کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > یک پیروزی برای پناهجویان در استرالیا

یک پیروزی برای پناهجویان در استرالیا

دولت افغانستان که بر اساس تعلقات قومی و قبیله ای فعالیت می کند و سیستم کاملا مافیایی دارد، علاوه بر اینکه در داخل افغانستان امنیتی برای شهروندان افغانستان ایجاد نکرده، در خارج از افغانستان نیز با این تفاهم نامه و مواردی از این دست، بلای جان افغانستانی ها شده است.

چهار شنبه 31 آگوست 2011, بوسيله‌ى کابل پرس

کابل پرس: دادگاه عالی استرالیا، برنامه دولت این کشور را برای فرستادن پناهجویان از خاک استرالیا به مالزی رد کرد. دولت فدرال استرالیا چندی پیش قراردادی را با دولت مالزی امضا کرد که بر طبق آن صد ها تن از پناهجویان از خاک استرالیا رانده شده و به مالزی فرستاده می شدند. طبق این قرارداد، آنان باید درخواست پناهندگی خود را از طریق سازمان ملل دنبال کنند.

این قرارداد در حالی به امضا رسیده بود که فعالان و نهادهای حقوق بشر به شدت با آن مخالفت کرده و آن را تخطی آشکار دولت استرالیا از کنوانسیون پناهندگان و سایر پیمان نامه ها و قراردادهای حقوق بشری دانستند.

در همین حال دولت مالزی نیز از سابقه ی خوبی در رفتار با پناهجویان برخوردار نیست. بويژه اینکه مالزی کنوانسیون مربوط به پناهجویان را امضا نکرده است.

با این حال، دادگاه عالی استرالیا با صدور فرمانی به وزارت مهاجرت استرالیا، گفته است که هر نوع برنامه انتقال پناهجویان به مالزی باید لغو شده درخواست پناهجویان برای پناههندگی در خاک استرالیا بررسی شود.

استرالیا یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان می باشد و صدها پناهجوی افغانستانی اکنون در بازداشگاه های این کشور بسر می برند. دولت افغانستان چندی پیش تفاهم نامه ای با دولت استرالیا به امضا رساند که بر طبق آن، دولت استرالیا می تواند، پناهجویانی را که درخواست پناهندگی آنان رد شده را به زور اخراج کند.

این تفاهم نامه انتقاد سخت فعالان حقوق بشر را به همراه داشته است. دولت افغانستان که بر اساس تعلقات قومی و قبیله ای فعالیت می کند و سیستم کاملا مافیایی دارد، علاوه بر اینکه در داخل افغانستان امنیتی برای شهروندان افغانستان ایجاد نکرده، در خارج از افغانستان نیز با این تفاهم نامه و مواردی از این دست، بلای جان افغانستانی ها شده است.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.