صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > نزديک به يک ميليون دالر اختلاس، نمونه تجربه مدیریتی عبدالله عبدالله

نزديک به يک ميليون دالر اختلاس، نمونه تجربه مدیریتی عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در برنامه ای از تلویزیون طلوع، تجربه ی مدیرتی خود را ارزشمند توصیف کرده و آن را يک نقطه مثبت دانست. نمونه ای از تجربه ی عبدالله عبدالله در بخش مدیریت را با هم در سند اختلاس محراب الدین مستان، دیپلمات وزارت امور خارجه عبدالله عبدالله بخوانیم
جمعه 24 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: عبدالله عبدالله یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در برنامه ای از تلویزیون طلوع، تجربه ی مدیرتی خود را ارزشمند توصیف کرده و آن را يک نقطه مثبت دانست.

نمونه ای از تجربه ی عبدالله عبدالله در بخش مدیریت را با هم در سند اختلاس محراب الدین مستان، دیپلمات وزارت امور خارجه عبدالله عبدالله بخوانیم:

گزارش اختصاصی این سند

نزديک به يک ميليون دالر اختلاس

کابل پرس دوسيه ی اختلاس محراب الدين مستان را پيگيری می کند

سه شنبه 13 نوامبر 2007, نويسنده: کامران میرهزار

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • محراب الدین مستان به کمک و حمایه عمر صمد (سفیر سکسی کرزی) در کانادا پناهنده شد و عمر صمد به هیچ یک از مکاتیب و هدایاب وزارت خارجه اندکترین تو جه نکرد و از حکومت کانادا نخواست تا مستان را به دولت افغانستان بسپارد. پس چرا وزارت خارجه از متمرد بودن عمر صمد نمی پرسد و گویا که عمر صمد را مادر ش سفیر بدنیا آورده است که از یک سفارت به سفارت دیگر منتقل میگردد.

  به سویه عمر صمد افراد متعهد و کار فهم به هزاران نفر در داخل و خارج کشور وجود دارد که از منافع ملی افغانستان بهتر و خوبتر دفا ع کرده میتوانند.

  قرا ر اطلاع دقیق عمر صمد تحصیلات عالی ندارد و اسناد تحصیلی را که از مراجع بی اعتبار در امریکا بدست آورده در خود آمریکا قابل اعتبار نیست. من یقین دارم که عمر صمد از این مساله انکار کرده نمیتواند.

 • به سلام !
  محراب الئین مستان و مانند این اقا صدها دیگر شریک و با هم در یک خط قرار دارند، سوال این جاه است که عبدالله این قدر سرمایه زیاد را از کجا کرد ایا از پدر و پدرکلان برایش مانده است و یا از درک کدام تجارت!
  روزی محاکمه عبدالله و امثال عبدالله دور نیست.
  کرزی و عبدالله با هم در جمع کردن پول با هم شریک بودند و در این شراکت دوستان اینها هم بی بهره نمانده است و گر نی ازهر دو پرسیده شود که این پولهای که اینها به مصرف میرسانند از کجا کرده اند؟
  جلال ابادی

  • آقای جلال آبادی بدون اینکه موضوع را درست درک کنند تبصره خودر را نوشته اند.

   مساله اختلاص مستان هیچ ربطی به وزارت خارجه و داکتر عبدالله ندارد. مستان در زمانیکه داکتر عبدالرحمان وزیر هوانوردی در افغانستان بود، به حیث نماینده آریانا در پاریس وضیفه اجرا میکرد و اختلاس هم درست در همان زمان صورت گرفته است.

   در زمان زمامداری اسپنتا مستان پناهنده شده اما زور اسپنتا به عمر صمد نرسید.

 • Tanha mastaan nai chand nafari daiga misle Abdulghafoor rawan Farhadi, Yunus Baazel wa chand dana dilomatai dega ham dar canada panahenda shodan. Mastaan omar samad tayeb jawad wa deegar lashkhora hama bayad ke jawab betan. Khayena Afghanistana post karda paisai mofta khorda baz panahenda maishan..

  • آقا و یا خانم همدرد با این منطق ضعیف خود خواسته درد شقیقه ره از ک.... بکشد. روان فرهادی و یونس بازل مثل ظاهر طنین نیستند که خایین خادیست بوده باشند. طنین هم خودش و هم خانمش با دسایس و شیطنت های شان هزاران افغان بی گناه را به دام مرگ میکشاندند و اکنون با تابعیت انگلیسی و زهنیت ارتجاعی کمونیستی خود دم در هر صاحب قدرت دمبک میزند و در خدمت هر باداری میتواند قرار بگیرد. زمان به مارشال فهیم، قانون دمبک میزد و بعد در خدمت اسپنتا و کرزی قرار گرفت و بوت پاکی خلیلزاد را میکرد و ارتباط محرم جداگانه با اشرف غنی و اتمر نیز محکم کرده است.

   مهاجرت عیبی ندارد، اگر حکومت کرزی خایین، دزد نمی بود و با باندهای مافیای اقتصاد ی و مواد مخدر هم چنان گروه هایی فاشیستی طالبان و حکمتیار رابطه نمی داشت، هیچ یک انسانی نمیخواهد خانه و سر زمین خود را تر ک کند. اما بی عدالتی، نا امنی و خیانت های کرزی و تیم فاشیست وی هزاران افغان مستعد و با کفایت و و طن دوست را یا خانه نشین ساخته و یا هم فرار وطن شان کرده است.

   قاچاقبر مواد مخدر، افراد زور مندی که به ناموس دیگران تجاوز نموده بودند مورد عفو و مرحمت کرزی قرار گرفتنند، مستان را هم در همان جمع حساب کنید.

 • همه در وزارت امور خارجه میدانند که قضیۀ آقای محراب الدین مستان ربطی به داکتر عبدالله و وزارت امور خارجه نداشته و ندارد.
  لطفاً به رسالت خود عمل کنید.

  اقای مستان در دوران وزارت داکتر سپنتا ختم وظیفه شده است، مسئولیت ایشان است تا کارمند خود را به کابل برگردانند. چرا از ایشان نمی پرسید که در قسمت بازگشت مستان و دیگر کارمندان وزارت خارجه در دو نمایندگی افغانستان در کانادا چه کرده اند؟

  با سپاس

  • باید اضافه نمایم که در وفت سفیر بودن عمر صمد در کانادا سه نفر دیپلومات که در حال حاضر در کانادا (تورنتو و اوتاوا) برحال ایفای وظیفه نیز مینمایند فامیل خود را پناهنده نمودند. وظیفه خود ایشان تا الحال برحال و همچنان معاش و کرایه منزل از دولت افغانستان اخذ نموده و مینمایند. و فامیل های ایشان از کمک های خیریه دولت کانادا بهره مند است.

   با اوصافی که عمر صمد دارد در هر سه حالت به کابل مکتوب نوشت و راساً با داکتر سپنتا و داکتر مرادیان صحبت نمود که لطفاً این کار کاملا غلط را اصلاح نمائید و این دیپلومات ها را یا ختم وظیفه نمایید و یا دوباره به کابل احضار نمایید.

   ولی ازینکه داکتر سپنتا آنها را مقرر نموده بود، از همه این امر چشم پوشی نمود. امیدوارم که روزی از داکتر سپنتا سوال شود.

   دیپلومات های که داکتر سپنتا مقرر نموده در تورنتو، اتاوا، لاس انجلس، و نیویارک و واشنگتن همه بعد از ختم وظیفه راساً در کانادا پناهندگی داده اند، که شرم و ننگ دولت افغانستان در نزد دولت های کانادا و امریکا مانند روز روشن بیان گردیده است. فکر میکنم که حتی یکی از دیپلومات های برحال در یکی از نمایندگی ها فعلاً هم دیپلومات و هم پناهنده دولت کانادا میباشد. و حتی شنیده ام که فامیل یکی از جنرال قونسلان نیز پناهندگی داده است.

   امید میبرم که بزودی با اسناد در کابل پرس? بتوانم همه این کار ها را افشا نمایم.

  • قرار ی که من از چندسال به ایطرف به سفارت افغانی در کانادا تماس دارم یک سکرتر بنام علی سینا از چند سال اس که در اونجه کار میکند قرار شنیدگی عمر صمد از کانادا کمک خواسته تا او را به حیس ماجر قبول کند مکر او حالی هم در سفارت است نمیدانم ای چی قسم حکومت است که اینقدر بی پرسان او تا حالی ماش میتن. او ره در ده ها مجلس افغانها دیدیم که مثل س .. پاچه گیر دور سفیر چرخ میزد. ارزو دارم که کدام ضرورتی به سفارت پیدا نشه و اگر کارم در سفارت بند هم باشه وقت رفتن به انجا چیره نکبت وی ره نبینم.

  • نمی دانم که از کی باید گله کنیم در کشور ما هیچکس مسوولیت قبول نمی کند و همیشه گناه را به گردن یگدیگر می اندازند.در وزارت خارجه ما هیچوقت عدالت برقرار نبوده است چنانچه بعضی افراد مانند آقای خیر خواه از 17 سال به اینطرف سفیر است و از یک کشور به کشور دیگر تبدیل می شود مثل اینکه در کشور قحط الرجالی آمده باشد ولی بعضی از کارمندان وزارت خارجه که بیست سال در این وزارت کار کرده اند چون واسطه ندارند کسی آنها را در خارج مقرر نکرده است این خودش یک بی بندو باری دروازرت خارجه را نشان میدهدواین ما موریت ( دایم السفیر بو دن )خیر خواه مربوط میشود به زمان تصدی هردو وزیز هم دکتر عبدالله و هم دکتر اسپنتا.

 • سلام برهمه .
  نمي دانم اختلاص آقاي مستان چه ربطي به داكترعبدلله
  دارد آقاي مستان ازشركت اريانا مقروض است اتهام اش به داكترعبدلله زده مي شود داكترعبدلله يك شخصيت است به ياوه سراي هاي يك تعداد افرادمغرض كه قصد بدنامي وي دارند بدنام نمي شود ملت افغا نستان ازوي شناخت كامل دارند مثال آنرا از بدرقه هاي پرشورمردم در ولايات مختلف كشور مي بييند كدام كانديد به اين همه شوق زوق مردم از عبدلله استقبال مي كند استقبال شده ؟ اگر عبدلله متهم به فساد مي بود حتمآ ملت از آن اگا هي مي داشت چراكه مردم افغانستان ان مردم بيست سال پيش نيست از تحولات كشور آگا ه اند توصيه من به شما دوستان اين است شخيصت هاي واقعي كشور بدون كدام مدرك بدنام نسازيد و
  با احترام
  اميني

  • یک گپ اس که امی آدمه باز مقرر کد همو داکتر عبدالله. اگه اختلاص کده بود خی چرا مقرر اش کد؟ یک گپ اس.

 • Aqai Shams wawa ba mantiqi khodit beyadar. dostaitan waqti ke dar kharij ba dawlate karzai kar maikardan aan waqt dawlat hamrai taleb wa hekmatyaar raabeta nadaasht wa qachaqbar nabood? Hala ke khodit wa dostait bartaraaf ham nai ke kabul khasta shodain ke tasfeyaa hesaab shawain hala dowlat baad shoda? wawa bat een. to haman Rawan Farhadi peer lowda shayad baashi kate een mantiq. wa ya chokraish. . to ham naike da sar ayaal choochipoocha gerefta canada amadi? Baad azi ke khooni melata chosh kardi. . .

 • محراب الدين مســـــتان دلقک شورای نظار فرد مفتن . بی سواد . هرزه بل اثر سفارش تاج الدين زمرد فروش خسر بز بزرگ از طرف عبدالله عبدالله پنجشــــــيری به صفت سکرتر اول سفارت افغانی مقيم پاريس عوض ديپلومات مسلکی .مجرب . نيک نام .اگاه . بادرک عا طـــفمل مقرر و طی مدت ماموريتش موصوف ديپلومات نه بلکه يک
  دلال . يک جلاب بود که برای سنگ های زمرد و لاجورد در فرانسه .بلژيک . المان .سويس بازار وخريدار پيدا ميکرد . مستان که بنام ننگ و نقطه خجالت شهرت دارد
  موصوف مثل احمد ولی مسعود با برطرفی و سبک دوشی مبلغ يک مليون سه صد هزار دالر عايد چندين ساله سفارت و فروش اثار تاريخی و انتيک سفارت از زمان شاه امان الله را فرار نموده در کانادا به سفارش احمد ضيا مسعود و عبدالله مورد نوازش و پشتيبانی سفير افغانی که از قماش مستان ميباشد قرار گرفت و از پول های سرقت شده مبلغ ۶۰۰۰۰۰ دالر انرا برای احمد ضيا مسعود .عبدالله ارسال داشت و رنگين دادفر اسپنتا وزير خارجه که يک هراتی بزدل . محا فظه کار .مصلحتی . پله بين ميباشد مورد تهديد يونس قانونی ريس پارلمان . ضيا مسعود . وعبدالله و مارشال شــــلغم قرار گرفت و مستان مشغول سپری نمودن زنده گی فرعونی در کانادا ميباشد و نيز به وظايف دلالی فروش زمرد که از طرف احمد ولی مسعود .تاج الدين خسر بز بزرگ ارسال ميگردد ميباشد . بناأ لطيف امينی هوشيار باشيد که حافظه تاريخ بسيار ظالم است . صادق غريب

 • اوه برادران با جان برابر اقای عبد جان یک مفت خور اشراف زاده است و ترس از خدا ندارد و او در فکر قدرت و تشنه شهرت مانند مسعود قهرمان ملی است و او هیچ زمانی از شکم گرسنه مردم بدبخت خبر نخواهد شد و اگر هم شود او کفایت و قدرت بیرون رفت از این معضله را ندارد و مسله طالبان را سر جایش بگذارید.

  این جاهلان سیاسی میخواهند با طالبان مذاکره کنند زنجیر طالبان بدست پاکستان و سران وهابی و کافران عربی است که فقط یک دولت قوی و سالم قادر به جلوگیری از حملات وحشیانه سگ های دیوانه پاکستانی و عربی است.

  تا زمانیکه اشخاصی فحاش و دال خور مانند زرداری و جیلانی و فهد وهابی به محاکمه لاهه کشانیده نشوند مشکل طالبان حل شدنی نیست که نیست.

  بنا دولت افغانستان به یک رهبر قاطع مانند خمینی و یا استالینی ضرورت دارد و در غیر ان شخصی باشد مانند خلفای راشدین که با خدا باشد اول فساد داخلی را ریشه کن سازد ودل به به وضعیت دلخراش مردم و مال بیت المال بسوزاند تا جامعه بین الملل واقعا بداند که مردم افغانستان قربانی توطیه کشور های همسایه مانند پاکستان و ایران و کشور های خلیچ قرار گرفته است و تا اظهارات مردم افغانستان در شورای امنیت و ملل متحد شنیده و پی گیری شود.

  امروزه پشتبانی جامعه ملل است ولی اقای کرزی با فساد اداری که در دولت خود دارد کم کم باعث دلسردی این پشت بانی گردیده است.
  و ما هم با انتخاب غلط قومی و منطقوی اگر شخص ترسو بزدل و دزد را ریسجمهور تعین نمایم باین دلسردی هرچه بیشتر دامن خواهیم زدو

  این زخم ناسور سگ های دال خور پاکستان و وهابیان عربی و ایرانی نیز هرگز التیام نخواهد یافت. جامعه ملل نیز به خریت ما خواهد خندید.

  از عقل دور است که پاکستان اتمی با اردو هفتصد هزار نفری خود چطور قدرت خلع سلاح چند هزار طالب پای لوچ ندارد بلکه این یک وسیله ابزاری از طالبان در منطقه است.

  مذاکره با طالبان اصلا هیچ "معنی" ندارد زیرا انها صلاحیت همچو کار را بدون اجازه سران عرب و پاکستان ندارند.و از طرف دیگر رهبران ما تا حال به این نکته هرگز نرسیده اند و بعد ادعای خدمت را نیز به مردم دارند.

  حافظ هر آن که عشق نورزید و وصل خواست|
  احرام طوف کعبه دل بی وضو ببست

  وطنداران عزیز صرف انتخاب درست یک رهبر دلسوز معضله طالبان را بزودی به حاشیه خواهد راند.کرزی اگر مشکل طالبان نباشد او هرگز سرقت نمی تواند و او از ده هزار دالر سرمایه حرف میزد ولی هشتادوپنج ملییون دالر کمپاین انتخاباتی از کجا شد و چرا ملت را توضیح نمی دهد..

  من شخصا عقیده دارم که با انتخاب عبد—المناف و غنی احمدزی هیچ تغیری به وضع افغانستان در اینده مشاهد نخواهد شد و راه کرزی ادامه خواهد یافت چون این اشخاص از نفس پاک نیستند صرف به قدرت و پول و پله و شهرت می اندیشند و اگر افغانستان بفروشند هم باکی ندارند.

  این بود درددل من با هموطنان وطن دوست من تا باشد مسولیت خود را در برابر جامعه و وطن که مرا از خون خود پرورش داد به اندازه قطره ادا کرده باشم.

  ما علینا الا البلاغ

 • Kamran khan do message ma ra nashar nakadi. Ma joli postaka shams wa rafeeqaish farhadi, tanin (khayen, ke dar khefa ba shorai naswar darad hale shams bad maigaish) baazel ( parchami mislee taneen) ra az aw kashida boodam. sansoor dega nako baan ke jawab betan. gapaishan maibraya hamiqesam. baan ke ee khayena ra mardom beshnasa. .

  • mir hezar:Basher Dost chitour der bazar pur ashub wa zad o kand baine Talebane nektaeedare sakhte Englees wah Amrika beh karmande sefarat wah bhadan bah wozarat raseed? zer Kaseh kho neem kaseh nist Keh yak adame hich mehayad o- beh wozarat ,shora mirasad?
   lotfan nasher konid ta bedanem keh betaraf astid ya ni:

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس