صفحه نخست > خبر و گزارش > علی رغم تغییرات، بودجه سال 1390، همچنان تبعیض آمیز و غیر شفاف است

علی رغم تغییرات، بودجه سال 1390، همچنان تبعیض آمیز و غیر شفاف است

ولایتی مانند دایکندی که بصورت برنامه ریزی شده در محرومیت بسر می برد، کمتر از نیم درصد بودجه تدوین شده توسط دولت مافیایی کرزی را دارا می باشد. در عوض آن از جمله 34 ولایت افغانستان، هفت ولایت ننگرهار، قندهار، لوگر، لغمان، خوست، پکتیکا و پکتیا، بیش از 60 درصد بودجه تدوین شده را دارا می باشند.
کابل پرس
شنبه 9 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: پس از رد بودجه سال 1390 توسط پارلمان افغانستان، وزیر مالیه حکومت مافیایی قبیله ای کرزی اعلام کرده که تغییراتی در آن آورده اما این تغییرات کاملا غیر شفاف است و هنوز کاملا تبعیض آمیز می باشد. زاخیلوال وزیر حکومت کرزی امروز به رسانه ها گفته است که در بودحه سال 1390 خورشیدی مبلغ ده میلیارد افغانی اضافه شده است. ده میلیارد مبلغ اضافه شده در بودجه سال 1390 نه برای تقسیم درست و عادلانه بودجه در تمام ولایات افغانستان بلکه سرپوش گذاشتن بر ضعف اداری و عدم توانایی مقامات بلندپایه افغانستان بويژه وزارت مالیه می باشد. از این ده میلیارد افغانی 3 میلیارد برای جبران کاهش سرمایه بانک مرکزی، سهم وزار ت مالیه در شرکت امنیتی محافظت همگانی افغانستان و 51 میلیون افغانی ازدیاد در حقوق و معاشات اعضای شورای ولایتی است.

این تغییر در بودجه سال 1390 آن تغییری نیست که مردم انتظار آن را دارند. درحقیقت هیچ تغییری برای رفع تبعیض و تقسیم عادلانه بودجه صورت نگرفته است. در بودجه سال 1390 برای ولایاتی مانند دایکندی، بامیان، غور و بدخشان، کمتر از پنج درصد کل بودجه در نظر گرفته شده است. ولایتی مانند دایکندی که بصورت برنامه ریزی شده در محرومیت بسر می برد، کمتر از نیم درصد بودجه تدوین شده توسط دولت مافیایی کرزی را دارا می باشد. در عوض آن از جمله 34 ولایت افغانستان، هفت ولایت ننگرهار، قندهار، لوگر، لغمان، خوست، پکتیکا و پکتیا، بیش از 60 درصد بودجه تدوین شده را دارا می باشند.

این نوع تقسیم بندی بودجه، ادامه تبعیض در افغانستان می باشد. پارلمان افغانستان وظیفه دارد به شدت این بودجه را رد کرده و حتا وزیر مالیه افغانستان را از استیضاح کرده و از کار برکنار نماید.

طرح بودجه تبعیض آمیز دولت مافیایی- طالبی کرزی رد شد

دو شنبه 28 مارس 2011, بوسيله ى کابل پرس?

کابل پرس: مجلس نمایندگان افغانستان امروز در جلسه خود، طرح بودجه سال 1390 را با اکثریت قاطع رد کرد. در طرح بودجه سال 1390 مانند سال های قبل بصورت آشکار تبعیض وجود دارد. دولت و طالبان نکتایی پوشی که شاهرگ های اقتصادی افغانستان را بدست گرفته اند، مانند گذشته با روش قومی قبیله ای بودجه سال 1390 را تدوین کرده اند.

عکس از سایت رسمی پارلمان افغانستان

متن کامل بودجه سال 1390 که به پارلمان ارایه شده را می توانید در فرمت پی دی اف بخوانید.

متن کامل بودجه تبعیض آمیز حکومت طالبی- قبیله ای در سال 1390 خورشیدی
متن کامل بودجه تبعیض آمیز حکومت طالبی- قبیله ای در سال 1390 خورشیدی
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس