صفحه نخست > دیدگاه > ضعیف: عملکرد خشن در زمان رژیم طالبان نیاز بود

ضعیف: عملکرد خشن در زمان رژیم طالبان نیاز بود

نکته نظرات سفیر رژیم طالبان در اسلام آباد در برنامه پرس و پال تلویزیون طلوع
ابو مسلم شیرزاد
شنبه 31 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر رژیم طالبان در اسلام آباد بدین باور است که عملکرد خشن طالبان در زمان امارت اسلامی این گروه برای تامین ثبات درین کشور یک نیاز بود، زیرا به باور او دران زمان هرگوشه از افغانستان توسط حکومت جداگانه ی اداره می شد، پس در آغاز تصرف طالبان برای تامین امنیت به تشدد ضرورت بود، موضوعی که به باور او کار ساز شد. او در ادامه می افزاید اکنون زمان برای عملکرد رژیم طالبان گذشته و نیاز است تا پس از خروج نیرو های خارجی، در تفاهم میان خود افغانها برای همه چیز چوکات اسلامی ترسیم شود.
به باور سفیر رژیم طالبان در اسلام آباد، حقوق بشر، آزادی بیان و آموزش دختران در اسلام جا دارد و طالبان نیز خواستار تطبیق قوانین امارت اسلامی پس ازین در افغانستان نیستند بلکه به باور او اکنون زمان تغییر کرده و نیاز به موجودیت همه مسایل اما در چوکات اسلامی آن می باشد.
آقای ضعیف بدین باور است که مشکلات موجود افغانستان راه حل نظامی ندارد بلکه باید راه حل سیاسی به آن جست. او می گوید که مقاومت ضد امریکایی در افغانستان یک واقعیت است پس باید تلاش دو جانبه صورت گیرد تا گفتگو ها میان طالبان و ایالات متحده امریکا نتیجه داده و زمینه ساز خروج نیرو های امریکایی از افغانستان شود.
او در ادامه خبر اقامت گزینی شماری از طالبان با خانواده های شان در قطر را بیشتر بر بنیاد افواهات و آزمایش افکار عامه در افغانستان می داند و می گوید که این خبر موثق نیست.
او در پاسخ به پرسشی که آیا گشودن دفتر سیاسی طالبان در قطر به مفهوم هویت سیاسی بخشیدن به این گروه است می گوید یقینا چنین است و این یک نیاز است تا دفتری برای گفتگوهای صلح ایجاد شود به باور او اگر این گفتگو ها حتی نتیجه هم نداشته باشد نیاز این دفتر برای ابراز حقیقت ها وجود دارد.
آقای ضعیف تاکید می کند که موجودیت مقاومت ضد امریکایی در افغانستان یک واقعیت است پس در نهایت باید دفتری وجود داشته باشد تا حقیقت جنگ روشن شود.
او عامل جنگ موجود افغانستان را حضور نیرو های خارجی میداند و بدین باور است زمانیکه این نیرو ها افغانستان را ترک نمایند، دیگر عاملی برای جنگ در افغانستان باقی نمی ماند ولی زمانیکه از او در مورد جنگ با جبهه متحد پرسیده شد که دران زمان نیروی خارجی در افغانستان وجود نداشت، پس چرا طالبان نخواستند با وجود تقاضای این جبهه مذاکره نمایند آقای ضعیف می گوید که دران زمان در هر جاده حکومتی وجود داشت پس نمی شد مذاکره ی صورت گیرد ولی او می گوید که گفتگو ها میان جبهه متحد ملی و طالبان با حضور شخص خودش در کشور های تاجکستان، ترکمنستان و حتی سویس وجود داشت که ممکن بود تا در اواخر سال 2001 نتیجه در پی میداشت ولی حادثه یازدهم سپتامبر همه چیز را برهم زد.
زمانیکه از او پرسیده شد که چرا طالبان با وجودیکه امریکا را اشغال گر می دانند ولی در پی مذاکره با امریکائیان اند نه حکومت افغانستان، گفت که رژیم طالبان را نیرو های امریکایی سرنگون ساخت پس در نخست نیاز برین است تا طالبان مشکل شان را با ایالات امریکا حل نماید تا زمینه ساز گفتگو با حکومت افغانستان شود.
او در ادامه تاکید می کند که برای نتیجه دهی گفتگو های صلح باید شرط ها از بین برده شود زیرا این شرط ها روند صلح در افغانستان را مختل می سازد. زیرا پیش شرط های مانند پذیرش قانون اساسی از سوی طالبان این روند را با چالش مواجه خواهد ساخت، به باور او قانون اساسی نسخه قرآن نیست و اگر حرف از قانون اساسی موجوده بمیان می آید تا چی حد حکومت افغانستان این قانون را رعایت نموده است؟
به باور سفیر رژیم طالبان در اسلام آباد پیش شرط ها برای گفتگو های صلح باید از میان برداشته شود. آقای ضعیف در مورد موضع گیری های متفاوت حکومت افغانستان نسبت به چگونگی مذاکرات صلح بدین باور است که در حکومت افرادی اند که منافع شان را در گفتگو های صلح در خطر می بینند پس در پی این هستند تا این روند را پیچیده و بدون نتیجه نشان دهند.
او در مورد مخالفت حکومت افغانستان از انتقال طالبان زندانی از گوانتانامو به قطر توسط ایالات متحده امریکا می گوید که نباید حکومت افغانستان با آن مخالفت می کرد بلکه باید در تسهیل آن همکاری می نمود. زیرا به باور او مخالف حکومت افغانستان تامین ثبات در افغانستان را مشکل ساخته و حکومت افغانستان پشیمان خواهد شد.
سفیر رژیم طالبان در مورد نقش پاکستان در روند صلح می گوید که نیازی وجود ندارد تا در روند گفتگو های صلح نقشی برای پاکستان داده شود زیرا به باور او اگر امروز به پاکستان نقش داده شود فردا ایران، روسیه و کشور های دیگر نیز چنین تقاضای را خواهند کرد که درین صورت مشکل ساز خواهد بود. آقای ضعیف با آنکه مشکل افغانستان را دارای بعد داخلی و خارجی می داند ولی حل بعد خارجی آنرا تنها به وابسته به توافق ایالات متحده امریکا با طالبان می داند.

آقای ضعیف در اخیر آینده افغانستان را وابسته به دو مورد، خروج نیرو های خارجی و ایجاد نظام باورمند مردمی با اساسات اسلامی می داند که به باور او دران صورت ثبات در افغانستان تامین خواهد شد ولی ادامه می دهد که اگر چنین صورت نگیرد جنگ در افغانستان همچنان دامه خواهد یافت.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باز اى اس اى مانند روبه بازى را تغير ميدهد.طالب تحت حمايت اى اس اى و زاده اى اس اى است. بيدون اجازه ان سازمان ترور برور كارى كرده نميتواند.
  ما طالب مزخرف را با ان اسلام فاشيستى كه انها ساخته اند نميخواهيم.
  مرك بر طالبان اين مزدوران اى اس اى.
  مرك برباكستان,كه توسط جند جنرال خيره سر به قهقرا ميرود و ما را هم با خود ميسوزاند.

 • طالبان هیولای قرن 21 پشتون ها و نوکر زرخرید امریکا و انگلیس است. لعنت بر این وحشیهای زمانه.

 • طالب ها سگ شکاری پاکستان است و امریکا میخواهد سگ های شکاری را از چنگال پاکستان و القاعده ازاد نموده تابع خود سازد.

  زمانیکه طالب ها در قطر جمع شد از چهار اطراف عاکا سی شده و فلم بر داری میشود و حتی زمینه اسناد بد نام کننده از قبل یکجاه شدن طالب ها در قطر با زنها کافر ها و یا زن های عرب فلم بر داری شده بعدا استخدام میگردد
  و ادرس ملا عمر را هم به زود ترین فرست پیدا کرده و معین مینمایند که ملا عمر کور که است ایا واقعاه همان کور خدا ناشناس است یا اینکه کدام ارامی دیگه است.
  از دست کور ها در بلا ماندیم کرزی هم کور بوده چشمک میزند ملا عمر که بکلی کور بوده سک و انسان را به یک چشم میبیند.
  دیده شود که ارامی امریکاه باز چه گل رابه اب میدهد.
  امریکاه خوب فهمیده که تاجک هزاره و ازبک را سوار شدم فقط یگانه خر قیر تک اوغان مانده اورا هم سوار خواهند شد و اوغان بدون لغام سوار شده نمیشود چون بی صاحب لگد میزند و دندان میگیرد.

 • جناب ضعیف خان اگر طالبان بخاطر محار کردن مردم افغانستان امده بود ما میگویم درست اثار تاریخی افغانستان چه جرم کرده بود او بیخرد بیشعور ملا ضعیف خر بوت بامیان یکی از بزرگترین عجایبات دنیا بود مثل اهرام مصر برج ایفل فرانسه و غیره شما طالب های بی فرهنگ بیشعور اثار تاریخی مردم افغانستان را انفجار دادید او تنها به مردم هزاره نیست و به همه مردم تعلق دارد کتاب خانه ها را چرا سو ختاندین شما خاین ها حتی اجازه عکس گرفتن را از به مردم نمیدادین بخاطر ایکه ملا عمر خودش کور بود و بد معلوم میشد کسی دیگر را هم نمگذاشتین که عکس بیگیرد.
  و شما به تنهائی خود هیجوقت نمتوانید مردم افغانستان را مطیع خود کنید وشما ناموس فروشان مزدور پاکستان و امریکا هستید اگر نه جنرال دوستم کل شما را خسی کرده یک قوچ دربین تان ایلا میکرد.
  پاکستان امریکا را بازی داده بالای افغانستان حمله کرده بنام طالب و مردم را بخاک وخون کشید .
  مجا هدین هم ارامی ترین مردم بودند دزد منافق زیر دار گریخته فراری ادم کش بچه باز و غیره چهار عیب شرعی مجا هد بود و طالب ها از همه خر تر نعلت بر طالب نعلت بر مجاهد نعلت بر خلقی و پرچمی زنده باد مردم صادق و وطنپرست ومتدین بیچاره که در گیر این وطن فروشان شدن.
  چند سال است که پشتون هارا تبا کردی .
  زنده باد جورج بوش اخون زاده اگرچه پسان سر عقل امد باز هم خوب شد یک بینی اردی شد.
  او ملا ضعیف خر اگر این دفعه قهر مرا اوردی چیز های بینویسم که رای خود را گم کنی باز نگو که خبر نکرد ی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس