صفحه نخست > خبر و گزارش > یک پیروزی برای پناهجویان در استرالیا

یک پیروزی برای پناهجویان در استرالیا

دولت افغانستان که بر اساس تعلقات قومی و قبیله ای فعالیت می کند و سیستم کاملا مافیایی دارد، علاوه بر اینکه در داخل افغانستان امنیتی برای شهروندان افغانستان ایجاد نکرده، در خارج از افغانستان نیز با این تفاهم نامه و مواردی از این دست، بلای جان افغانستانی ها شده است.
کابل پرس
چهار شنبه 31 آگوست 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دادگاه عالی استرالیا، برنامه دولت این کشور را برای فرستادن پناهجویان از خاک استرالیا به مالزی رد کرد. دولت فدرال استرالیا چندی پیش قراردادی را با دولت مالزی امضا کرد که بر طبق آن صد ها تن از پناهجویان از خاک استرالیا رانده شده و به مالزی فرستاده می شدند. طبق این قرارداد، آنان باید درخواست پناهندگی خود را از طریق سازمان ملل دنبال کنند.

این قرارداد در حالی به امضا رسیده بود که فعالان و نهادهای حقوق بشر به شدت با آن مخالفت کرده و آن را تخطی آشکار دولت استرالیا از کنوانسیون پناهندگان و سایر پیمان نامه ها و قراردادهای حقوق بشری دانستند.

در همین حال دولت مالزی نیز از سابقه ی خوبی در رفتار با پناهجویان برخوردار نیست. بويژه اینکه مالزی کنوانسیون مربوط به پناهجویان را امضا نکرده است.

با این حال، دادگاه عالی استرالیا با صدور فرمانی به وزارت مهاجرت استرالیا، گفته است که هر نوع برنامه انتقال پناهجویان به مالزی باید لغو شده درخواست پناهجویان برای پناههندگی در خاک استرالیا بررسی شود.

استرالیا یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان می باشد و صدها پناهجوی افغانستانی اکنون در بازداشگاه های این کشور بسر می برند. دولت افغانستان چندی پیش تفاهم نامه ای با دولت استرالیا به امضا رساند که بر طبق آن، دولت استرالیا می تواند، پناهجویانی را که درخواست پناهندگی آنان رد شده را به زور اخراج کند.

این تفاهم نامه انتقاد سخت فعالان حقوق بشر را به همراه داشته است. دولت افغانستان که بر اساس تعلقات قومی و قبیله ای فعالیت می کند و سیستم کاملا مافیایی دارد، علاوه بر اینکه در داخل افغانستان امنیتی برای شهروندان افغانستان ایجاد نکرده، در خارج از افغانستان نیز با این تفاهم نامه و مواردی از این دست، بلای جان افغانستانی ها شده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  دوم عید سعید فطر
  سنبله ۱۳۹۰
  اګست سال ۲۰۱۱

  سلام به خوانندګان ارجمند وګرامی کابل پرس?
  سلام به مبارزین در کازار حق پناهندګی در آسترالیا

  نخست پیروزی شما را در اعتصاب - عید دانسته و عید شما مبارک باد !
  عید فطر بعد از یک ماه روزه داری و شب وروز دعا ګفتن معنی میګردد وعید پناهندګان و عید پیکارګران یعنی مبارزه نمودن برای زندګی خوبتر وبهتر و تغییر آوردن در شرایط موجود چه در افغانستان وچه در آسترالیا وچه در همه جا . از اینرو عید شما برای من عید ګرامیست و مبارک تان باد .
  عید شما برهمه انهاییکه از اعتصاب شما حمایت نمودند - مبارک باد !
  شما در ګام نخست پیروز شدید و این پیروزی ضامن پیروزی های دیګر شماست و ووحدت شما در امر مبارزه عادلانه ومدنی پیروزی های دیګری را تضمین خواهد خواهد کرد .
  روزګاری بود که انګلیس ها عده زیادی ازافغانها را از نواحی کابل زمین و همه اطراف افغانستان با اشتران شان سوار جهاز یا کشتی بخاری نموده واز بندرګاه کراچی تا آسترالیا در قرن نزده انتقال دادند وتمام نقل وانتقال را از بنادر تا خواستګاه هایشان وبرعکس بوسیله مردم ایکه از افغانستان با اشتران شان در آسترالیا انتقال داده بودند -انجام میدادند و در آبادی آسترالیا ګوشت وپوست وخون عده ای مردم افغانستان هم ریخته است . امروز در آسترالیا -اثار از مساجد و آرامګاه ها و نواده های همان افغانیهای مهاجری که انګریز ها بخاطر انتقال مواد خام وپخته باخود برده بودند - وجود دارد - آنروز که به نیروی کار ارزان نیاز داشتند - مردم سرزمین من را با اشتر ان ومرکب ها وقاطر هایشان انتقال داده و مردم من در راه ساختن آسترالیا سهم خویش را ادا نمودند - امروز در دشتهای آسترالیا اشتران قرن نزده افغانستان میچرد و تجارت اشتر از استرالیا به سعودی جریان دارد - اما به شما ویزه اقامت نمیدهند .
  من بار دیګر از اعتصاب وخواسته های برحق ومدنی شما با نوشتن همین جملات خود حمایت مینمایم و عید رابرایشما مبارک و تهنیت میګویم
  پیروز وکامګار باشید
  باقی سمندر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس