صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > مافیای کرزی و تجارت نفت

مافیای کرزی و تجارت نفت

به توافق اعلام شده اخیر درباره ی استخراج نفت شمال افغانستان در ولایات سرپل و فاریاب باید از همین منظر نگاه کرد. بويژه اینکه نسل دوم این مافیا که با پول مواد مخدر و پول چپاول شده، زندگی در غرب را تجربه کرده اند، در قالب شرکت هایی چون "وطن گروپ" شریک اصلی این قرارداد می باشند.
کابل پرس
چهار شنبه 28 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: یکی از ويژگی های اصلی حکومت حامد کرزی در کنار طالب و کوچی پروری، گسترش خشونت و مواد مخدر، اختلاس و سوء استفاده از ثروت همگانی ست. مافیای حامد کرزی که ترکیبی از قبیله سالاران طالب، حکمتیاری و افغان ملتی ست، کنترول شاهرگ های اقتصادی افغانستان را در دست دارد و هر نوع رابطه و داد و ستد مالی زیر نظر مستقیم آن اداره می شود. این مافیا چند سر دارد که یک سر آن حکومت و وزارتخانه های کلیدی مانند مالیه، تجارت، سرحدات و قبایل، معارف و دفاع می باشد و سر دیگر آن در مزارع کشت خشخاش در جنوب و شرق افغانستان امروزی ست. رابطه و زد و بند در سرویس های جاسوسی چون سرویس های جاسوسی پاکستان و انگلستان و رابطه با سران قبایل که کشت خشخاش را اداره می کنند، جابجایی و بکار انداختن پول سیاه مواد مخدر در بازارهای عربی و اروپایی و لابی گری در دستگاه های دیپلماسی کشورهای قدرتمند و....بخش عمده ی کار این مافیا می باشد.
دست گذاشتن بر معادن و منابع زیر زمین سرزمینی که با کمک و حمایت مستقیم استعمار بریتانیایی تقسیم و افغانستان نام گذاشته شد، یکی دیگر از برنامه های مهم مافیای حکومتی کرزی و شرکا می باشد. هر نوع قرارداد درباره منابع زیر زمینی افغانستان باید با نظارت کامل این مافیا صورت بگیرد و اعضای مافیا که پوشش های مختلف دولتی و غیر دولتی دارند، شریک اصلی در این قراردادها می باشند. در قراردادهای خورد و کلان مساله ی مهم منفعت این مافیاست که سنجیده می شود و سخنگویان دولتی وظیفه دارند این معاملات غیر ملی را در قالب ریشخند آمیز منفعت ملی به رسانه ها و مردم تحویل دهند.

به توافق اعلام شده اخیر درباره ی استخراج نفت شمال افغانستان در ولایات سرپل و فاریاب باید از همین منظر نگاه کرد. بويژه اینکه نسل دوم این مافیا که با پول مواد مخدر و پول چپاول شده، زندگی در غرب را تجربه کرده اند، در قالب شرکت هایی چون "وطن گروپ" شریک اصلی این قرارداد می باشند.

مافیای حامد جان ها و پوپل جان ها

شنبه 21 نوامبر 2009

کابل پرس?: روز يازدهم نوامبر يک گزارش مفصل به قلم Aram Roston روی سایت The Nation با عنوان "How the US Funds the Taliban " به نشر رسید که در آن بخشی از روابط گسترده ی حامد جان ها و پوپل جان های دولت افغانستان ذکر شده است. در اين گزارش از چند شرکت امنيتی، مخابراتی و تجاری نام برده شده است که در کنترل آقازاده های دولت افغانستان است و بدليل اينکه پدران آنان و اقوام نزديک آنان، پست های مهم و کليدی را در دولت افغانستان اشغال کرده اند، آنان می توانند براحتی ثروت های ميليون دالری باد آورده را صاحب شوند. يکی از اين نورچشمی ها "احمد راتب پوپل" پسر کاکای حامد کرزی است. طبق آنچه در اين گزارش آمده، پوپل کسی ست که در روزهای سقوط امارت تاريک طالبان، با ريشی بلند در نشست خبری سفیر آنان در پاکستان، به عنوان مترجم سفیر حضور داشت و سوالات خبرنگاران را برای سفیر ترجمه می کرد و پاسخ سفیر را برای خبرنگاران.

احمد راتب پوپل در سال 1988 در آمريکا به جرم قاچاق يک کيلو هرويين بازداشت و محاکمه شد و در سال 1997 از زندان آزاد می شود.

با به قدرت رسیدن پسر کاکا حامد کرزی، همه چيز تغيير می کند و احمد راتب پوپل، ريش ها را تراشیده، نکتايی زده و حمام کرده، همراه با برادرش "رشید جان پوپل" وارد کار و بار و تجارت می شود تا از سایر اقوام و خويشاوندان مانند احمد ولی کرزی و محمود کرزی عقب نماند. کار و بار و تجارت تاکنون برای او و برادرش رشید پوپل، ميليون ها دالر به همراه داشته است. رشید جان پوپل هم کسی ست که به جرم قاچاق مواد مخدر در

سال 1996 بازداشت شده بود.

تا اينجا نشان می دهد که قاچاق مواد مخدر يک تجارت خانوادگی در خانواده ی حامد کرزی و کاکا ها محسوب می شود. آنان اگر قبلا قاچاق می کردند و گرفتار می شدند، اکنون به مدد سردسته که رييس جمهور شده است، بدون نگرانی هم قاچاق مواد مخدر می کنند و هم در بخش های تجاری ديگر وارد شده و کار و بار خود را گسترش می دهند. در کنار خانواده ی کرزی و کاکا ها، افرادی مانند گل آغا شیرزی و اسدالله خالد و اسدالله وفا و نورزی و ...به ثروت های ميليون دالری دست يافتند. چه باک؟ تجارت مواد مخدر ميليون ها دالر که نه ميلياردها دالر درآمد دارد و تازه در کنار تجارت مواد مخدر، کار و بار و تجارت های ديگر هم هست و بگذار از اين خوان گسترده، خالد و شیرزی و ديگران هم استفاده کنند. اين کار و تجارت آبرومند نياز به همکار و شریک هم دارد و تازه حامد کرزی يا احمد ولی کرزی نمی توانند خودشان بروند وسط مزرعه ی خشخاش بایستند و بر چگونگی پيشرفت کار نظارت داشته باشند و رياست جمهوری و يا شورای مهمی مثل شورای ولايتی قندهار را کنار بگذارند و به مشکلات مردم رسیدگی نکنند و بروند سوار يک موتر تويتا شوند و کاروان های مواد مخدر را نظارت کنند که آيا به ايران می رسند و يا به سلامت از مسیر شمال افغانستان به آسیای ميانه رفته اند يا نه.

برادران پوپل مانند بسیاری از طالبان نکتايی پوش از نوع هدايت امين ارسلا و پسران، ريش ها را می تراشند و به حمام می روند و با روی کار آمدن پسر کاکا به عنوان رييس جمهور، وارد کار و بار می شوند. آنان مديريت يک کنسرسیوم را بر عهده می گيرند که کار مخابراتی انجام می دهد، تجارت های مختلف و در کنار آن، تامين امنيت و تامين تجهيزات نيروهای بين المللی بويژه نيروهای آمريکا را بر عهده می گیرند. گروه آنان به نام "گروه وطن" تلاش های زيادی را برای وطن انجام می دهند و سالانه ميليون ها دالر به جيب می زنند. گروه وطن افراد نظامی مخصوص خود را دارد و علی رغم اين، نيروهای وزارت دفاع و وزارت داخله ی افغانستان نيز در خدمت آنان است. کافی ست يک تلفون کنند که چه زمانی و کجا به کمک نياز دارند و اين جناب رحيم وردک وزير دفاع است يا جناب حنيف اتمر وزير داخله است که شخصا هدايت دهند که هر نوع همکاری لازم با آنان انجام شود.

يکی از تجارت های پرسود اين گروه پوپل جان ها، حفاظت از موترهای سنگين حامل تجهيزات نيروهای آمريکایی ست. در حالی که هزاران هزار سرباز نيروهای بين المللی و اردو و پوليس افغانستان به ظاهر در حال نبرد با طالبان هستند، اين وظيفه، وظيفه ای بسیار دشوار است که در ازای آن ميليون ها دالر که چه ميلياردها دالر بايد پرداخت شود. اين تنها آمريکاست که سالانه حدود صد ميليارد دالر برای جنگ خود در افغانستان خرج می کند.

مانند گروه وطن، شرکت امنيتی ديگر نيز بنام "NCL" نيز هست که صدها ميليون دالر در سال درآمد دارد. اين شرکت را يکی ديگر از آقازاده ها بنام حامد جان وردک اداره می کند. حامد وردک پسر رحيم ورک وزير دفاع افغانستان است و مگر می شود يکی هم آمريکایی باشد و هم پسر ژنرال رحيم وردک و آنوقت دست روی دست بگذارد و از اين ثروت های باد آورده بهره ای نبرد؟ اصلا در دولت افغانستان يکی از دلايلی که پست های کليدی خريد و فروش می شود همين است که آقا زاده ها به نان و نوايی برسند. اين تنها اسد الله جان خالد - خواهر زاده ی مجاهد بزرگ افغانستان عبدالرب رسول سیاف که در کشتن دسته دسته شهروندان افغانستان مستقيم دست داشته- نيست که زمانی در قندهار فرماندهی پوليسی مناطق مختلف اين ولايت را به افراد می فروخت. خريد و فروش مقام و پست از کوچکترين وظایف در دولت افغانستان آغاز می شود تا بزرگترين وظایف. همان حامد کرزی هم که دوباره رييس جمهور شد، ميليون ها دالر پول مصرف کرد تا دوباره رييس جمهور شود. اگر اسدالله خالد فرماندهی پوليس يک منطقه را صد هزار دالر بفروشد، برای رياست جمهوری چقدر باید پول خرج کرد؟ برای وزير شدن چقدر و برای ....چقدر؟ خوشبختانه حامد کرزی برای خرج کردن ميليون ها دالر مشکلی ندارد. در چند سال گذشته برادران و اقوام و خويشاوندان و دوستان ميلياردها دالر بدست آورده اند و فقط کافی ست کرزی اشاره کند تا بوجی بوجی دالر برايش فرستاده شود. اگر لب تر کند، از خود قندهار، کشاورزان زحمت کش که شاید پای لخت هم باشند و در ده سال گذشته به اندازه رقم انگشتان دستشان حمام نرفته اند، شال های بلند چند متری خود را حضور عالیجناب باز کرده و دالر های حاصل از مواد مخدر را پيشکش کنند.

برادران پوپل و پسر رحيم وردک برای انجام ماموريت خود در محافظت از کاروان های حامل تجهيزات نيروهای بين المللی باید حق العبور هم بدهند. اين حق العبور يا پول برای عبور، غالبا به طالبان داده می شود. آن ها هم مشکلی با طالبان ندارند. مبارزه با طالبان و تروريزم و کشته شدن دسته دسته شهروندان افغانستان، حرف هایی پوچ بيشتر نيست که فقط می تواند به رونق بيشتر مافيای پوپل جان ها و حامد جان ها کمک کند. از سویی آنان با افسران کار کشته ی سازمان های جاسوسی آمريکا و انگلستان در ارتباطند و رسما در گروه های تجاری شان کار می کنند و از سویی حامد کرزی و رحیم وردک و فاروق وردک و حنيف اتمر و سایر خرد و کلان های حکومت در اختيارشان است. رحيم وردک مستقيم با سازمان استخباراتی آمريکا و انگلستان در ارتباط می باشد و در زمان جهاد علیه کفار، يک مهره ی مطیع سازمان جاسوسی پاکستان بود و اين کمک کلانی به آقا زاده هاست. در داخل هم اردوی ملی يا پوليس ملی با همه ی خدم و حشم در اختيارشان است. پس چرا نباید در کار تجارت شوند و برای رشد و ترقی افغانستان کاری نکنند.

حال نگوييد که سخنگوی وزارت دفاع آقای عظیمی دلقکی بیش نيست که در گفت و گو با يک رسانه ی داخلی گفته بود:

"حامد جان فقط مسؤوليت شاخۀ افغانستان (NCL) آن را برعهده دارد و آن را رهبرى مى کند."

روی سایت رسمی NCL از حامد وردک به عنوان بنياد گذار و رييس نام برده شده است.

چند وقت ديگر باز همين حامد جان وردک به عنوان يک کارشناس و متخصص متعهد و مردم دوست، يکی از پست های مهم و کليدی را در دولت عهده دار خواهد شد. ببينيد.

آقازاده ها به همين پوپل جان ها و حامد جان ها ختم نمی شود. پيش بردن کار يک کشور آن هم کشوری مثل افغانستان که با انواع و اقسام مشکلات سر و کار دارد، نفر زياد می خواهد. برای همين آقای زاده های اطراف حضرت صاحب مجددی، آقا زاده های اطراف مولوی صاحب فضل الهادی شینواری و...در حال انجام خدمت به اسلام و مسلمين می باشند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • Moslmanaye gospandi

  • http://www.hamedwardak.com/ درین وبسایت هم مشخص شده است که حامد نه تنها به حیث رئیس بلکه بنیانگزار هم است

  • شنیده بودم که آقای ریس صاحب جمهور ما شخصی است که در تاریخ کشور دربین روسای جمهور و رهبران کشور از اداره و مدریت ضعیفی برخوردار است و در بسیاری حالات اکثرقومندانان جنګ سالار و حتی بعضی از والی ها از اوامرشان چندان اطاعت نمیکنند. باورم نمی شد و با خود میګفتم که چطور امکان دارد که یک والی و یا هم ماموردیګری دولت از احکام و فرامین ریس صاحب جمهور اطاعت نکند بعید از ذهنیتم بود. برعلاوه این ضعف که ایشان بدبختانه دارند همیشه کوشش مینمایند که خودرا طور جلوه بدهند که یک شخص وطنپرست، صادق، مسلمان کامل و افغان واقعی دموکرات هستند که از رګ رګ خون ایشان نوای به جز اخلاص و صداقت چیزی دیګری شنیده نخواهد شد. همیشه کوشش میکنند که عوام فریبانه صحبت بکنند و حتی در مشغول ساختن اذهان مردم در حالت بسیار مهم در مملکت و در معامله های سیاسی و ارتباط وایتلاف ها با جنګ سالار ها مهارتی خاصی دارند. اما با این همه مسایل وقتی باور کردم که با یکی از همصنفی های دوران مکتب ام که حالا در پوهنتون کندهار محصل است و برای رخصتی زمستانی به خانه آمده بود و پرده از حقایق برداشت که قلباً بسیار متاثر شدم. همصنفی ام برایم ګفت که شنیده نباشی که فرمان ریس صاحب جمهور را برادرانش قبول ندارند و از آن اطاعت نمیکنند. از ایشان جویای مطلب شدم ګفت که ریس صاحب جمهور طی یک فرمانی برای پوهنتون کندهار اضافه از هزار جریب زمین را در قسمت قشله جدید که از جمله ملکیت های وزارت دفاع در شهر کندهار بود اعطا نموده است واین موضوع را شخص ریس جمهور در یکی از سفرهای ایشان تقریباً سه سال قبل در قصر مندیګک با محصلین و اساتید پوهنتون کندهار نیز اکیداً وعده داد. اما در واقعیت اقارب وبرادرانش (شاولی کرزی و محمود کرزی) هیچ اهمیتی به فرمان ریس جمهور قایل نشده و زمین مذکور را در بدل یک متر مربع به ۶۰۰۰ افغانی به فروش میرسانند. در این قضیه یک عده از اعضأی پارلمان، شورای ولایتی و بعضی دلالانی را که محض به نام قوم که همیشه با خون و سرنوشت مردم بازی کرده اند نیز چشکی داده است تا دهن آنها بسته باشد و از این حقایق پرده نبردارند. سوال در اینجاست که آقای ریس صاحب جمهور چرا در این قضيه بسیار مهم خاموش هستند و یا از قضیه خبر ندارند در هر دو حالت قضیه را میتوان به شکل ذیل جمع بندی نمود:
    اګر اقای ریس صاحب جمهور از این چنین قضیه بسیار مهم ملی در خانه آبایی خود (کندهار) بی خبر باشند ما از ایشان چی توقعی به سطح کشور داشته باشیم. ویا هم اګر خبر هستند و اقدام نمیکنند پس ایشان خودشان در قضیه شریک و جز باند مافیای زمین هستند.
    اګر هردو حالت فوق واقعیت نباشد پس نتیجه این است که خودشان تشنه پول تا در حالت فرارش از افغانستان چیزی با خود داشته باشد وبرای برادرانش اجازه داده تا از فرمان ایشان سرپیچی و از ان اطاعت نکند و پول را فراهم نمایند. فلهذا خواهش ما از ریس صاحب جمهور اینست که در چنین حالتی اسمای برادران خود را نیز در قطار جنګ سالارهای ذکر کند که ایشان نیز از فرامین وی اطاعت نمیکند.

  • اين مطلب صدفيصد واقعت دارد وقبل هم برادران كر زى ملكيت هاى وزارت دفاع ملى را دركندهار بفروش رساندند وته يك بازى خائينانه اين محمود كرزى به صد ها زندانى را از زندان كندهار كه اكثريت قاطع أنان طالب وجنايت كاران وقاتلتان متكرر بودند رها وسيس زندان را خودشان انفجار داد وسيس ساحه تخريب شده محبس را دربدل نقد به دالر بفروش رسانيدند كه هيج كس نيست كه از محمود كر زى سوال كند كه شما جى كاره ملك هستيد ؟كه تاسسيسات دولتى را بفروش مى رسانيد ؟واكنون با بى شرمى كامل مصاحبه مى كند كه قيوم كر زى بهترين كانديد رياست جمهورى ائنده كشور است كه هم اقتصاد ميداندوهم قاطع است كه به باورم اين اقتصاد دانى وقاطع بودن قيوم كر زى سبب خواهد شد كه اكر اين رهبران معامله كر وجنايت كار كه هميش ملت را سودا كرده ودربدل ان يك بست سياسى را به بستكان خود كرفته اند بارديكر اين ملت بيدفاع را به جوى اين خبيث هاى طماع خواهند فروخت كه درانصورت محمود كر زى به يلانهايش موفق خواهد شد ككه خاك اين كشور را كاملا معامله خواهد كرد زيرا دستبردش به كابل بانك وسمنت غورى وذغال سنك وفابريكه قند بغلان واكنون نيز تاراج شركت عينو كندهار وفروش هزاران جريب زمين ملكيت وزارت دفاع ملى وزندان انفجار يافته كندهار نمايان كر انست كه تصميم فروش تمام كشور را دروجود قيوم كر زى كرفته است .خداوند اين ملت را أزشر اين رهبران فساد ييشه معامله كر واين كر زى هاى حريص برهاند بحرمت محمد مصطفى ص( خير أنديش ) 

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس