کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > اعتراض داکتر ثنا نیکپی به تدویر دسیسه ای بنام "لویه جرگه"

اعتراض داکتر ثنا نیکپی به تدویر دسیسه ای بنام "لویه جرگه"

داکتر ثنا نیکپی متخصص علوم حقوق و دولت

يكشنبه 13 نوامبر 2011

"جامعه جهانی" ده سال قبل در شهر بن جرمنی به مردم افغانستان وعده سپرد که جنگ ، تروریزم و مواد مخدر را از افغانستان از بین می برد و بجای آن صلح، ثبات و بازسازی را به میان می آورد. با گذشت یک دهه جامعه جهانی دو بار در بخش دولت سازی فعالیت های شکلی را انجام داد که "تصویب" قانون اساسی، دو انتخابات ریاست جمهوری و دو انتخابات پارلمانی از نمونه های این اقدامات است. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در افغانستان که زیر نظر مستقیم خارجی با نمایش های مضحک "ملی" و "افغانی" برگزار شد، با تقلبات گسترده و پلان شده، بر مردم افغانستان اهانت کردند و به جهان به "اثبات" رساندند که مردم افغانستان شایسته گی دولتداری را ندارند. به باور دقیق من این ده سال، دهه فریب برای مردم افغانستان بوده است که مردم افغانستان با چشیدن شهد دموکراسی و آزادی تقلبی، در حقیقت زهر اسارت و بردگی را بنوشند. دهة فریب حالا به پایان می رسد و کرزی با بی حیایی بی ننگی قانون اساسی را که خودش با صد ها تقلب و قیچی و برش که بعد از تصویب آن بر آن وارد کرد، تخلف می کند و لویه جرگه مبهم، غیر شفاف، غیر قانونی و فرمایشی را دایر می کند، تا زولانه زنگ خورده اسارت را در پای هر ساکن افغانستان اعم از پشتون، تاجک، هزاره، ازبیک ، ترکمن و دیگران تجدید نماید.

من (ثنا نیکپی) به صفت یک حقوقدان شدید ترین اعتراض خود را با تدویر این دسیسه بزرگ و این بی ننگی که پیامد آن وطنفروشی است اعلان می کنم. به مردم افغانستان وعده می دهم که با حکومتی که در نتیجه این دسیسه بوجود می آید هرگز همکار نباشم و تا آخرین روز موجودیت این حکومت، حتی اگر تا آخرین روز زندگی ام هم مصادف باشد، مخالف باشم.

بدینوسیله از هموطنان بادرد خود خواهش می کنم که با درک مقطع حساس تاریخ مردم و کشور شان با این فاجعه ملی مخالفت شان را ابراز و در مقابل وطنفروشی بدون قید و شرط حامد کرزی استادگی کنند. من حضور دورمدت خارجی در کشورم افغانستان را از راه های معقول ، قانونی و طی مراحل حقوقی بر اساس قرارداد متساوی الحقوق میان دو کشور افغانستان و امریکا از ناگزیری های که وجود دارد می توانم تحمل کنم، ولی با این مکر و دسیسه مخالف هستم و آنرا یک فاجعه ملی برای افغانستان میدانم و این اعتراضیه ام به عنوان آخرین تلاش و احساس مسوولیت در برابر نسل های بعدی نشر می کنم. (پایان)

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.