچ وجه مردم از آمدن طالبان استقبال نخواهند کرد. زیرا مرد ما با با تمام وجود خود وحشت و استبداد همه چنایت کاران را تجربه نموده اند و مثل روشنفکران معامله گر آزموده را نمی خواهند بیازمایند.
   امریکایی ها کی ها را حمایت کرده و امنیت کی ها را گرفته؟ امریکا امنیت کسانی را گرفته که شما همۀ شان را مزدوران روسیه و ایران و عربستان خوانده اید. امریکا با قساوت بی نظیر به کشتار و شکنجه و اذیت مردم عوام ما پرداخته و می پردازد. بر عکس خلیلی، سیاف، فهیم و دوستم و عطا نور و دیگران مورد حمایت امریکا بوده و در حقیقت امنیت شان را امریکا گرفته است. راستی یک نکته دیگر را هم باید اگر تا هنوز ندانسته اید بدانید که حتی طالبان و گلبدین نیز از حمایت امریکا بر خوردار است. آقای کشن آبادی شما شاید از یک طریقی مثلاً انجو ویا ارگان دیگری از فیض اشغالگران برخوردار باشید و فکر میکنید که همه مردم باید شکرانه اشغال کشور شان را با شعار زنده باد امریکا ادا کنند.

  • برادر عزیز عابد !
   قصد ندارم دید گاه شما را رد کنم. اما برای مزید معلومات شما عرض می کنم که من دربیرون از کشور زندگی می کنم وهیچ رابطه ای با انجو ومنجو ودولت فاسد کرزی هم ندارم. ازاین بابت خیال تان راحت باشد. من فقط از شعار دهندگان انتظار دارم به جای احساسات تحلیل ارایه دهند وبه ما بگویند که فردای خروج غربیان را چگونه می بینند؟ من افغانستان را به مثابه میهن آبایی خوددوست دارم ونگران هستم. مثل من هزاران دیگر . شما هم اگر می توانید بگویید که پس از 2014 چی اتفاقی خواهد افتاد. همین وبس.

  • سیمین جا ن باریک زی برای خود ومنافع شخصی اش اعتصاب غذا نموده تا دوباره به معاش بالا موتر کش و فش بادیگارد پلو جلو برسد چونکه تازه دست و پایش به خزانه غیب رسیده بود اخر رسیدن به خزانه مصارفی داشت !!!!

   اگر محترمه بخاطر محکمه نشدن مجرمان جنگی , ادمکشان ,اختلاس گرا , ناقضان حقوق زن و اطفال , غاصبان زمین ومال و منوال دولت و مردم ................... اعتصاب غذا میکرد یک قهرمانی و شهکار واز خود گذری بود اما اینک قضیه قسمی دیگریست!!!!!!!!!!!!!!

  • سلام آقای کشن آبادی:
   خوش شدم ازینکه شما در دم و دستگاه فاسد کرزی و جنایت کاران جنگی منفعتی ندارید. حد اقل به این نتیجه میرسیم که دید گاه های ما اگر توام با اشتباه هم باشد بدون غرض و مرض است. من معلومات زیادی راجع به حزب همبستگی افغانستان ندارم. اما همینقدر میدانم که هر حزب جدی دارای اساسنامه و برنامه است و در نشرات خود تحلیل های از وضع مشخص کشور ارایه میدارند. ولی در تظاهرات فقط شعار داده می شود و در اخیر آن قطعنامه فرائت می شود. ولی چیزی که برای من اهمیت دارد اینست که هماسانیکه شما از جهادی ها و طالبان نفرت دارید من هم دارم .من راه نجات ازین داراکولا های خون خوار را در اتحاد، همبستگی و همکاری نیرو ها و حلقات و اشخاص ملی و دموکرات می بینم. لذا از مظاهرات حزب همبستگی دفاع می نمایم. در قسمت خروج نیرو های بیگانه از افغانستان در سال 2014 باید عرض کرد اولاً هیچ تضمینی وجود ندارد که این نیرو ها از افغانستان خارج شود. دوم هیچ کشور دنیا در زیر سلطه بیگانه نمیتواند به اسایش و خوشبختی برسد. سوم در صورت خروج بیگانه ها شاید در ابتدا با مشکلاتی مواجه شویم ولی بالاخره راه برون رفت از مشکلات را می یابیم. به همین منظور است که باید همه ازادی خواهان وعناصر ملی و دموکرات دست به دست هم داده و از همین امروز به فکر چاره فردای کشور باشند تا زدن به سر روی یکدیگر.

  • کسانی پیدا میشوند که مثل مجاهدین و مخالفین ح د خ ا غرض الود تبلیغات میکنند گویا تضمینی وجود نداردکه خارجی ها خارج نشوند !!!

   سوال این بود که اگر خارجی اوغان پرور از وطن ما خارج شود اینده چگونه خواهد بود جنگ های کابل چور و چپاول نوکری سعودی و فاکستان تجاوز و کشتار و "کبار " تکرار خواهد شد یا نه .!!!؟؟؟؟؟

   خارجی هاخارج شدنیست حتما !!! امروز فردا یا پس فردا ..

   افراد مسلکی , پاک باتقوا دور از خیل و گله و تبار , روشنفکر حقیقی اگر که در راس امور قرار نگیرند جلو فساد اداری گرفته نشود , استخبارات اردو پولیس به معنا اصلی ان پروش و تقویه نگردد همان آش و همان کاسه همان نان همان امان خواهد بود ....

   باید ذخایر چند ساله بدون که خارجی ها متوجه شوند برای قوت های مسلح از بوت البسه تا وسایط و وسایل و مهمات ذخیره گردد از راه صرفه جویی و فریب دادن خارجی ها , مصارف کنونی از بوت و البسه و روجایی شروع تا همه امکانات دست دا شته معیاد مصرفی ان بیشتر و در عوض جنس های صرفه جویی شده ذخیره گردد چونکه تا حالا در همه چیز اسراف صورت میگرد مثلا البسه , ینفورم ,غذا , موتر دوانی , دفتر دیوان , کوچ چوکی, رنگ قلم , کیک وکلچه , پلو وچلو , کله وپاچه ,معاشات ........

   واضعیست که خارجی حین خروج ضروریات چند ساله قوت های مسلح را اکمال خواهد کرد و چیزی های استفاده شده خود را که توان بردن انرا ندارند به اختیار گدایان قرن بیست و یک خواهد گذاشت ..اما افراد دراک و جز فهم ودور فکر باید برای چند سال دیگر امکانات قوت ها را در اخیار داشته باشند تا با خارج شدن خارجی ها همه بفکر دشمن و تامین امنیت باشند نه به شکم گرسنه و توپنگ خالی و پرار جبونانه ,از قضا و قدر این دور فکری در وجود سرمایه دارن نظامی ما در هر سه ارگان دیده نمی شود .....

   کرزی از اخطار ها بگذر از اف شانزده تیر شود عاجل دنبال هندو روسیه وکشور های منطقه برود تا قوای هوایی و مدافعه هوایی ایجاد و فعال گردد ..

   تانک ها و وسایط ثقیله استفاده شده روس ها را به قیمت نازل قرضه و نقده خریداری و وارد کنند کشور های اروپا شرقی امکانات ثقلیه نوع روسی خود را ارزان تر میفروشند همچنان چند کشور اعلام کرده بودند که پنجاه یا صد چین تانک تی 55 وتی 62 را رایگان برای اوغانستان می دهند باید انان را قبول به مصارف کشور های اروپایی اکرائین ترکمنستان یا روسیه به جرگه اوغانها انتقال دهند ... این احمقانه است که بگویند مصارف انتقال انرا نداریم وزارت خارجه و حضور صدها کشور در اوغانستان و خطر القاعده و طالب به کدام روز بدر میخورد..

   از ما گفتن بود فلان "ادی" کرزی و وردک و فهیم .... که قبول میکنند یا نه ....

  • آقای عابد!
   شما لطفا به این پرسش پاسخ بدهید که آیا آنانیرا که شما جاوران جهادی میخوانید ازآسمان فرود آمده اند ویا اینکه مانند سبزه های خود رو اززمین روییده اند وخودشان بصورت طبیعی نیست ونابود میشوند یا اینکه شما مثل هتلر کدام برنامه ای تصفیه ای عمومی یا جنوساید را درحق شان درسر می پرورانید؟

  • جناب عابد !
   خوشحالم که سوء ظن شما برطرف گردید. اگر دقت کنیدخواهیددید که من نه حزب همبستگی را رد کرده ام ونه فرد معین را. من فقط بر طرز برخورد با واقعیت های موجود انگشت گذاشته وبه تکرار گفته ام که بهتر است به جای ابراز احساسات ورجز خوانی بیاندیشیم وتحلیل کنیم وراه حلی ارایه دهیم. تکرار طوطی وار این که ما مردم آزاده بوده ایم ؛ ما استعمار انگلیس را شکست داده ایم وما روس را به زمین زده ایم وووو.. چی مساله ای را حل می کند؟ این درحالی است که پاکستان نیمی از مردم مارا به بردگی کشیده وبیش از سی سال است که مارا به کاسه ی سر آب می دهد وما با آن که دست به دامن پنجاه کشور شده ایم، هنوز در آتش می سوزیم. من نیز مثل شما ودیگر هموطنان از اشغال وطنم رنج می برم واین را می دانم که جز خود ما هیچ خارجی نخواهد توانست مارا به پای ایستاد کند. مساله این جا است که چرا ما تنوانسته ایم به وفاق وهمبستگی ملی برسیم و چرااز جامعه ی ما چنا یک نیروی فراگیر ومنسجم ویکپارچه ای سربلند نمی کند که بتواند در میدان سیاست به بازیگر قوی ملی تبدیل شده ودر تعامل با جامعه ی بین المللی خواست ومنافع عام ملی مارا بر معدلات سیاسی تحمیل کند. تظاهر واعتراض گروهی و جدا ازهم و نا پیوسته؛ چرا به حرکت جمعی سراسری تبدیل نمی شود؟ ما باید روی این سوال تمرکز کنیم.

  • بلی من فکر کردم رو این مسله : اول باید دلالان ایرانی را که میخواهند از افغانستان خراسان و پشتونستان بسازند باید از بین برد . دوم : باید دین اسلام را با سوته از افغانستان بیرون کرد سوم : باید دین مردم افغانستان کلتور و عنعنات مردم افغانستان شود و قرآن مردم نیز کتابی افغانستان در مسیر تاریخ غبار باشد . چهارم : از مساجد محل های خیریه برای ضعفا درست کنند و مسجدی به نام اذان اسلامی باید از بین برود . در مسجد نه ما درس فزیک و شیمی میخوانیم نه اصول زنده گی کردن را یاد میگیریم نه سری تالی است و نه از راه و روش زندهگانی و فلسفه حیات خبری . چند تا جنایت کاری پشم الود بر پیشخوان نشسته اند و به بچه بازی و افعال نامشروع اشتغال دارند و برای پنهان نمودن کثافات روحانی خود از قران کتاب کاپی شده از نوشته های سلمان فارس استفاده میکنند و در درست نشان دادن هر عیبی خجالت اور خود از خدی موهوم که انسان سازنده ان است استدعا میجویند . برای مثال اگر لباس دین از بدن پشتون ها و فلسطینی ها یهودی ها بیرون اورده شود حتی برای ساعتی , فوراء انها خود را انسان خواهند دانست و جنگ برای همیشه فراموش خواهد شد و محبت و عشق انسانیت دوامدار . شاید این مقوله برای شخصی چون ربانی و یا ربانی ها مشکل باشد فهم ان , چرا که این دلالان هستند که هر خرافات را رنگ و روغن نموده به خورد مردم هر نوع فقیری افغانستان میدهند . اول این دلالان را باید نسخ نمود . لعنت اسلامی به شما قصاص کننده گان ازادی مردم افغانستان .

  • آقای میرویس ظاهر!
   خودت چرندیات را بنام تیوری اینجا پخش نکن اولا زمانیکه ازسلمان فارس صحبت کرده ایی وبعد اوغان غول بی نظافت را نسبت به او ترحیح داده ایی باید خجالت بکشی اوغان یکی ازصفاتش بی نظافتی نصوار پکیدن وبی فرهنګی است که یک نمونه اش خودت هستی که تاکید بر اوغانیت داری . اګر دین را از اوغان بګیری آنوقت تمام عالم از بوی کثافت اوغان متعفن میشود درحالیکه حالا فقط نصف عالم را بدبو ساخته است . این مطلب را خودت خوب میدانی اوغان وکلتور اوغان را بالای مردم تحمیل کردن خودش استعمار زده ګی وجهالت درقرن بیست ویک است. اوغان نام سرزمین نمیتواند باشد بلکه نام قوم وطایفه است که تاکنون پدر ومادرش هم معلوم نیست .
   توچه بد میکنی؟ ګیرم که قرآن کاپی کتاب سلمان فارس باشد. مګر سلمان فارس با اوغانهای بی نظافت وبی کلتور چه مناسبت دارد؟ من خودم را فارس میدانم واز اولاد سلمان من چه ضرورت دارم که اوغان شوم ونصوار بدهن بیندازم با پسربچه های بی ریش همبستر شوم؟ مګر امیر عبدالرحمن خان بنیانګذار اوغانستان کنونی مفعول نبود؟ مګر احمدشاه ابدالی پسر بچه ای نادر شاه افشاری نبود؟ از خودت نمی ګویم باوجودیکه ترا دیګر اوغانها درتورتنتو می شناسند.
   اما این را بدان که اوغان کلمه ای عبری است که ریشه در یهودیت دارد این کلمه چه ربطی به اسلام دارد مګر قبل ازاسلام یهود وعرب با خودشان جنګهای جاهلانه نداشتند خودشان قتل عام نکرده اند؟ همین امروز میان عرب ویهود کشتن وزدن فین وفانه وجود ندارد؟
   این اوغان یکی از قبایل ګمشده ای یهود است که درسرزمین هندوستان ګریخته است ویهودها معقتداند که اوغان مثل حضرت مسیح یا مهدی موعود مسلمانانا دوباره برمیګردد.
   درحالیکه یکی از اوصاف اوغان این است که نسب پدری اش معلوم نمی باشد ازهمین جاست که میان پشتون واوغان امروز درګیری است کسانی درپاکستان معقتداند که پشتونها هرګز اوغان نیستند واما بعضی های دیګر معتقد اند که اوغان یعنی پشتون
   درهردو صورت اوغان با فارس هیچ ګونه مشابهت ویا وجه اشتراک قومی وزبانی وفرهنګی ندارد
   کتاب افغانستان درمسیر تاریخ یکی ازجعل های تاریخی است که به هیچ وجه نتوانسته است صداقت وامانت علمی را مراعات کند. روی همین علت من درپیام قبلی ام بر غبار لغنت فرستاده ام وبرکتابش نیز تف کرده ام. کوشش نکن که چرند بنویسی هر باریکه به مقدسات مردم توهین کردی چنین دربرابرت برخورد صورت میګیرد

  • نه کل بانه نه کدو، خاک به سر هردوی شما قوم پرستان بی وجدان، که با این پیام های کثیف تان به برادرکُشی بین اقوام شریف افغانستان دامن میزنید. اگر شما به راستی وطن و مردم بیچاره این خاک را دوست میداشتید، هرگز تخم کینه و دشمنی درین سایت ذرع نمیکردید. مقصدم ازین دو بی وجدان میرویس ظاهر و فربانعلی ست.

  • سلام آقای ربانی بغلانی کشن آبادی:
   بیایید همه با هم دست بدست هم داده و یک حرکت وسیع و همگانی را علیه اشغالگران و جنایت کاران داخلی براه اندازیم. به امید آنروز

 • د پښتنو سياسي پس منظر او سیاسې ماتې ته په کتنې او ارزونې سره ، پښتون خو ځښت په سيمه کې د پښتنو د روان سياسي ټولنيز، اقتصادي او ټولو سيمیزو ستونزو په وړاندې د پښتنو د پوه، هوښيار مسلکي او پر اولس مينو او درديدونکو ځوانانو د یو ځای کیدل او همږغې ده.
  پښتانه ځوانان د پښتون ژغورنې او پښتون جوړونې په موخه ګډه مبارزه پيل کړه، په کابل کې يي د پښتون خوځښت بنسټ کښيښود. د پښتون خوځښت ليدلوری د پښتون ژغورنه ده، پښتون خوځښت د ودې په موخه د پښتون خوځښت غونډې، او همږغې په ټولو پښتون ميشتو سيمو کې دوام لري.
  میاشتې وړاندې، یو شمېر پښتون احساسه ځوانانو د فيسبوک له لوري وکولای شول خپل ملې لرليد او احساسات یو د بل سره شريک کړي، پښتون خو ځښت پیل، د پښتون جوړونې په لور ګړندي ګامونه واخلي. فيس بو ک په کابل کې ځوانان راټول کړل، په روانو مسایلو پوه ځوانانو په خپلمنځي غونډه کې دخبرو او ارزونو د پښتنو سياسي پس منظر ته په کتو سره هوډ وکړ چي پښتون پوه ځوانان باید د یوې سوليزې مبارزې دپاره یو اساسي بنسټ کښيږدي تر څو په روان بهیر کې د پښتون وکالت وکړي.
  لنډيز:
  نور د پښتو غم چي حمزه، ونه کړې
  پس د تا نه، غم به ئې زلمــــــــــې وکـــــــــا

  حمزه هېر دې که زاړه دې قدر نه کا
  پدا شکر مستقبل دې د زلــــــــمو دی

  ځوانان د لوی کندهار نه وروسته د افغانستان په شمال فاریاب کې راټول شول، ۵۰ تنه مسلکي ځوانانو او محصلینو د ټول فاریاب څخه پدې تاريخي غونډه کې ګډون وکړ، د پښتون کهول دردونه وړاندې شول، ځوان احساسات وړاندې شول، د پښتون د ثبات دپاره او شته ستونزو په وړاندې نظرونه وړندې شول، دپښتون خوځښت لاست ته راوړنې او هڅي يي وستايلې او ملاتړ يي اعلان کړ.
  د افغانستان په شمال کي دپښتنو د مشرانو وژنه، په شمال کي دپښتنو سره توپيریز چلند، د طالب په نامه د پښتنو وژنه، او په فاریاب کي دپښتوژبې د تعليمې نصاب نه شتون، په خپله ژبه زده کړه، په اړه څرګندونې وشوې، د پښتنو د ملي او اسلامې حقونو غوښتنه شوه،د غونډې په وروستی کې د پښتنو په یوالی تاکید و شو، لوی څښتن ته لاس پورته شو، او د نړی د رب نه د پښتنو روحونه ژوندې وغوښتل شول.

  تفصيل:
  ځوان پښتانه په ميمنه کې راټول شول، د پښتون خوځښت د ودې په موخه د فارياب ولايت په مرکز،د ميمنې په ښار کې غونډه جوړه کړه، د ميمنې ځوان کهول ، د پښتون خوځښت په څنګ کې د دریدلو ژمنه وکړه دخپل ځوان اوسپنيزعزم ، سپيڅلو روحيو په څرګندولو سره يي د پښتون دټولنيزي پياوړتيا او سوله ئيز ژوند دتامينولو هر کلی وکړ.
  ۵۰ تنه ځوانو د جمعې په ورځ د اپرېل پر ۲۲ مه دمیمنی په ښار کې تر شنه آسمان لاندی راټول شول ، غونډه د کلام الله مجید په مبارکو ایاتونو پيل شوه د پښتون کهول دردونه، ستونزې او ګواښونه یو په بل پسې وړاندې شول، د پښتون خوځښت سره د ملګرتيا ژمنه وشوه.
  د غونډي خبرې په لاندې ډول وې،
  د افغانستان په شمال کي دپښتنو د مشرانو وژنه، په شمال کي دپښتنو سره توپيریز چلند، د طالب په نامه د پښتنو وژنه. د بلخ په ولايت كې د ژبني او قومي تعصب پاروونكو مخه ونیسی، مونږ پوهيږو چي زمونږ د ګران هيواد بقا او سالميت په ملي يووالي او سوله كې ده، هيچاته به اجازه ورنه كړو چې زموږ دولسونو سولې او ملي يووالي ته زيان و رسوې.

  او په فاریاب کي دپښتوژبې د تعليمې نصاب نه شتون په اړه څرګندونې وشوې، زیاته شوه، په هغه ټولنه کې چې خلکو ته په مورنۍ ژبه د تعليم حق ورنه کړل شي، دا ددې معنى لري، چې په دې ټولنه کې ټولنيزه، سياسي بې عدالتي، زورواکي او استبداد واکمن دى او دا حالات ددې لامل ګرځي چې دلته دنورو خلکو په پرتله يوازې يوه ژبه او يا د خلکو يوه ځانګړې ډله واکمنه ده، دا په دې معنى، هغه څوک چې په واک کې نه وي نو ددوى زبيښاک(استثمار) دوام لري اوپه دې ډول سره ددغو خلکو له منځه تلل په ښه ډول سره پلان شوي دي.

  لوی څښتن ته لاس پورته شو، او د نړی د رب نه د پښتنو روحونه ژوندې وغوښتل شول. ربه د روحونو د وني پاڼې زموږ د لور پاڼي مه رژوې.

  د پښتون خوځښت دنده دپښتنو څخه دفاع ده، د پښتنو د حقونو غوښتنه ده، د اسلام او انسانیت غوښتنه، ملي یوالی دی، پښتون خوځښت پښتون ته دیو بشر په سترګو ګوری، او په سیمه کې ددې بشرحقونه ساتې.

  دپښتون خوځښت راتلونکی پلان:
  که څه هم د پښتون خوځښت پلان شوې غونډه په ننګر هار کې وه، خو ميمنه ميشتو ځوانانو وکړی شول د ميمنې غونډه له وخت نه مخکي ترتيپ کړې، د پښتون خوځښت لومړی عملي پلان د پښتون خوځښت ته وده ورکول دي، هیله ده د افغانستان په هر ولایت کې ځانته غونډې جوړې کړې، او ځوانان د پښتون ژغورنې ته راوبلي. د پښتون خوځښت راتلونکې غونډې به په لوی ننګرهار او لویه پکتيا کې وي، د ځوانونو همغږغي پدې ولایتونو کې شروع شوې ده. د افغانستان نه بهر هم د پښتون خوځښت غونډې پلان شوي. چي په نږدې راتلونکې به يې نيټې معلومې شي.
  د پښتون خوځښت غوښتنه:
  پښتون خوځښت په تيرو دوو مياشتو کې دسلګو نو پښتنو ملاتړ چې د افغانستان بهر ژوند کوي تر لاسه کړی، او دوام لري، هرپښتون له هر ځای څخه زموږ سره اړيکه نیولی شي خپل تلیفون شمیره مو راوليږی، او پدې هلو ځلو کې راسره برخه واخلی ، موږ پښتنو ته اړتيا لرو.
  په پوره پښتني مينه.

  repondre message

  • اوغان خان .

   تف دانی و نصوار و نصوار دبلی را از همین حالا دست و پا کنید که بو بد تان مردم را مریض نکند .

 • به آنهای که ادعا یا ترس دارند که به مجرد خروج نیرو های خارجی، افغانستان را طالبان و پاکستان اشغال خواهد کرد، باید نکات ذیل را یادآور شد:
  اول،هر شاگرد صنف ششم اینرا میداند، که نیرو های خارجی برای حمایت مردم افغانستان از چنگال طالبان یا پاکستان نیامده اند، بلکه برای برآورده شدن اهداف سترادیژیک و اقتصادی درازمدت خود شان در منطقه به افغانستان هجوم آورده اند.
  دوم، برعکس ادعا های دروغین شان درین ده سال طالبان نتنها که حذف نشدند، بلکه قویتر نیز شدند و هر روز به صدها انسان را نتنها طالب بلکه همین نیرو های خارجی نابود میکنند.
  سوم، پاکستان همین حالا بر خاک ما تجاوز کرده است و مناطق سرحدی را راکتباران میکند. چرا امریکا از خاک افغانستان مقابل حملات پاکستان حمایت نمیکند؟ اما زمانیکه پایگاه ساخت، بعد مانع این تجاوز میشود؟
  چهارم، به هر فرد (مرد) ننگ و شرم است که خودش از ناموس (زنش)، خانه و وطنش دفاع کرده نتواند و اختیار زن و خانهء خود را به بیگانگان واگذار شود.
  پینجم،اگر نیاکان ما اینطور فکر میکردند، هنوز هم مستعمره انگلیس یا روس میبودیم.
  فلهذا به همه به اصطلاح "دوراندیشان" باید یاد آور شد که این بود شعار های نیاکان ما:
  زندگی آخر سر آید بندگی در کار نیست
  بندگی گر شرط باشد زندگی در کار نیست

  repondre message

  • نیاکان بعضی ها ناموس خود را خدمت خارجی ها از جمله القاعده و پاکستان وانگریز و اینک امریکا .... پیکش کرده بودند .

  • بلی، در هر جامعه انسانهای وطنفروش وجود دارد که باید جلو شان گرفته شود، ولو اگر از قوم، تنطیم سیاسی و حتی فردی از فامیل خود ما باشد. نباید به خاطر یک شُبُش تمام پوستین را آتش زد. زیرا نتیجه آن براردزکُشی میشود و از نفاق بین مردم اففانستان دشمنان ما سؤاستفاده میکنند.

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس